מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

שטר מכירה לבכורה

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
חד ברנש

שטר מכירה לבכורה

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' מאי 30, 2019 8:18 pm

האם יש בחז"ל או בראשונים, שעשו נתן שטר מכירה ליעקב על מכירת הבכורה?
(על מכירת חלקו במערה איתא בחז"ל)
מצאתי כן רק באחרונים.

כרמי שלי

Re: שטר מכירה לבכורה

הודעהעל ידי כרמי שלי » ה' מאי 30, 2019 8:57 pm

לכאו' משמע בחז"ל (סוטה יג, א ובפירש"י) שהשטר נסוב בעיקרו על הבכורה. שכן עשיו המכחיש את מכירת חלקו במערה, מודה לקיומו של השטר.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' מאי 30, 2019 9:04 pm

יישר כוחך.
באמת ניתן להבין כך מדברי רש"י, שם.
אבל אני הבנתי שהיו שתי מכירות, שאחרי שהוא מכר את הבכורה, הוא גם מכר את חלקו (הפשוט) במערה, והמכירה האחרונה היתה כשמת יצחק אביהם. ראה שמות רבה, לא יז:
בשעה שמת יצחק, באו יעקב ועשו וחלקו את הכל. אמר יעקב: רשע זה עתיד הוא ליכנס הוא ובניו למערת המכפלה ויהא לו חלק ודירה עם הצדיקים הקבורים בתוכה?! מיד עמד ונטל את כל הממון שהיה בידו, ועשה אותו כרי, ואמר לעשו: אחי, חלק שיש לך במערה זו תרצה, או הכסף והזהב הזה? באותה שעה אמר עשו: הרי זה בית קבורה מצוי בכל מקום, ובשביל קבר אחד שיש לי במערה אני מאבד כל הממון הזה?! מיד עמד ונטל כל אותו הממון ונתן לו חלקו. הוא שיעקב אומר ליוסף: 'בקברי אשר כריתי לי' (להלן נ ה)... כרי של דנרין נתתי לעשו.

וכך, בסגנון קצר, בבראשית רבה, ק (קא) ה, עמ' 1287, ועוד. וראה: תורה שלמה, בראשית נ ה, אות יח בביאור.
ואין כל מניעה להסביר את הבבלי בסוטה לפי המדרש הזה.
אדרבה, בפסוקים נאמר שעשו מכר את הבכורה ליעקב ולא את חלקו הפשוט!

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' מאי 30, 2019 11:11 pm

אולי המפרש שכתב שהיה שטר למד כן מהפסוק "מכרה כיום", היינו באופן ברור כיום (או ברור כשמש. כפסוקים שבהם שמש נקראת יום). ובשכ"ט: "בפרהסיא". ואיך יכול להיות ד"ז בלי שטר ועדים, גלוי לכל העמים.
וראה בספר הישר: "ויכתוב יעקב את כל אלה בספר ויעד עדים ע"ז ויחתום, ויהי הספר ביד יעקב".

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' יוני 02, 2019 4:27 pm

ייש"כ גדול!!

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 9 אורחים