מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגה"צ ר' נטע ציינוירט זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גימפעל

Re: הגה"צ ר' נטע ציינוירט זצ"ל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' ינואר 29, 2018 8:00 am

עתניאל בן קנז כתב:לא הייתי נוכח בשעת מעשה.
מ"מ לבי אומר לי, שמעשה שהיה כך היה:
מעולם לא ענין אותו באמת מיהו נשיא ארה"ב - וגם לאחר ששמע את שמו, שכחו לאחר רגע.
פשוט ראה את האברכים מתגודדים וטוחנים במרץ את תוצאות הבחירות בארה"ב. פנה אף הוא לאחת החבורות ו'התענין' מיהו אכן הנשיא. כאשר הביטו אליו בפליאה - מה לו ו'לחדשות' אלו. השיב שזה נוגע ל'שלא עשאני גוי' (=ביקש לבטל בעיניהם את כל העיסוק התפל). ומכך התגלגל ונולד הסיפור.

מובא הסיפור בגיליון נטיעה של שמחה מס' 1 בעמוד 14.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' ינואר 29, 2018 5:57 pm

גימפעל כתב:
פשוט ראה את האברכים מתגודדים וטוחנים במרץ את תוצאות הבחירות בארה"ב. פנה אף הוא לאחת החבורות ו'התענין' מיהו אכן הנשיא. כאשר הביטו אליו בפליאה - מה לו ו'לחדשות' אלו. השיב שזה נוגע ל'שלא עשאני גוי' (=ביקש לבטל בעיניהם את כל העיסוק התפל). ומכך התגלגל ונולד הסיפור.

מה מובא שם?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' ינואר 29, 2018 9:22 pm

עתניאל בן קנז כתב:
גימפעל כתב:

מה מובא שם?

viewtopic.php?p=432847#p432847

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' פברואר 08, 2018 8:24 pm

דרומי כתב:גם אני הקטן הוקשה לי סיפור זה מאז ומעולם - איך ידיעת שמו של הנשיא מוסיפה בכוונת הברכה?

ובשלמא אם היה מתפלל לשלומו היה צריך לשאול שמו ושם אביו, אך כדי לדעת שיש נשיא בארה"ב אין צורך לדעת את שמו כלל.

גם לי הקטן הוקשה, מה טעם אחרי הפסוק ''שהכה גוים רבים והרג מלכים עצומים'' היה צורך להוסיף פסוק מיוחד ''לסיחון מלך האמורי ולעוג מלך הבשן'' האם ידיעת שם המלכים הללו היא תוספת שבח להקב''ה? וכי דוד לא היה יוצא י''ח בלי זה?

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' פברואר 08, 2018 9:28 pm

גימפעל כתב:

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=432847#p432847

עיינתי שם. ורבוי הגירסאות לסיפור זה - (אשר אחד מהם הוא כהשערתי), נראה יותר, שהיה איזה בסיס מסוים לסיפור,ולאחר מכן צמח ופרח והתפשט לכל מיני גירסאות - כל 'מגיד מישרים' לפי נטיית לבו, והמסר שרצה להעביר.

הצגת הדברים שם, כאילו מדובר בסיפורים שונים שחזרו על עצמם שוב ושוב ושוב, בכל מערכת בחירות בארה"ב, כל פעם בסגנון אחר - דומני שחוטאת לאמת, ויש בה משום הפרזה.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' מרץ 08, 2018 6:43 pm

קבלתי היום הודעה אישית, שיכול לסייע בהעמדת העובדות על דיוקם.

ברכה ושלום
ראיתיך בעבר נו"נ בפורום אודות הסיפור המפו' על ר"נ ציינוירט וברכת שלא עשני גוי.
הערב פגשתי בזכרון משה את בנו ר' אריה מרדכי ושאלתיו גופא דעובדא היכי הוי, וא"ל כך: כיום יודע כ"א לדקלם (בלא כל התפעלות והתרגשות) שבברכה זו יש להודות שאיננו כנשיא ארה"ב, אך בשעתו היה זה הרגש מחודש ובלתי מוכר שאביו רנ"צ נתעורר בו והוא ביקש לשתף בזה אחרים, וע"כ הוא פנה בשאלה מי נבחר בארה"ב, וכשתמה השומע עליו מה לך ולזאת (וכפי שהבהיר לי בנו, רנ"צ לא התעניין אף פעם בכגון דא), השיבו ברגשה - הרי אנו באים לברך שלא עשני גוי, וכי הכוונה שלא עשנו כאותו ערבי משער שכם, לא ולא, הכוונה שלא עשנו כאותו גוי מארה"ב שאמש בחרו בו מליוני איש לנשיאם ואנו חשובים יותר ממנו.
בקיצור, השאלה מי נבחר אמש היתה רק כדי למשוך את לב השומע, ולעוררו שהוא כיהודי חשוב יותר מנשיא ארה"ב שמליונים מעריצים אותו ובחרו בו להיות להם לראש.

שלוכט"ס

סתם קוריוז, רא"מ הנ"ל שח לי שהגיע פעם להתפלל בבבית הכנסת חסידי וקצת בלט בקפטן הזהוב, והנה הוא שומע מישהו מסביר לחבירו מי הוא: 'זה הבן של בעל המעשה בשלא עשני גוי' ...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מרץ 09, 2018 9:47 am

יפה מאוד! ייש"כ על העמדת הדברים על דיוקם

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' אפריל 05, 2021 7:57 am

מי היה השווער שלו?

כמה ילדים היו לו?

משום מה, בנטיעה של שמחה הראשון, אין פרטים ביוגרפיים אלו.

כיצד הגיע להיות חסיד בויאן?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 140 אורחים