מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

ערבות - זן אמריקאי

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
בן אדם
הודעות: 332
הצטרף: ג' ינואר 10, 2017 6:15 pm

ערבות - זן אמריקאי

הודעהעל ידי בן אדם » ב' ספטמבר 24, 2018 11:12 pm

כידוע, שבארה"ב (באירופה אינני יודע) נוהגים לקחת ערבה למצות ארבעת המינים מזן שונה מזה שנוהגים כאן באר"י. מי שראה את שניהם אין צורך להרחיב במעליותו, הן מצד הידורו שהעלים עולים מלמטה למעלה ולא נופלים למטה, הן מצד יופיו וצבעו, והן מצד שנשאר לח במשך כל ימי החג - לעומת אלו שבאר"י שכבר ביום השני נעשו כמושים (בפרט לאלו שנוהגים לא להחליף ערבות במשך ימי החג, עד שכמעט אין מנוס שבאמצע החג זה כבר פסול). כידוע שהרמב"ם כותב שאלו המינים שציוותה התורה לקחת למצוה מיוחדים בזה שעומדים בלחותם במשך כל שבעת ימי החג, דבר שאינו תואם לזן הערבות שנוהגים לקחת בארץ.

עוד הידור מצאתי כעת בספר תשובות והנהגות (ח"ג סי' קפ"א) להגר"מ שטרנבוך שכותב: "בערבות צריך בלי פגימות, ולרמב"ם מעכב שתהא חלק או עכ"פ בפגימות קטנים עד מאד, ובערבות שלנו כשאינם קטנים עד מאד, עיין בב"י תרמ"ו שצריכים לחשוש כרמב"ם, וכן מסיק בגרי"ז להלכה, ושמענו שהחזו"א זצ"ל הכשיר מירקון אף שאינם קטנות עד מאד, ונהגתי להשיג מאמריקא ערבות שכמעט חלק והעדפתי להדר כן אף שאינו ערבי נחל, שגם ממוצא היום אינם ערבי נחל, ובעיה"ק רובם ככולם בפגימות, אבל השתדלתי שמה והשגתי ב"ה סוג אמריקאי כהנ"ל", ע"כ. הרי שהעדיף לקחת ערבות אמריקאיות מחמת שאין לו שום פגימות, יותר מההידור (שלאחרונה נפוצה) לקחת מערבות שגדלו על הנחל.

ואני הקטן כל שנה תמה תמה אקרא, איך יתכן שישראל קדושים הם מהדרים על כל מיני הידורים בכל שלשת המינים, ושופכים כספם על כל חומרא, ואילו לגבי ערבות ספק רב אם יוצאים יד"ח עם ערבות הכמושים שבידם. (השנה ראיתי ששתלו ערבות מזן זה גם בארץ).

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 5 אורחים