אתרוגי מים - הכצעקתה?

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
דרומי
הודעות: 4377
הצטרף: ב' פברואר 20, 2017 11:26 am

אתרוגי מים - הכצעקתה?

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 15, 2017 3:35 pm

ראיתי למחבר א' שכתב בזה"ל:

"ודבר זה חשוב למעשה, ויש לדקדק מאוד בזה. כי יש הרבה אתרוגים - הנקראים 'אתרוגי מים' - שמשקים אותם הרבה לפני החג וגודלים מהר יותר מטבעם, ולא תמיד באמת הגיעו לגמר פרי אע"פ שהם מנופחים ושוקלים יותר מכביצה. וכדי שיצהיבו אתרוגים אלו מניחים אותם בתוך תפוחים ומתחילים להצהיב מעט. ואתרוגים אלו, להיות שבאמת לא נגמרו - מצטמקים מהר (יותר מטבע אתרוג רגיל, כמפורסם) תוך ימים ספורים. והחלק שהיה ירוק ביותר אינו מצהיב לעולם, כי באמת לא נגמר פריו. לכן מי שקונה אתרוג שאינו גדול במיוחד יש להקפיד שכולו התחיל להצהיב, אבל אם חלקו נשאר ירוק יש לחשוש שמא לא יצהיב לעולם מטעם הנ"ל, והוא פסול מן התורה". .

ובהיות שבספרי המלקטים לא ראיתי שיזהירו על זה, שאלתי האמנם מצוי דבר זה והאמנם איסורו ברור.

ברמן
הודעות: 493
הצטרף: ב' יולי 24, 2017 3:14 pm

Re: אתרוגי מים - הכצעקתה?

הודעהעל ידי ברמן » א' אוקטובר 15, 2017 5:22 pm

אתרוגי מים - בזמן הקניה הם כשיעור וכשרים לכתחילה לברכה. כי שיעור האתרוג הוא שיעור נפח ולא שיעור משקל. הבעיה היא בעיה מציאותית, שכאשר הם מצטמקים, ואז נותר הקונה עם אתרוג קטן יותר מכשיעור, ופעמים לאחר ההצטמקות מראה האתרוג מצומק ולא הדור כ"כ במראהו.

לגבי אתרוג הירוק - הדברים מפורשים בפוסקים, וישנם מסורות שונות בין המוצי"ם עד כמה הוא נחשב ירוק שלא יצהיב. מעניין שבתמונות העתיקות של קטיף אתרוגים מלפני כמאה שנה בערך, נראה כי האתרוגים שבקערת האתרוגים כהים (וירוקים) הרבה מעבר לאתרוגים הכי ירוקים שנמצאים בדורנו בשוק.

לגבי איך מצהיבים אתרוג ירוק - ראה: viewtopic.php?f=30&t=36425&p=403967#p403346


חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים