מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כוונת הצירוף של ר"ח - בתשרי. אימתי?

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
תג של זהב

כוונת הצירוף של ר"ח - בתשרי. אימתי?

הודעהעל ידי תג של זהב » ג' אוגוסט 30, 2011 7:14 pm

בס"ד

תלמידי חכמים שבשער, חודש טוב ומבורך.

כאמור, היום הינו א' דראש חודש אלול הבעל"ט - חודש הרחמים והסליחות.

לאחר תפילת מוסף, שוב נזכרתי בתמיהה שבקרבי זה שנים רבות, ואדהכי שהתפללתי תפילת המוסף נזכרתי עתה שוב בכך.

אלא שעתה עלה בדעתי להעלות את הנושא כאן לתלמידי הפורום החכמים והמלאים כל טוב[b]

וסליחה על ההקדמה הארוכה, הנה תמיהתי...

[b]הנה בכל ראש חודש - נדפסים בסידורים צירופי שם הוי"ה ב"ה וב"ש שיש לכוון בעת אמירת הברכה של מוסף.
והשאלה הינה: כיצד ומתי מכוונים את הצירוף של חודש תשרי???
משום מה הדבר לא נדפס במחזורים, וא"כ נשאלת השאלה, מדוע, והאם יש לכוון זאת בברכת מוסף דראש השנה.

[/b][/b]

ביעא בכותחא

Re: כוונת הצירוף של ר"ח - בתשרי. אימתי?

הודעהעל ידי ביעא בכותחא » ג' אוגוסט 30, 2011 11:11 pm

מן הסתם בברכת מלכויות במוסף בר"ה

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' אוגוסט 30, 2011 11:29 pm

לגבי השאלה מדוע נדפס צירוף לתשרי בתפילת מוסף לר"ח אם אינו ענין לשם, נראה לי ליישב שהוא שם בשביל ר"ח אדר שני בו מכוונים כל הצירופים ביחד.

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » ג' אוגוסט 30, 2011 11:34 pm

דברי תורה להגה"ק ממונקאטש מהדורא חמישאה

הצדיק המדובר הינו הרה"ק ר' דוד משה מטשארטקוב זיע"א שהמנח"א שבת אצלו פעם על ש"ק
קבצים מצורפים
צירוף תשרי.PNG
צירוף תשרי.PNG (75.37 KiB) נצפה 6568 פעמים

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ג' אוגוסט 30, 2011 11:39 pm

ישבב הסופר כתב:לגבי השאלה מדוע נדפס צירוף לתשרי בתפילת מוסף לר"ח אם אינו ענין לשם, נראה לי ליישב שהוא שם בשביל ר"ח אדר שני בו מכוונים כל הצירופים ביחד.

בבני יששכר [שהוא מקור הענין] הביא בתחילת כל חודש את צירופו, גם בחודש תשרי, ולא הזכיר שלא נוגע למעשה, ואין שום סיבה לומר שאין לומר זאת בברכה הרגילה במוסף ר"ה שדומה לברכת המוסף של ר"ח.
ואגב, מעניין באמת מי הכניס את הבני יששכר גם לסידורים נוסח אשכנז, הרי יש הרבה הוספות מהחסידות שאפשר להכניס לסידורים, ומה פתאום לר"ח הכניסו את הצירופים של הבני יששכר, בפרט שזה על דרך הקבלה??
[ונראה לי ש"אשכול" - ר' יעקב וינפלד ז"ל, שהוא חסיד מובהק, הוא כמעט היחיד מסידורי אשכנז שהכניס דברים אלו, או מו"ל שהעתיקו ממנו.]
(כתבתי הכל לפני שראיתי תגובת שבטי ישראל)

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' אוגוסט 30, 2011 11:55 pm

עשוי לנחת, על מה שכתבת לכוון במוסף דראש השנה לא חלקתי, רק שבכל זאת אין עדיין סיבה להדפיס את הצירוף של תשרי במוסף לראש חודש, אא"כ משום ר"ח אדר ב', כאשר כתבתי לעיל, ועל זה תסוב מילתי.

אוצר חכם

הודעהעל ידי אוצר חכם » ד' אוגוסט 31, 2011 12:43 am

[ונראה לי ש"אשכול" - ר' יעקב וינפלד ז"ל, שהוא חסיד מובהק, הוא כמעט היחיד מסידורי אשכנז שהכניס דברים אלו, או מו"ל שהעתיקו ממנו.]
(כתבתי הכל לפני שראיתי תגובת שבטי ישראל)[/quote]
ע"כ יש להאיר שכיום ישנו בכל הסידורים

ישבב הסופר כתב:לגבי השאלה מדוע נדפס צירוף לתשרי בתפילת מוסף לר"ח אם אינו ענין לשם, נראה לי ליישב שהוא שם בשביל ר"ח אדר שני בו מכוונים כל הצירופים ביחד.

אכן, כמדומני שהזדמנות יחידה שמכוונים של תשרי - הוא באדר שני.

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ו' אוגוסט 28, 2015 2:58 am

עשוי לנחת כתב:ואגב, מעניין באמת מי הכניס את הבני יששכר גם לסידורים נוסח אשכנז, הרי יש הרבה הוספות מהחסידות שאפשר להכניס לסידורים, ומה פתאום לר"ח הכניסו את הצירופים של הבני יששכר, בפרט שזה על דרך הקבלה??

ומה עם "לשם יחוד", שמופיע בכל הסידורים שבנוסח אשכנז, מלבד סידור ווילנא?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' אוגוסט 28, 2015 11:24 am

צונאמי כתב:
עשוי לנחת כתב:ואגב, מעניין באמת מי הכניס את הבני יששכר גם לסידורים נוסח אשכנז, הרי יש הרבה הוספות מהחסידות שאפשר להכניס לסידורים, ומה פתאום לר"ח הכניסו את הצירופים של הבני יששכר, בפרט שזה על דרך הקבלה??

ומה עם "לשם יחוד", שמופיע בכל הסידורים שבנוסח אשכנז, מלבד סידור ווילנא?

גם באזור אליהו אינו ויש עוד סידורים שאין בהם

יש תקווה

הודעהעל ידי יש תקווה » א' אוקטובר 02, 2016 1:18 pm

עשוי לנחת כתב:

בבני יששכר [שהוא מקור הענין] הביא בתחילת כל חודש את צירופו, גם בחודש תשרי, ולא הזכיר שלא נוגע למעשה, ואין שום סיבה לומר שאין לומר זאת בברכה הרגילה במוסף ר"ה שדומה לברכת המוסף של ר"ח.
ואגב, מעניין באמת מי הכניס את הבני יששכר גם לסידורים נוסח אשכנז, הרי יש הרבה הוספות מהחסידות שאפשר להכניס לסידורים, ומה פתאום לר"ח הכניסו את הצירופים של הבני יששכר, בפרט שזה על דרך הקבלה??
(כתבתי הכל לפני שראיתי תגובת שבטי ישראל)

מקור הדברים בכלל הוא בפע"ח שער ר"ח פ"ג

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' נובמבר 09, 2016 2:54 am

כמו שהכניס לשם יחוד כמה וכמה פעמים בסידורו.
לקרוא לנוסח 'אשכנז' של אשכול - נוסח אשכנז, זה כמעט כמו לקרוא לנוסח 'ספרד' של אשכול נוסח ספרד...

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ו' ספטמבר 07, 2018 4:29 am

למעשה יש הרבה להאריך בכל המקום של ראש חודש תשרי, על רקע ראש השנה.
דבר מעניין הוא, שכאילו נשכח שראש השנה הוא גם ראש חודש תשרי, ובאמת, הריטב"א מפרש שזה הכוונה תקעו בחודש שופר, שהגמ' דורשת איזה חג שהחודש מתכסה בו, ויש כמה פירושים בראשונים בעניין, והריטב"א מפרש, כך נראה מדבריו, שבאופן מעשי האנשים לא זוכרים כלל שזה ראש חודש.

השאלה האם זה רק משהו טבעי, שכיון שזה ר"ה נשכח שזה ר"ח, או שיש כאן עניין להשכיח.

ויש הרבה להאריך זה, ויש מקומות רבים שיש עניין להצניע שזה ר"ח תשרי, ר' פירושי הראשונים על דברי הגמ' הנ"ל, וסוגית הגמ' עירובין מ', האם מזכירים של ר"ח במוסף.

וא"כ אולי יש לומר שגם לגבי הצירוף של החודש תשרי לא נוהגים בזה.

חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 32 אורחים