מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

וכי לאורה הוא צריך

הערות, בירורים וחידושים במרחבי התלמודים. לומדי דף היומי וכל חבורות הלומדים
סורגים

וכי לאורה הוא צריך

הודעהעל ידי סורגים » ש' אוקטובר 27, 2012 7:49 pm

הביאו שם התוס' י"מ שהכוונה לאהרן הכהן שלא היה צריך לאורה, וי"מ שהכוונה לשכינה, ופלא שלא מצאנו בשום מקום שהתורה תסמוך לכתחילה על הנס שהרי לא היו חלונות וכדו' במשכן ובדרך הטבע אם לא הנרות היה שם חשוך, ומהו שהקשו וכי לאורה הוא צריך. ולא מצאתי מי שעמד בזה.
--
עוד אבקש לשאול והוא קשור לדף היומי שנלמד היום. אם בזמינינו שהנרות דולקים יפה אם יש עניין להדליק בשבת בשמן זית דווקא. ושאלתי את אחד הרבנים המפורסמים והשיב לי במכתב שאין עניין בזמן הזה בשמן זית דווקא. אשמח לשמוע דעת החכמים בזה.

יאיר

Re: וכי לאורה הוא צריך

הודעהעל ידי יאיר » ש' אוקטובר 27, 2012 9:10 pm

סורגים כתב:עוד אבקש לשאול והוא קשור לדף היומי שנלמד היום. אם בזמינינו שהנרות דולקים יפה אם יש עניין להדליק בשבת בשמן זית דווקא. ושאלתי את אחד הרבנים המפורסמים והשיב לי במכתב שאין עניין בזמן הזה בשמן זית דווקא. אשמח לשמוע דעת החכמים בזה.

viewtopic.php?f=7&t=1519
viewtopic.php?f=24&t=2934&start=40#p22548

יאיר

Re: וכי לאורה הוא צריך

הודעהעל ידי יאיר » ש' אוקטובר 27, 2012 9:35 pm

ז"ל התוס' שם (שבת כב:):

"וכי לאורה הוא צריך והלא כל אותם מ' שנה כו'. תימה אמאי נקט מ' שנה לעולם כל העולם כולו לאורו של מקום הולכין וי"מ וכי אהרן כשהיה נכנס לפנים לאורה היה צריך והלא מ' שנה היה מאיר להם עמוד ענן בכל המקומות כדאמרינן בברייתא דמלאכת המשכן היה מסתכל בטפיח (ורואה בו) ויודע מה בתוכו בחבית ויודע מה בתוכה וכן משמע בת"כ דאכהנים קאי דגרס התם וכי צריכים לנר והלא כל אותן מ' שנה לא הוצרכו לנר שנא' כי ענן ה' על המשכן וגו' ומיהו בשלהי כל קרבנות (מנחות ד' כו: ושם) משמע דאשכינה קאי דמייתי לה גבי הא דא"ר אליעזר לא לאכילה אני צריך ולא לאורה אני צריך וקאמר נמי התם לפרוכת העדות עדות היא לכל באי עולם שהשכינה שורה בישראל וא"ת לאורה אני צריך והלא כל אותן ארבעים שנה".

ובמנחות פו:

"מחוץ לפרכת העדות יערוך כו'. בפרק במה מדליקין (שבת כב:) גרסי' וכי לאורה הוא צריך והלא כל אותן ארבעים שנה שהלכו ישראל במדבר לא הלכו אלא לאורו כו' ומפרש ר"ת דאאהרן קאי וכי לאורה הוא צריך אהרן והלא כל אותן ארבעים שנה שהלכו ישראל במדבר לא הלכו אלא לאורו של עמוד האש כדאיתא בברייתא דמלאכת המשכן מסתכל בטפיח ורואה בו בחבית ורואה מה שבתוכה ובתורת כהנים בפר' אמור אל הכהנים גרסינן וכי צריכין לנר והלא כל אותם ארבעים שנה שהלכו ישראל במדבר לא הוצרכו לנר שנאמר כי ענן ה' על המשכן ומיהו סוגי' דשמעתין משמע דאשכינה קאי וקשיא דה"ל למימר כל העולם כלו לאורו של מקום היו הולכים".

והשאלה א"כ כיצד נכנס האור למשכן.

חזור אל “בית התלמוד”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 123 אורחים