מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הליכתו של ר"א בן ערך לדיומסית

הערות, בירורים וחידושים במרחבי התלמודים. לומדי דף היומי וכל חבורות הלומדים
עושה חדשות

הליכתו של ר"א בן ערך לדיומסית

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' אפריל 13, 2023 9:37 pm

אבות דרבי נתן פרק יד
כשמת בנו של רבן יוחנן בן זכאי נכנסו תלמידיו לנחמו נכנס רבי אליעזר וישב לפניו ואמר ליה רבי רצונך אומר דבר אחד לפניך. אמר לו אמור. אמר לו אדם הראשון היה לו בן ומת וקבל עליו תנחומין ומנין שקבל עליו תנחומין שנאמר וידע אדם עוד את אשתו (בראשית ד' כ"ה) אף אתה קבל תנחומין. אמר לו לא די לי שאני מצטער בעצמי אלא הזכרת לי צערו של אדם הראשון. נכנס רבי יהושע ואמר לו רצונך אומר דבר אחד לפניך. אמר לו אמור. אמר לו איוב היו לו בנים ובנות ומתו כולם ביום אחד וקבל עליהם תנחומין אף אתה קבל תנחומין. ומנין שקבל איוב תנחומין שנאמר ה' נתן וה' לקח יהי שם ה' מבורך (איוב א' כ"א). אמר לו לא די לי שאני מצטער בעצמי אלא שהזכרת לי צערו של איוב. נכנס רבי יוסי וישב לפניו אמר לו רבי רצונך אומר דבר אחד לפניך. אמר לו אמור. אמר לו אהרן היו לו שני בנים גדולים ומתו שניהם ביום אחד וקבל עליהם תנחומין שנאמר וידם אהרן (ויקרא י' ג') אין שתיקה אלא תנחומין ואף אתה קבל תנחומין. אמר לו לא די לי שאני מצטער בעצמי אלא שהזכרתני צערו של אהרן. נכנס רבי שמעון ואמר לו רבי רצונך אומר דבר אחד לפניך. אמר לו אמור. אמר לו דוד המלך היה לו בן ומת וקבל תנחומין ואף אתה קבל תנחומין ומנין שקבל דוד תנחומין שנאמר וינחם דוד את בת שבע אשתו ויבא אליה וישכב עמה ותלד בן ויקרא את שמו שלמה (שמואל ב' י"ב כ"ד) אף אתה רבי קבל תנחומין. אמר לו לא די שאני מצטער בעצמי אלא שהזכרתני צערו של דוד המלך.

נכנס רבי אלעזר בן ערך כיון שראהו אמר לשמשו טול כלי ולך אחרי לבית המרחץ לפי שאדם גדול הוא ואיני יכול לעמוד בו. נכנס וישב לפניו ואמר לו אמשול לך משל למה הדבר דומה לאדם שהפקיד אצלו המלך פקדון. בכל יום ויום היה בוכה וצועק ואומר אוי לי אימתי אצא מן הפקדון הזה בשלום. אף אתה רבי היה לך בן קרא תורה מקרא נביאים וכתובים משנה הלכות ואגדות ונפטר מן העולם בלא חטא ויש לקבל עליך תנחומין כשהחזרת פקדונך שלם. אמר לו רבי אלעזר בני נחמתני כדרך שבני אדם מנחמין.
כשיצאו מלפניו הוא אמר אלך לדמסית למקום יפה ומים יפים ונאים והם אמרו נלך ליבנה למקום שתלמידים חכמים מרובים אוהבים את התורה. הוא שהלך לדמסית למקום יפה ומים יפים ונאים נתמעט שמו בתורה. הם שהלכו ליבנה למקום שתלמידים חכמים מרובים ואוהבים את התורה נתגדל שמם בתורה.

לא הבנתי פשט, מה השייכות בין הצורה בה ניחם ר"א את ריב"ז להליכתו אח"כ לדמסית.

י. אברהם

Re: הליכתו של ר"א בן ערך לדיומסית

הודעהעל ידי י. אברהם » ה' אפריל 13, 2023 9:46 pm

מאן יימר שיש שייכות? מעשה שהיה כך היה.

עיניו כיונים

הודעהעל ידי עיניו כיונים » ה' אפריל 13, 2023 11:58 pm

עושה חדשות כתב:אבות דרבי נתן פרק יד
...
כשיצאו מלפניו הוא אמר אלך לדמסית למקום יפה ומים יפים ונאים והם אמרו נלך ליבנה למקום שתלמידים חכמים מרובים אוהבים את התורה. הוא שהלך לדמסית למקום יפה ומים יפים ונאים נתמעט שמו בתורה. הם שהלכו ליבנה למקום שתלמידים חכמים מרובים ואוהבים את התורה נתגדל שמם בתורה.

לא הבנתי פשט, מה השייכות בין הצורה בה ניחם ר"א את ריב"ז להליכתו אח"כ לדמסית.

אין הכרח שהלשון "כשיצאו מלפניו" מחובר למעשה התנחומין, ואפשר שעולה על המשניות דלעיל העוסקות בריב"ז ותלמידיו. עיין באדר"ן נוסחא ב', שם הובא העניין אחרי משנת "אם יהיו כל חכמי ישראל בכף מאזנים", והלשון שם: "כיון שיצאו מירושלים אמרו אנה נלך" וכו'. וכן בקהלת רבה (פרשה ז' פסוק ז' פיסקא ב') נראה שהמעשה היה אחרי פטירתו של ריב"ז (וכך תוקן בדפוסים).

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' יולי 17, 2023 8:01 pm

לעצם דברי ריב"ז "לא די לי שאני מצטער בעצמי אלא הזכרת לי צערו של..." יש להעיר לדברי רש"י באיכה ב,יג "כשבאה צרה על אדם אומר לו אף בפלוני עלתה כך תנחומים הם לו".

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' יולי 17, 2023 8:21 pm

עושה חדשות כתב:לא הבנתי פשט, מה השייכות בין הצורה בה ניחם ר"א את ריב"ז להליכתו אח"כ לדמסית.

לפענ"ד הפשט: אע"פ שהיה תלמידו חביבו של ריב"ז, שרק ממנו קיבל תנחומין, כך עלתה לו כשהלך לדומסית.
וכן הוא גם לפי הנוסחא הב', שהדברים באים אחר תיאור מעלתו: אם יהיו כל חכמי ישראל כו'.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' יולי 17, 2023 10:02 pm

עושה חדשות כתב:לעצם דברי ריב"ז "לא די לי שאני מצטער בעצמי אלא הזכרת לי צערו של..." יש להעיר לדברי רש"י באיכה ב,יג "כשבאה צרה על אדם אומר לו אף בפלוני עלתה כך תנחומים הם לו".

viewtopic.php?p=193100&sid=75372c15b81da24bae2af8e6044100a3#p193100

חזור אל “בית התלמוד”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 110 אורחים