מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקור קינות הספרדים בתשעה באב

הלכות, חקרי מנהג, ומאמרים לעיון ולהורדה.
אברומי200

מקור קינות הספרדים בתשעה באב

הודעהעל ידי אברומי200 » א' יולי 22, 2018 7:14 pm

האם מישהו יודע מה מקורם של כל קינות הספרדים בתשעה באב [בוקיפדיה כתוב רק על חלק קטן וכן בסידורים] או לפחות בערך מאיזה זמן.
כמו כן תמהתי תמיד מה היה כוונת המתקנים בזה שחלק מהקינות מזמרים ושרים וחשבתי אולי זה נתקן להמון העם לקרב ליבם לאביהם שבשמים, [מה שאולי לא כולם בדרגה רק לבכות וע"י כן להתקרב בכיסופים לקב"ה].
יש למישהו ידע על הענין ?

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

Re: מקור קינות הספרדים בתשעה באב

הודעהעל ידי טברייני » א' יולי 22, 2018 9:50 pm

אברומי200 כתב:האם מישהו יודע מה מקורם של כל קינות הספרדים בתשעה באב [בוקיפדיה כתוב רק על חלק קטן וכן בסידורים] או לפחות בערך מאיזה זמן.
כמו כן תמהתי תמיד מה היה כוונת המתקנים בזה שחלק מהקינות מזמרים ושרים וחשבתי אולי זה נתקן להמון העם לקרב ליבם לאביהם שבשמים, [מה שאולי לא כולם בדרגה רק לבכות וע"י כן להתקרב בכיסופים לקב"ה].
יש למישהו ידע על הענין ?

ראשית - מה שכתבתם - מזמרים ושרים הוא תמיהה גדולה בעיני, אנו מקוננים ומבכים!!! כן, גם לקינה יש לחן. (פעם היו מחללין בחלילים בהלוויות.)
אני מכיר קינות של טוניסאים מרוקאים בבליים ירושלמים ואף אחד לא מזמר ושר, אולי אתה מכיר עדות אחרות שאינני מכיר...
שנית - פתח סידור לת"ב של כסא רחמים שם תמצא כל קינה וקינה מי חיברה, ועל מה נתקנה...

אברומי200

הודעהעל ידי אברומי200 » א' יולי 22, 2018 10:08 pm

אני יושב בקינות בכל שנה [ספרדי] וזה הרגשת הלב שיש לי בחלק מהקינות לדוגמא: ב"מה נשתנה הלילה\יום הזה מכל הלילות"לכן אשא קינה ביום זה בכל שנה וכ'ו" "חסרה נגינתי ושמחתי בעוד אזכר למקדש כי אבדנוהו אבוד וכ'ו" ציטטתי רק כמה מתוך מה שהיה לי כהרגשת הלב קשה לבכות במנגינות ושירים...אני מאמין שיש קהילות שלהם זה צורות שונות ואולי שם זה יותר נשמע כקינה...אני לא מתכוון חלילה להעליג אלא הפוך רוצה לדעת את מקור הדברים וכ'ו כי לי בכל שנה קשה מאוד לומר את זה במנגינה עם הציבור ולבכות...
אני לי את הסידור של כסא רחמים, יש לך ? האם תסכים לצטט משם מי חיבר כל קינה אני מאוד יודה לך.[זה לא כזה הרבה...]
תודה רבה

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » א' יולי 22, 2018 10:17 pm

מסיום דבריך שכתבת שזה לא כזה הרבה נשמע שאתה מתפלל בנוסח ירושלמי.
אצלנו הטוניסאים (בסידור איש מצליח) רק בשחרית יש עשרות קינות.
חוץ מזה, שנתתי את סידורי לכריכה (בתקוה שלא אצטרך אותו לשנה הבאה) ולכן הוא איננו תח"י.

בענין הזמירות אני שב ומדגיש, בעיקר אם אתה מתפלל בנוסח ירושלמי, נכון שהקינות נשמעות עם ניגון מסוים, אך זהו ניגון של קינה ולא שיר וזמר, כפי שהגדרת אותו.
אני בודאי יכול לקחת כל קינה ולהפוך אותה לשיר וזמר, ותראה מה שהולך היום בזמר החסידי, (צמאה עם טראנסים ועוד)
אבל המקור הוא קינה גמורה המעוררת לבכי, עצה טובה, לך לבתי כנסיות של זקנים, שם תרגיש טוב יותר את מה שאני אומר.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ב' יולי 23, 2018 12:37 am

"קינות הספרדים", זה משהו כוללני. לפי תיאורך, הכוונה לקינות ירושלמיות.
הניגון של הקינות בנוסח בבל, מרטיטות ונוגות.

[סיפר לי מישהו אשר בילדותו היה מתפלל בשמש צדקה, כי היו באים רבים מבני אשכנז לראות בעיניהם במוחש "על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו"]

דוגמא מצורפת.
קבצים מצורפים
שכינה צועקת.mp3
(4.99 MiB) הורד 442 פעמים

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' יולי 23, 2018 5:15 am

אברומי200 כתב:אני יושב בקינות בכל שנה [ספרדי] וזה הרגשת הלב שיש לי בחלק מהקינות לדוגמא: ב"מה נשתנה הלילה\יום הזה מכל הלילות"לכן אשא קינה ביום זה בכל שנה וכ'ו" "חסרה נגינתי ושמחתי בעוד אזכר למקדש כי אבדנוהו אבוד וכ'ו" ציטטתי רק כמה מתוך מה שהיה לי כהרגשת הלב קשה לבכות במנגינות ושירים...אני מאמין שיש קהילות שלהם זה צורות שונות ואולי שם זה יותר נשמע כקינה...אני לא מתכוון חלילה להעליג אלא הפוך רוצה לדעת את מקור הדברים וכ'ו כי לי בכל שנה קשה מאוד לומר את זה במנגינה עם הציבור ולבכות...
אני לי את הסידור של כסא רחמים, יש לך ? האם תסכים לצטט משם מי חיבר כל קינה אני מאוד יודה לך.[זה לא כזה הרבה...]
תודה רבה

אכן גם לי היה תמוה שכביכול שרים חלק מהקינות במנגינה "קצבית". אולם אז הראוני וידאו של מרן הגרע"י זצ"ל איך שהוא בוכה ומתייפח ובו זמנית שר את הקינות, הבנתי שמי שבאמת אכפת לו מהחורבן יבכה גם ככה

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ב' יולי 23, 2018 11:08 am

נהר שלום כתב:
אברומי200 כתב:אני יושב בקינות בכל שנה [ספרדי] וזה הרגשת הלב שיש לי בחלק מהקינות לדוגמא: ב"מה נשתנה הלילה\יום הזה מכל הלילות"לכן אשא קינה ביום זה בכל שנה וכ'ו" "חסרה נגינתי ושמחתי בעוד אזכר למקדש כי אבדנוהו אבוד וכ'ו" ציטטתי רק כמה מתוך מה שהיה לי כהרגשת הלב קשה לבכות במנגינות ושירים...אני מאמין שיש קהילות שלהם זה צורות שונות ואולי שם זה יותר נשמע כקינה...אני לא מתכוון חלילה להעליג אלא הפוך רוצה לדעת את מקור הדברים וכ'ו כי לי בכל שנה קשה מאוד לומר את זה במנגינה עם הציבור ולבכות...
תודה רבה

אכן גם לי היה תמוה שכביכול שרים חלק מהקינות במנגינה "קצבית". אולם אז הראוני וידאו של מרן הגרע"י זצ"ל איך שהוא בוכה ומתייפח ובו זמנית שר את הקינות, הבנתי שמי שבאמת אכפת לו מהחורבן יבכה גם ככה

לא 'יבכה גם ככה', אלא 'ככה בוכים', גם לקינות יש לחן.
אם אני שר 'רחם', אינני יכול לגעות בבכיה?
כאשר אני שר 'עיני עיני', ממש 'עיני עיני' יורדה דמעות.

חזור אל “בין המצרים, תשעה באב וחמשה עשר באב”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 21 אורחים