מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ר' יוסף הכהן קפלן אב"ד נובומינסק - גאון שנשכח

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

ר' יוסף הכהן קפלן

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' נובמבר 07, 2023 1:10 am

לראשונה אני קורא על האישיות הזו. הפלגות בלתי מצויות.
תלמיד מובהק של ר' חיים.
בן אחיו של ר' שמעון.
ואב"ד בנובומינסק.
חיפשתי בספר הקהילה (יזכור בוך) דשם ול"מ זכר. אבל לפו"ר לא ראיתי בכלל רשימה על רבנים וכלי קודש אלא רק על החצר החסידית שהיתה שם.
ר יוסף הכהן קפלן.jpg
ר יוסף הכהן קפלן.jpg (1.56 MiB) נצפה 903 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

Re: ר' יוסף הכהן קפלן

הודעהעל ידי מיללער » ג' נובמבר 07, 2023 3:00 am

איש_ספר כתב:לראשונה אני קורא על האישיות הזו. הפלגות בלתי מצויות.
תלמיד מובהק של ר' חיים.
בן אחיו של ר' שמעון.
ואב"ד בנובומינסק.
חיפשתי בספר הקהילה (יזכור בוך) דשם ול"מ זכר. אבל לפו"ר לא ראיתי בכלל רשימה על רבנים וכלי קודש אלא רק על החצר החסידית שהיתה שם.
content.png
content.png (6.9 KiB) נצפה 873 פעמים

בחיפוש ע"י גוגל מצאתי שנמצא זכרו עם פרטים ב'פנקס הקהילות פוילן' ע' 275

https://books.google.com/books/about/Pi ... 0%D7%9F%22

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: ◆ אני מחפש מידע על הרב... מי יכול לעזור? ◆

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' נובמבר 08, 2023 1:53 am

כעת אני רואה שספר הקהילה מצוי באוצר ויש שם קטע המספר עליו.
כתוב שם שהוא היה חתן של הרבי מבריסק?
מי יכול לתרגם את עיקרי הדברים משם?
קפלן.jpg
קפלן.jpg (190.32 KiB) נצפה 820 פעמים

מתעמק

הודעהעל ידי מתעמק » ד' נובמבר 08, 2023 2:54 am

תרגום, כמעט מילולי:
היתה זאת הפעם היחידה והאחרונה שראיתי את המרא דאתרא של עירנו, הרב ר' יוסף קאפלאן, גדול בתורה וחתן הרב מבריסק, שהיה מפורסם בימים ההם כאחד מהרבנים המבטיחים בפולין הקונגרסית. הוא מילא כסא הרבנות בעירנו אחר פטירתו של הרב ר' יחיאל מיכאל(!) ראבינאוויטש, בעל מחבר ספר "גלי ים". בקיץ שאחר חמישה עשה בשבט ההיא (עליה מדובר לפני זה במאמר) נפטר פתאום בעת ניתוח. אחר זה נשארה העיר שנים רבות בלי רב. פרצה מחלוקת מי ימלא את מקומו בכסא הרבנות. אף מאוחר, כשסמוך לשואה נתמנה לבסוף רב חדש, עם כל זה לא פסקו בעיר מלדבר מהרב קאפלאן המנוח, שנפטר כה צעיר מאתנו.
בעובדא זו (שעליה מספר לפני זה) נזכרתי כשפעם הזדמן לי לשוחח עם הרב הראשי איסר יהודה אונטערמאן המנוח. תוך כדי דיבור שאלני הרב מאיזה עיר בפולין הנני. כאשר עניתיו, חזר הרב על שם העיר מספר פעמים, כמי שמנסה להיזכר במשהו או כמי שקשה להאמין לזה.
- הנכם ממינסק מזוביצק שסמוך לווארשע? - שם הרי היה המרא דאתרא יאסעלע (כינוי חיבה לשם יוסף)?
כפי שנודעתי אז הרי הרב ממינסק הרב יוסף קאפלאן - או כפי שכינוהו בצעירותו "יאסעלע" - היה חבר נעורים עם הרב הראשי לישראל, עמו גם למד ביחד בישיבת גראדנע של ר' שמעון שקאפ. ככה הזדמן לי, פה בארץ ישראל למסור לידיד נעוריו של הרב שלנו, שראיתיו פעם אחת בילדותי באותה חמשה עשה, חבר שזכה למשרת הרבנות הכי גבוהה, [מסרתי לו] על גורל משפחתו - האלמנה ושלשה צאצאים: מה שקרה עם הבכור יצחק קאפלאן, מזכיר הקהלה שנים רבות, ועם אחותו [של יצחק] גאלדע, שהתפרסמה כגאון במטמתיקה וסיימה באוניברסיטת ווארשע, ועל הבן הצעיר של הרב, לייזער (אליעזר), שגם כן למד עד פרוץ המלחמה בישיבת גראדנע וגם כן לא ניצל מגזירת כליון המרה...

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' נובמבר 08, 2023 2:55 am

איש_ספר כתב:כעת אני רואה שספר הקהילה מצוי באוצר ויש שם קטע המספר עליו.
כתוב שם שהוא היה חתן של הרבי מבריסק?
מי יכול לתרגם את עיקרי הדברים משם?
קפלן.jpg

זאת הייתה הפעם היחידה והאחרונה שראיתי את הרב מרא דאתרא של עירנו, הרב ר’ יוסף קפלן גדול בתורה וחתנו של הרב מבריסק
שאז החל לזרוח ולהתפרסם כאחד הרבנים המבטיחים בקונגרס פולין
את כסא הרבנות בעירנו הוא מילא אחר פטירת הרב הקודם רבי יחיאל מיכל רבינוביץ בעל גלי הים, בקיץ שאחרי אותו טו בשבט הוא נפטר בו בפתאומיות. בעת ניתוח.
אחר כך נשארה העיר שנים ארוכות ללא רב כי פרצה אז מחלוקת מרה מי יקח את כסא הרבנות ואף לאחר מכן, כשזמן קצר לפני החורבן התמנה רב חדש, העיר לא גמרה לדבר מהמנוח הנפטר
הרב קפלאן שנלקח מעצמנו בגיל כה צעיר.
את הסיפור נזכרתי כשיצא לי פעם לדבר עם המנוח הרב הראשי איסר יהודא אונטרמן תוך כדי דיבור שאלני הרב מאיזו עיר מוצאי בפולין.
וכאשר השבתי לו את שם עירי, חזר שוב ושוב על שמה של העיר, כמו אחד שמנסה להיזכר או מתקשה להאמין:
אתה ממינסק מאזאוויעצק הסמוכה לוורשא?! והרי שם היה מרא דאתרא יוסעלע?
הרב ממינסק ר’ יוסף קפלן או כפי שנקרא בצעירותו ’יוסאלע’, ידעתי שהי חבר מנוער של הרה’’ר לישראל, ואף למדו יחדיו בישיבת גרודנא של ר’ שמעון שקאפ.
עכ’’פ לי הזדמן כאן בישראל, למסור ד’’ש לחבר של הרב שלנו, שאותו ראיתי בתור ילד באותו ט’’ו בשבט, החבר הזה, הרב אונטרמן, שזכה להגיע לתפקיד הרבני הכי גבוה, ולספר לו על גורל משפחת הרב, האלמנה ושלושת הילדים,
הבכור יצחק קאפלאן המזכיר הוותיק שנים ארוכות של הקהילה, אחותו גאלדע, שהתפרסמה כגאון במתמטיקה וסיימה את האוניברסיטה בווארשה, והבן הצעיר של הרב, אליעזר, שעד לפרוץ המלחמה אכן גם למד בישיבת גרודנא ואף הוא לא ניצל, לא נמנע מהגורל המר של ההשמדה ההכחדה וההרס...

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ד' נובמבר 08, 2023 5:54 am

אולי מה שכתב שהיה 'חתנו' של הרב מבריסק טעות וכוונתו היה לומר שהיה 'תלמידו' של הרב מבריסק.

מענין שכה נאבד זכרו מרב מפורסם ממשפחה מפורסמת - מה היה שמו הפרטי של אביו - אחיו של ר' שמעון שקופ?

מתעמק

ר' יוסף הכהן קפלן אב"ד נובומינסק - גאון שנשכח

הודעהעל ידי מתעמק » ד' נובמבר 08, 2023 8:50 pm

בחיפושים מצאתי חתימתו על כרוז לטובת אתרוגי ארץ ישראל שפוענחה כנראה בטעות כ"יעקב"
בנוגע משפחתו, מצאתי כתבה בה מוזכר אחיין של הגרשי"ש בשם עו"ד נתן קפלן. מוזכר גם ששם אביו של נתן היה ד"ר מרדכי אליעזר קפלן, תלמיד ישיבת טלז ובוגר אוניברסיטת היידלברג. האם יתכן שמרדכי אליעזר היה אח הגרשי"ש (ואבי הרב ר' יוסף הנ"ל)?
קבצים מצורפים
הצפירה, 4 יולי 1913.jpg
הצפירה, 4 יולי 1913.jpg (137.88 KiB) נצפה 738 פעמים
דער טאג, 5 אוקטובר 1945.jpg
דער טאג, 5 אוקטובר 1945.jpg (29.25 KiB) נצפה 738 פעמים

יבנה

Re: ר' יוסף הכהן קפלן אב"ד נובומינסק - גאון שנשכח

הודעהעל ידי יבנה » ד' נובמבר 08, 2023 10:19 pm

מתעמק כתב:בחיפושים מצאתי חתימתו על כרוז לטובת אתרוגי ארץ ישראל שפוענחה כנראה בטעות כ"יעקב"
בנוגע משפחתו, מצאתי כתבה בה מוזכר אחיין של הגרשי"ש בשם עו"ד נתן קפלן. מוזכר גם ששם אביו של נתן היה ד"ר מרדכי אליעזר קפלן, תלמיד ישיבת טלז ובוגר אוניברסיטת היידלברג. האם יתכן שמרדכי אליעזר היה אח הגרשי"ש (ואבי הרב ר' יוסף הנ"ל)?

לפי ג׳ני https://www.geni.com/people/Rabbi-Shimo ... 6605257522, היו לרש״ש 3 אחים, זכריה, לייזר, ואברהם, שם המשפחה של כולם היה שקופ. מלבדם היו לו 3 אחיות מרים ברנשטיין, מינה שקופ, וגברת אבל.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ה' נובמבר 09, 2023 3:25 pm

יבנה כתב:
מתעמק כתב:בחיפושים מצאתי חתימתו על כרוז לטובת אתרוגי ארץ ישראל שפוענחה כנראה בטעות כ"יעקב"

לפי ג׳ני https://www.geni.com/people/Rabbi-Shimo ... 6605257522, היו לרש״ש 3 אחים, זכריה, לייזר, ואברהם, שם המשפחה של כולם היה שקופ. מלבדם היו לו 3 אחיות מרים ברנשטיין, מינה שקופ, וגברת אבל.

כמדומה ששם כתוב ששם משפחת אביו של הגרש״ש היה ״קפלן״

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' נובמבר 09, 2023 10:21 pm

שייך לכאן?
קבצים מצורפים
לייזערקאפלאן.png
לייזערקאפלאן.png (214.83 KiB) נצפה 549 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 290 אורחים