מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רנ"מ הוטנר ומאבק הרבנות באיישישוק

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
מיללער

Re: הגאון רנ"מ הוטנר ומאבק הרבנות באיישישוק

הודעהעל ידי מיללער » ה' דצמבר 17, 2015 10:22 pm

בבא קמא כתב:מצאתי כאן http://asufa.co.il/defaultheb.asp?lower ... hich=22698
מכתב מאת הגאון רבי שמעון רוזובסקי אב"ד איישישוק אל הרב מאיר בר אילן ( ברלין ) .
מכתב אודות בנו הלומד באוניברסיטה העברית בירושלים וחפץ לעבור ללמוד בישיבת רבי יצחק אלחנן בניו יורק . בחציו השני של המכתב מעיר הרב רוזובסקי כי לטובת המזרחי נחוץ מאוד שיפתח ישיבה גדולה בחבל וילנא .
בראשית המכתב הוא מזכיר לו את הימים שלמדו יחד בוואלוז'ין .
הגאון רבי שמעון רוזובסקי -נולד בעיירה קאפולי שבפלך מינסק בשנת תרל"ד , למד בישיבות וואלוזין וסלבודקא והוסמך לרבנות מרבי יצחק אלחנן ספקטור אב"ד קובנא והגדול ממינסק . שימש כרב בעיר הולדתו ומשנת תרפ"א רבה של איישישוק הסמוכה לראדין על מקומו של הגאון רבי יוסף זונדל הוטנר , נספה בשואה וספר תורה עמו , ספרו שבט שמעון נותר בכתב יד ( ספר איישישוק ירושלים תש"י עמ' 125 ) ידוע שהחפץ חיים היה מחבב אותו מאוד .

.

תמונה מחתונת בת שבע בתו של רבי שמעון רוזובסקי מאיישישוק עם החתן דוד זלמנוביץ מאיליע (בן?) הי"ד
http://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1125674

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ש' ינואר 28, 2017 10:55 pm

בקובץ "מוריה" האחרון התפרסם מכתב של הג"ר יוסף זונדל מאיישישוק בעל אולם המשפט וחדרי דעה [אביו של נשוא האשכול] אל האדר"ת.
מביא המאמר הוא הרב נתן כהן.
האם יכול אי מי לעזור לי לאתר את הכותב לצורך בירור מסוים?
בתודה מראש.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' דצמבר 04, 2020 12:23 am

בספרו של אליאך, כותבת המחבר שבעת חתונת אחד מיוצאי חלציו של הרב רוזובסקי, רצו מאד שהח"ח יגיע לחתונה. אמנם תלמידיו מנעו זאת מבעדו, משום השתייכות מפלגתית.
אני לא אומר שזה מה שקרה, רק שכך דווח ע"י גורמים מסוימים.
והיא כותבת גם מה שכתבתי באשכול האחר, שחלק מהצלחת ההתנגדות היתה משום שלא אהדו את האלמנה שם.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ש' דצמבר 05, 2020 7:26 pm

במכתב הח"ח לר"ש רוזובסקי שפורסם לעיל, יש פרט חשוב שאני מתפלא שלא עמדו עליו, שהח"ח לא כותב לו רב דאיישישוק,
וממה שכתב לו הגאון הגדול, אם כי יתכן שהיה כזה, אבל לענ"ד א"א ללמוד מזה דבר בנוגע לדעתו של הח"ח עליו, שכן בספר כתבי ר' מנדל עמוד רנ"ב, מובא שפעם כתב הח"ח לאחד תואר הגאון הגדול, והגרמ"מ שאלהו שאי"ז כך, וענהו הח"ח שאין כוונתו לגדול בתורה דווקא, אלא בעניינים אחרים, וכמו שמצאנו ג"כ בגמ' בגיטין תורה וגדולה במקום אחד, והכוונה שם לעושר.
עוד מובא שם שפעם כתב הח"ח מכתב לרב אחד לעודדו שיעסוק בשמירת השבת, וכשהעירו רמ"מ שהתארים מוגזמים ביחד לאותו רב, השיב לו הח"ח, בשביל כבוד השבת מותר לכתוב תוארים מוגזמים, ומכיון שהמכתב שם הוא מכתב תוכחה על העדר ישיבה באיישישאק, א"א ללמוד מזה כלום.
ואגב אני מכיר את צאצאי הרב רוזובסקי שחיים כיום, והינם חרדים.

השעיר החיי

הודעהעל ידי השעיר החיי » א' דצמבר 06, 2020 11:33 pm

מיללער כתב:
בבא קמא כתב:מצאתי כאן http://asufa.co.il/defaultheb.asp?lower ... hich=22698
מכתב מאת הגאון רבי שמעון רוזובסקי אב"ד איישישוק אל הרב מאיר בר אילן ( ברלין ) .
מכתב אודות בנו הלומד באוניברסיטה העברית בירושלים וחפץ לעבור ללמוד בישיבת רבי יצחק אלחנן בניו יורק . בחציו השני של המכתב מעיר הרב רוזובסקי כי לטובת המזרחי נחוץ מאוד שיפתח ישיבה גדולה בחבל וילנא .
בראשית המכתב הוא מזכיר לו את הימים שלמדו יחד בוואלוז'ין .
הגאון רבי שמעון רוזובסקי -נולד בעיירה קאפולי שבפלך מינסק בשנת תרל"ד , למד בישיבות וואלוזין וסלבודקא והוסמך לרבנות מרבי יצחק אלחנן ספקטור אב"ד קובנא והגדול ממינסק . שימש כרב בעיר הולדתו ומשנת תרפ"א רבה של איישישוק הסמוכה לראדין על מקומו של הגאון רבי יוסף זונדל הוטנר , נספה בשואה וספר תורה עמו , ספרו שבט שמעון נותר בכתב יד ( ספר איישישוק ירושלים תש"י עמ' 125 ) ידוע שהחפץ חיים היה מחבב אותו מאוד .

.

תמונה מחתונת בת שבע בתו של רבי שמעון רוזובסקי מאיישישוק עם החתן דוד זלמנוביץ מאיליע (בן?) הי"ד
http://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1125674

ADCDE3A3-28BB-4597-847E-C227C9D2116F.jpeg
ADCDE3A3-28BB-4597-847E-C227C9D2116F.jpeg (72.99 KiB) נצפה 853 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 321 אורחים