מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כרפס - כזית בלבד?!

הלכות חג בחג, חקרי מנהג, מאמרים לעיון והורדה
עזריאל ברגר
מנהל פורום

כרפס - כזית בלבד?!

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ש' אפריל 18, 2020 10:32 pm

שאלה שהתעוררה במחשבתי, ולא זכיתי למצוא מי שדן בה:
לשיטת הרמב"ם שמברכים ענט"י לפני כרפס - מדוע די באכילת כזית כרפס ולא צריך כביצה, כדין שאין מברכין על נטילת ידיים לפחות מכביצה?!

סגי נהור

Re: כרפס - כזית בלבד?!

הודעהעל ידי סגי נהור » א' אפריל 19, 2020 3:13 am

מי אמר שהרמב"ם פוסק כהרוקח (שהביאו השו"ע בשם "יש מי שאומר") שאין מברכים על פחות מכביצה?

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' אפריל 19, 2020 4:18 am

מהר"י לעוו ב'דברי ירמיהו' (הל' ברכות פ"ו ה"א) כתב:כל האוכל הפת שמברכין עליו המוציא צריך נטילת ידים תחילה וסוף וכו'. הנה רבינו סתם, ולא פי' בשיעור אכילה.
ובשו"ע או"ח (בסי' קנ"ח סעיף ב'): 'יש מי שאומר, שאם אינו אוכל אלא פחות מכביצה - יטול ידיו ולא יברך'. והוא מרוקח, המובא בב"י, שכתב [בב"י בטעם הרוקח]: דאיכא למימר, דפחות מכביצה - דאין מקבל טומאה - לא הצריכו נט"י; וי"ל, דסתם הצריכו נט"י, ולא חילקו לפחות ובכביצה - הילכך יטול מספק ולא יברך. עיי"ש.
אבל דעת רבינו (בפ"ד ה"א מטומאת אוכלין), דבכל שהוא מקבל טומאה; ועי' בתוס' פסחים דף ל"ג [ע"ב, ד"ה 'לאימת'], ובשעה"מ כאן . .
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב א' אפריל 19, 2020 10:00 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עזריאל ברגר
מנהל פורום

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' אפריל 19, 2020 9:56 am

יישר כח לשניכם.
ואם כן - ניתן לומר שמכאן ראיה נוספת לדברי האומרים שלדעת הרמב"ם מברכים ענט"י אף בפחות מכביצה, ועכ"פ בכזית.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' אפריל 20, 2020 6:44 am

לבי במערב כתב:
מהר"י לעוו ב'דברי ירמיהו' (הל' ברכות פ"ו ה"א) כתב:כל האוכל הפת שמברכין עליו המוציא צריך נטילת ידים תחילה וסוף וכו'. הנה רבינו סתם, ולא פי' בשיעור אכילה.
ובשו"ע או"ח (בסי' קנ"ח סעיף ב'): 'יש מי שאומר, שאם אינו אוכל אלא פחות מכביצה - יטול ידיו ולא יברך'. והוא מרוקח, המובא בב"י, שכתב [בב"י בטעם הרוקח]: דאיכא למימר, דפחות מכביצה - דאין מקבל טומאה - לא הצריכו נט"י; וי"ל, דסתם הצריכו נט"י, ולא חילקו לפחות ובכביצה - הילכך יטול מספק ולא יברך. עיי"ש.
אבל דעת רבינו (בפ"ד ה"א מטומאת אוכלין), דבכל שהוא מקבל טומאה; ועי' בתוס' פסחים דף ל"ג [ע"ב, ד"ה 'לאימת'], ובשעה"מ כאן . .

כבר קדמוהו לדייק כן גם בחמד משה ובית מאיר על השו"ע שם

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' אפריל 20, 2020 6:54 am

עזריאל ברגר כתב:יישר כח לשניכם.
ואם כן - ניתן לומר שמכאן ראיה נוספת לדברי האומרים שלדעת הרמב"ם מברכים ענט"י אף בפחות מכביצה, ועכ"פ בכזית.

יש לדחות שכן שאני טיבולו במשקה שגם לדעת הרקח נראה לי שמברך ענט"י לפחות מכביצה, ראה כאן viewtopic.php?f=17&t=39521&hilit=%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%9C%D7%94#p446605
ויל"ע

עזריאל ברגר
מנהל פורום

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אפריל 20, 2020 10:30 am

נהר שלום כתב:

יש לדחות שכן שאני טיבולו במשקה שגם לדעת הרקח נראה לי שמברך ענט"י לפחות מכביצה, ראה כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 94#p446605
ויל"ע

ועוד אולי יש לומר, שמא "מצוותיה אחשביה"?
וע"ד מה שבכל ימי הסוכות מברכים "לישב" רק ביותר מכביצה, אבל בלילה הראשון מברכים על כזית.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ג' אפריל 21, 2020 2:07 am

עזריאל ברגר כתב:
נהר שלום כתב:

יש לדחות שכן שאני טיבולו במשקה שגם לדעת הרקח נראה לי שמברך ענט"י לפחות מכביצה, ראה כאן viewtopic.php?f=17&t=39521&hilit=%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%9C%D7%94#p446605
ויל"ע

ועוד אולי יש לומר, שמא "מצוותיה אחשביה"?
וע"ד מה שבכל ימי הסוכות מברכים "לישב" רק ביותר מכביצה, אבל בלילה הראשון מברכים על כזית.

עפ"ז היה להרקח הנ"ל לומר שיש לברך ענט"י גם לכזית מצה

חזור אל “פסח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 6 אורחים