עצה נחמדה לניצול ימי עשי"ת לתפילה

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
אריך
הודעות: 970
הצטרף: ה' מאי 28, 2015 9:49 pm

עצה נחמדה לניצול ימי עשי"ת לתפילה

הודעהעל ידי אריך » ד' ספטמבר 16, 2015 10:31 pm

כידוע שימי עשי"ת הם ימים המסוגלים ביותר לקיבול התפילה, וכל איש יודע נגעו ומכאובו, וכמה מזור ותעלה יכולים לעלות מתפילה מעומק הלב בימים אלו. דא עקא שמרוב עניינים שרוצה להתפלל עליהם עלול האדם להתבלבל, ובעת עמדו בסוף שמו"ע למשל, כגל של אגוזים יסתערו עליו רובי הצרכים והחסרונות עד שיקשה עליו להתעמק בתפילתו עליהם.

לכן יתכן להציע להקדיש כל יום מעשי"ת לענין מסויים שיש להתפלל עליו, ובאותו יום כל תחנוניו יתמקדו באותו ענין וכך לבבו יישיר וימקד פנייתו והמייתו. ואפשר לערוך מהלך זה יחד עם בני ביתו. וכגון: ביום אחד יתפללו על פרנסה, ביום השני על גידול הילדים, ביום השלישי על בריאות, וכדומה. ויש שבעה ימים בין ר"ה ליוה"כ!

יאיר
הודעות: 9898
הצטרף: א' מאי 23, 2010 11:54 pm

Re: עצה נחמדה לניצול ימי עשי"ת לתפילה

הודעהעל ידי יאיר » ה' ספטמבר 17, 2015 12:37 am

מצד שני ידוע שכדי לקבל דבר, צריך סך תפילות מסויים כדי לקבל את אותו הדבר (ותפילה בכוונה עצומה ו/או בדמעות וכדומה, שווה להרבה תפילות) ואולי כדאי להתמקד בכל הימים בדבר הכי חשוב?

(האם 'תשובה' עצמה הכי חשובה, שהרי כוללת הכל או שמא דבר זה 'קשה' להתפלל עליו שכן "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים'?) [ושמא אני טועה שכוללת הכל אבל כך נ"ל שצדיק גמור לא חסר לו כלום...]

הבוחר יבחר והנלע"ד כתבתי.

אריך
הודעות: 970
הצטרף: ה' מאי 28, 2015 9:49 pm

Re: עצה נחמדה לניצול ימי עשי"ת לתפילה

הודעהעל ידי אריך » ה' ספטמבר 17, 2015 8:53 am

לא הבנתי דבריך ר' יאיר. מה הפירוש להתפלל על הדבר הכי חשוב, וכי בשמו"ע אנו לא מתפללים על הרבה דברים? וכי באבינו מלכנו לא מבקשים על מגוון עניינים?
ברור שיש להתפלל על כל הדברים החשובים, שחלקם מניתי: חיים, בריאות, פרנסה, חינוך ילדים, בקיצור: בני חיי ומזוני. חשוב גם להתפלל על התשובה, אבל זה לא סותר את בקשת הצרכים שלנו.
העצה שהבאתי היא כדי להגיע למצב של תפילה מעומק הלב ששווה הרבה תפילות רגילות, כדבריך, כי אם בסוף שמו"ע יש לפניי תור ארוך של בקשות, ואחת דוחקת את השנייה, קשה להתרכז ולהתעמק בבקשה כלשהי. לכן באה העצה הנ"ל.


חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים