מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שעטנז במהדורה קמא

חקר מסורה, ענייני דקדוק, טעמי המקרא, חיפוש מקורות, בירור ועיון בלשון הקודש והתרגומים, מפורש ושום שכל.
קאצ'קלה

שעטנז במהדורה קמא

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ד' דצמבר 13, 2017 7:41 pm

לפני כעשור, שח לי החכם הישיש ר' שמואל אשכנזי שיחיה (חלק מהדברים כתב לי במכתב), והדברים ראויים לתשומת לב:
הסופרים בני ימינו הלבישו ל'מהדורא' הארמית צורה עברית, והחלו לכתוב 'מהדורה': "מהדורה ראשונה", "מהדורה שנייה", וכיוצא.
אבל משהורגלנו לכתיב עברי זה, הננו רואים בספרים חדשים שפותחים את ראשי התיבות "מהדו"ק" ו"מהדו"ב" – מהדורה קמא ומהדורה בתרא. ערבוב של עברית וארמית. לדעתי יש בזה משום שעטנז גמור. מה גם, שהמחברים הקדמונים שכתבו בראשי תיבות "מהדו"ק" ו"מהדו"ב", לא עלה במחשבתם לכתוב "מהדורה" בה'א.

אגב חשוב לברר: אם מהדורא-מהדורה היא באמת לשון נקבה (שהרי כותבים ראשונה, שנייה, לא ראשון, שני), האם נכון יותר לכתוב 'קמיתא' 'תניתא' ו'בתריתא'? אינני מדבר על פענוח ראשי תיבות בספרי קדמונינו באופן זה, כי ברור לנו שהם ידעו רק על 'קמא' 'תנינא' ו'בתרא'.

אחד מעיר

Re: שעטנז במהדורה קמא

הודעהעל ידי אחד מעיר » ב' ינואר 22, 2018 3:04 pm

כנראה מהדורא א' בסוף כה' הידיעה
ולכן קמא
מהדורה בה' ע"כ נקבה וצ"ל קמיתא

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ב' ינואר 22, 2018 8:52 pm

אחד מעיר כתב:כנראה מהדורא א' בסוף כה' הידיעה
ולכן קמא

ישנן עוד הרבה מלות ארמיות שסיומן באותיות 'רא', איבעית אימא גמרא ואיבעית אימא סברא, האם גם בתיבות אלו באה א' בסוף במקום ה' הידיעה? ומנין ידעו לקבוע 'מהדורא' בלשון זכר, ואילו 'גמרא' ו'סברא' בלשון נקבה?
[יודע אני ש'מהדורא' שורשו בעברית 'מחזור', והוא לשון זכר. וגם ידוע לי שיש טוענים ש'גמרא' הוא באמת לשון זכר.]
ויש לברר, אם כשמחליפים את הא' בה' (ממהדורא למהדורה) לתפארת הסגנון העברי בלבד, הרי חילוף זה משנה את עצם המלה מזכר לנקבה? לא נשמע לי הגיוני, גם אם ה' לבסוף מורה בדרך כלל שהיא לשון נקבה.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' אפריל 01, 2018 10:45 pm

קאצ'קלה כתב:
אחד מעיר כתב:כנראה מהדורא א' בסוף כה' הידיעה
ולכן קמא

ישנן עוד הרבה מלות ארמיות שסיומן באותיות 'רא', איבעית אימא גמרא ואיבעית אימא סברא, האם גם בתיבות אלו באה א' בסוף במקום ה' הידיעה? ומנין ידעו לקבוע 'מהדורא' בלשון זכר, ואילו 'גמרא' ו'סברא' בלשון נקבה?
[יודע אני ש'מהדורא' שורשו בעברית 'מחזור', והוא לשון זכר. וגם ידוע לי שיש טוענים ש'גמרא' הוא באמת לשון זכר.]
ויש לברר, אם כשמחליפים את הא' בה' (ממהדורא למהדורה) לתפארת הסגנון העברי בלבד, הרי חילוף זה משנה את עצם המלה מזכר לנקבה? לא נשמע לי הגיוני, גם אם ה' לבסוף מורה בדרך כלל שהיא לשון נקבה.

הרמב"ם הקפיד לכתוב גמר בלי א' בסוף.

חזור אל “דקדוק ומסורה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 42 אורחים