מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גופן מועדף לטקסט

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
מחולת המחנים

גופן מועדף לטקסט

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' אוקטובר 23, 2017 12:54 am

ידיד קרוב מוציא כעת קונטרס (כ-500 עמודים), ההתלבטות היא לגבי הגופן, איזה גופן עדיף לטקסט? האם עדיף גופן יפה ממשפחת הדסה, או עדיף גופן קריא יותר ממשפחת פרנק ריהל? או שקיים גופן שמשלב בין שניהם.

בתודה מראש לעונים.

פלגינן

Re: גופן מועדף לטקסט

הודעהעל ידי פלגינן » ב' אוקטובר 23, 2017 6:14 am

מחולת המחנים כתב:ידיד קרוב מוציא כעת קונטרס (כ-500 עמודים), ההתלבטות היא לגבי הגופן, איזה גופן עדיף לטקסט? האם עדיף גופן יפה ממשפחת הדסה, או עדיף גופן קריא יותר ממשפחת פרנק ריהל? או שקיים גופן שמשלב בין שניהם.

בתודה מראש לעונים.

נכון להיום, למרות כל הניסיונות, פרנקריהל בלבד.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' אוקטובר 23, 2017 10:06 am

אין כמו פרקריל, ובמיוחד הגופנים המשופרים שלו.
והכי גרוע לשלב בין שני פונטים רחוקים כפרנקריל והדסה. אל תעשה כזה דבר!

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' אוקטובר 23, 2017 12:45 pm

יישר כח לרבנים פלגינן וח"ב.

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ג' אוקטובר 24, 2017 2:36 pm

אחרי היסוסים והתלבטויות ארשה לעצמי לחלוק על דעתו הגדולה של הרב חד ברנש המחדד דעותיו ודעותיהם של אחרים בפורום זה.

אפשר ואפשר.
אבל 'הכל תלוי בטיב המילוי' (האם זוכרים?), וכמאמר חכמים: הגופן יודע אם לעקל או לעקלקלות.
גופן הדסה נוסד על הגופנים של יהדות אשכנז.
גופן פרנק-ריהל (אלו הם שני אנשים שחברו יחד, אבל אין הם איש אחד) נוסד על הגופנים של יהדות ספרד.
כידוע לכל בר בי סדרא דחד יומא.
האם אפשר לחבר ביניהם ולסדר מהם יחד ספר אחד?
תלוי.
בוודאי אין לערבב ביניהם, כשם שאין לערבב גופנים שונים ממשפחה אחת.
לא לחינם נקראה מלאכה זאת בשם סְדָר, כי הסֵדֶר הוא נשמתה.
וספר בלא סדר הוא כגוף בלא נשמה.
אלא מאי? אם מייעדים תפקיד לכל גופן - אפשר לערוך ולסדר גופנים שונים זה בצד זה.
למשל, כותרת בגופן הדסה וטקסט בגופן פרנק-ריהל.
מדוע כך ולא ההיפך?
כי גופן הדסה רחב מגופן פרנק-ריהל, ונאה לסדר בו כותרת.
כמובן המרחק והגודל חשובים מאוד.
אני הקטן סידרתי את ספרי בנין אריאל, אי אז לפני שלושים שנה, בשני גופנים אלה.
הספר נמצא באוצר החכמה, גלוי לכל היהודים, וכל אחד יכול להתרשם ולדון אותו בקרים או ברותחין.
ולא אוכל להעיד שהרי אין הסנדלר מעיד על סנדלי ילדיו ההולכים יחפים.
אבל, שוב: הבחירה בגופנים היא רק ראשיתה של המלאכה.
הגודל של הגופן, המרחק בין הכותרת ובין הטקסט ועוד ועוד הם הקובעים את יפי הסדר והספר.
למשל, בספר בנין אריאל סידרתי - נוסף על כותרות הפרקים וכו' - כותרות צדיות בגופן הדסה.
כדי להבליט אותן צמצמתי - צמצום כפשוטו, ממש - את האותיות לגודל של 90%.
וכל הרוצה יראה וישפוט.
השילוב בין שני גופנים שונים לגמרי יכול להביא לתוצאה יפהפיה, כדרכם של השפים הגורמים מנותיהם
בטעמים שונים זה לצד זה, מתוק עם חמוץ וכו', וכמאמרם 'כדי לאזן את הטעמים'.
שהרי אין הרמוניה עשויה גוון אחד או טעם אחד, אלא דווקא באיזון נכון של טעמים, של צלילים, של גופנים.
וכשם שישראל ערבים ומעורבים זה בזה כך גופניהם מרוכבים ומאוזנים זה עם זה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' אוקטובר 24, 2017 2:50 pm

בריושמא כתב:אני הקטן סידרתי את ספרי בנין אריאל, אי אז לפני שלושים שנה, בשני גופנים אלה.
הספר נמצא באוצר החכמה, גלוי לכל היהודים, וכל אחד יכול להתרשם ולדון אותו בקרים או ברותחין.

אין לי מושג מה יותר טוב מבחינתך, קרים או רותחין, אך בכל אופן בעיני סדרו של הספר יפה מאוד. קילורין לעיניים.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ג' אוקטובר 24, 2017 3:00 pm

מי אני שאחלוק על דעת כת"ר, אך כפי שכתבת לא מערבים גופנים משתי משפחות, ועד כמה שזכור לי פרנקריהל והדסה הם לא בני משפחה.. ואם נהגת כך לפני כ-30 שנה, כיום שיש ליבורנה או אפילו גופני וילנה ודרוגולין משופרים, אין שום סיבה להרחיק להדסה. והבוחר יבחר.
ואם כבר הזכרת את עניין הצרת הגופן, אכן חשוב להוסיף שהפרנקריהל הוא שמנמן למדי, ובכדי ליפותו מומלץ ביותר להרזות אותו בכמה אחוזים.
[*עימוד ספרך אכן מאיר עיניים, אך בוודאי גם משום כלל הנתונים שהזכרת]

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' אוקטובר 24, 2017 3:12 pm

הרב ברוישמא,
חן חן על דבריך.
התנגדותי לעירוב גופנים היא בעיקר כשזה נעשה בגוף הטקסט, כמו שיש נוהגים לשנות את הגופן בשמות הספרים והמאמרים המצויינים בהערות וכיוצ"ב. או שיש הנוהגים לבצע הדגשה לא באמצעות 'בולד' של אותו פונט אלא בפונט אחר לגמרי (למשל, אם הטקסט הוא ב'פרנקריל' אז הם מדגישים ב'מרים').
אני עצמי נכשלתי בכמה עירבובים כאלו, ואין אדם עומד על דבר הלכה וכו'.

חיימקה

הודעהעל ידי חיימקה » ג' אוקטובר 24, 2017 3:40 pm

ארזי ביתר כתב:
בריושמא כתב:אני הקטן סידרתי את ספרי בנין אריאל, אי אז לפני שלושים שנה, בשני גופנים אלה.

אין לי מושג מה יותר טוב מבחינתך, קרים או רותחין, אך בכל אופן בעיני סדרו של הספר יפה מאוד. קילורין לעיניים.

אני הקטן רואה באוצר החכמה תשעה ספרים בשם זה - חלקם אומנם לפני למעלה משלושים שנה וחלקם פחות משלושים שנה - אבל אם אפשר קצת בצורה יותר ממוקדת. אומנם לכאורה בכך, הניק "בריושמא" יוכר לעין כל בשמו האמיתי - אבל לכאורה נראה שאין זה אכפת לו, וגם נראה שבכל אופן גם "פלגינן" וגם "ארזי בית"ר" יודעים במי המדובר - אז כנראה שרק אני מהבודדים שאיננו יודע.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' אוקטובר 24, 2017 3:50 pm

חיימקה כתב:
ארזי ביתר כתב:

אני הקטן רואה באוצר החכמה תשעה ספרים בשם זה - חלקם אומנם לפני למעלה משלושים שנה וחלקם פחות משלושים שנה - אבל אם אפשר קצת בצורה יותר ממוקדת. אומנם לכאורה בכך, הניק "בריושמא" יוכר לעין כל בשמו האמיתי - אבל לכאורה נראה שאין זה אכפת לו, וגם נראה שבכל אופן גם "פלגינן" וגם "ארזי בית"ר" יודעים במי המדובר - אז כנראה שרק אני מהבודדים שאיננו יודע.

אמרו לך שלושים שנה. אז תסתכל מה הכי קרוב...
אמרו לך שהגופנים בפרנק ריהל והכותרות בהדסה, אז תבדוק באי אילו מהם מתאים...
רמז...
viewtopic.php?f=7&t=29007&p=302525&hilit=%D7%90%D7%91%D7%99%D7%91%D7%99#p302634

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ג' אוקטובר 24, 2017 6:57 pm

אמנם אמרו חכמים: אין חבוש מתיר עצמו מבית האסורים,
אבל הוא יכול לחבוש עצמו בבנין אריאל:
https://www.otzar.org/wotzar/book.aspx?146988

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 38 אורחים