מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עצה מועילה לכותבים בתוכנת וורד

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
יוצא פוניבז'

עצה מועילה לכותבים בתוכנת וורד

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' אוגוסט 04, 2016 4:52 pm

עצה טובה שקיבלתי, ואציעה לפניכם, ואשמח לשמוע על פתרונות אחרים במידה וישנם.

הכתיבה התורנית משופעת בראשי תיבות, והמקלידים את חידושי תורתם נתקלים בבעיה מצויה: מאחר שסימון הגרשיים נעשה ע"י הקשה על שני מקשים יחד, מצוי שעקב המהירות לא נלחץ א' המקשים והתוצאה היא פסיק במקום גרשיים. ניתן לפתור זאת בדרך דלהלן:
להכנס בתוכנת וורד ל"קובץ", משם ל"אפשרויות", משם ל"הגהה", משם "לאפשרויות תיקון שגיאות אוטומטי", לפתוח את התיבה המתבקשת, שם (בלשונית "תיקון שגיאות אוטומטי") תחת הכותרת "החלף טקסט בשעת הקלדתו" נמצאת טבלה, בחלונית "החלף:" לכתוב: ובחלונית "ב:" לכתוב: ולבחור למטה באפשרות "הוסף". אח"כ לעשות אותו דבר בכל שאר אותיות הא' ב' - ומעתה, אין כל צורך בשני מקשים לצורך גרשיים. די בהקשה על המקש פסיק בלבד וכתיבת אחת האותיות תיכף אחריו כשאחריהם ריוח, והפסיק יתחלף מאליו לגרשיים.
הערה א: משום מה א"א להגדיר זאת באותיות מנצפ"ך הכפולות והפשוטות גם יחד. ולכן כל אחד יגדיר לעצמו באיזה מהם שירצה (כל א' מהם לפי מה שמשתמש יותר) ובמשנהו יפעל בדרך הישנה.
הערה ב: אלו שמציינים דף ועמוד ע"י פסיק בלי ריוח ביניהם (כגון ב"ב קיט,א), התוכנה תשנה להם את הפסיק לגרשיים. בכל מקרה שהתוכנה מתקנת והתיקון אינו רצוי - יש להקיש "בטל" (ctrl+z).

לגבי סוגריים עגולות לא ידוע לי על פתרון (החלפת טקסט הנ"ל יכולה להתבצע רק במילים שלימות). מי שלא משתמש בסוגריים מרובעות, יכול להשתמש בהם כתחליף ואחר כתיבת המסמך להחליף את כולם לעגולות.

תוכן

Re: עצה מועילה לכותבים בתוכנת וורד

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 04, 2016 6:52 pm

הרב ברי ושמא בקי נפלא לתוכנת וורד, ואיתו יש להתייעץ על הסוגריים הנ"ל, כי דומה שהוא כבר פירסם פעם פיתרון לזה.

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ה' אוגוסט 04, 2016 9:11 pm

בדרך כלל, פעולה שגורמת לחילוף אוטומטי בכל הקובץ אינה מומלצת, ומהווה פתח למכשולים ותיקונים במקומות לא רצויים.

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ה' אוגוסט 04, 2016 9:46 pm

אפשר גם להקיש פעמיים על ' (המקש של w), ולחסוך את כל הענין הזה.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' אוגוסט 04, 2016 10:03 pm

ניים ושכיב כתב:אפשר גם להקיש פעמיים על ' (המקש של w), ולחסוך את כל הענין הזה.

כד ניים ושכיב וכו'. השימוש בשני גרשיים גורם לבעיות. חדי העין מרגישים מיד כי לפניהם שני תוים, בחלק מהפונטים זה ממש מופרד יותר, ופעמים רבות זה גם גורם בעיות בעימוד ובעוד תחומים. לא מומלץ כלל!

האיד

הודעהעל ידי האיד » ו' אוגוסט 05, 2016 12:05 am

פלגינן כתב:

כד ניים ושכיב וכו'. השימוש בשני גרשיים גורם לבעיות. חדי העין מרגישים מיד כי לפניהם שני תוים, בחלק מהפונטים זה ממש מופרד יותר, ופעמים רבות זה גם גורם בעיות בעימוד ובעוד תחומים. לא מומלץ כלל!

אפשר לעשות אח"כ 'החלף' לכל המרכאות הכפולות לגרשיים רגילות בפעולת מקש אחת. (בדידי הוה עובדא שאחד מגדולי המחברים נתן לי חיבור שלם שעבד עליו וכיון שלא ידע לעשות גרשיים רגילות, עשה מרכאות כפולות, ואכן עשיתי החלפה אחת ל783 מילים, והכל בא על מקומו בשלום.).

האיד

הודעהעל ידי האיד » ו' אוגוסט 05, 2016 12:10 am

פתרון נוסף ישנו להגדיר ב'החלפה' שכל פסיק שיש אחריו אות יוחלף ל". כך שרק פסיק שאינו בסוף תיבה יוחלף.
אני מאמין שאחד מחברי הפורום יחכים אותנו איך לעשות את זה, אם לא, אני יחפש בעזרה של אופיס.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ו' אוגוסט 05, 2016 12:28 am

האיד כתב:פתרון נוסף ישנו להגדיר ב'החלפה' שכל פסיק שיש אחריו אות יוחלף ל". כך שרק פסיק שאינו בסוף תיבה יוחלף.
אני מאמין שאחד מחברי הפורום יחכים אותנו איך לעשות את זה, אם לא, אני יחפש בעזרה של אופיס.

לכתוב פסיק בשורה של חפש: ,^?
בשורה של חפש לכתוב: "
לעשות החלף הכל

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ו' אוגוסט 05, 2016 2:50 am

טוב לי כתב:בדרך כלל, פעולה שגורמת לחילוף אוטומטי בכל הקובץ אינה מומלצת, ומהווה פתח למכשולים ותיקונים במקומות לא רצויים.

ההחלפה מתבצעת רק בפסיק שאחריו אחת האותיות, קרי באמצע מילה. כמו"כ ההחלפה מתבצעת אוטומטית תוך כדי ההקלדה, כאשר הכותב ער לנכתב ורואה כי התיקון אכן רצוי.

עט סופר כתב:
האיד כתב:פתרון נוסף ישנו להגדיר ב'החלפה' שכל פסיק שיש אחריו אות יוחלף ל". כך שרק פסיק שאינו בסוף תיבה יוחלף.

לכתוב פסיק בשורה של חפש: ,^?
בשורה של חפש לכתוב: "
לעשות החלף הכל

אלו פתרונות "לאחר מעשה". העצה שהובאה בראש האשכול נועדה למנוע מראש את הצורך בלחיצה על שני מקשים בו זמנית.

בלום

הודעהעל ידי בלום » ו' אוגוסט 05, 2016 4:57 am

פלגינן כתב:

העצה לזה הוא מה להכניס התיקון הזה אצל "אפשרויות תיקון שגיאות אוטומטי" והכל על מקומו יבא בשלום.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ו' אוגוסט 05, 2016 2:41 pm

בלום כתב:
פלגינן כתב:

העצה לזה הוא מה להכניס התיקון הזה אצל "אפשרויות תיקון שגיאות אוטומטי" והכל על מקומו יבא בשלום.

אכן, אפשרות.
אם כי עדיין מדובר בב' הקשות, מלבד שינוי ההרגל הכרוך בכך.
נערך לאחרונה על ידי יוצא פוניבז' ב ש' אוגוסט 06, 2016 10:45 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפלא ופלא

הודעהעל ידי הפלא ופלא » ו' אוגוסט 05, 2016 3:40 pm

אני עובד בצורה אחרת, לי היא נראית יותר קלה, עשיתי בתיקון אוטמטי הנ"ל, שבכל פעם שאני עושה שתי פסיקים אחד אחרי השני, זה יהפוך לגרשים, ומאז בכל פעם שאני צריך לעשות גרשים אני עושה שתי פסיקים, שזה שתי לחיצות במקלדת, ומיד זה נעשה לגרשיים, ממש קל ומהיר.

כמובן צריך להתרגל לזה, אבל אחרי זה זה כבר רץ, וזה יותר קל משתי מקשים נפרדים

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » א' אוגוסט 07, 2016 2:06 am

מעיקרא דעצה טובה פירכא:
וכי זו השגיאה היחידה שמתרחשת תוך כדי הקלדה וכתיבה?
וכי למה למהר ולהוציא דבר חפוז מתחת היד?
לשעבר כתבו בנוצה ובקולמוס וטבלו בדיו שבקסת וכתבו וחזרו וטבלו,
אחר כתבו בעט נובע והוצרכו נייר סופג,
וכך השתהתה הכתיבה.
וכיום שנשתכחו כלים אלו ואבדו והכל מקישים במקלדת בזריזות ובכתיבה עיוורת -
כבר אין סבלנות להגהה?
והלא בוודאי נפלו שגיאות נוספות, והשגיאה של גרשיים היא רק אחת מהן.
על כן כדאי וכדאי להקיש על שני מקשים כדי ליצור גרשיים,
וכך גם לסוגריים ולסימני קריאה ושאלה,
ואחר ההקשה כדאי ונצרך וראוי להגיה הכול, לא פעם ולא פעמיים.
אות אחר אות, גרש אחר גרש, וגרשיים אחר גרשיים.
וכידוע לכול - יוצרי מכונת הכתיבה סידרו בכוונת מכוון את הקלידים כדי להאט את ההקלדה,
מטעמיהם שלהם, ויפה עשו.
ואף שטעמיהם שלהם אינם תקפים כיום, במקלדת המחשב, תוצאתם יפה שבעתיים בזמננו שלנו -
עת ממהר הכותב להוציא מתחת ידיו דברים בטרם עת.
וצדק קהלת בעתותיו, כי
עת להקיש ועת להגיה
עת לכתוב ועת למחוק
עת להשתאות ועת להשתהות.

ספרא

הודעהעל ידי ספרא » ב' אוגוסט 08, 2016 1:48 pm

בריושמא כתב:וכידוע לכול - יוצרי מכונת הכתיבה סידרו בכוונת מכוון את הקלידים כדי להאט את ההקלדה,
מטעמיהם שלהם, ויפה עשו.

לא זכו יוצרי מכונת הכתיבה שאהיה שותף עמם במלאכתם, אף לא בתוכניותיהם.
אך נראית לי דעתם פשוטה, שסידרו סדר האותיות על פי תדירותן של אותיות.
כיון שהאצבע היא היותר פעילה מבין האצבעות, נתנו תחת ממשלתה את ששת האותיות היותר מצויות.
וכן על זה הדרך חילקו וסידרו האותיות תחת ממשלת האצבעות כפי כחן.

איש יהודי1

הודעהעל ידי איש יהודי1 » ב' אוגוסט 08, 2016 5:29 pm

לא הבנתי את בעייתם, אני עשיתי בתיקון שגיאות אוטומטי שכל לחיצה על \ (מקש לא שימושי, אפשר גם לבחור באות q לאלו שלא משתמשים בזה, וכדו') תהפוך לגרשיים, וכל גרשיים שצריכים להכתב אני לוחץ ע"ז, ונפטרה כל הבעיה.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' אוגוסט 08, 2016 5:51 pm

חבר'ה,
תלמדו הקלדה בשיטה עיוורת ותפטרו מכל הבעיות.
עשיית גרשיים בשיטה עיוורת, לוקחת כמעט כהקשה על מקש אחר.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' אוגוסט 08, 2016 6:04 pm

חד ברנש כתב:חבר'ה,

מהיכן ללמוד באמת?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' אוגוסט 08, 2016 6:13 pm

אני למדתי זאת בכמה שעות, בלי תוכנה ובלי שום עניינים. אבל שיטה כזו מתאימה רק לאדם שמתחיל עכשיו להקליד במחשב ולא לאחד שכבר מצוי בהקלדה.

סמל אישי של המשתמש
כתב ומכתב

הודעהעל ידי כתב ומכתב » ה' ספטמבר 08, 2016 11:14 am

ספרא כתב:
בריושמא כתב:וכידוע לכול - יוצרי מכונת הכתיבה סידרו בכוונת מכוון את הקלידים כדי להאט את ההקלדה,
מטעמיהם שלהם, ויפה עשו.

לא זכו יוצרי מכונת הכתיבה שאהיה שותף עמם במלאכתם, אף לא בתוכניותיהם.
אך נראית לי דעתם פשוטה, שסידרו סדר האותיות על פי תדירותן של אותיות.
כיון שהאצבע היא היותר פעילה מבין האצבעות, נתנו תחת ממשלתה את ששת האותיות היותר מצויות.
וכן על זה הדרך חילקו וסידרו האותיות תחת ממשלת האצבעות כפי כחן.

ברי ושמא צדק, וזה די ידוע לכל, מכיון ואותיות מכונת הכתיבה עמדו על מנופים שהיו חוזרים לאיטם למקומם, היו הקלדנים מאטים את פעולתם כדי לא לתקוע את המנופים זה בזה. במקלדת החדשה סודרו האותיות בצורה שתרחיק ככל האפשר את האותיות המצויות זו מזו (הכוונה למצויות בתוך סידורן במילים) ולפחות הופרדו בקווי אורך שלא יעמדו המנופים הקרובים בהקלדה, זה מעל זה.

תיאוריה נפוצה זו שהחזיקה מעמד עשרות שנים, מתמודדת עתה על מקומה בספרי ההיסטוריה מול מחקר חדש שנערך ע"י חוקרים יפנים מאוניברסיטת קיוטו. במאמר המצו"ב (ובעיקר בעמ' 164) הם מפרטים את טענתם כי הסדר הQWERTY נוצר על פי דרישת הקלדנים שהיו צריכים לתרגם הודעות מקוד מורס.
כך לדוג', במורס האמריקאי האות Z מיוצגת ע"י ". ..." לעומת S (...) ו-E (.) כך שקשה לקבוע האם שולח הקוד התכוון לSE או לZ, ובשל כך נסמכו האותיות, כדי שברגע ההחלטה (עפ"י האותיות שישודרו לאחר מכן) לא יהיה צורך לשלוט על שני עברי המקלדת.
מחקר QWERTY.pdf
(960.09 KiB) הורד 1039 פעמים

בלום

הודעהעל ידי בלום » ד' מרץ 29, 2017 4:26 am

לעומקו של דבר כתב:

מהיכן ללמוד באמת?

אני מקליד בשיטה עיוורת, ואפילו הכי קל לי לעשות בשיטת ב' פעמים W ונעשה אוטומאטי גרשיים ע"י תיקוני אפשריות הנ"ל, מלעשות באופן הנ"ל. אבל איה"נ במקרה שאני במחשבה שאין לי התיקון הנ"ל, אני עושה אותו בדרך הרגיל, ואינו קשה כל כך.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' מרץ 29, 2017 4:55 am

לעומקו של דבר כתב:

מהיכן ללמוד באמת?

https://www.sense-lang.org/typing/hebrew.php

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' יולי 18, 2017 1:21 pm

אני מקיש במקום גרשים על מקש זה - / שאינו בשימוש אצלי כלל, ובסוף ההקלדה אני מגדיר ב'החלף' שיחליף כל / לגרשים (בהקלדה שאין בה ספרות, אני עושה כן גם לגבי סוגרים, שאני מקיש במקומם 0 ו9, וסימן קריאה שאני מקיש במקומו 1).

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ג' יולי 18, 2017 1:38 pm

איש גלילי כתב:אני מקיש במקום גרשים על מקש זה - / שאינו בשימוש אצלי כלל, ובסוף ההקלדה אני מגדיר ב'החלף' שיחליף כל / לגרשים (בהקלדה שאין בה ספרות, אני עושה כן גם לגבי סוגרים, שאני מקיש במקומם 0 ו9, וסימן קריאה שאני מקיש במקומו 1).

למה שלא תקבע את זה כבר בהגדרות - בתיקון שגיאות אוטומטי - ואז תיכף ומיד יתהפך הסימון הנ"ל לגרשיים?

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' יולי 18, 2017 5:43 pm

יוצא פוניבז' כתב:
איש גלילי כתב:אני מקיש במקום גרשים על מקש זה - / שאינו בשימוש אצלי כלל, ובסוף ההקלדה אני מגדיר ב'החלף' שיחליף כל / לגרשים (בהקלדה שאין בה ספרות, אני עושה כן גם לגבי סוגרים, שאני מקיש במקומם 0 ו9, וסימן קריאה שאני מקיש במקומו 1).

למה שלא תקבע את זה כבר בהגדרות - בתיקון שגיאות אוטומטי - ואז תיכף ומיד יתהפך הסימון הנ"ל לגרשיים?

משמע שלפעמים הוא כן מקליד ספרות, ואז זו תהיה צרה צרורה...

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' יולי 18, 2017 6:45 pm

יוצא פוניבז' כתב:

לא הבנתי בדיוק מה אתה מציע לעשות, אשמח אם תפרט (אמנם בספרות זה לא יעזור לי, כמו שכתב הרב ארזי ביתר, אבל לגרשיים זה בהחלט יכול לעזור, כי אינני משתמש במקש זה אף פעם).

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ג' יולי 18, 2017 7:55 pm

תכנס ל"תיקון שגיאות אוטומטי" (ראה הודעה בתחילת האשכול), בחלונית החלף תכתוב: / בחלונית ב: תכתוב: " תלחץ על 'הוסף' וזה מסודר.

גם לסוגריים אפשר לעשות משהו דומה, נניח שכאשר עושים 2 פעמים סוגר מרובע הוא נהפך לעגול.
נערך לאחרונה על ידי יוצא פוניבז' ב ג' יולי 18, 2017 11:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' יולי 18, 2017 8:04 pm

יוצא פוניבז' כתב:תכנס ל"תיקון שגיאות אוטומטי" (ראה הודעה בתחילת האשכול), בחלונית החלף תכתוב: / בחלונית ב: תכתוב: " תלחץ על 'הוסף' וזה מסודר.

גם לסוגריים אפשר לעשות משהו דומה, נניח שכאשר לוחצים עושים 2 פעמים סוגר מרובע הוא נהפך לעגול.

יישר כח!

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 50 אורחים