מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אם תחנה עלי מחנה

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
פייביש אופטובסקי

אם תחנה עלי מחנה

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ג' ספטמבר 04, 2018 11:39 pm

שאלה (אולי: חידה, משום שהתשובה ידועה לי).
מה כוונת האמור 'אם תחנה עלי מחנה',
האם הכוונה שאומרים להקב"ה בלשון נוכח, אם (אתה) תחנה עלי מחנה כו', או: 'אם' המחנה היא זו ש'תחנה' עלי?

שיבר

Re: אם תחנה עלי מחנה

הודעהעל ידי שיבר » ג' ספטמבר 04, 2018 11:56 pm

תפוס לשון אחרון.

עי' רש"י בראשית לב, ט.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ד' ספטמבר 05, 2018 4:56 am

ספק זה מזכיר אותי את הקריאה בשב"ק שעברה: זֶרַע רַב תּוֹצִיא הַשָּׂדֶה.
ומפרש הש"ך בחו"מ סי' שטז ס"ק ה: "דשדה אשכחן נמי לשון נקבה וכדכתיב זרע רב תוציא השדה".
והרש"ש בב"ק נח ע"ב כתב על דבריו: "משמע דמפרש תוציא לנקבה נסתרת, וכ"מ באונקלוס. אבל האשכנזי תרגמו לנוכח. ובאמת בלשון חז"ל מצינו לשון נקבה בשדה".
ראייתו מתרגום אונקלוס היא על פי הנוסח 'תפק חקלא', אבל בכמה ספרים 'תפק לחקלא' (ראה שו"ת יד אלעזר סוס"י מד; זכר עשות אות ש סי' סה).

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ד' ספטמבר 05, 2018 5:05 am

פייביש אופטובסקי כתב:האם הכוונה שאומרים להקב"ה בלשון נוכח, אם (אתה) תחנה עלי מחנה כו', או: 'אם' המחנה היא זו ש'תחנה' עלי?

אופן שלישי נמצא בלקח טוב פרשת ויצא לב ט:
[המחנה]. והוא לשון זכר. ואם תאמר הא כתיב: אם תחנה עלי מחנה, ומשמע אם תחנה עלי מחנה, והוא לשון נקבה! כך הצעתו: אם תחנה עלי האומה מחנה - לא יירא לבי, ואם תקום עלי האומה למלחמה - בזאת אני בוטח להושיעני.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ד' ספטמבר 05, 2018 5:10 am

שבענו מטובך כתב:ספק זה מזכיר אותי את הקריאה בשב"ק שעברה: זֶרַע רַב תּוֹצִיא הַשָּׂדֶה.
ומפרש הש"ך בחו"מ סי' שטז ס"ק ה: "דשדה אשכחן נמי לשון נקבה וכדכתיב זרע רב תוציא השדה".
והרש"ש בב"ק נח ע"ב כתב על דבריו: "משמע דמפרש תוציא לנקבה נסתרת, וכ"מ באונקלוס. אבל האשכנזי תרגמו לנוכח. ובאמת בלשון חז"ל מצינו לשון נקבה בשדה".
ראייתו מתרגום אונקלוס היא על פי הנוסח 'תפק חקלא', אבל בכמה ספרים 'תפק לחקלא' (ראה שו"ת יד אלעזר סוס"י מד; זכר עשות אות ש סי' סה).

יפה, וייש"כ בעד המראי מקומות המדויקים. וכבר נכתב על כך בעבר כאן.

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ד' ספטמבר 05, 2018 7:56 am

התשובה שהיתה ידועה לי היא זו של הרב שיבר, לשון רש"י שם: מחנה משמש לשון זכר ולשון נקיבה, אם תחנה עלי מחנה הרי לשון נקיבה, ע"כ.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' ספטמבר 05, 2018 8:59 am

שבענו מטובך כתב:ספק זה מזכיר אותי את הקריאה בשב"ק שעברה: זֶרַע רַב תּוֹצִיא הַשָּׂדֶה.

לפי הבנת הש"ך מה פירוש הפסוק?
אם נפרש את זה בנוכח פירושו תוציא לשדה לזרוע זרע רב אבל תאסוף מעט.

אבל אם השדה מוציאה מה הפירוש ? השדה תוציא זרע רב ? ומה זה ומעט תאסוף?
וכנראה פירושו כך אף על פי שהשדה תוציא זרע רב כלומר תתן הרבה תבואה אתה תאסוף מעט כי תאכלנו התולעת.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' ספטמבר 06, 2018 7:57 am

זה מקביל ל"כרמים יהיו וכו'"

חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 26 אורחים