מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יום הכיפורים מכפר על מצות ל"ת

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
אברך
הודעות: 425
הצטרף: ד' מאי 05, 2010 12:13 am

יום הכיפורים מכפר על מצות ל"ת

הודעהעל ידי אברך » ו' ספטמבר 07, 2018 1:31 am

שאלה מענינת ראיתי באחרונים, בגמ' ביומא פ"ו כתוב שעל מצות עשה, תשובה לבד מועילה, ועל ל"ת צריך גם יום הכיפורים, ונשאלת השאלה, למאי נפק"מ מתי זה מתכפר, הרי בכל מצב יעבור עליו יום הכיפורים, ואם ימות לפני יום הכיפורים הרי המיתה עצמה מכפרת, אם כן למאי נפק"מ שצריך יום הכיפורים לכפר. ובתוספת יום הכיפורים תירץ שנפק"מ להכריע את העולם לחובה כל זמן שלא נתכפר. וקצת צ"ב הרי גם העולם נידון ביום הכיפורים, וביום הכיפורים כבר נתכפר.
ולכאורה יש מקום לומר שכיון שיש מצוה מיוחדת לעשות תשובה ביום הכיפורים, א"כ אם לא יעשה תשובה נוספת על הל"ת ביום הכיפורים, יום הכיפורים לא יכפר לו, וכוונת הגמרא שתשובה לאחר המעשה, תולה, ורק לאחר יום הכיפורים כשיעשה שוב תשובה, אז יתכפר לו.
מה דעת הרבנים שליט"א?

ספרים וועלט
הודעות: 760
הצטרף: ו' פברואר 27, 2015 8:50 pm

Re: יום הכיפורים מכפר על מצות ל"ת

הודעהעל ידי ספרים וועלט » ו' ספטמבר 07, 2018 5:14 am

יכולתם להקשות אותה קושיה אבל יותר קשה - בכריתות ומיתות בי"ד צריך גם ליסורים. למה? הלא בי"כ ובי"כ הוא ימות לבסוף שאז המיתה מכפרת?!

אברך
הודעות: 425
הצטרף: ד' מאי 05, 2010 12:13 am

Re: יום הכיפורים מכפר על מצות ל"ת

הודעהעל ידי אברך » ו' ספטמבר 07, 2018 9:09 am

זה לא שאלה שלי, כבר ציינתי שהקשה כן בתוספת יוהכ"פ, אבל מקושייתך ניתן ללמוד שלענין חילול ה' צריך גם יסורים וגם מיתה, ולענין כריתות ומיתת בי"ד מספיק יסורים, אבל במיתה לחוד לא, כיון שלא קיבל יסורים, וא"כ גם לענין ל"ת, מיתה לחוד לא תועיל רק אם יעבור עליו יום הכיפורים.

קראקובער
הודעות: 2835
הצטרף: ג' ספטמבר 06, 2016 1:06 pm

Re: יום הכיפורים מכפר על מצות ל"ת

הודעהעל ידי קראקובער » ו' ספטמבר 07, 2018 12:36 pm

אברך כתב:ולכאורה יש מקום לומר שכיון שיש מצוה מיוחדת לעשות תשובה ביום הכיפורים, א"כ אם לא יעשה תשובה נוספת על הל"ת ביום הכיפורים, יום הכיפורים לא יכפר לו, וכוונת הגמרא שתשובה לאחר המעשה, תולה, ורק לאחר יום הכיפורים כשיעשה שוב תשובה, אז יתכפר לו.
מה דעת הרבנים שליט"א?

יפה מאוד, בשיעור על תשובה מגאב"ד דבוסטון יש קטע שהוא אומר שגם לפי רבי שיום כיפור מכפר בלי תשובה בוודאי יש מצווה להתוודות וזה כעין דבריך ועלמה אחת העיר לו בשיעור שזה פסוק מפורש לפני ה' תטהרו ושיבח דבריה.

(וע"ד הלצה י"ל הקושיא שנפק"מ לעשרה אנשים שזכו להיכנס בחיים לגן עדן..)


חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 10 אורחים