מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה הפשט הדלקה עושה מצווה - נ"מ אם מותר להדליק בפתילות צף

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
אברשע

מה הפשט הדלקה עושה מצווה - נ"מ אם מותר להדליק בפתילות צף

הודעהעל ידי אברשע » א' נובמבר 20, 2011 3:20 pm

במידה ונאמר הדלקה עושה מצווה האם חייב שכל דיני ההדלקה יהיו בשעת ההדלקה, כלומר, שיהיו הנרות בחצר ולמטה מעשרים אמה ושיהיו הפתילות כדין וכן השמן זית וכו' וכו' או דילמא מספיק לן הדלקה כזאת אשר יודע אני לבטח שבהמשך יגיעו הנרות למקומום וידלקו בשמן זית וכדו'.

האם מה שאמרו הדלקה עושה מצווה, כוונתם לאפוקי הנחה עושה מצווה, כלומר, לעשות ברכה על ההנחה ושיש מצוות הנחה, או דילמא הדלקה עושה מצווה כוונתה שכל דיני הנרות השמן והמקום צריך שיהיו כבר בעת ההדלקה.

ונ"מ אם מותר להדליק בפתילות צף המשוחים בקצת שעווה אשר בהכרח יגיעו לידי הדלקה בשמן זית.

ובאמת מדברי המחבר משמע קצת שאין צריך שכל דיני ההדלקה יתקיימו בשעת ההדלקה, שהרי כתב המחבר שלא ידליק בפנים ויוציאו בחוץ שהרואה אומר לצורכו הוא דאדלקה, ואילו היו צריכים שכל דיני ההדלקה יתקיימו בשעת ההדלקה היה למחבר לומר שלא ידליק בפנים כיון שהלכה היא הדלקה עושה מצווה וצריך שההדלקה תתבצע בפנים.

חיפשתי בספרי האחרונים ולא מצאתי בזה דבר ברור, ואודה למי שיוכל להפנות אותי לשום מקום כאשר אני באמצע כתיבת מאמר על נרות חנוכה ובדיני פתילות הצף המשוחים בקצת שעווה [בהיות ושנה שעברה היו כאלו שביקשו לפסול להדליק נרות חנוכה בפתילות צף המשוחים בקצת שעווה].
ייש"כ למפרע.

אבי קלמן

Re: מה הפשט הדלקה עושה מצווה - נ"מ אם מותר להדליק בפתילות צף

הודעהעל ידי אבי קלמן » א' נובמבר 20, 2011 11:20 pm

עי' הליכות שלמה בזה.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ב' נובמבר 21, 2011 9:33 am

פסקי תשובות

חצקל

הודעהעל ידי חצקל » ג' נובמבר 22, 2011 11:06 pm

אני לא יודע למה אתה חושב שזה נידון משנה שעברה, המדקדקים נמנעו מזה כבר לפני שנים רבות.
עי' שלמי תודה להגרב"צ פלמן

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' נובמבר 23, 2011 12:42 am

לא צריך להמנע, כמדומה ש'הפסקי' הביא פתרון להכין אותם זמן מה לפני ההדלקה היינו לחרוך אותם למס' שניות ותכל תלונות המהדרים והרויחו גם שלהבת יפה וגם לא בשעווה.

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ב' דצמבר 03, 2012 10:32 pm

או להרטיב הפתילה בשמן (אלא שהגרשז"א כתב שאי"צ לזה).

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' מרץ 07, 2018 8:45 pm

אברשע כתב:ובאמת מדברי המחבר משמע קצת שאין צריך שכל דיני ההדלקה יתקיימו בשעת ההדלקה, שהרי כתב המחבר שלא ידליק בפנים ויוציאו בחוץ שהרואה אומר לצורכו הוא דאדלקה, ואילו היו צריכים שכל דיני ההדלקה יתקיימו בשעת ההדלקה היה למחבר לומר שלא ידליק בפנים כיון שהלכה היא הדלקה עושה מצווה וצריך שההדלקה תתבצע בפנים.

חיפשתי בספרי האחרונים ולא מצאתי בזה דבר ברור, ואודה למי שיוכל להפנות אותי לשום מקום כאשר אני באמצע כתיבת מאמר על נרות חנוכה ובדיני פתילות הצף המשוחים בקצת שעווה [בהיות ושנה שעברה היו כאלו שביקשו לפסול להדליק נרות חנוכה בפתילות צף המשוחים בקצת שעווה].
ייש"כ למפרע.

כפי שכתבתי בכמה אשכולות מצטיין פורום חנוכה בנידונים על דברים מפורשים. הטענה שכיון שהדלקה עושה מצוה לא יוכל להדליק בפנים ולהוציא לחוץ היא טענת הגמ', והשאלה למה המחבר או יותר נכון הרי"ף הביא את הטעם של לצורכו אדלקה, היא שאלה שנידונה בכל הנו"כ על השו"ע.

חזור אל “חנוכה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים