מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פיקחותו של ה'מנחת אלעזר' זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מראה כהנים

פיקחותו של ה'מנחת אלעזר' זצ"ל

הודעהעל ידי מראה כהנים » ד' אפריל 25, 2012 8:47 pm

אציע כאן מה שביאר לי מאן דהו שאינו חשוד בהטיית הדברים בדווקא. אני השתכנעתי מדבריו, והריני להציעם:
ה"ה יחיאל גאלד בעל מאסף לכל המחנות כתב ספר מקראי קדש להוכיח שהוא איסור גמור להניח תפילין בחול המועד.
רבו, המנחת אלעזר זצ"ל כתב לו שהמכונים אשכנזים, ובהונגריה דאז (כך ביאר לי אותו חכם) הכינוי 'אשכנזי' היה מוצמד ל'אורטודוקס-לייט' (איך התגלגל כזה כינוי לא פירש לי) וע"ז כתב המנחת אלעזר שרואים באווירת המלחמה בין השומרי מצוות לרפורמה בהונגריה שמי מן ה'אורטדוקסים-לייט' שילדיו לא נמשכו לחסידות (אני מוסיף, או ברחו לאזורים אחרים באירופה) ונשארו בהונגריה, רובם נמשכו אחר הרפורמה שהייתה מאוד מיסיונרית.
בתוך המכתב רואים פקחות והעזה עצומים שכפי הנראה (מאוד מעניין אותי לידע האם זו הייתה אישיותו בכל הזמנים) אפפיינו את ה'מנחת אלעזר' זצ"ל, וכך הוא כותב לה"ה גאלד;
'וכאשר יהי' לך מאתי גם בתור מכתב עוז יחשבו כי בתחלה מאתי יצאו הדברים... ע"כ בודאי שב ואל תעעשה עדיף מלהדפיס מכתב זה בכל שום וחניכא כנז'.
צא ולמד, המנחת אלעזר, שהיה קנאי גדול, היה גם פיקח עצום, יחד עם זאת הוא ידע לומר למחבר הספר שלא להדפיס מכתב זה כי כאשר מתנגדי יחשבו שמאתי יצאו הדברים - שלא להניח תפילין, באופן מיידי הם יקשרו את 'אי הנחת תפילין בחול המועד' עם קנאות/שמרנות, וזה כלל לא קשור לקנאות ושמרנות! לפיכך עדיף לטובתך לא לפרסם מכתבי זה בשום צורה. (אנו רואים כמה 'חכם' היה ה"ה המחבר...)
לטעמי, נחשפים אננו בזה לגדלות מאין כמותה, איש תורני, מנהיג עדה בישראל הידוע בקנאותו, גם כאשר הוא מביע את דעתו הוא יודע כיצד 'אויביו' רואים אותו, והוא מבין שלתועלת העניין לא רצוי לפרסם מכתב ממנו כי העניין ייתפוס נישה 'קנאית' לא רצויה.

כמה 'קנאים' כאלו, היודעים לראות את המציאות כפי שהיא, היו במהלך הדורות?????

שמח אני שאותו חכם העמידני על הדברים כפי שהוא רואה אותם. ולפיכך פרסמתי את הדברים כאן לועלת הכלל. אשמח לקבל תגובות.
קבצים מצורפים
המנחת אלעזר - תפילין בחול המועד - א.jpg
המנחת אלעזר - תפילין בחול המועד - א.jpg (273.33 KiB) נצפה 6366 פעמים
המנחת אלעזר - תפילין בחול המועד - ב.jpg
המנחת אלעזר - תפילין בחול המועד - ב.jpg (258.1 KiB) נצפה 6366 פעמים

קול ביער

Re: פיקחותו של ה'מנחת אלעזר' זצ"ל

הודעהעל ידי קול ביער » ד' אפריל 25, 2012 9:14 pm

אליך "מראה כהנים" נכבד.
שמחתי מאוד על אשר כונתך לעמוד על דבר אמת ולא לדבר חלילה בוקי סרק על צדיקי אמת כאשר היה נראה בתחילה מדבריך.
בגוף הדברי אני כבר כתבתי כעין זה שלא רצה להורות בזה הוראה שצריכים בני האשכנזים לשנות מנהגם שזה דבר מאוד נראה ומאוד מסתבר אך בכל זאת גם דבריך נראים מאוד ומסתברים.
בכל אופן נראה שרצון הרה"ק ממונקאטש לא היה לפרסם מכתב זה ובאמת הוא פלא על המחבר שפרסמו, אך אחר שכבר נתגלה ודנו בזה אבקש אם תוכל להעלות את כל לשונו שיוכלו כל אחד לראות הדברים בעיניו ולשפוט הפשט הנכון בדבריו.

קול ביער

הודעהעל ידי קול ביער » ה' אפריל 26, 2012 9:01 pm

בתוך המכתב רואים פקחות והעזה עצומים שכפי הנראה (מאוד מעניין אותי לידע האם זו הייתה אישיותו בכל הזמנים) אפפיינו את ה'מנחת אלעזר' זצ"ל,

צר לי עליך שאתה מטיל ספק בקדשים רח"ל, צא ולמד בספר מסעות ירושלים איך שכל העם ברכו עליו בעת הגיעו לארץ הקודש "ברוך חכם הרזים", וישראל אע"פ שלאו נביאים הם וכו', ובודאי לא הסתכלת אפילו פעם אחת בספריו הקדושים דאז לא היית מסתפק בדברים פשוטים וידועים לכל

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אפריל 26, 2012 10:38 pm

מה זה ה"ה גאלד? אתה יודע עליו משהו שאתה מכנה אותו בכזה צורה מבוזה?
בקיצור, אחר המחילה, הנח למנח"א ולבני חוגו, שכפה"נ אינם מתחום התמחותך (ומשל אומרים לצרעה וכו')

בן_אליעזר

הודעהעל ידי בן_אליעזר » ג' ינואר 05, 2016 12:13 am

נראה שזה מקום מתאים להעלות תמונה (לכאו' בלתי ידועה? עכ"פ לפי ידיעותיי הדלים) מהמנח"א זצוק"ל - מארכיון מוזיאון השואה שבוואשינגטון.
שם מתואר: האדמו"ר ממונקאטש מסתכל מבעד לחלון הרכבת. תאריך: בין השנים תר"צ-תרצ"ט, באזור מונקאטש.
קבצים מצורפים
מונקאטש.jpg
מונקאטש.jpg (215.73 KiB) נצפה 5932 פעמים

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 05, 2016 12:27 am

מראה כהנים כתב: הכינוי 'אשכנזי' היה מוצמד ל'אורטודוקס-לייט' (איך התגלגל כזה כינוי לא פירש לי)

הכוונה ליהודים היקים, שחלק מהם, אפילו השומרי תורה ומצוות שבהם, לא בערו באש להבה לעבודת ה'.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ג' ינואר 05, 2016 12:35 pm

הכוונה לכל התושבים המקוריים של אויברלנד, תלמידי החתם סופר, ששמרו על התורה כמנהג אבותיהם בדקדוק עד השואה ולא הצטרפו לחסידויות..
:חסידות ערלוי" ו"האדמו"ר מפרשבורג" הם מי שקראת להם אורטודוקס לייט: בארץ קראו לעצמם חסידות אבל הם סתם קהילות של יהודים תלמידי חכמים ויראי שמים עם רב.
חרם הקדמונים שלא להוציא שם רע על ישני עפר, וצריך לדון עתה אם האיסור לשיח עם מוחרם כולל שיחה בפורום.
(בדור האחרון לפני השואה התפשטו באויברלנד כמה חסידויות, או שרב קהילה התחיל להיקרא אדמו"ר, בגלל בני אויברלנד שלמדו באונטרלנד, אבל דברי מנחת אלעזר שכולם יהיו חסידים נראים הגזמה).

צעיר_התלמידים

הודעהעל ידי צעיר_התלמידים » ד' אפריל 27, 2016 9:31 am

ההוא גברא כתב:הכוונה לכל התושבים המקוריים של אויברלנד, תלמידי החתם סופר, ששמרו על התורה כמנהג אבותיהם בדקדוק עד השואה ולא הצטרפו לחסידויות..
:חסידות ערלוי" ו"האדמו"ר מפרשבורג" הם מי שקראת להם אורטודוקס לייט: בארץ קראו לעצמם חסידות אבל הם סתם קהילות של יהודים תלמידי חכמים ויראי שמים עם רב.
חרם הקדמונים שלא להוציא שם רע על ישני עפר, וצריך לדון עתה אם האיסור לשיח עם מוחרם כולל שיחה בפורום.
(בדור האחרון לפני השואה התפשטו באויברלנד כמה חסידויות, או שרב קהילה התחיל להיקרא אדמו"ר, בגלל בני אויברלנד שלמדו באונטרלנד, אבל דברי מנחת אלעזר שכולם יהיו חסידים נראים הגזמה).

לא מדויק - בכלליות השם 'אשכנזים' מכוון למתפללי נוסח אשכנז באזורי הונגריה גם אונטערלאנד או טרנסילבניה, בלי צד של זלזול.

צעיר_התלמידים

הודעהעל ידי צעיר_התלמידים » ד' אפריל 27, 2016 9:36 am

ההוא גברא כתב:הכוונה לכל התושבים המקוריים של אויברלנד, תלמידי החתם סופר, ששמרו על התורה כמנהג אבותיהם בדקדוק עד השואה ולא הצטרפו לחסידויות..
ולשיטתך צדק המנח"א באומרו שכל אשכנזי ר"ש יהפכו בניו לחסידים.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 27, 2016 1:46 pm

מה עניין קריאת המציאות נכוחה להבנה בסיסית בתכסיסי תקשורת ופוליטיקה?

רון

הודעהעל ידי רון » ד' אפריל 27, 2016 7:52 pm

שמעתי מעשה נפלא על פקחותו של המנחת אלעזר
היה זה בחתונת בתו היחידה שהיא מאורע מדובר מאד בימים ההם, והיה זה עת רצון בהתאסף ראשי עם יחד שבטי ישראל שהתאספו לכבוד המנח"א.
ובעת שנסע בכרכרה לחופת בתו ראה המנחת אלעזר אדם עומד עם משהו שחור מול עיניו ומסתכל עליו. אנחנו יודעים שזו היתה מסרטה, אך כמובן שבאותם ימים לא ראו בפולין מסרטה רק שמעו שיש דבר כזה באמריקה.
והמנח"א תפס בתוך כדי שניות שזה שעומד מולו מסריט אותו, ובודאי שאינו מפולין רק מאמריקה, וא"כ יש לו הזדמנות חד פעמית לשלוח מסר ליהודי אמריקה ובו במקום צעק לכיוון המסרטה "יהודים שמרו שבת, יהודים שמרו שבת"!
הפלא ופלא!

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ד' אפריל 27, 2016 8:12 pm

רון כתב:שמעתי מעשה נפלא על פקחותו של המנחת אלעזר
היה זה בחתונת בתו היחידה שהיא מאורע מדובר מאד בימים ההם, והיה זה עת רצון בהתאסף ראשי עם יחד שבטי ישראל שהתאספו לכבוד המנח"א.
ובעת שנסע בכרכרה לחופת בתו ראה המנחת אלעזר אדם עומד עם משהו שחור מול עיניו ומסתכל עליו. אנחנו יודעים שזו היתה מסרטה, אך כמובן שבאותם ימים לא ראו בפולין מסרטה רק שמעו שיש דבר כזה באמריקה.
והמנח"א תפס בתוך כדי שניות שזה שעומד מולו מסריט אותו, ובודאי שאינו מפולין רק מאמריקה, וא"כ יש לו הזדמנות חד פעמית לשלוח מסר ליהודי אמריקה ובו במקום צעק לכיוון המסרטה "יהודים שמרו שבת, יהודים שמרו שבת"!
הפלא ופלא!

אפשר לראות ולשמוע כאן:
https://copy.com/L6gBeuJPCawiZCqw
נערך לאחרונה על ידי י. אברהם ב ה' אפריל 28, 2016 9:59 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' אפריל 27, 2016 8:20 pm

יש נוסחאות אחרות להמעשה viewtopic.php?f=19&t=21269&start=240#p210821.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 104 אורחים