מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שלחו מכם אחד ויקח את אחיכם, למה לא?

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

שלחו מכם אחד ויקח את אחיכם, למה לא?

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' דצמבר 10, 2018 2:05 am

בס"ד
עלתה בליבי שאלה בפרשתנו, ולא ראיתי מי שידבר בה.
בפעם הראשונה שאחי יוסף ירדו למצרים, אמר להם יוסף שהם מרגלים ו"בזאת תבחנו... שלחו מכם אחד ויקח את אחיכם ואתם האסרו... ואסוף אותם אל משמר שלשת ימים וגו'.
אולם לא מצינו שאכן שלחו אחד להביא את בנימין, אלא לאחר שלשה ימים אמר להם יוסף שישאירו רק אחד מהאחים והשאר ילכו להביא את בנימין.

[י"ל כמה רעינות אולם ברצוני לדעת אם יש מי שכתב בזה]

בקרו טלה

Re: שלחו מכם אחד ויקח את אחיכם, למה לא?

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' דצמבר 10, 2018 3:55 am

באוצר מפרשי התורה מביאים [ועיי"ש עוד]
צרור המור בראשית פרק מב פסוק כ
ועכ"ז יש לשאול מה טעם אמר בראשונה שלחו מכם אחד (פס' טז), ואח"כ אמר אחיכם אחד יאסר (פס' יט), ואחר שאמר אחיכם אחד יאסר למה לקח הוא מאתם את שמעון (פס' כד), ולא הניח הדבר בבחירתם. ועוד מהו שאמר ויעשו כן. וי"א, כי כשאמר להם יוסף את האלהים אני ירא, ודיבר להם דברים טובים דברי ניחומים והיה חומל עליהם ועל טפם שלא ימותו. נשאו ק"ו בעצמם ואמרו. ומה זה שאינו מדתינו, הוא ירא אלהים. ואף על פי שדבר אתנו קשות ואסף אותנו אל משמר, עכשיו הוא מתחרט ואומר שהוא ירא אלהים. כ"ש אנחנו שיש לנו להתחרט מעונותינו ולחזור לשם ולירא מלפניו, ולעשות כמו שהוא עשה. וזהו ויעשו כן, שאמרו איש אל אחיו אבל אשמים אנחנו (פס' כא), ונתחרטנו מעונותינו, וזהו דרך הלצה. כי פירוש ויעשו כן, שהסכימו לעשות דברו, לפי שהיו דבריו על נכון. אבל כשאמר שלחו מכם אחד, לא אמר ויעשו כן, לפי שלא הסכימו לדבריו והיו אנוסים. ולכן אסף אותם אל משמר שלשה ימים, ועכ"ז לא הסכימו בזה לפי שכל אחד היה רוצה לילך, כדי לפטור עצמו. ולכן חזר ואמר להם, זאת עשו וחיו את האלהים אני ירא. כי מה שאמרתי אליכם בראשונה אינו מן הדין, כי כל אחד יאמר אני אלך. אבל אם כנים אתם אין לכם לפחוד וישאר אחד מכם, וכשתביאו אחיכם הקטן את אחיכם אתן לכם. וכשראו דבריו על נכון אמר ויעשו כן, לומר שהיו רוצים לעשות כאשר אמר, והתחילו לדבר בזה לראות מי הוא זה שישאר:

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

Re: שלחו מכם אחד ויקח את אחיכם, למה לא?

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' דצמבר 10, 2018 4:30 am

ייש"כ
אציגה בזה עוד ב' תירוצים:
א. בליבון חברים אמרנו ליישב, שהאחים לא הסכימו לשלוח אחד מהם מפני שחששו שיעקב אבינו לא יתן להם לקחת את בנימין ואז יהרגם יוסף מפני שהוכח שהם מרגלים. אולם ע"פ זה צ"ע מדוע הסכימו לילך ולהשאיר את שמעון, ויתכן שהיו מוכרחים כעין מ"ש הצרור המור, או שחשבו שיוכלו לשדל את אביהם.
ב. הר"י בכור שור כתב "את האלקים אני ירא - איני רוצה לעקב אתכם עד שילך ויחזור אחד מכם כי שמא אין תבואה בבתיכם ואחד אינו יכול להוליך כל צורך בתיכם, אלא כולכם לכו ותוליכו שבר, והאחד ישאר בערבות". [ועי' באברבנאל שכתב ששלחו מכם אחד אין הכוונה לאחד מהשבטים אלא לשליח אחר זר].
ועפ"ז אפשר לומר שבאמת שלחו אחר, וג' ימים לאחר מכן שילח את כולם מפני החשש ש"עד שילך ויחזור אחד מכם" כבר לא יהיה אוכל לבתיכם. אולם לא משמע כ"כ מדבריו.

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 102 אורחים