מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מנהגי חדש אלול

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
ישא ברכה

מנהגי חדש אלול

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' אוגוסט 21, 2017 4:58 pm

בעז"ה

אני אשמח לקבל מקורות מתי החלו מנהגי חודש אלול, א. מנהג אשכנז תקיעת שופר. ב. מנהג הספרדים לומר סליחות. ג. המנהג לומר לדוד ה' אורי.

א' זעירא

Re: מנהגי חדש אלול

הודעהעל ידי א' זעירא » ב' אוגוסט 21, 2017 5:42 pm

כבר הלכו בהם נמושות. יעויין בספרי מלקטי המנהגים. ובקצרה:
א. תק"ש בר"ח אלול - מוזכר כבר בפדר"א, פמ"ו. בכל החודש - מוזכר בכל ספרי הפוסקים האשכנזיים מראבי"ה ואילך.
ב. הובא בתשובות הגאונים, יעויין טור או"ח סי' תקפא.
ג. הוזכר לראשונה בשם טוב קטן (זולצבאך תסו), ספר זכירה (המבורג תסט), ספר המוסר (ברלין תפד). וקיבל תפוצה אוניברסלית ע"י הספר חמד"י (איזמיר תצא).

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' אוגוסט 21, 2017 6:26 pm

א' זעירא כתב:כבר הלכו בהם נמושות. יעויין בספרי מלקטי המנהגים. ובקצרה:
א. תק"ש בר"ח אלול - מוזכר כבר בפדר"א, פמ"ו. בכל החודש - מוזכר בכל ספרי הפוסקים האשכנזיים מראבי"ה ואילך.
ב. הובא בתשובות הגאונים, יעויין טור או"ח סי' תקפא.
ג. הוזכר לראשונה בשם טוב קטן (זולצבאך תסו), ספר זכירה (המבורג תסט), ספר המוסר (ברלין תפד). וקיבל תפוצה אוניברסלית ע"י הספר חמד"י (איזמיר תצא).

א. בפרקי דר' אליעזר כתוב שהמנהג לתקוע בשופר בר"ח אלול. אמנם כפי הזכור לי (אולי ממנהגי הקהילות - גולדהבר) הגירסא האשכנזית היא במ'ם "לתקוע בשופר מר"ח אלול". ועל כן גם המנהג כל החודש קדום.
ב. שם מובא המנהג העיקרי לקום רק בעשי"ת (וכן הוא מנהג האשכנזים, רק שמוסיפים ד' ימים להשלים לעשרה ימים שלמים). ויש נוהגים לקום מר"ח אלול.
ג. בחלק מהמקורות (שהבאת? או מקורות אחרים? אולי חיד"א?) הוא מובא כמנהג טוב לכל ימות השנה, ויש עדות ספרדיות שנוהגות כן.

א' זעירא

הודעהעל ידי א' זעירא » ג' אוגוסט 22, 2017 11:38 am

משולש כתב:א. בפרקי דר' אליעזר כתוב שהמנהג לתקוע בשופר בר"ח אלול. אמנם כפי הזכור לי (אולי ממנהגי הקהילות - גולדהבר) הגירסא האשכנזית היא במ'ם "לתקוע בשופר מר"ח אלול". ועל כן גם המנהג כל החודש קדום.
ב. שם מובא המנהג העיקרי לקום רק בעשי"ת (וכן הוא מנהג האשכנזים, רק שמוסיפים ד' ימים להשלים לעשרה ימים שלמים). ויש נוהגים לקום מר"ח אלול.
ג. בחלק מהמקורות (שהבאת? או מקורות אחרים? אולי חיד"א?) הוא מובא כמנהג טוב לכל ימות השנה, ויש עדות ספרדיות שנוהגות כן.

א. תודה על ההפניה. אכן מבואר שם שרנ"ג, מנוה"מ ושאר גדולים ספרדיים תקעו רק בר"ח, והאשכנזים גרסו "בכל החודש" ומשם נובע מנהגנו.
ב. יעויין בשאלות פותח האשכול. אכן מקור שני המנהגים - האשכנזי והספרדי מובאים בטור בשם שו"ת הגאונים.
ג. במקורות שהבאתי מצויין רק לומר מר"ח אלול עד אחר שמחת תורה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' אוגוסט 22, 2017 12:08 pm

משולש כתב:המנהג העיקרי לקום רק בעשי"ת (וכן הוא מנהג האשכנזים, רק שמוסיפים ד' ימים להשלים לעשרה ימים שלמים).

לדעתי המנהג המקורי (יתכן גם אצל האשכנזים) לקום לסליחות רק מער"ה והלאה, כי בזמן הגאונים בהרבה מקומות נהגו להתענות גם בר"ה וגם בשבת שובה. ועל כן היו ט' ימי תענית וסליחות ורק בעיו"כ אכלו וכנגדו השלימו את תענית ערב ראש השנה.
ובזמן הגאונים היה ויכוח גדול על הצומות בר"ה ובשבת שובה עד שכנראה הוכרע שלא לצום ומאז ככל הנראה התחילו להוסיף שלושה ימי צום לפני ער"ה כדי להשלים את שלושת הימים החסרים הנ"ל (ר"ה ושבת שובה).

כמה נקודות מעניינות בנושא:

בפיוט "אלוקיכם" שנאמר בכמה קהילות אשכנז בשבת שובה "חזה עמך מתענים וצמים" (יתכן שחובר ע"י אביו של ר' יהודה החסיד?)
באופן לראש השנה (מאת ר"א הקליר) "מאתמול קידמנוך לחלותך מלך" בפשטות הכוונה שהשכימו לסליחות בפעם הראשונה רק בערב ראש השנה.

זכור לי שיש עוד מקורות מעניינים בפיוטים ואינם תח"י כעת.

א' זעירא

הודעהעל ידי א' זעירא » ג' אוגוסט 22, 2017 3:05 pm

כיוונת לדעת ד"ר יעקב גרטנר בספרו 'גלגולי מנהג בעולם ההלכה'. מצוי באוצר.

אנושי

הודעהעל ידי אנושי » ג' אוגוסט 22, 2017 11:35 pm

ישא ברכה כתב:בעז"ה

אני אשמח לקבל מקורות מתי החלו מנהגי חודש אלול, א. מנהג אשכנז תקיעת שופר. ב. מנהג הספרדים לומר סליחות. ג. המנהג לומר לדוד ה' אורי.

בענין לדוד אני יודע שבצאנז מקפידים שלא לומר כמובן בעקבי הדברי חיים זי''עא (גם הגר''א זכור לי שלא אומר)
והסביר לי איזה חסיד שיש בעיה להוסיף או משהו דומה
וא"כ כפה"נ זה לא מאד מאד קדום

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ג' אוגוסט 22, 2017 11:54 pm

ישא ברכה כתב: אני אשמח לקבל מקורות מתי החלו מנהגי חודש אלול, א. מנהג אשכנז תקיעת שופר

viewtopic.php?f=30&t=10934
viewtopic.php?f=30&t=1623
viewtopic.php?f=30&t=23634

ישא ברכה כתב:ג. המנהג לומר לדוד ה' אורי.

viewtopic.php?f=30&t=6195

חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 77 אורחים