מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פתיחת ראשי תיבות

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
השואל מרבו

פתיחת ראשי תיבות

הודעהעל ידי השואל מרבו » ב' אוגוסט 01, 2016 9:25 pm

בנושא זה יש הנוהגים כך ויש כך, כל אחד משיקוליו ושיקולי הספר אותו הוא מהדיר. בספר שאני מהדיר החלטתי לא לפתוח כלל את רשאי התיבות, למעט בודדים שפתחתי בסוגריים מרובעות. השאלה היא לגבי הר"ת "מקמ"ח - מקור מים חיים", המבקר של הספר טען שזה לא מוכר וצריך לפתוח. האם זה לענין/נצרך?

פלגינן

Re: פתיחת ראשי תיבות

הודעהעל ידי פלגינן » ב' אוגוסט 01, 2016 9:37 pm

השואל מרבו כתב:בנושא זה יש הנוהגים כך ויש כך, כל אחד משיקוליו ושיקולי הספר אותו הוא מהדיר. בספר שאני מהדיר החלטתי לא לפתוח כלל את רשאי התיבות, למעט בודדים שפתחתי בסוגריים מרובעות. השאלה היא לגבי הר"ת "מקמ"ח - מקור מים חיים", המבקר של הספר טען שזה לא מוכר וצריך לפתוח. האם זה לענין/נצרך?

נצרך ללא ספק.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ב' אוגוסט 01, 2016 9:38 pm

שכחתי להדגיש שהספר הוא ספר למדני, אתה עדיין סבור כך?

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ב' אוגוסט 01, 2016 9:41 pm

השואל מרבו כתב:שכחתי להדגיש שהספר הוא ספר למדני, אתה עדיין סבור כך?

כן.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' אוגוסט 02, 2016 6:52 pm

לע"ד הקצרה.
מוסד ראשי התיבות נוצר בגלל יוקר הדפוס. היום אין לו מקום בכלל. חוץ ממספרי עמודים.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ג' אוגוסט 02, 2016 6:59 pm

לעומקו של דבר כתב:לע"ד הקצרה.
מוסד ראשי התיבות נוצר בגלל יוקר הדפוס. היום אין לו מקום בכלל. חוץ ממספרי עמודים.

זהו כבר הערה כללית על הנושא, אבל אני חושש לפתוח את הר"ת מחשש שמא אטעה בפתיחת ראשי התיבות בצורה לא נכונה.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' אוגוסט 02, 2016 7:00 pm

לאו דווקא,
ישנם מושגים שמוכרים יותר בשמם המקוצר בר"ת, ותאר לעצמך שבספר שהינך מעיין יכתבו כל שורה שלישית את המושג 'מלאכה שאינה צריכה לגופה' לא בר"ת המוכרות לנו, וכמו"כ יכתבו 'קם לי בדרבה מיניה' לא בר"ת, זה פשוט יפריע ויעצבן את הלומד,
וכנ"ל גם בשמות ספרים המוכרים לנו גם בשמם המקוצר, האם תכתוב כמקור ספר 'שני לוחות הברית'.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' אוגוסט 02, 2016 7:09 pm

ע"ע בהקדמת ספר הברית.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' אוגוסט 02, 2016 7:52 pm

גימפעל כתב:

לאו דווקא,
ישנם מושגים שמוכרים יותר בשמם המקוצר בר"ת, ותאר לעצמך שבספר שהינך מעיין יכתבו כל שורה שלישית את המושג 'מלאכה שאינה צריכה לגופה' לא בר"ת המוכרות לנו, וכמו"כ יכתבו 'קם לי בדרבה מיניה' לא בר"ת, זה פשוט יפריע ויעצבן את הלומד,
וכנ"ל גם בשמות ספרים המוכרים לנו גם בשמם המקוצר, האם תכתוב כמקור ספר 'שני לוחות הברית'.

אוקי. אני מקבל את הצורך במקרים ספיציפים אלו (שם ארוך של מושג תורני שחוזר שוב ושוב בטקסט).

והאמת לא היה קורה כלום אם כותבים שני לוחות הברית. אבל בזה אני מקבל שזה נהפך לשם יותר מהצורה הפתוחה.

בפתיחת כל הראשי תיבות יש מעלה גדולה בהנגשת הדברים. לא מיבעי למי שהוא עדיין לא בקי בכל הר"ת התלמודיים ואעפ"כ כתר תורה מונח בקרן זווית גם עבורו, אלא גם למי שהקריאה בר"ת גורמת לו לא 'לרוץ' בקריאה. וזה בכלל הקדמת בני הגרע"א וכו'.

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 48 אורחים