מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פרשת בשלח - הקב"ה מקיים את כל התורה

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
אורי ויל

פרשת בשלח - הקב"ה מקיים את כל התורה

הודעהעל ידי אורי ויל » ב' ינואר 22, 2018 9:15 pm

הקב"ה מקיים כל התורה כולה

"דבר אל בני ישראל וישובו ויחנו לפני פי החירות וכו' לפני בעל צפון" (שמות יד, ב).

והקשו בדעת זקנים לבעלי התוס', "היאך אמר לו שיחנו על הים לפני בעל צפון, והא אמרינן אסור לאדם לומר לחבירו המתן לי בצד עבודה זרה פלונית, וצריך עיון. ולי נראה דדוקא לאדם אסור אבל להקב"ה לא, שהרי מצינו שהקב"ה יושב ודן את כל העולם אפילו בשבת, ואפילו בראש השנה וביום הכפורים, אעפ"י שלישראל אסור".

וצ"ע, דהא בהדיא איתא בירושלמי (ר"ה פ"א ה"ג) "ושמרו את משמרתי אני ה', אני הוא ששימרתי מצוותיה של תורה תחילה", והיינו שאף הקב"ה מקיים את כל מצוות התורה. וא"כ הדק"ל כיצד נאמר כן למשה, וכן צ"ע ההיא דהקב"ה יושב ודן את ישראל בר"ה.

גם יל"ע, דהא הקב"ה אמר למשה על מנת שיאמר זאת לישראל, וכיצד הותר למשה לאמר זאת להם.

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

Re: פרשת בשלח - הקב"ה מקיים את כל התורה

הודעהעל ידי טברייני » ה' פברואר 01, 2018 2:35 pm

כה"ג כתב רש"י ז"ל בר"ה (ל.) ד"ה "א"נ דאיבני בליליא וכו' ה"מ בנין בני אדם" וכו' יע"ש.

קראקובער

Re: פרשת בשלח - הקב"ה מקיים את כל התורה

הודעהעל ידי קראקובער » ה' פברואר 01, 2018 2:45 pm

אורי ויל כתב:
וצ"ע, דהא בהדיא איתא בירושלמי (ר"ה פ"א ה"ג) "ושמרו את משמרתי אני ה', אני הוא ששימרתי מצוותיה של תורה תחילה", והיינו שאף הקב"ה מקיים את כל מצוות התורה. וא"כ הדק"ל כיצד נאמר כן למשה, וכן צ"ע ההיא דהקב"ה יושב ודן את ישראל בר"ה.

אצל הקב"ה אין גזירה שמא יכתוב..

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 47 אורחים