מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בקשת מחילה

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
עובדיה חן

בקשת מחילה

הודעהעל ידי עובדיה חן » ד' אוגוסט 22, 2018 5:29 am

יש לי שכן בשכונתי שכל פעם שאני פוגש אותו האיש מחמיץ פנים ומראה פנים זועפות, [סתם כך נראה אדם לא טוב לו עם עצמו ומתוח] לי לא מובן ולא ידוע לי למה ,אולי אדרבא האיש הציק לי כמה פעמים, האם יש לי חובה לברר על מה העניין,או מאחר ואני מצידי לא מפריע לי, ואיני מקפיד עליו ,ולא חושב שיש טעם לזה האם בכ"ז יש מקום לחשש לדרוש ולחקור אולי יש לו איזה טענה אמיתית עלי,או שזה מיותר כל עוד לא ידוע לי סיבה.ואיני מקפיד עליו.

חיימשה

Re: בקשת מחילה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' אוגוסט 22, 2018 8:52 am

האם יתבעו אותך בשמים אם לא תעשה זאת? איני יודע.

מהיקרה אם תיגש אליו?
אפשרות א:
יתברר שאכן יש לו טענה עליך. אם היא מוצדקת, פשוט שתפייסנו.
אפשרות ב:
יש לו טענה עליך ולדעתך אינה מוצדקת.
גם במקרה זה רצוי שתפייסנו.
הוא יירגע ואתה קנית לך אוהב תחת אוייב ופרקליט ליום הדין.
אם זה נראה לך כבד ועקרוני, אפשרי ורצוי לקבוע אדם שלישי בר דעת שישמע את שניכם ויכריע הצדק עם מי.
יש גם סיכוי קל שאחרי שתיגש יהיה זה הוא שיפייס אותך.
בכל מקרה היוזמה מצידך לגשת אליו היא קרובה לשכר רב ורחוקה מהפסד.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 22, 2018 9:01 am

מבואר בגמרא במעשה דחנה ועלי שפיוס הוא לאו דווקא בקשת מחילה אלא התפייסות. ולכן הייתי מציע לך לנסות לפנות אליו ראשית בדרך ידידותית של התעניינות ויצירת קשר ואז לראות לפי זה אם מתפייס בזה או סתם קושר ידידות או שרואים שעדיין יש לו משהו.

מה ידידות

הודעהעל ידי מה ידידות » ד' אוגוסט 22, 2018 9:32 am

ז"ל שפת אמת יומא פז ע"ב:

"בגמ' איקפד ר"ח אזיל רב לגבי' כו' הא דהקפיד ר"ח אף על גב שלא הי' מחויב לחזור בשבילו, אך לפי שהחזיר לאחרים החזיר ועבורו לא החזיר הוי בזיון, א"נ אף שלא הי' כדין מה שהקפיד אזיל רב לפייסו, דהא משמע דביוה"כ איכא קפידא שיתפייס א' עם חבירו ואין נפקותא אם הצדק עמו במה שמקפיד עליו או לא מ"מ צריכין להתפייס":

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' אוגוסט 22, 2018 10:43 am

מההודעה של הרב פותח האשכול לא לגמרי מובן אם השכן מחמיץ פנים במיוחד כשרואה אותו או שבאופן כללי הוא מחמיץ פנים אלא שהרב פותח האשכול שם לב רק כשרואה אותו.
כי אם ההחמצת פנים אינה קשורה ישירות אליו אז אולי הוא ייפגע אם יתחילו "לחטט" בדבריו.
אני הייתי מציע לגשת ולפנות אליו בשיחה על דא ועל הא ואז אולי לשאול אותו מה שלומו ויתכן שכך הדברים יתבררו ומן הסתם יוסיף לו נחת.
בכל אופן אלו דברים שמאד קשה לדעת ובפרט מרחוק

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' אוגוסט 26, 2018 9:22 am

ד"א שמעתי פעם מהרב ויינבך מאור שמח שהדבר הכי קשה בעבודת ה' של יהודי זה יחסי אנוש,ולעבור את העו"ה ללא לפגוע באיש זה עבודה של ממש.

חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 23 אורחים