מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בבא בתרא דף ע"ד - שבועות הגלות

הערות, בירורים וחידושים במרחבי התלמודים. לומדי דף היומי וכל חבורות הלומדים
סייג לחכמה

בבא בתרא דף ע"ד - שבועות הגלות

הודעהעל ידי סייג לחכמה » א' ינואר 21, 2018 6:15 pm

בגמ' מס' בבא בתרא דף ע"ד. שמעתי בת קול שאומרת אוי לי שנשבעתי ועכשיו שנשבעתי מי מפר לי, ומפרש הרשב"ם בד"ה שנשבעתי. מן הגלות כדכתיב קראי טובא בנביאים:
איפה הם המקראות טובא אודות שבועות הגלות ?

ביקורת תהיה

Re: בבא בתרא דף עד - 'מי מפר לי'

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ה' אוגוסט 27, 2020 11:31 am

וְעַכְשָׁו שֶׁנִּשְׁבַּעְתִּי מִי מֵפֵר לִי. וְתֵמַהּ, דְּאַמַּאי אֵין הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מֵפֵר בְּעַצְמוֹ, דְּהָא מַסְּקִינַן בְּמַסֶּכֶת חֲגִיגָה דִּנְדָרִים יֵשׁ לָהֶן הֲפָרָה מִדִּכְתִיב 'אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי בְאַפִּי', וְדָרְשִׁינַן בְּאַפִּי נִשְׁבַּעְתִּי וְחוֹזְרַנִי, אַלְמָא שֶׁהוּא מֵפֵר בְּעַצְמוֹ. (תוספות)
ושמעתי לתרץ, דרבי יהושע (דהוא דדריש בחגיגה 'באפי נשבעתי וחזרתי בי') כרבי אליעזר (דס"ל הכי בפרק חלק), ורבה בר בר חנה וחבריו כרבי עקיבא (דפליג ארבי אליעזר וס"ל דלא הדר ביה קוב"ה משבועתיה). דתניא בפרק חלק:
דּוֹר הַמִּדְבָּר אֵין לָהֶם חֵלֶק לָעוֹלָם הַבָּא, שֶׁנֶּאֱמַר: 'בַּמִּדְבָּר הַזֶּה יִתַּמּוּ וְשָׁם יָמֻתוּ'; 'יִתַּמּוּ' בָּעוֹלָם הַזֶּה, 'וְשָׁם יָמֻתוּ' בָּעוֹלָם הַבָּא. וְאוֹמֵר: 'אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי בְאַפִּי אִם יְבֹאוּן אֶל מְנוּחָתִי'. דִּבְרֵי רַבִּי עֲקִיבָא. רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר: בָּאִין הֵן לָעוֹלָם הַבָּא, שֶׁנֶּאֱמַר: 'אִסְפוּ לִי חֲסִידָי כֹּרְתֵי בְרִיתִי עֲלֵי זָבַח'; אֶלָּא מָה אֲנִי מְקַיֵּם 'אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי בְאַפִּי'? בְּאַפִּי נִשְׁבַּעְתִּי וְחוֹזְרַנִי בִּי.

חזור אל “בית התלמוד”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 158 אורחים