מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תני נא לי מדודאי בנך. למה?

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
עקביה

תני נא לי מדודאי בנך. למה?

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 18, 2018 8:12 pm

מדוע רצתה רחל את הדודאים?

כאן viewtopic.php?t=37606 הביא הרב אריה הכהן סקירה מקיפה בעניין הדודאים, ובהמשך ישנו קישור מהרב פלגינן לתוספת עניין ועיון.

אני מבקש להעיר כאן על שיטת הרמב"ן:
רמב"ן בראשית פרק ל פסוק יד
והנכון כי רצתה בהן להשתעשע ולהתענג בריחן,

צ"ע, וכי עבור שעשוע גרידא ויתרה רחל על יעקב באותו לילה?

וי"ל שאמנם רחל לא הייתה מעלה בדעתה לעשות עסקה כזו. שעשוע במקום יעקב אבינו.

אבל לאחר שרחל, שעשתה הרבה כדי שלאה תחשוב שהיא היא בחירת לבו של יעקב, כפי שכותב רבינו בחיי (בראשית כט) ע"פ חז"ל: רחל תפשה פלך שתיקה, שהיה יעקב משלח לה סבלונות ולבן נוטלן ממנה ונותנן ללאה ורחל שותקת, רואה שלאה מטיחה בה הַמְעַט קַחְתֵּךְ אֶת אִישִׁי וְלָקַחַת גַּם אֶת דּוּדָאֵי בְּנִי, היא מבינה שלאה כבר כמה שנים נושאת את הכאב הזה*, של תחושת האשה השנואה, כאשר יעקב נמצא כמעט תמיד רק עם רחל, ולכן, כדי לפייס את לאה, אמרה רחל לָכֵן יִשְׁכַּב עִמָּךְ הַלַּיְלָה תַּחַת דּוּדָאֵי בְנֵךְ.

* מתוך כך אעיר שהשאלה המפורסמת, שנידונה כו"כ פעמים בפורום, כיצד אומרת כך לאה לרחל, הרי כל עצמה של לאה אינה אשתו של יעקב אלא בזכות רחל שמסרה לה את הסימנים, לא נראית לי כ"כ קשה.
כאבה של לאה הוא יום יומי, והיא מנציחה אותו בשמות שלשת ילדיה הראשונים. מה בכך אם הוא מתפרץ בהערה אחת קטנה?

אTKH

Re: תני נא לי מדודאי בנך. למה?

הודעהעל ידי אTKH » א' נובמבר 18, 2018 8:39 pm

הרעיון יפה.

ההערה נראית מיותרת, והיא לכאו' באה מתוך נסיון להבין את התנהגות האמהות הקדושות דרך נתוני היצרים והרגשות שלנו.
ניתן אמנם רשות ללמוד מתוך הדברים והמעשים שהתורה מציגה לנו שקדושי עליון אלו עשו, אך לא לשפוט אותם בעינינו הצרה והקטנונית.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' נובמבר 18, 2018 8:52 pm

ההערה ידועה ולא עקביא הראשון שמעורר אותה. אבל לא כל כך הבנתי את התשובה. זה שהיא רוצה שעקב יללוה אליה זה מובן אבל למה היא מאשימה את רחל בכך שזה לא קורה. זה הקושי.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » א' נובמבר 18, 2018 9:47 pm

בארבנאל על אתר נושא ונותן באופן נפלא את כל המו"מ של הדודאים

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » א' נובמבר 18, 2018 10:05 pm

עקביה כתב:כדי לפייס את לאה, אמרה רחל לָכֵן יִשְׁכַּב עִמָּךְ הַלַּיְלָה תַּחַת דּוּדָאֵי בְנֵךְ.

רעיון שובה לב!
ברם דא עקא, שאין הוא עולה בקנה אחד עם מאמר רשב"י (מובא בפירוש רש"י):
לְפִי שֶׁזִּלְזְלָה בַּצַּדִּיק, אֵינָהּ נִכְנֶסֶת עִמּוֹ לִקְבוּרָה.
עוד במדרש: רַבִּי שְׁמוּאֵל בַּר נַחְמָן אָמַר: זוֹ הִפְסִידָה דוּדָאִים וְנִשְׂתַּכְּרָה שְׁבָטִים וּקְבוּרָה עִמּוֹ, רָחֵל נִשְׂתַּכְּרָה דוּדָאִים וְהִפְסִידָה שְׁבָטִים וּקְבוּרָה.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 18, 2018 10:47 pm

תודה על המחמאה.

לענ"ד הוא בהחלט עולה בקנה אחד עם המאמר הנ"ל (לקחתי אותו בחשבון כשחשבתי על הדברים). הרי לא יעלה על הדעת שהיא סתם כך זלזלה. אלא בתוך אותו ויתור ללאה טמון זלזול דק מן הדק, כדרך שאר חטאי האבות.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' נובמבר 18, 2018 10:51 pm

עקביה כתב:השאלה המפורסמת, שנידונה כו"כ פעמים בפורום, כיצד אומרת כך לאה לרחל, הרי כל עצמה של לאה אינה אשתו של יעקב אלא בזכות רחל שמסרה לה את הסימנים

הפירוש הכי יפה ששמעתי (בא' משיעורי הרב שניאור אשכנזי), שרחל גילתה ללאה את הסימנים בלי לומר שזה סוד, ולכן לאה לא ידעה כמה רחל הקריבה למענה!

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 18, 2018 10:53 pm

עזריאל ברגר כתב:
עקביה כתב:השאלה המפורסמת, שנידונה כו"כ פעמים בפורום, כיצד אומרת כך לאה לרחל, הרי כל עצמה של לאה אינה אשתו של יעקב אלא בזכות רחל שמסרה לה את הסימנים

הפירוש הכי יפה ששמעתי (בא' משיעורי הרב שניאור אשכנזי), שרחל גילתה ללאה את הסימנים בלי לומר שזה סוד, ולכן לאה לא ידעה כמה רחל הקריבה למענה!

מאי משמע "בלי לומר שזה סוד"?
אם זה משהו לא שגרתי המוסכם בין יעקב לרחל, כל ילד יבין מיד שזהו סוד.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' נובמבר 18, 2018 11:04 pm

יש כמה דעות מה היו הסימנים, לפחות ב' מהם מדברות על ענינים שרבים בדורותינו נוהגים בהם.
ייתכן שרחל למדה עם לאה את הלכות ומנהגי הבית כפי שיעקב לימד אותה, ובלי לומר לה שזה דבר שאמור להיות סוד בינה ובין יעקב, ושזה מה שיעקב סומך עליו כדי למנוע מלאה להינשא לו.

שמעתי את הדברים בשיעור מוקלט לפני כמה שנים, ואינני זוכר בשם איזה ספר הם נאמרו.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 18, 2018 11:33 pm

ולאה לא שאלה אותה מהיכן היא יודעת את כל זה? (כבר התנהל בפורום דיון כזה בעבר).

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' נובמבר 19, 2018 10:49 am

עקביה כתב:ולאה לא שאלה אותה מהיכן היא יודעת את כל זה? (כבר התנהל בפורום דיון כזה בעבר).

התורה מזהירה "לא תנחשו". יש למצוא את מקור הדברים ושמא שם נמצא תשובות לכל תמיהותינו

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' נובמבר 19, 2018 12:37 pm

עזריאל ברגר כתב:
עקביה כתב:ולאה לא שאלה אותה מהיכן היא יודעת את כל זה? (כבר התנהל בפורום דיון כזה בעבר).

התורה מזהירה "לא תנחשו". יש למצוא את מקור הדברים ושמא שם נמצא תשובות לכל תמיהותינו

viewtopic.php?t=7022#p62483

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 56 אורחים