מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קושיית האחרונים על דברי השו"ע בהדס

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
עינא דשפיר חזי

קושיית האחרונים על דברי השו"ע בהדס

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ב' אוקטובר 01, 2018 9:34 pm

האם מישהו מכיר תירוץ על קושיית האחרונים המובאת במ"ב (סימן תרמו ס"ק כד) בעניין שיטת הרא"ש בהדס שיבשו עליו. רק אציין שהשאלה היא לא על השו"ע בדעת הרא"ש שכבר הטור (סימן תרמו) ובקיצור פסקי הרא"ש כתב כמו שכתב השו"ע בדעת הרא"ש, אבל מ"מ בטור אין דרך להבין אחרת מהבנת האחרונים.

אין לי מ"ב דרשו כך שלא בדקתי שם. אשמח אם מישהו יבדוק ויעדכן.

עינא דשפיר חזי

Re: קושיית האחרונים על דברי השו"ע בהדס

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ב' אוקטובר 01, 2018 9:40 pm

שו"ר שבמ"ב עוזר והדר מציינים שהפתח הדביר הוכיח מתשובת הרא"ש שכוונתו כמש"כ השו"ע.

הבעיה היא שספר פתח הדביר נגמר בסימן שמ"ד.

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ג' אוקטובר 02, 2018 10:52 pm

אין לאף אחד מ"ב של 'דרשו'? או הסבר מה זה פתח הדביר בסימן תרמו.

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ה' אוקטובר 04, 2018 11:50 am

מצאתי, הכוונה היתה לפתח הדביר על העיטור, לא של ר' חיים פונטרימולי.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ה' אוקטובר 04, 2018 11:55 pm

עינא דשפיר חזי כתב:האם מישהו מכיר תירוץ על קושיית האחרונים המובאת במ"ב (סימן תרמו ס"ק כד) בעניין שיטת הרא"ש בהדס שיבשו עליו. רק אציין שהשאלה היא לא על השו"ע בדעת הרא"ש שכבר הטור (סימן תרמו) ובקיצור פסקי הרא"ש כתב כמו שכתב השו"ע בדעת הרא"ש, אבל מ"מ בטור אין דרך להבין אחרת מהבנת האחרונים.

בדקתי בשבילך, אין לכך התייחסות בדרשו

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ה' אוקטובר 04, 2018 11:58 pm

ארזי הלבנון כתב:
עינא דשפיר חזי כתב:האם מישהו מכיר תירוץ על קושיית האחרונים המובאת במ"ב (סימן תרמו ס"ק כד) בעניין שיטת הרא"ש בהדס שיבשו עליו. רק אציין שהשאלה היא לא על השו"ע בדעת הרא"ש שכבר הטור (סימן תרמו) ובקיצור פסקי הרא"ש כתב כמו שכתב השו"ע בדעת הרא"ש, אבל מ"מ בטור אין דרך להבין אחרת מהבנת האחרונים.

תודה לך ,
אני לא אוהב את הסדרה הזאת, יש להם את העשרה רבנים שלהם, ומה שלא קשור לזה הם לא מביאים, כולל גדולי דור (וד"ל), וכולל תירוצים על קושיות שכאלו.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' אוקטובר 05, 2018 12:11 am

עינא דשפיר חזי כתב:
ארזי הלבנון כתב:

תודה, אני לא אוהב את הסדרה הזאת, יש להם את העשרה רבנים שלהם, ומה שלא קשור לזה הם לא מביאים, כולל גדולי דור (וד"ל), וכולל תירוצים על קושיות שכאלו.

דבריך צודקים לכאורה, אם כי יש להוסיף באותה הנשימה שעבודתם מועילה וטובה מאד, והתועלת ממנה היא גדולה, ועל כך ראוי להכיר להם טובה.

הרב יצחק יוסף בשיעורו השבועי לפני כשנתיים שיבח את הוצאת החפץ חיים שלהם, והוסיף שהתאכזב ממשנ"ב שלהם שלא הוזכר בו יבי"א, יחו"ד, הליכו"ע ועוד. לדבריו, השיבו לו מהוצאת דרשו, שכעת עובדים על מהדורה חדשה הכוללת את פסקי הספרדים.

אכן, אחד ממכריי עוסק בשנים האחרונות בעריכת משנ"ב דרשו עם פסקי הספרדים, לדוג' כף החיים וספרי הרב עובדיה ובניו, כולל ספרי הפסיקה מפוסקים בציבור הדתי לאומי, וזאת כדי להתאים את משנ"ב דרשו עם המבחנים לישיבות ההסדר והגבוהות.
איני יודע אם לזה התכוון הרב יצחק יוסף, אך בהחלט יש כאן שיפור משמעותי.
מי שיבקש אוכל לשלוח לו בלי נדר דוגמא מכמה סימנים שנשלחו אליי במייל בזמנו.

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ו' אוקטובר 05, 2018 12:19 am

ארזי הלבנון כתב:
עינא דשפיר חזי כתב:
ארזי הלבנון כתב:

תודה, אני לא אוהב את הסדרה הזאת, יש להם את העשרה רבנים שלהם, ומה שלא קשור לזה הם לא מביאים, כולל גדולי דור (וד"ל), וכולל תירוצים על קושיות שכאלו.

דבריך צודקים לכאורה.

הרב יצחק יוסף בשיעורו השבועי לפני כשנתיים שיבח את הוצאת החפץ חיים שלהם, והוסיף שהתאכזב ממשנ"ב שלהם שלא הוזכר בו יבי"א, יחו"ד, הליכו"ע ועוד. לדבריו, השיבו לו מהומאת דרשו, שכעת עובדים על מהדורה חדשה הכוללת את פסקי הספרדים.

אכן, אחד ממכריי עוסק בשנים האחרונות בעריכת משנ"ב דרשו עם פסקי הספרדים, לדוג' כף החיים וספרי הרב עובדיה ובניו, כולל ספרי הפסיקה מפוסקים בציבור הדתי לאומי, וזאת כדי להתאים את משנ"ב דרשו עם המבחנים לישיבות ההסדר והגבוהות.
איני יודע אם לזה התכוון הרב יצחק יוסף, אך בהחלט יש כאן שיפור משמעותי.
מי שיבקש אוכל לשלוח לו בלי נדר דוגמא מכמה סימנים שנשלחו אליי במייל בזמנו.

אני שמח מאוד מאוד לשמוע, השאלה היא אם זה יוצא ביחד עם ההוצאה הרגילה, או שמא יש הוצאה מיוחדת לספרדים ודתיים לאומים.

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 21 אורחים