מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ללמוד הקלדה עיוורת בקלות

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
הרע במיעוטו

ללמוד הקלדה עיוורת בקלות

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » א' פברואר 18, 2018 4:07 pm

אני מקליד כבר כמה שנים ללא הקלדה עיוורת ועד כה זה לא הפריע כי אין לי בדרך כלל טקסטים הדורשים נטו הקלדה אלא דברים שרצוי לכותבם לאט כדי לבחון את הסגנון ומשמעות התוכן.
הקלדה איטית מונעת את האפשרות ל"פספס" דברים משמעותיים.

בתקופה האחרונה גדל אצלי הצורך בלימוד הקלדה עיוורת ואבקש את חוו"ד הציבור:

א. איזה תוכנה מומלצת במיוחד
ב. מה הקצב האופטימלי (פעמיים ביום חצי שעה או כמה שעות כל יום וכו')
ג. השקעה של כמה זמן בערך אצטרך כדי לעבוד בצורה טובה?
ד.טיפים נוספים כמו חסרונות בהקלדה עיוורת ודברים נוספים להישמר מהם

שמעתי שהמעבר מהקלדה רגילה לעיוורת קשה הרבה יותר מאשר התחלה מאפס...
נערך לאחרונה על ידי הרע במיעוטו ב א' פברואר 18, 2018 7:08 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חד ברנש

Re: הקלדה עיוורת חסרונות ויתרונות

הודעהעל ידי חד ברנש » א' פברואר 18, 2018 4:40 pm

בהקלדה עיוורת יש רק מעלות, בלא שום חיסרון.
בוא אלי ואלמדך בחמש דקות, ואפילו פחות. יש לי כמה עשרות תלמידים...

ובנוגע לשמועתך. אכן אתה צודק, וכבר אמרו חז"ל: הלומד ילד למה הוא דומה וכו'.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' פברואר 18, 2018 4:42 pm

גם אני חושב שאין שום חסרון בהקלדה זו. אולם ללמד אחרים זה איני יודע...

אני אישית למדתי בעזרת איזה דיסק ישן שאיני יודע אם קיים היום.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' פברואר 18, 2018 5:22 pm

אגזול מזמני לכתוב הדרכה קצרה. רק דעו, שהדרכתי כן כמה עשרות אנשים וכולם הצליחו.
אכתוב מהר, ובגלל זה הסגנון אולי לא יהיה כ"כ בהיר:

מקשי המקלדת הן בתבנית שתי קשתות הפוכות,
נתבונן במקלדת הבאה:
מ122.jpg
מ122.jpg (110.86 KiB) נצפה 8754 פעמים

הקשת הימנית, מתפרסת על שלוש השורות של האותיות, ומורכבת מאותיות פ-ף-ץ.
זו שלאחריה: ם-ך-ת.
וכן הלאה.
ועכשיו הקשת השמאלית הקיצונית היא מאותיות: '-ש-ז.
וזו שלאחריה: ק-ד-ס.

אחרי שהובנה תבניתה של המקלדת, יש להניח את האצבעות בשורה האמצעית, אצבע-מורה ימנית על ח, ואצבע-מורה שמאלית על כ. ושאר האצבעות נמשכות אחרי אצבע-מורה שלהן.
כל אצבע ממונה על קשת שלמה. כלומר: זרת-שמאל ממונה על '-ש-ז. קמיצת-שמאל ממונה על ק-ד-ס. וכן הלאה.
והאצבעות המורות ממונות על שתי אותיות נוספות (פרט לאותיות הקשת שלהן): מורה ימין גם על אותיות י-ט, מורה שמאל גם על אותיות ע-נ.
בנוסף לכך, זרת ימין ממונה על הפסיק ועל הנקודה, וזרת שמאל ממונה על השיפט (כדי לעשות גרשיים לוחצים על השיפט עם זרת-שמאל, ותוך כדי על הגרשיים עם זרת-ימין).
וכעת פשוט מתחילים להקליד, אבל קודם לכן יש לזכור שני כללי-ברזל:
1. מקומן של האצבעות הוא ב"שורת הבסיס", היינו השורה האמצעית של האותיות.
2. כשרוצים להקליד אות הנמצאת בשורה שמעל או מתחת שורת הבסיס יש להשתמש באצבע המתאימה ולהחזירה מיד לשורת הבסיס.

מתחילים להקליד, ומנסיוני עדיף להקליד מתוך טקסט כתוב. אני פתחתי סידור, ב"אשרי" והתחלתי להקליד.
הבעיה היא, שאפילו לא ידעתי היכן הן מקומן של האותיות. הרמתי את האצבעות, חיפשתי את האל"ף, ואחרי שאיתרתי אותה, הנחתי את כל שמונת האצבעות בשורת הבסיס, ועם אצבע-מורה שמאל הקלדתי את האל"ף. וכך המשכתי הלאה.
צריך מאוד מאוד להיזהר שלא להקליד את האות הדרושה באיזו אצבע אקראית (בדר"כ אצבע-מורה ימין), כי אז המוח לא מצליח לתפוס את מיקומן של אותיות המקלדת.
בהתחלה זה ממש קשה (לא אשכח כיצד הוצרכתי להזיז מחצית מגופי כדי "לתפוס" את אות פ"א עם זרת-ימין...). אבל תוך עשר דקות נכנסים לשוונג, לאט לאט. ותוך כמה שעות כבר תופסים תאוצה. הכל כמובן לפי מה שהוא. יש המוכשר יותר ויש פחות.

בהצלחה רבה!

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' פברואר 18, 2018 6:51 pm

חד ברנש כתב:אגזול מזמני לכתוב הדרכה קצרה. רק דעו, שהדרכתי כן כמה עשרות אנשים וכולם הצליחו.
אכתוב מהר, ובגלל זה הסגנון אולי לא יהיה כ"כ בהיר:

מקשי המקלדת הן בתבנית שתי קשתות הפוכות,
נתבונן במקלדת הבאה:
מ122.jpg

הקשת הימנית, מתפרסת על שלוש השורות של האותיות, ומורכבת מאותיות פ-ף-ץ.
זו שלאחריה: ם-ך-ת.
וכן הלאה.
ועכשיו הקשת השמאלית הקיצונית היא מאותיות: '-ש-ז.
וזו שלאחריה: ק-ד-ס.

אחרי שהובנה תבניתה של המקלדת, יש להניח את האצבעות בשורה האמצעית, אצבע-מורה ימנית על ח, ואצבע-מורה שמאלית על כ. ושאר האצבעות נמשכות אחרי אצבע-מורה שלהן.
כל אצבע ממונה על קשת שלמה. כלומר: זרת-שמאל ממונה על '-ש-ז. קמיצת-שמאל ממונה על ק-ד-ס. וכן הלאה.
והאצבעות המורות ממונות על שתי אותיות נוספות (פרט לאותיות הקשת שלהן): מורה ימין גם על אותיות י-ט, מורה שמאל גם על אותיות ע-נ.
בנוסף לכך, זרת ימין ממונה על הפסיק ועל הנקודה, וזרת שמאל ממונה על השיפט (כדי לעשות גרשיים לוחצים על השיפט עם זרת-שמאל, ותוך כדי על הגרשיים עם זרת-ימין).
וכעת פשוט מתחילים להקליד, אבל קודם לכן יש לזכור שני כללי-ברזל:
1. מקומן של האצבעות הוא ב"שורת הבסיס", היינו השורה האמצעית של האותיות.
2. כשרוצים להקליד אות הנמצאת בשורה שמעל או מתחת שורת הבסיס יש להשתמש באצבע המתאימה ולהחזירה מיד לשורת הבסיס.

מתחילים להקליד, ומנסיוני עדיף להקליד מתוך טקסט כתוב. אני פתחתי סידור, ב"אשרי" והתחלתי להקליד.
הבעיה היא, שאפילו לא ידעתי היכן הן מקומן של האותיות. הרמתי את האצבעות, חיפשתי את האל"ף, ואחרי שאיתרתי אותה, הנחתי את כל שמונת האצבעות בשורת הבסיס, ועם אצבע-מורה שמאל הקלדתי את האל"ף. וכך המשכתי הלאה.
צריך מאוד מאוד להיזהר שלא להקליד את האות הדרושה באיזו אצבע אקראית (בדר"כ אצבע-מורה ימין), כי אז המוח לא מצליח לתפוס את מיקומן של אותיות המקלדת.
בהתחלה זה ממש קשה (לא אשכח כיצד הוצרכתי להזיז מחצית מגופי כדי "לתפוס" את אות פ"א עם זרת-ימין...). אבל תוך עשר דקות נכנסים לשוונג, לאט לאט. ותוך כמה שעות כבר תופסים תאוצה. הכל כמובן לפי מה שהוא. יש המוכשר יותר ויש פחות.

בהצלחה רבה!

הייתי מוסיף שכדאי לעשות זאת בהדרגה, דהיינו להרגיל את האצבעות תחילה לשתי אותיות, ואח"כ להוסיף עוד בהדרגה.
הכיצד? כותבים על המסך טקסט שמורכב מהאותיות הנלמדות בלבד ומתאמנים על העתקתו.
מומלץ להתחיל ממרכז המקלדת ומהאותיות השייכות לאצבע המורה, ובהדרגה לגלוש לשוליים.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' פברואר 18, 2018 6:58 pm

לא!
זו השיטה הרגילה, של התוכנות (כך שמעתי). וזו שיטה שמאוד משעממת ומביאה את הלומד להרגיש שהוא "לא עושה כלום" וממילא קשה לו להשקיע, והתוצאות בהתאם.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' פברואר 18, 2018 7:01 pm

אגב, שמעתי פעם (לאחרונה) שיש מחשבה לשנות את צורת המקלדת ואת מקום האותיות. איני יודע עד כמה מחשבה זו רצינית ועד כמה היא תשפיע בעתיד הקרוב על כל אחד שיש לו מחשב.

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » א' פברואר 18, 2018 7:04 pm

חד ברנש כתב:לא!
זו השיטה הרגילה, של התוכנות (כך שמעתי). וזו שיטה שמאוד משעממת ומביאה את הלומד להרגיש שהוא "לא עושה כלום" וממילא קשה לו להשקיע, והתוצאות בהתאם.

רבותיי!! זה עובד!!

אני מקליד כבר יותר משעה לאט לאט ומגיע לשורות שלמות בלי פספוס או טעות.

בתחילה זה די דומה ל"משחק הזיכרון" שבו צריכים לשחזר בראש זכרונות על מיקום של חפצים וזה מתסכל מאוד בהתחלה..

עם הזמן הראש מתרגל ואם זה ימשיך ככה אכן זה יום יומיים כנראה של עבודה רצופה או כמה ימים של 2-3 שעות

יש"כ עצום לרב "חד ברנש" !!

חד ברנש

Re: ללמוד הקלדה עיוורת בקלות

הודעהעל ידי חד ברנש » א' פברואר 18, 2018 7:12 pm

אתה מצטרף לעשרות תלמידים מרוצים...
אבל האמת, לא אני המצאתי את השיטה, מישהו לימד אותי..

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' פברואר 18, 2018 9:55 pm

חד ברנש כתב:לא!

אני למדתי כך להקליד לפני עשרים שנה, ובינתיים אין תלונות.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ג' פברואר 20, 2018 11:38 am

לדעתי השיטה המקובלת ללמוד מתוך תוכנות וכדומה, מביאה לידי יאוש, כשהאדם העסוק למעשה לא מוצא זמן ללמוד את התוכנה, והוא מרגיש שהוא מבזבז זמן.
השיטה שבה למדתי היא פשוטה וקלה. על שתי המקשים ח ו-כ יש פסים בולטים, שאפשר להרגיש עם האצבעות, וצריך להניח את ארבעת האצבעות של יד ימין על האותיות ףךלח ואת ארבעת האצבעות של יד על האותיות כגדש, ולהחליט שמכאן ואילך כל מה שאתה מקליד יוצא מתוך נקודת מוצא זו, ואם צריך לכתוב פ למשל מרימים את האצבע הקרובה [שהיא הזרת הימנית] ומניחים אותה על ה-פ ומיד מחזירים אותה. בהתחלה זה מאד מאד קשה, אך יוצא הפסדו בשכרו.

קמנו ונתעודד

הודעהעל ידי קמנו ונתעודד » ג' פברואר 20, 2018 9:14 pm

רק להעיר שהחלוקה שהציע הרב ח"ב בין האצבעות אינה המקובלת, המקובל הוא באלכסונים כמו ו-ח-צ, ר-כ-ה וכו'.

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 35 אורחים