מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מהו הסכך המומלץ ביותר מבחינה הלכתית?

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: מהו הסכך המומלץ ביותר מבחינה הלכתית?

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוקטובר 02, 2018 2:59 pm

פרנקל תאומים כתב:
בברכה המשולשת כתב:ואז אמר לי ת"ח חשוב שליט"א שאם פורסים את זה על הסוכה כמה ימים מראש ויש שמש חזקה, אז זה פוטר את הבעיה לסוכות, ואכן כך עשינו וזה באמת עובד (אצלנו)

לא הבנתי, השמש הורגת אותם/מבריחה אותם?

מבריחה, ואז הם נושרים בסוכה לפני סוכות ועד סוכות כבר אין בעיה

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 2:59 pm

אביש כתב:למה ענין זה של תולעים בסכך לא מוזכר בדורות ראשונים, התולעים של פעם לא אהבו סכך?

הבעיה מצוייה במיוחד ובאופן מסיבי בסככים התעשייתים בהם אנו משתמשים בימינו, ובפרט לאור העובדה שהם אינם חד פעמיים, אלא נארזים ומאופסנים משנה לשנה.
בעבר השתמשו בעיקר בענפי דקל טריים וכדו' שזה עתה נעקרו ממקור חיותם, אמנם גם בהם עלולים להיות חרקים (הרב וייא נותן הדרכה גם לגביהם), אך כמדומה שהנגיעות בהם פחותה וגם הניקוי שלהם קל יותר (אם אני לא טועה).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 3:02 pm

בברכה המשולשת כתב:
פרנקל תאומים כתב:
בברכה המשולשת כתב:ואז אמר לי ת"ח חשוב שליט"א שאם פורסים את זה על הסוכה כמה ימים מראש ויש שמש חזקה, אז זה פוטר את הבעיה לסוכות, ואכן כך עשינו וזה באמת עובד (אצלנו)

כלומר, מצאת נגיעות של כיני ספרים, הנחת את הסכך כמה ימים פרוס בשמש, ואח"כ בדקת שוב והכנים נעלמו כלא היו?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוקטובר 02, 2018 3:04 pm

פרנקל תאומים כתב:
בברכה המשולשת כתב:
פרנקל תאומים כתב:

כלומר, מצאת נגיעות של כיני ספרים, הנחת את הסכך כמה ימים פרוס בשמש, ואח"כ בדקת שוב והכנים נעלמו כלא היו?

כן. (בעבר. השנה לא בדקתי את הנגיעות לפני שפרסתי כי לא הספקתי)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 3:23 pm

חיימשה כתב:יצוין שבעת הרכישה הובטח לי שיישאר נקי...

הלא הסככים הנמכרים שוכבים במשך חודשים ארוכים באסמים ובמחסנים שונים במקומות רחוקים בחו"ל וגם בארץ, והם ארוזים באריזות שהינן בלתי אטומות בעליל, כך שאין שום סיבה לחשוב שהם נקיים. ואכן בעבר בדקתי כמה פעמיים אחרי הרכישה, ותמיד מצאתי כיני ספרים...

השנה, רכשתי רפיה גדול חדש, ולא טרחתי אפי' לבדוק, אלא מיד עשיתי ניקוי כפי ההוראות של הרב וויא, (השנה, פרסתי את הסכך במרפסת, והעריתי מים רותחים על כל הסכך, משני צידיו. האופן הטכני היה שהעמדתי מיחם גדול של שבת על כיסא במרפסת (יש לי שם שקע חשמלי) והרתחתי בו מים. כשהמים רתחו, העברתי ל"מצב שבת" כדי שהחום ישמר, ואז מילאתי קומקום רגיל פעם אחר פעם מהברז של המיחם, ובכל פעם הערתי מהקומקום לאורך הסכך, כך עד התרוקנות המיחם, ושוב מלאתי את המיחם והרתחתי וכו'.

וכנ"ל, חמירא סכנתא מאיסורא, יש לסגור את דלת המרפסת ולהיזהר מאד עם הילדים מפני המיחם והמים הרותחים. עם כל הסקרנות שלהם לראות את ה"ביצוע".

אחרי שהערתי על כל הסכך מים רותחים משני צידיו, העמדתי אותו פרוס שעון על מעקה המרפסת, ונתתי לו להתייבש עד למחרת, ולאחמ"כ גלגלתי אותו ובדקתיו היטב מטווח אפס אחרי ניעור וטפיחות חזקות היטב היטב מעל משטח לבן כנ"ל. והשבח לה', עלתה לו ארוכה, והוא נמצא נקי לחלוטין.
ברוך המקדש את עמו מפני טומאת אכילת שרצים ורמשים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 3:25 pm

בברכה המשולשת כתב:
פרנקל תאומים כתב:
בברכה המשולשת כתב:
פרנקל תאומים כתב:

כן. (בעבר. השנה לא בדקתי את הנגיעות לפני שפרסתי כי לא הספקתי)

מעניין.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 3:43 pm

אום אני חומה כתב:מספר הטלפון של הרב ויא (בקול הלשון): 073-295-1387. שיעור מספר 1.

בקשר לכיני ספרים, העצה של האמבטיה לא הוזכרה שם, אלא לשפוך מים חמים, או לרסס ולהכניס לאריזה אטומה לכמה שעות או להשתמש בשואב אבק.

בנוגע לסכך רפיה, אני משתמש בו כבר שנים ולא מצאתי אצלי או אצל אחרים ליקטוסים, מהסיבה הפשוטה שאין בו 'בשר' ומקום לחפור מחילות.
כיני ספרים דווקא יש, אבל רק בודדים, בגלל האחסון בנפטלין, ולכאורה ריסוס פשוט אמור לפתור את הבעיה, כי אין להם לאן לברוח והן מתות מיד.

העצה של האמבטיה הוזכרה על ידו בעבר, או לחליפין לשטוף במשך כרבע שעה את הסכך במים רותחים ע"י צינור מים או טוש, אינני יודע מדוע הוא לא מזכיר אותה שוב, אני עשיתי כן בעבר כמה פעמים ובס"ד עלתה לסכך ארוכה. מה שכן, לא כל סכך נכנס לאמבטיה, וסככים קשים ובלתי גמישים (כמו רפיה) גם לא ניתן לכופף ולהכניס חצי ראשון ואח"כ חצי שני.

הוא מזכיר שואב אבק? אאל"ט הוא מדבר על קיטורן.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 4:20 pm

חיימשה כתב:אולי מותר לערער על המוסכמות? האם זה שיש תולעים קטנים בסכך זה אומר שהם נופלות לצלחת?
אני הנחתי 2 שולחנות פלסטיק חדשים מתחת לסכך( רפיה) שעל הסוכה למשך 48 שעות. עכשיו בדקתי מטווח אפס עם פנס עוצמתי את 2 השולחנות, ולא נמצאה עליהם ולו תולעת אחת!
כמו"כ הנחתי דף לבן סמוך לסכך, וטפחתי על הסכך בידי כמה וכמה פעמים, כך עשיתי ב5 מקומות שונים תחת מחצלות שונות, אח"כ בדקתי את הדף ולא נמצאת עליו שום תולעת.
ב2 המקרים כן נמצאו גרגרים רבים שנשרו מהסכך, כעין נסורת דקה מן הדקה.

בעבר שלחתי מישהו לשאול את הרב וויא אם מותר להשתתף בשמחה משפחתית הנערכת בסוכה, כאשר ברור לי שבעל המקום לא בדק ולא ניקה את הסכך. הרב וויא ענה על כך, שישנם הליקטוסים שלהם אכן יש טבע שהם קופצים ומפילים את עצמם מן הסכך, אלא שהם בגודל של 3 מ"מ ובעלי צבע כהה, כך שאם אתה יושב בסוכה לזמן קצר ומוקצב, אתה יכול להתבונן במה שאתה מכניס לפה ולראות אם נחת שם איזה ליקטוסון (מה שא"כ כשאתה יושב בסוכה שלך כל ימי החג, זה לא יתכן שתוכל כל הזמן לבדוק כל דבר לפני שאתה מכניס לפה).
וישנן כיני הספרים, שהן בהירות וזעירות כ"כ (בגודל מ"מ), שאפי' אם תתבונן היטב במה שאתה מכניס לפה, כמעט אין סיכוי שתבחין בהן בתוך האוכל. אמנם כיני הספרים בדרך כלל נעות על הסכך ולא מפילות את עצמן ממנו, אלא שהרוחות עלולות להפיל אותן, ולכן אם בשעה שאתה יושב בסוכה, אין כל רוח ומזג האוויר רגוע לגמרי, יש לקוות שהכינים לא תיפולנה לתוך האוכל שלך.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 02, 2018 6:34 pm

אבל מה משיב הרב וייא לשאלתו וניסוייו של חיימשה?

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ד' אוקטובר 03, 2018 9:37 am

ובמילים אחרות: מישהו בדק וראה שלאחר רוחות נמצאו כינים משוטטות על השלחן?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 08, 2018 3:39 pm

פרנקל תאומים כתב:
מקדש מלך כתב:אני משתמש בסכך יריעות קיינעס כבר 10 שנים, לא אורז אותו, ומניח אותו במקום יבש לחלוטין (וגם מאוורר).
בלי שום ריסוסים, ומעולם לא ראיתי בו, ולא נשר ממנו ולו חרק אחד.
אני לא יודע אם זו סתם הצלחה, או שדווקא האריזה והאטימה (ואולי האיכסון במקום סגור וטחוב) מזמין את החרקים (בגלל הלחות), ושום ריסוס לא מועיל, כי הוא לא עמיד לתקופה כל כך ארוכה, וגם יש חרקים שיש להם חסינות על פניו.

צר לי לבשר לך, אך אין לי שום ספק שהסכך שלך מלא בחרקים. אלא שכמו שציינת - אתה לא רואה אותם.
קח את הסכך, גלגל אותו והעמד אותו מגולגל (לא מגולגל באופן הדוק, כ"א מגולגל באופן רחב) מעל גבי פלקט לבן רחב וכדו', נער אותו וטפח עליו עם ידיך מצדדיו היטב היטב, ואח"כ תניח אותו בצד, ותתבונן במשטח הלבן היטב מטווח אפס, מובטחני בך שתמצא שם נעים ונדים לא מעט כיני ספרים בגודל של מילימטר (בצבע אפרפר), ואם המצב גרוע יותר, תראה שם גם את הליקטוסים הכהים בגודל 3 מילימטר. אין מצב שהסכך שלך נקי.

כיני הספרים הינם כ"כ קטנים (מילימטר אחד כאמור) ובעלי צבע בהיר, כך שהדרך היחידה להבחין בהם היא להסתכל מטווח אפס על משטח לבן אחרי ניעור היטב. דגש על מטווח אפס.
גם אם הם נופלים לך בעיצומו של החג אל תוך המרק, אין סיכוי שתבחין בהם.

האם ידוע לך, אם הם נופלים מהסכך לשולחן?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 08, 2018 3:54 pm

תוכן כתב:
פרנקל תאומים כתב:
מקדש מלך כתב:אני משתמש בסכך יריעות קיינעס כבר 10 שנים, לא אורז אותו, ומניח אותו במקום יבש לחלוטין (וגם מאוורר).
בלי שום ריסוסים, ומעולם לא ראיתי בו, ולא נשר ממנו ולו חרק אחד.
אני לא יודע אם זו סתם הצלחה, או שדווקא האריזה והאטימה (ואולי האיכסון במקום סגור וטחוב) מזמין את החרקים (בגלל הלחות), ושום ריסוס לא מועיל, כי הוא לא עמיד לתקופה כל כך ארוכה, וגם יש חרקים שיש להם חסינות על פניו.

צר לי לבשר לך, אך אין לי שום ספק שהסכך שלך מלא בחרקים. אלא שכמו שציינת - אתה לא רואה אותם.
קח את הסכך, גלגל אותו והעמד אותו מגולגל (לא מגולגל באופן הדוק, כ"א מגולגל באופן רחב) מעל גבי פלקט לבן רחב וכדו', נער אותו וטפח עליו עם ידיך מצדדיו היטב היטב, ואח"כ תניח אותו בצד, ותתבונן במשטח הלבן היטב מטווח אפס, מובטחני בך שתמצא שם נעים ונדים לא מעט כיני ספרים בגודל של מילימטר (בצבע אפרפר), ואם המצב גרוע יותר, תראה שם גם את הליקטוסים הכהים בגודל 3 מילימטר. אין מצב שהסכך שלך נקי.

כיני הספרים הינם כ"כ קטנים (מילימטר אחד כאמור) ובעלי צבע בהיר, כך שהדרך היחידה להבחין בהם היא להסתכל מטווח אפס על משטח לבן אחרי ניעור היטב. דגש על מטווח אפס.
גם אם הם נופלים לך בעיצומו של החג אל תוך המרק, אין סיכוי שתבחין בהם.

האם ידוע לך, אם הם נופלים מהסכך לשולחן?

בעבר שלחתי מישהו לשאול את הרב וויא אם מותר להשתתף בשמחה משפחתית הנערכת בסוכה, כאשר ברור לי שבעל המקום לא בדק ולא ניקה את הסכך. הרב וויא ענה על כך, שישנם הליקטוסים שלהם אכן יש טבע שהם קופצים ומפילים את עצמם מן הסכך, אלא שהם בגודל של 3 מ"מ ובעלי צבע כהה, כך שאם אתה יושב בסוכה לזמן קצר ומוקצב, אתה יכול להתבונן במה שאתה מכניס לפה ולראות אם נחת שם איזה ליקטוסון (מה שא"כ כשאתה יושב בסוכה שלך כל ימי החג, זה לא יתכן שתוכל כל הזמן לבדוק כל דבר לפני שאתה מכניס לפה).
וישנן כיני הספרים, שהן בהירות וזעירות כ"כ (בגודל מ"מ), שאפי' אם תתבונן היטב במה שאתה מכניס לפה, כמעט אין סיכוי שתבחין בהן בתוך האוכל. אמנם כיני הספרים בדרך כלל נעות על הסכך ולא מפילות את עצמן ממנו, אלא שהרוחות עלולות להפיל אותן, ולכן אם בשעה שאתה יושב בסוכה, אין כל רוח ומזג האוויר רגוע לגמרי, יש לקוות שהכינים לא תיפולנה לתוך האוכל שלך.

נ"ב:

הנני לחזור ולהמליץ למי שעוד לא ארז את הסככים, על כדורי הנפטלין.

יש לרסס את הסכך היטב היטב (אני מרסס משני הצדדים, וגם מרסס לתוך החלל של הקנים שנמצאים בקצוות הסכך), לארוז אותו באריזה עבה ואטומה לחלוטין, ולסגור את האריזה היטב עם נייר דבק רחב.
לפני שאני מכניס את הסכך המרוסס לאריזה, אני שופך לתחתיתה כדורי נפטלין, ואחרי שאני מכניס את הסכך לשם, אני מחדיר לתוכו מלמעלה עוד שפע של כדורים בין בתרי הגלגולים שלו וגם מוסיף עוד כמה שיהיו מונחים מלמעלה.
לבסוף אני נותן עוד ריסוס מלמעלה, וסוגר היטב. כמובן גם שומר את הסכך במקום יבש.

בעבר הייתי עושה ככל הנ"ל אך בלי כדורי נפטלין, והרבה פעמים הייתי מוצא בכ"ז נגיעות של כיני ספרים בערב החג. כמדומני שמאז שהוספתי ל"מתכון" גם את פיזור הנפטלין, כבר כמה שנים שאינני מוצא עוד חרקים (בלעה"ר טפו טפו..).
גם גיסי אמר לי שמאז שהוא התחיל לפזר גם נפטלין הוא כבר לא מוצא חרקים. הוא מפזר אותם באופן שונה: בשעה שהוא מגלגל את הסכך, אזי לפני כל גלגול הוא מפזר כמה כדורים לאורך הסכך.

מה שכן, חמירא סכנתא מאיסורא, ויש להיזהר מאד עם הילדים מפני הכדורים הרעילים האלה הנראים כסוכריות לבנות. גם כשפותחים את הסכך כעבור שנה בערב החג, שרידים מן הכדורים עדיין נמצאים בסכך, ויש להיזהר כשפותחים את הסכך ומנערים אותו, לאסוף את כל חלקיקי הכדורים ולטומנם עמוק באשפה. במיוחד יש להיזהר מפני התינוקות הזוחלים המלקטים מן הרצפה מכל הבא ליד...

שכניה בן יחיאל

הודעהעל ידי שכניה בן יחיאל » ג' נובמבר 13, 2018 7:54 pm

אני ראיתי על השולחן בערב סוכות חרקים שנפלו מהסכך שלא בגלל רוחות וכד', איני יודע מה שמם.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ספטמבר 19, 2019 12:31 pm

שלושים יום לפני החג -

אני חושב לקנות סכך חדש השנה, ואשמח להמלצה ספציפית ופרקטית על סוג מסויים, והמסתעף.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ספטמבר 19, 2019 12:31 pm

שלושים יום לפני החג -

אני חושב לקנות סכך חדש השנה, ואשמח להמלצה ספציפית ופרקטית על סוג מסויים, והמסתעף.

סמל אישי של המשתמש
פעלעד

הודעהעל ידי פעלעד » ו' ספטמבר 20, 2019 2:31 pm

דרומי כתב:שלושים יום לפני החג -

גם אני צריך לקנות סכך חדש השנה, ומהבירורים עד עתה יצא לי שסכך רפיה יותר טוב ממחצלת רגילה מבחינת חרקים, כי הקנים שבו יותר קשים ומלאים כך שאין לזחלים מקום להתחפר בו, לעומת המחצלת הרגילה שחתיכות הקנים דקים מאד ומלאים אויר.

אנח רק מנסה לברר לגבי הפן ההלכתי של הלכות סוכה, לא הלכות תולעים, האם יש הידור מסויים להשתמש לסכך דוקא בסכך מחצלת רגילה ולא רפיה או להיפך?
IMG_16704.jpg
סכך רפיה
IMG_16704.jpg (133.58 KiB) נצפה 10764 פעמים
DSC016092.jpg
מחצלת רגילה
DSC016092.jpg (149.3 KiB) נצפה 10764 פעמים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' ספטמבר 21, 2019 9:36 pm

לפי התמונות נראה שהמחצלת מכסה יותר טוב, אבל אי משום הא אפשר לשים אולי שני סככים אחד על השני וכאריח על גבי לבינה

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ב' ספטמבר 23, 2019 4:05 pm

כמדומני שסכך רפיה הוא יותר קל וצריך לקשרו.
אם לא קושרים את הסכך, יש מצב שסכך קנים עומד ברוח מצויה וסכך רפיה לא.
אם קושרים, יש לתת את הדעת שעדיף שהקשירה תהיה בדבר הכשר לסיכוך.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ספטמבר 26, 2019 3:20 pm

שמעתי פעם על איזה סוג חדש בסכך לנצח - בהכשר הרב לנדא.

מה הבשורה שם?

[אגב, כדאי להעלות את הפורום של סוכות לעמוד הראשי, ולא לחכות למוצאי יום הכפורים... השאלות האמיתיות בעניני סוכה וד' מינים מתעוררים לרוב כבר בעשרת ימי תשובה, ובפרט בקביעות כמו השנה]

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ספטמבר 26, 2019 3:20 pm

שמעתי פעם על איזה סוג חדש בסכך לנצח - בהכשר הרב לנדא.

מה הבשורה שם?

[אגב, כדאי להעלות את הפורום של סוכות לעמוד הראשי, ולא לחכות למוצאי יום הכפורים... השאלות האמיתיות בעניני סוכה וד' מינים מתעוררים לרוב כבר בעשרת ימי תשובה, ובפרט בקביעות כמו השנה]

שמואל בארג

הודעהעל ידי שמואל בארג » ה' ספטמבר 26, 2019 9:10 pm

מהו העצה לבמבוק שלמים בודדים, איך בודקים אותם ואיך מנקים את הסכך?

כח עליון

הודעהעל ידי כח עליון » ה' ספטמבר 26, 2019 9:24 pm

זכור לדוד עמוד 40.png
זכור לדוד עמוד 40.png (27.05 KiB) נצפה 10647 פעמים

פרי מגדים אורח חיים משבצות זהב סימן תרמג
הסכך מן ענפי אילן דוקא עם עלים, אז יוצא ידי חובתו לכולי עלמא, כי אף לטי"ש וקנים יש לפקפק בהם עתה גזירת תקרה, וכל שכן שיש לגמגם אם קולע קנים ועושה כמין דופן וכדומה ומסכך סכך בהם די"ל בהן גזירה תקרה

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' ספטמבר 26, 2019 9:54 pm

שמואל בארג כתב:מהו העצה לבמבוק שלמים בודדים, איך בודקים אותם ואיך מנקים את הסכך?

תקשיב שם:
viewtopic.php?f=31&t=42020&start=40#p487817

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ספטמבר 26, 2019 10:11 pm

פרט שלא הבנתי -

אם אכן הקנים נגועים ויש לנקותם לפני החג, למה לא נחשוש שתוך כדי החג גופא הם נעשים נגועים שוב?

ובפרט במקרה שבו סיככו בהם זמן ממושך למדי לפני החג

שמואל בארג

הודעהעל ידי שמואל בארג » ו' ספטמבר 27, 2019 2:06 am

שומע ומשמיע כתב:
שמואל בארג כתב:מהו העצה לבמבוק שלמים בודדים, איך בודקים אותם ואיך מנקים את הסכך?

תקשיב שם:
viewtopic.php?f=31&t=42020&start=40#p487817

ייש"כ, הוידאו מהשיעור נמצא באתר קול הלשון עם הוראות על PDF בלשה"ק ובאנגלית.

https://www.kolhalashon.com/new/Media/P ... ShiurNum=3

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ו' ספטמבר 27, 2019 7:28 am

דרומי כתב:פרט שלא הבנתי -

אם אכן הקנים נגועים ויש לנקותם לפני החג, למה לא נחשוש שתוך כדי החג גופא הם נעשים נגועים שוב?

ובפרט במקרה שבו סיככו בהם זמן ממושך למדי לפני החג

האם זה מיעוט המצוי שצריך לחשוש לזה.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' אוקטובר 01, 2019 10:18 pm

דרומי כתב:

גא"מ להצעה, וגם אם זה יוצר עומס בעמוד, הימים עמוסים..

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' אוקטובר 02, 2019 11:10 am

1) ראיתי עכשיו פרסומת על סכך 'איתן' שהוא נקי מחרקים. האמנם?

2) האם נכון לומר ש'קיינעס' המקורי (באריזה ירוקה) הוא המומלץ ביותר?

3) האם מבחינה טכנית אפשר לחתוך את המחצלת הקנויה? כגון, המחצלת באה במדה של מטר וחצי, ואני מסכך מקום מצומצם של מטר וארבעים. האם מומלץ פשוט לגזור כמה סנטימטר, או שזה עלול לקלקל את הכל?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' אוקטובר 02, 2019 8:38 pm

אני חתכתי קיינעס, וקשרתי מחדש.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' אוקטובר 03, 2019 9:34 pm

דרומי כתב:לפי התמונות נראה שהמחצלת מכסה יותר טוב, אבל אי משום הא אפשר לשים אולי שני סככים אחד על השני וכאריח על גבי לבינה

אם מניחים שתים שלש שכבות של קיינעס זה מאד עוזר לבידוד מחום וקור, הידור בישיבת סוכה.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' אוקטובר 06, 2019 4:43 am

רפיה קל מאד, מחד תופס פחות נפח באיכסון, ומאידך חובה לקושרו שלא יעוף.

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » א' אוקטובר 06, 2019 9:29 am

האם רפיה נשבר בקלות?

נוצר תאנה

הודעהעל ידי נוצר תאנה » ב' אוקטובר 07, 2019 2:48 pm

קראתי את הנכתב אודות התולעים, ולכאורה צריכים לעשות מזה קול רעש גדול, בפרט לפי מה שהובא משם הרב ויא, שהתיר רק לאכול באקראי לזמן מועט, כי רוב האנשים אינם בודקים את הסכך מתולעים.
מצד שני כתב ר' חיימשה שבדק ולא מצא ולו חרק אחד. האם אפשר לסמוך ע"ז ולאכול ברוגע מתוך ידיעה שמעליך מטיילים המון חרקים?
מצד שלישי, הנ"ל מציין שזה סכך רפיה, וע"ז כתבו כאן שזה מושך פחות חרקים, האם מישהו ניסה על סכך רגיל שמשמש כבר כמה שנים?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' אוקטובר 07, 2019 3:09 pm

השאלה הגדולה היא על היצרנים ועל הבד"ץ שנותן הכשר.

ולמה לא עושים את המינימום המתבקש ומוכרים את הסכך בעטיפות ניילון אטומות כמו שממליץ הרב ויא.

[ואולי לפי דברי הרב בה"מ שהשמש גורמת לחרקים למות וליפול עוד לפני סוכות, אין חשש כ"כ בפועל, שהרי רובא דעלמא מסככים כמה ימים לפני סוכות והימים חמים על הרוב].

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ב' אוקטובר 07, 2019 8:39 pm

שלום רב,
מישהו נתן לי סכך "במבו מהדרין", זה נראה כהסכך רפיה שבתמונה לעיל, כתוב על האריזה באנגלית שזה בהכשר העדה"ח אבל אין על זה חותם של הבי"ד, האם הסכך הזה מצוי בארץ ישראל? זה אכן תחת השגחת העדה"ח?
בתודה מראש

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ה' אוקטובר 10, 2019 12:34 am

נוצר תאנה כתב:קראתי את הנכתב אודות התולעים, ולכאורה צריכים לעשות מזה קול רעש גדול, בפרט לפי מה שהובא משם הרב ויא, שהתיר רק לאכול באקראי לזמן מועט, כי רוב האנשים אינם בודקים את הסכך מתולעים.
מצד שני כתב ר' חיימשה שבדק ולא מצא ולו חרק אחד. האם אפשר לסמוך ע"ז ולאכול ברוגע מתוך ידיעה שמעליך מטיילים המון חרקים?
מצד שלישי, הנ"ל מציין שזה סכך רפיה, וע"ז כתבו כאן שזה מושך פחות חרקים, האם מישהו ניסה על סכך רגיל שמשמש כבר כמה שנים?

עורו נא והתעוררו נא.
הבה נפתח סקר: כל מי שמתארח בסוכה שלא נבדקה / שנבדקה ונמצאו בה חרקים, יבדוק נא בעיון מקרוב מפה לבנה שהייתה מונחת בסוכה משך זמן, ויכתוב כאן האם מצא חרקים.
אנא לכתוב פירוט מלא ככל האפשר.

שמואל בארג

הודעהעל ידי שמואל בארג » ו' אוקטובר 11, 2019 9:13 am

בדקתי הסכך, ולאחר קשקוש הדק היטב היטב הדק, אכן מצאתי כיני ספרים מתים נפלו מהסכך, אבל מעט מעט, ב' או ג' מכל חבילה.

חשבתי אולי היא מהשנים שעברו, בשנה זו ארזתי את הסכך בעטיפת פלסטיק הנקרא אצלינו saran wrap, ובפשטות לא הינח הפלסטיק להם אויר להתגדל שם.

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ג' אוקטובר 15, 2019 5:06 pm

זהירות, שימו לב לטפטופים היום, שמא הטיפות לוקחות כינים מהסכך לתוך המאכלים.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ג' אוגוסט 25, 2020 3:11 pm

פורסם כעת
פתרון יעיל למניעת נגיעות של חרקים בסכך

בס"ד לאחר ניסיונות רבים, נמצא כעת חומר המדביר "פסוקאים" (כיני ספרים) ו"ליקטוס".
למניעת נגיעות בסכך יש להתחיל את הטיפול מיד, היות ולהדברת החרקים נדרש טיפול במשך כחודש וחצי.
המעוניינים יכולים לפנות כעת, לרב ווייס 0548424082
בין השעות: 15:30 – 14:30 ובין 23:00 – 21:00

בברכה
הרב משה ויא
מח"ס "בדיקת המזון כהלכה"

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' ספטמבר 21, 2020 6:59 pm

האם יש למישהו ידיעה, אם קני במבוק העבים מאד (ראה בתמונה) גם כן יש בהם חשש של תולעים?
בתודה מראש.

במבוק.jpg
במבוק.jpg (48.63 KiB) נצפה 7194 פעמים

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 20 אורחים