על מה סמכו העולם להקל בבגדי זיעה?

הלכות, חקרי מנהג, ומאמרים לעיון ולהורדה.
יושב סתר

Re: על מה סמכו העולם להקל בבגדי זיעה?

הודעהעל ידי יושב סתר » א' יולי 23, 2017 7:51 pm

מה שנכון נכון כתב:
יושב סתר כתב:הסיפור עם הסטייפלער היה עם הרמ"ב רוזנברג מרח' רבי מאיר ב"ב ולא כפי שפורסם.

עדיין הסיפור 'היה'? למרות מש"כ בארחות רבינו שהעליתי?

הסיפור כפי שסופר לי - היה, אני לא אמור ליישב סתירות בין דברים מודפסים לדברים ששמעתי.
הרב מרדכי בנימין רוזנברג מתגורר ברח' רבי מאיר 3 בני ברק. אין לי את מספר טלפונו. מי שמשועמם כאן מוזמן להתעסק עם זה.
כל טוב

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 23, 2017 8:08 pm

לא זכיתי להכיר את רבינו הקה"י זי"ע, שמא יתכן שאמר שלושה ימים בציניות?
כלומר, השאלה היתה נראית לו מיותרת וזו היתה הדרך שלו להביע מורת רוח.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » א' יולי 23, 2017 9:12 pm

שמעתי ששאלו את הגרי"ש אלישיב זצ"ל לפני שנים רבות, כגון אנן בני (...) שעושים מקלחת כל יום, מהו להתקלח בתשעת הימים? הגרי"ש הסתכל עליהם בפליאה ושאל: "כל יום מקלחת?! מתי לומדים?!"

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' יולי 23, 2017 9:57 pm

הסיפורים כאן נהיים מגוחכים מסיפור לסיפור. "מתי לומדים"... מישהו מאמין שהוא חשב שמקלחת לוקחת שעה-שעתיים?

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ב' יולי 24, 2017 1:22 am

יושב סתר כתב:
מה שנכון נכון כתב:
יושב סתר כתב:הסיפור עם הסטייפלער היה עם הרמ"ב רוזנברג מרח' רבי מאיר ב"ב ולא כפי שפורסם.

עדיין הסיפור 'היה'? למרות מש"כ בארחות רבינו שהעליתי?

הסיפור כפי שסופר לי - היה, אני לא אמור ליישב סתירות בין דברים מודפסים לדברים ששמעתי.
הרב מרדכי בנימין רוזנברג מתגורר ברח' רבי מאיר 3 בני ברק. אין לי את מספר טלפונו. מי שמשועמם כאן מוזמן להתעסק עם זה.
כל טוב

זה בסדר, רב יושב.
הרב מה שנכון ימצא פירכא גם לרב רוזנברג.

אתה לא יודע עם מי אתה מתעסק...

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' יולי 12, 2018 8:01 pm

האם נוהגים להחמיר גם במגבות ידיים?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יולי 12, 2018 10:59 pm

פרי יהושע כתב:כמובן יש גם לחלק (ואולי כבר כתבו) בין שבוע שחל בו שהוא מדינא דגמ' לבין מר"ח שהוא רק ממנהג. אבל כיון שראיתי שיוצאת הוראה מבית המדרש דכאן שלא נראה להקל כלל, כדאי הוא בית מקדשינו והלוואי שיעשו כן, אלא שיש קצת לעיין משום ביטול תורה אם אין בזה כ"כ צורך.

לענ"ד, זו הערה גדולה. אני אישית נזהר בל"נ כל השנים שלא להקל בבגדי זיעה, הן לעצמי והן לבני ביתי, ואני דואג להכין ושיכינו את הכל מראש, וההקפדה הזו אכן לוקחת זמן רב, בפירוש על חשבון סדר ב' (והלא גם רוצים כולם להספיק להתרחץ כדבעי קודם השקיעה). ואני אכן שואל את עצמי: האם לא יותר נכון להזדקק למקילים, ולהחמיר בביטול תורה?
אמנם, תיאורטית אפשר להתחיל להכין בגדים טיפין טיפין כבר יומיים שלושה לפני ר''ח, ולהספיק לעשות זאת בנחת 'בין הסדרים', אבל המציאות היא שבדר"כ זה נדחה לרגע האחרון, קרי- ערב ר''ח.

אגב, מאיזה גיל של הילדים אתם מקפידים שיכינו בגדים, ולא ילבשו מכובס בתשעת הימים?
והאם אתם מקפידים איתם גם על בגדי זיעה?

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' יולי 12, 2018 11:26 pm

פרנקל תאומים כתב:אגב, מאיזה גיל של הילדים אתם מקפידים שיכינו בגדים, ולא ילבשו מכובס בתשעת הימים?

viewtopic.php?f=43&t=35186&p=384685&hilit#p384467

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ו' יולי 13, 2018 8:02 am

בגד של זיעה: לבנים, גרביים וכן חולצה הנוגעת בבית השחי (כשלובשים גופיה קיצרת שרוולים) במקומות החמים – נהגו להקל, למי שסובל מהזיעה, להחליף למכובסים (שו"ת שלמת חיים ד, ד – גרביים ומטפחות. שו"ת קנין תורה א, קט מועדים וזמנים ח, שלח וערוה"ש יו"ד שפט, ו), וכן הורני הגרי"ש אלישיב זצ"ל, ביקש שאביא לו שו"ע יו"ד והראני בפתחי תשובה שפ"ט, ד והוסיף: "אף שיש מדייקים לא כן". ועל כן, לדבריו, מן הדין, אין חובה להכין חולצות שבבית השחי נוגעות בגוף, כנ"ל, ויש שנהגו להחמיר, בפרט ב"שבוע שח"ב". אמנם, לעניין זה, השנה אף לבני אשכנז אין שבוע שח"ב (ראה פסקי תשובות ו, עמ' פ"א).

מקור: http://www.dirshu.co.il/%D7%9E%D7%A9%D7 ... %99%D7%9D/

חזור אל “בין המצרים, תשעה באב וחמשה עשר באב”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים