מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לגבי חמץ שנמכר

הלכות חג בחג. חקרי הלכה ומנהג. מאמרים לעיון והורדה.
אוהב אוצר

לגבי חמץ שנמכר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' מאי 02, 2018 12:58 pm

אני מראש מבקש סליחה על הבורות אבל אשאל:
האם יש הבדל ומעלה במכירה בחמץ שנמכר במפעל ולא בחנות [שבעל המפעל הוא חילוני] לבין חמץ בחנות של יהודי חרדי שתומ"צ?

אליהו בן עמרם

Re: לגבי חמץ שנמכר

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » ה' מאי 03, 2018 9:56 pm

אותו בעל מפעל חילוני מאמין במכירה?
ובעניין בעל החנות החרדי, אם החמץ היה אצלו בפסח והפסדו מרובה, לכאורה מכירתו בוודאי עדיפא על פני חמץ שהיה בפסח אצל בעל מפעל חילוני שלא מאמין במכירה, ורק אח"כ שווק לחנות של החרדי.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' מאי 06, 2018 4:40 pm

מאי נפק"מ אם ה וא מאמין או לא. אם הוא ביצע את המכירה היא חלה. אם כבר יש לדון אם הוא נאמן על עצם המכירה ומסתמא יש תעודה על כך

אליהו בן עמרם

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » א' מאי 06, 2018 7:21 pm

כדכד כתב:מאי נפק"מ אם ה וא מאמין או לא. אם הוא ביצע את המכירה היא חלה. אם כבר יש לדון אם הוא נאמן על עצם המכירה ומסתמא יש תעודה על כך

השואל שאל על "מעלת" העניין. והלא יש מחמירים המפקפקים במכירת מי שמבחינתו לא רוצה למכור דבר, ולא עשה זאת אלא מן השפה ולחוץ, והוא מתנהג בנמכר כמימים ימימה כאילו הוא שלו לגמרי. וכל מה שעשה רק כדי בגלל שה"דתיים" כפו עליו, ו"מודעתו" על המכירה "תלויה על הקיר..."
אגב, יש הסוברים, שלא אכפת לן מכפירתו במכירה זו, ומה שעשה עשוי, אך נראה היה לי שהשואל רצה לצאת ידי כולם...

אשר177

הודעהעל ידי אשר177 » א' מאי 06, 2018 9:33 pm

כשנתפס בעל מכולת בשכונת רמת שלמה שלא עשה מכירת חמץ. הכריחו אותו לשרוף הכל. והתגובות אצל הרבה חרדים היתה שזה בל תשחית, ויכלו לתת לגויים.. או שיכלו לסמוך על זיכוי שמישהו עושה מכירה לכל העיר או אולי לכל העולם... וכו'

ופשוט שלרובא דעלמא כל הדין של ביעור חמץ הפך לריטואל של שריפת עשרה פתיתים ובעיקר שריפת ה"חמץ שבלב"... וכל זה בעטיה של ההיתר מכירה הידוע, ששאילת החמץ בפסח הרי היא כנפתרה.. (ע"ד דברי מרן החזו"א)

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' מאי 09, 2018 4:28 pm

אשר177 כתב:כשנתפס בעל מכולת בשכונת רמת שלמה שלא עשה מכירת חמץ. הכריחו אותו לשרוף הכל. והתגובות אצל הרבה חרדים היתה שזה בל תשחית, ויכלו לתת לגויים.. או שיכלו לסמוך על זיכוי שמישהו עושה מכירה לכל העיר או אולי לכל העולם... וכו'

יש לך תיעוד לתגובות הללו אצל הרבה חרדים?
לי זה נשמע עםא'רצות גמורה ודבריך לפי זה הם הוצאת לעז על הרבה חרדים.

אגב, הוא לא נתפס שלא עשה והכריחו אותו אלא הוא שכח לעשות ושרף הכל מרצונו הטוב

אשר177

הודעהעל ידי אשר177 » ד' מאי 09, 2018 11:52 pm

כדכד כתב:
אשר177 כתב:כשנתפס בעל מכולת בשכונת רמת שלמה שלא עשה מכירת חמץ. הכריחו אותו לשרוף הכל. והתגובות אצל הרבה חרדים היתה שזה בל תשחית, ויכלו לתת לגויים.. או שיכלו לסמוך על זיכוי שמישהו עושה מכירה לכל העיר או אולי לכל העולם... וכו'

א. היו הרבה תגובות באתרים חרדיים, וזו היתה הרוח הנושבת באופן כללי.

ב. אם נתפס או שכח, זה עניין לפרשנות. אני הבנתי שהכל התחיל מזה שמישהו שאל אותו על התעודה, והוא לא ידע על מה מדובר. ואז אמרו לו שאם לא ישרוף את כל החמץ אף אחד לא יקנה אצלו יותר.

יעקב אביעזר

הודעהעל ידי יעקב אביעזר » ה' מאי 10, 2018 2:07 am

יש תשובה ארוכה של הגאון ר' יצחק אלחנן שמועיל "זכין" על מכירת חמץ. וע"פ זה יש כמה בתי דינים בא"י שעושים מכירת חמץ למי ששכח ולא מכר. ויש בזה מו"מ נרחב בספרי הפוסקים.
גופא דעובדא דרמת שלמה:
הג"ר מתתיהו דיטש רב שכונת רמת שלמה התקשר בחג להתיעץ עם הגר"מ גרוס, והלה ענה לו בזה הלשון: "אני מכרתי את החמץ שלו" (הוא עושה ע"פ הנ"ל קנין ושטר מיוחד עם הגוי לכל מי ששכח). לכן הרב דיטש לא הורה בצורה נחרצת לבעל המכולת לשרוף (מלבד את החמץ הגמור ממש (לחמים) שלא היה בגדר הפסד מרובה). למעשה היו אנשים שמשכו לחומרא ושכנעו את גבריאל לשרוף הכל וכנראה עליהם יצא הקצף המוזכר.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' מאי 10, 2018 9:49 am

אשר177 כתב:
כדכד כתב:

א. היו הרבה תגובות באתרים חרדיים, וזו היתה הרוח הנושבת באופן כללי.

ב. אם נתפס או שכח, זה עניין לפרשנות. אני הבנתי שהכל התחיל מזה שמישהו שאל אותו על התעודה, והוא לא ידע על מה מדובר. ואז אמרו לו שאם לא ישרוף את כל החמץ אף אחד לא יקנה אצלו יותר.

ממתי "היו הרבה תגובות באתרים חרדיים, וזו היתה הרוח הנושבת באופן כללי" זו תשובה לשאלה אם יש לך תיעוד?

אשר177

הודעהעל ידי אשר177 » ה' מאי 10, 2018 10:34 am

לא, אין לי תיעוד משפטי על זה. זו הרגשה שלי take it or leave it

אהוביון

הודעהעל ידי אהוביון » ה' מאי 10, 2018 2:37 pm

סיפר לי אחד שדיבר עם ר' חיים כץ מחיפה ואמר לו רח''כ שכבר היו מקרים שרצו להוסיף בשטר מכירה סעיף שאם זה ישרף וכו' הגוי יספוג את הנזקים והגוי לא הסכים וקם ועזב(כפי זכרון הכותב בלבד) מה שמלמד שגם אם בעל החנות הינו יהודי שומר תורה ומצוות המכירה בעייתית מאוד

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' מאי 10, 2018 5:45 pm

זה לא מלמד על בעייתיות במכירה
המכירה חלה גם בלי הסעיף הזה ואפשר בהחלט להבין את הגוי

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' מאי 11, 2018 1:05 am

חבל להלעיז על בניו של הקב"ה.

אני אשתקד שמעתי ממישהו שבדיקת חמץ מצא אצלו 2 בקבוקי משקה משובח ויקר. קשה היה בעיניו לשופכם, וניסה לתיתם במתנה למישהו שאינו מחמיר כ"כ שיימכרנו במכירת חמץ ויהנה ממנו אחר הפסח.

הלה ניסה את כל מכריו שהיו נראים כמקילים, אשר היו אנשים פשוטים מאד. בסופו של דבר אחרי עשרות נסיונות בטלפון הוא התייאש.
לבסוף מצא בעל חנות שבלאו הכי מוכר הרבה משקאות והלה שילם לו מטבע הגון עבורם.

חזור אל “בין פסח לעצרת - ספיה"ע, ל"ג בעומר, שבועות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 60 אורחים