מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ראשי התיבות של אלול

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
נאום הגבר

ראשי התיבות של אלול

הודעהעל ידי נאום הגבר » ג' אוגוסט 17, 2010 1:53 am

בספרי הקודש אנו מוצאים רמזים שונים על פי ראשי התיבות של שם החודש "אלול". אולי היה ראוי להעלות כאן את כל הרמזים, עם מקורותיהם, ועם ביאור הרמזים.

למשל:
א'יש ל'רעהו ו'מתנות ל'אביונים.
א'נה ל'ידו ו'שמתי ל'ך.
א'ני ל'דודי ו'דודי ל'י.
א'פשר ל'התקיים ו'לעמוד ל'פניך.
א'ת ל'בבך ו'את ל'בב.
א'תן ל'זרעכם ו'נחלו ל'עולם.
ו'אני א'היה ל'הם ל'אלקים.
ו'יאמרו ל'אמר א'שירה ל'ה'.
נערך לאחרונה על ידי נאום הגבר ב ה' אוגוסט 26, 2010 10:40 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

קונה הכל

Re: ראשי התיבות של אלול

הודעהעל ידי קונה הכל » ג' אוגוסט 17, 2010 8:46 am

וישאלו איש לרעהו לשלום
לך לאלקים ולזרעך אחריך
ולקחת אשה לבני ליצחק

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 8:53 am

[ ויקרא פרק-ה-ז ]: ואם לא תגיע ידו די שה והביא את אשמו אשר חטא שתי תרים או שני בני יונה לד' אחד לחטאת ואחד לעלה.

[ שמות פרק-לב-יג ]: זכר לאברהם ליצחק ולישראל עבדיך אשר נשבעת להם בך ותדבר אלהם ארבה את זרעכם ככוכבי השמים וכל הארץ הזאת אשר אמרתי אתן לזרעכם ונחלו לעלם:
[ שמואל א פרק-ט-כז ]: המה יורדים בקצה העיר ושמואל אמר אל שאול אמר לנער ויעבר לפנינו.

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 8:57 am

[ מלכים א פרק-כא-ז ]: ותאמר אליו איזבל אשתו אתה עתה תעשה מלוכה על ישראל קום אכל לחם ויטב לבך אני אתן לך את כרם נבות היזרעאלי:
אולי זה רמז למה שהובא כאן בשם... אל תפנו אל האלילים...

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 8:59 am

[ יחזקאל פרק-מד-טו ]: והכהנים הלוים בני צדוק אשר שמרו את משמרת מקדשי בתעות בני ישראל מעלי המה יקרבו אלי לשרתני ועמדו לפני.

[ דברי הימים א פרק-כט-יג ]: ועתה אלקינו מודים אנחנו לך ומהללים לשם תפארתך:

הזכויות שמורות לתוכנת תורת אמת.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוגוסט 17, 2010 9:46 am

אין צורך לטרוח עד תוכנת 'תורת אמת' (איני מכירה).
בפרוייקט השו"ת של בר אילן יש 'פרפראות לחכמה' (בלשונית 'כלים') ושם ניתן לחפש ע"פ ראשי או סופי תיבות. עשו שם חיפוש על 'אלול' ותמצאו עוד כהנה וכהנה.
אמנם הנוטריקון על 'אלול' המפורסם ביותר, כדומני, הוא: "אני לדודי ודודי לי".
ומקורו קדום, הוא כבר נזכר בפירוש הרוקח לשיה"ש, על אתר.

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 9:58 am

חכם באשי כתב:אין צורך לטרוח עד תוכנת 'תורת אמת' (איני מכירה).

אדרבה תוכנת תורת אמת היא חינמית וקלה לתפעול. הורד חינם:
http://www.toratemetfreeware.com/Downloads.htm

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוגוסט 17, 2010 10:06 am

האם תוכנה זו טובה יותר מ'בר אילן'?
כי אם לא, חבל להעמיס על המחשב תוכנות מיותרות.

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 10:26 am

אם יש לך מספיק זכרון במחשב כמוני, הורדתי המון תוכנות חינמיות והמון ספרים שלמים מהיברובוקס והאוצר ועדיין לא הגעתי לחצי הזכרון.
המעלה של תוכנה זו לחיפוש מצומצם ללא עומס הגדרות ופונקציות.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוגוסט 17, 2010 11:22 am

אינני מתרגש מ"עומס הגדרות ופונקציות", וממילא אם אין בתוכנת 'תורת אמת' ספרים שאינם בבר אילן - אין לי צורך בה.
השאלה היא, האם כל הספרים שב'תורת אמת' מצויים ב'בר אילן'. אתה יכול לעזור לי בפרט הזה?

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 11:45 am

יש שם כל מיני ספרים וקונטרסים ודברים מעניינים שאינם בבר אילן, וגם תוספות חשובות כמו מילון ארמי עברי מאד משוכלל, ואף יצירת סימניות ואפשרות להוספת הערות.
אתה יכול להוריד את התוכנה ולהתרשם , לא טוב - תמחק.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוגוסט 17, 2010 12:11 pm

נכון. צודק.
תודה על העזרה.

נאום הגבר

הודעהעל ידי נאום הגבר » ג' אוגוסט 17, 2010 12:37 pm

רוב התוכנות לאיתור ר"ת וגימטריאות, הם על פי פסוקים מהתנ"ך.
אבל למשל ר"ת של: "א'פשר ל'התקיים ו'לעמוד ל'פניך", לא ניתן למצוא שם, משום שזה לא פסוק בתנ"ך.
וכן ראשי התיבות של פתיחת התיקוני זוהר: רבי שמעון "א'זל ל'יה וע'רק ל'מדברא" דלוד, לא יעלה בתוכנות אלו.
האם יש גם תוכנות מסוג זה לספרים תורניים חוץ מהתנ"ך?
נערך לאחרונה על ידי נאום הגבר ב ה' אוגוסט 26, 2010 10:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 12:41 pm

ומהיכן מצאת את אלו?

נאום הגבר

הודעהעל ידי נאום הגבר » ג' אוגוסט 17, 2010 12:47 pm

מתוך ספרי הקודש המצויים.
נערך לאחרונה על ידי נאום הגבר ב ה' אוגוסט 26, 2010 10:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוגוסט 17, 2010 1:11 pm

נאום הגבר כתב:רוב התוכנות שאני מכיר שבנוי על ר"ת וגימטרי', הם על פסוקים מהתנ"ך.
אבל למשל ר"ת של: "א'פשר ל'התקיים ו'לעמוד ל'פניך", לא תוכלו למצוא שם, משום שזה לא פסוק בתנ"ך.
וכן ראשי התיבות של פתיחת התיקוני זוהר: רבי שמעון א'זל ל'יה וע'רק ל'מדברא, לא תוכל למצוא בתוכנות אלו.
אולי יש גם תוכנות ר"ת לכל הספרים שבעולם? איני יודע.

תוכל לעשות זאת גם בתוכנות 'בר אילן' ודי.בי.אס. ובאופן פשוט מאוד:
בחלונית החיפוש הרגילה תכתוב במשבצת הראשונה א, בשניה - ל, בשלישית - ו, ברביעית - ל.
ובכל משבצת תגדיר: "סיומות" (בבר אילן), או: "אחרי" (בדי.בי.אס)
גם תגדיר שהחיפוש יהיה כסידרו, כך: >>
וכך תוכל למצוא את נוטריקון (לא: "ראשי תיבות", שחילוק גדול בין נוטריקון לראשי תיבות. ודוק) - בכל הספרים הקיימים במאגרים.
בהצלחה.

סענדער

הודעהעל ידי סענדער » ג' אוגוסט 17, 2010 1:19 pm

חכם באשי כתב:תוכל לעשות זאת גם בתוכנות 'בר אילן' ודי.בי.אס. ובאופן פשוט מאוד:
בחלונית החיפוש הרגילה תכתוב במשבצת הראשונה א, בשניה - ל, בשלישית - ו, ברביעית - ל.
ובכל משבצת תגדיר: "סיומות" (בבר אילן), או: "אחרי" (בדי.בי.אס)
גם תגדיר שהחיפוש יהיה כסידרו, כך: >>
וכך תוכל למצוא את נוטריקון (לא: "ראשי תיבות", שחילוק גדול בין נוטריקון לראשי תיבות. ודוק) - בכל הספרים הקיימים במאגרים.
בהצלחה.

כל הכבוד, כך מעלים את כל הניצוצות מהמחשב...
אוי לא...

נאום הגבר

הודעהעל ידי נאום הגבר » ג' אוגוסט 17, 2010 2:33 pm

לקט נפלא, קטן בכמות ורב באיכות, כבר נדפס בשנת תרפ"ח, בספר "רמזי אלול" מאת רבי שלמה דומיניץ מוויעליצקא.
יתכן שיש עוד ליקוטים מסוג זה. אלא, שמאז ועד היום נוספו רמזים רבים בספרי קודש חדשים.
נערך לאחרונה על ידי נאום הגבר ב ה' אוגוסט 26, 2010 10:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוגוסט 17, 2010 4:20 pm

סתם סקרנות
היה עוזר אם היה למשל כזה דבר בחיפוש שלנו ?
הרי הקושי העיקרי היה לסנן מתוך כל הצירופים האקראיים
דברים בעלי משמעות

מנחם

הודעהעל ידי מנחם » ג' אוגוסט 17, 2010 5:08 pm

אוי לרשע ואוי לשכנו

מגיב ומניב

הודעהעל ידי מגיב ומניב » ג' אוגוסט 17, 2010 6:20 pm

אחד ממגידי ירושלים שליט"א המליץ: איבעי ליה לעיוני ומיזל, -ב"ק פרק המניח.
כלומר, יסוד האלול הוא התבוננות ועיון המעשים.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוגוסט 17, 2010 7:12 pm

אוצר החכמה כתב:סתם סקרנות
היה עוזר אם היה למשל כזה דבר בחיפוש שלנו ?
הרי הקושי העיקרי היה לסנן מתוך כל הצירופים האקראיים
דברים בעלי משמעות

למה "סתם סקרנות"? הרי זה תפקידך לדעת את רחשי הצבור ורצונו.
ולגוף שאלתך, היה חשוב מאוד שב'אוצר' יהיה אפשרות של חיפוש עם "אחרי" או "סיומות", כמו שבדי.בי.אס. ובר אילן.
וגם לא יזיק אם תוסיפו "לפני" (כמו בדי.בי.אס) או "סיומות" (שבבר אילן).
כיום יש לכם רק מה שמכונה בבר-אילן "קדומות דיקדוקיות", וגם זה לא בשלמות.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוגוסט 17, 2010 8:26 pm

את מה שאתה מבקש אנחנו מוסיפים
בתחילה היה בתכנה חיפוש עם סיומות וביטלנו אותו
וההסבר הוא כי
בגלל ה OCR יש אצלנו הרבה מילים שאינן קיימות בכלל, זה לא מפריע לחיפוש הרגיל בגלל שאף אחד לא מחפש מילה כמו אבלבבא
אבל בחיפוש עם סיומות ותחילות דבר זה יגרום לחיפוש להמשך בלי סוף
בגירסה הבאה תהיה אבחנה פנימית בין מילים סבירות למילים שאינן סבירות והחיפושים המורחבים יחולו רק על המילים ה"סבירות" אליהן התכוון המשתמש

הסתם סקרנות היתה כי לדעתי באופן מעשי אין לראשי תיבות כאלה דורשים ובפרט שכמו שכתבתי לא נראה לי שיש בזה תועלת

לעומת זאת בתנך יש לזה מקום רב וגם לגימטריה ואם נספיק ננסה להוסיף את זה

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוגוסט 17, 2010 9:21 pm

ראשית, אודה לכם על ההענות להוסיף את האפשרויות המדוברות.
שנית, ההוספות הללו כלל לא נצרכות לי עבור ראשי וסופי תיבות, אין זה עיסוקי כלל.
הנני נצרך להוספות אלו עבור חיפושים אחרים, והדוגמאות אך למכביר. הנה זה עתה עסקתי, אם כסא הכבוד מרובע או עגול (יש בכך נידון רחב אצל הרוקח ותלמידיו), והוצרכתי לחפש: כסא/כסאות = מרובע/מרובעים/מרובעות. ואם היתה אפשרות של "סיומת" הייתי חוסך חלק מכאב הראש הזה.

על מנת לקנטר

הודעהעל ידי על מנת לקנטר » ד' אוגוסט 18, 2010 1:20 am

מנחם כתב:אוי לרשע ואוי לשכנו

ומה הדין בחודש אב?!...
ואולי אפש"ל, טוב להם בבין הזמנים, יש טרמפים ושאר ירקות,
רק בבוא אלול, נעשה השכן מאמש רשע ו'קנטרן' שאוי לשכניו...

מור

הודעהעל ידי מור » ד' אוגוסט 18, 2010 1:41 am

חכם באשי כתב:. הנה זה עתה עסקתי, אם כסא הכבוד מרובע או עגול (יש בכך נידון רחב אצל הרוקח ותלמידיו),

לא רוצה להישמע ציני יתר על המידה, אך מותר לברר מאי נפק"מ?

גלילי

הודעהעל ידי גלילי » ד' אוגוסט 18, 2010 1:45 am

מור כתב:
חכם באשי כתב:. הנה זה עתה עסקתי, אם כסא הכבוד מרובע או עגול (יש בכך נידון רחב אצל הרוקח ותלמידיו),

לא רוצה להישמע ציני יתר על המידה, אך מותר לברר מאי נפק"מ?

ג"א איני רוצה להישמע ציני... שאלתך על חכם באשי או על הרוקח ותלמידיו?

מור

הודעהעל ידי מור » ד' אוגוסט 18, 2010 1:12 pm

טעיתי בלשוני, כשלתי והכשלתי.

אינני ציני כלל וכלל, באמת ענין אותי האם בתורת הנגלה (לכה"פ בקטגוריית האגדה והמחשבה) ישנה נפק"מ מזה, או שזהו רק ענין השייך לתורת הסוד והנסתר.
(ונפק"מ לעיסוקיו של באשי, האם עסוק הוא בנגלה, או שמא הניף ידו גם על הנסתר).

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 18, 2010 1:25 pm

אם ברצונך להתעניין בעיסוקי - פנה נא לתיבה האישית, אם כי לא מובטח לך שאענה על כל שאלותיך...
ועתה ששאלת, אענה:
אני מתעניין רבות בעולם המחשבה של חסידי אשכנז שחלק ממנו היא תורת הסוד ההיכלית: כסא הכבוד, הכבוד, הבורא, מלאכים, רקיעים, וכו' וכו'.
זהו חלק מהתורה, לא פחות משאר הדברים. וכל אחד לומד במקום שליבו חפץ (ואני נשמע כמצטדק...).
הבעייה העיקרית היא, לחשוף את המקורות שעמדו לפני חסידי אשכנז. היו להם הרבה מסורות שבעל פה, אך הם גם השתמשו, למשל, בתכנים המופיעים בפיוטים קדומים, כמו הקליר, ובמיוחד ב'סילוק'ים שלו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 18, 2010 1:28 pm

חכם באשי כתב:ראשית, אודה לכם על ההענות להוסיף את האפשרויות המדוברות.
שנית, ההוספות הללו כלל לא נצרכות לי עבור ראשי וסופי תיבות, אין זה עיסוקי כלל.
הנני נצרך להוספות אלו עבור חיפושים אחרים, והדוגמאות אך למכביר. הנה זה עתה עסקתי, אם כסא הכבוד מרובע או עגול (יש בכך נידון רחב אצל הרוקח ותלמידיו), והוצרכתי לחפש: כסא/כסאות = מרובע/מרובעים/מרובעות. ואם היתה אפשרות של "סיומת" הייתי חוסך חלק מכאב הראש הזה.

כמובן שהכוונה למטרות כגון אלה

אבל המקרה הזה אתה יכול לעשות את זה גם היום כך
כסא[ות] מרובע[ים][ות]

וזה יחפש את כל האפשרויות שרצית

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 18, 2010 1:33 pm

אני מכיר את צורת החיפוש הזאת,
אולם מנסיון אישי, אם אני כותב במשבצת הראשונה את האפשרות "[ ]" - החיפוש נתקע.
לא יודע מדוע, אבל זו המציאות (כן זה היה אצלי בגירסה 7, עדיין לא בדקתי אם בגירסה 8 נשתנו הדברים)
וגם כשרשמתי את האפשרות "[ ]" במשבצות השניה והשלישית - החיפוש איטי ביותר. ניתן באותו זמן להכין כוס קפה ולשתות + סיגריה...

גלילי

הודעהעל ידי גלילי » ד' אוגוסט 18, 2010 1:35 pm

חכם באשי כתב:אני מכיר את צורת החיפוש הזאת,
אולם מנסיון אישי, אם אני כותב במשבצת הראשונה את האפשרות "[ ]" - החיפוש נתקע.
לא יודע מדוע, אבל זו המציאות (כן זה היה אצלי בגירסה 7, עדיין לא בדקתי אם בגירסה 8 נשתנו הדברים)
וגם כשרשמתי את האפשרות "[ ]" במשבצות השניה והשלישית - החיפוש איטי ביותר. ניתן באותו זמן להכין כוס קפה ולשתות + סיגריה...

כדאי לך לנסות בגירסה 8, בעמוד בראשי בחיפוש רגיל, לא תתאכזב.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 18, 2010 1:40 pm

תודה על ההצעה. אנסה.

נאום הגבר

הודעהעל ידי נאום הגבר » ד' אוגוסט 18, 2010 2:23 pm

חכם באשי.
האם אתה מכיר את הספר "אוצר לב"?
ראוי לך לעיין בו.
נערך לאחרונה על ידי נאום הגבר ב ה' אוגוסט 26, 2010 10:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 18, 2010 2:53 pm

מה ראית להעדיף אותו על פני אלפי הספרים האחרים?
ראיתיו לפני רבות בשנים, ולזכרוני הוא כלל לא עוסק בתורתם של חסידי אשכנז, וגם לא בפיוטים.

נאום הגבר

הודעהעל ידי נאום הגבר » ד' אוגוסט 18, 2010 3:42 pm

ראיתי את הספר לפני שנים רבות, והוא עוסק בחישובים תורניים מעניינים, כמות טיפות המים בעולם, חשבון מהלך הרקיע, וכו' וכו' - מעין הדיון בעיגול או ריבועו של כסא הכבוד, וכדומה.
הבאתי זאת כדוגמא בלבד, אולם יש הרבה ספרים העוסקים בענינים הנ"ל.
נערך לאחרונה על ידי נאום הגבר ב ה' אוגוסט 26, 2010 10:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ד' אוגוסט 18, 2010 11:33 pm

לאחרונה יצא ספר בשם "מועדי ה'", על חודש אלול וראש השנה,
ובסימן הראשון על חודש אלול הוא מביא ל"ו רמזים, שרובם די ידועים, אך התוספת הוא המקור שלהם, עם ביאורים נפלאים.
ברשות המחבר העתקתי לכאן את עיקרי הדברים.

א. אנה לידו ושמתי לך [שמות כ"א י"ג], ר"ת אלול, כי חודש אלול מוכן לתשובה, והכל צריכים לשוב בתשובה בחודש הזה, אף מי שחטא שלא במתכוין [שער הפסוקים סדר משפטים סי' כ"ג] .
ב. אני לדודי ודודי לי [שה"ש ו' ג'], ר"ת אלול .
ג. אני לדודי ודודי לי, ס"ת הם ד' יודי"ן, שהם מ' והיינו מ' ימי הסליחות מר"ח אלול ועד יוה"כ.
ד. ומל ה' אלהיך את לבבך ואת לבב זרעך [דברים ל' ו'], ר"ת אלול .
ה. אחד לחטאת ואחד לעולה [ויקרא ה' ז'], ר"ת אלול .
ו. לא יחל דברו ככל [במדבר ל' ג'], ס"ת אלול .
ז. ובא לציון גואל ולשבי [ישעיה נ"ט כ'], ב' אותיות אחרונות של גואל, וב' אותיות ראשונות של ולשבי, היינו אלול [רד"א בסדר ר"ה] .
ח. אז ישיר משה את השירה הזאת לה' ויאמרו לאמר אשירה [שמות ט"ו א'], ר"ת אלול למפרע .
ט. לולא האמנתי לראות בטוב ה' בארץ חיים [תהלים כ"ז י"ג], לולא אותיות אלול , קוה אל ה' [שם י"ד] באלול, חזק ויאמץ לבך בעשרת ימי תשובה [ארץ חיים תהלים שם והב"ד בנפש חיים מע' א' אות ע"ו].
י - טו. אלול, שיהיה לישראל ארון לוחות ושברי לוחות. אמת ליעקב וחסד לאברהם, ב' כסאות למשפט אחד לו ואחד לדוד, ונאבד זה החוב מן העשוי אוי לרשע אוי לשכנו, ויהיה האדם אהוב למטה ואהוב למעלה לעשות תשובה וכו', כי אני הכבדתי את לבו ואת לב עבדיו [שמות י' א'], והיינו אפילו רשעים החסומים בפני התשובה, בימים אלה הזדמנות יש להם [מגלה עמוקות סדר עקב, דף פ"ח ע"ד ונפש חיים מע' א' אות ע"ו, עש"ע ובבית אל דף ח' ע"א אות ח'].
טז. ראה אנכי נותן [דברים י"א כ"ו], ר"ת ראש אלול הבט, אשר נגד כל ישראל, נושא תשובה נכונה. ולכך לא ימתין לשוב בתשובה עד יוה"כ אלא כבר בר"ח אלול ישוב בתשובה [סופי ענבים סי' לה ומועד לכל חי סי' י' אות ה'].
יז. "אלול" בגימטריא "בינה", דמשם באה התשובה ולבבו יבין ושב ורפא לו [עמודי שמים והב"ד במועד לכל חי סי' יא אות ט'].
יח. ארי"ה שאג מי לא יירא, נוטריקון אלול, ראש השנה, יום הכפורים, הושענא רבא. מי לא יירא מפחד ה' ומהדר גאונו, כי ניתן החודש כולו לתשובה, כי הלואי שבזה יוכל האדם לנקות עצמו וימצא עצמו נקי יום ראש השנה [בית אל דף ח' ע"א אות ו' בשם הקדמונים].
יט. ויתן אותם לרחמים לפני, ר"ת אלול שהוא מסוגל לתשובה לכל שוביהם [בית אל דף ח' ע"א אות ח'].
כ. ומודה ועוזב ירוחם, ר"ת וסופי תיבות גימטריא באלול [שערי ארוכה למהר"י אביחצירא עמ' א'].
כא. אהוב למעלה ונחמד למטה, ר"ת אלול [בית אל שם].
כב. ויאמרו לאמר אשירה לה', ר"ת אלול למפרע [בית אל שם].
כג. ויבא אברהם לספוד לשרה, ר"ת אלול [בית אל שם ].
כד-כה. אוכל לחמו ונותן לדל, ר"ת אלול, ומכאן להורות נתן לעשות צדקה כפי נדבת לבו בכל יום בחודש הזה כאשר תשיג ידו ובה ימצא כדי גאולתו [בית אל דף י' ע"א אות לא ]. ועוד רמזו בזה [שערי ארוכה עמ' קלז] ה'ארץ א'שר ה' א'להיך נ'תן ל'ך, ר"ת גימטריא אלול, לרמוז על נתינת הצדה שבזה יזכה לחיי העוה"ז והעוה"ב.
כו. הנסתרות לה' אלהינו והנגלות לנו, ר"ת אלול, שבזה החודש מכפר על הנסתרות שהם השגגות, והנגלות לנו ולבנינו הם לעשות תשובה עליהם כהוגן [שער המלך דף ט' ע"א והב"ד בבית אל דף י' ע"א אות לב ובפתוחי חותם עמ' תנג ועי' בספרו שערי ארוכה עמ' מב].
כז - כח. אוי לי וי לי, ר"ת אלול, וכן אוי לו ווי לנפשו, וביאור לזה כתב במחזור בית אל [דף י' ע"א אות לב] דכל אשר נגע יראת אלהים בלבו, בבוא אלול הניתן לישראל לשוב בו כמש"כ בזה"ק בשם מדרש הנעלם סדר כי תצא, הבעל נפש אומר אוי לי ווי לי, ר"ל אוי לנו מיום הדין אוי לנו מיום התוכחה, ואשר לא שת לבו אומר אלול אלול למה, התשובה למה, אף אתה הקהה את שיניו ואמור לו אלול, אוי לו ווי לנפשו.
כט. קמתי אני לפתוח לדודי ודודי חמק עבר, ר"ת אלול, דבחודש הזה השי"ת מצוי אצלינו ומצפה לשוב אליו בלב שלם ובנפש חפצה [בית אל דף ל"ח ע"א אות ד'].
ל. ואני אתנהלה לאיטי לרגל המלאכה [בראשית ל"ג י"ד], ר"ת אלול, דאם יתחיל בתשובה מר"ח אלול עד הושענא רבא הרמוז בתיבת לאט"י דהיינו ל' שלשים אלול, א' דר"ה דב' ימים כיומא אריכתא, ט' ימים שבין ר"ה ליוה"כ, יו"ד ימים מן יוה"כ עד הושע"ר. עד אשר אשוב אל אדוני, שע"י התשובה מתקרבת הגאולה, ואזי ועלו מושיעים בהר ציון וכו' [בית אל שם אות ו'].
לא. מזל חודש אלול הוא "בתולה", ופי' בזה במש"נ [ירמיה ל"א י"ב] "אז תשמח בתולה במחול", דבחודש אלול שמזלו בתולה תשמח במחול כשימחול עוונותיהם של ישראל [מחזור אמרי פי במבוא לסליחות, בשם מהר"א מליזענסק זצ"ל].
לב. וישאלו איש לרעהו לשלום [שמות י"ח ז'], ר"ת אלול, וישאלו בלשון שאלה ובקשה, שמבקש איש לרעהו לשלום והיינו באלול [ליקוטי מהרי"ח והב"ד במנהג ישראל תורה, ועי' לעיל סעיף ‎יג. וע"ע ספר רמזי אלול שכתב ק"כ רמזים הקשורים לענין חודש אלול].
לג. ואתה תמלוך על ישראל ואנכי אהיה לך למשנה, ר"ת אלול, והוא ענין המלכת הקב"ה עלינו [ימלט נפשו סי' לב אות ו'].
לד. אלול במילוי, אל'ף למ'ד וא'ו למ'ד, גימט' אימ'ה ירא'ה, להורות נתן שיתן בלבו אימת יום הדין עליו, וישים על פניו יראת ה' תמיד [ימלט נפשו שם ].
לה. הנה ל'כם ל'ציצית ו'ראיתם א'ותו [במדבר ט"ו ל"ט], ר"ת אלול, שיתחזק בימים אלה ויטהר לבו וישמור עיניו [שערי ארוכה להאביר יעקב זיע"א עמ' נג].

אליהוא

הודעהעל ידי אליהוא » ו' אוגוסט 20, 2010 1:07 am

מה ששאל כאן אחד למאי נפ"מ? אוי לו מיום הדין אוי לו מיום התוכחה.
עי במשלי רבתי פ"י [מובא בנפש החיים שער ד' פ"ב] "אר"י בא וראה כמה קשה יום הדין שעתיד הקב"ה לדון את כל העולם כולו כו'. בא מי שיש בידו מקרא ואין בידו משנה הקב"ה הופך את פניו ממנו ומצירי גיהנם מתגברין בו כו'. והם נוטלין אותו ומשליכין אותו לגיהנם. בא מי שיש בידו שני סדרים או שלשה הקב"ה א"ל בני כל ההלכות למה לא שנית אותם כו'. בא מי שיש בידו הלכות א"ל בני תורת כהנים למה לא שנית שיש בו כו'. בא מי שיש בידו ת"כ הקב"ה א"ל בני חמשה חומשי תורה למה לח שנית שיש בהם קריאת שמע תפלין ומזוזה. בא מי שיש בידו חמשה חומשי תורה אמר ליה הקב"ה למה לא למדת הגדה כו'. בא מי שיש בידו הגדה הקב"ה א"ל בני תלמוד למה לא למדת כו'. בא מי שיש בידו תלמוד הקב"ה א"ל בני הואיל ונתעסקת בתלמוד צפית במרכבה כו'. כסא כבודי האיך הוא עומד כו'. חשמל האיך הוא עומד. ובכמה פנים הוא מתהפך כו'".

מור

הודעהעל ידי מור » ו' אוגוסט 20, 2010 1:12 am

אליהוא כתב:מה ששאל כאן אחד למאי נפ"מ? אוי לו מיום הדין אוי לו מיום התוכחה.
עי במשלי רבתי פ"י [מובא בנפש החיים שער ד' פ"ב] "אר"י בא וראה כמה קשה יום הדין שעתיד הקב"ה לדון את כל העולם כולו כו'. בא מי שיש בידו מקרא ואין בידו משנה הקב"ה הופך את פניו ממנו ומצירי גיהנם מתגברין בו כו'. והם נוטלין אותו ומשליכין אותו לגיהנם. בא מי שיש בידו שני סדרים או שלשה הקב"ה א"ל בני כל ההלכות למה לא שנית אותם כו'. בא מי שיש בידו הלכות א"ל בני תורת כהנים למה לא שנית שיש בו כו'. בא מי שיש בידו ת"כ הקב"ה א"ל בני חמשה חומשי תורה למה לח שנית שיש בהם קריאת שמע תפלין ומזוזה. בא מי שיש בידו חמשה חומשי תורה אמר ליה הקב"ה למה לא למדת הגדה כו'. בא מי שיש בידו הגדה הקב"ה א"ל בני תלמוד למה לא למדת כו'. בא מי שיש בידו תלמוד הקב"ה א"ל בני הואיל ונתעסקת בתלמוד צפית במרכבה כו'. כסא כבודי האיך הוא עומד כו'. חשמל האיך הוא עומד. ובכמה פנים הוא מתהפך כו'".

יישר כח, אליהוא!

ועכשיו באשי, אנא תן תשובה זריזה מה העלית בחכתך, שכן לא ידע האדם את עתו וכו'.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ו' אוגוסט 20, 2010 1:39 am

תמצית הענין היא.
המקורות הקדומים (פיוטו של הקליר, כמה רמזים מספרות ההיכלות ועוד פיוטים אשכנזיים קדומים) סוברים, שהכסא מרובע ("והחיות הנה מרובעות כסא" - קליר), וחסידי אשכנז הסבירו, שהוא אינו מרובע אלא עגול, וביארו בדרך מחודשת את דברי הקליר.
מכאן ואילך, נתקבלה יותר דעת חסידי אשכנז.

חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 21 אורחים