מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כיצד אתם מתמודדים עם חוסר חשק בעבודה ממושכת?

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' דצמבר 27, 2018 9:54 am

ייתכן שחלק מהקוראים יזדהו עם השאלה -

יש עבודות עריכה וכתיבה להתקדם, לסיים ולהגיש. יש גם פרוייקטים ממתינים בתור ואתה לא מצליח לעבוד ברציפות ובריכוז.
כל פעם הסחת דעת אחרת, לא חשובה ולא עניינית.

לחידוד השאלה, אצרף כאן מייל שקיבלתי, וגיליתי שגם אני, במידה מסויימת, סובל מהקושי הזה.

שאלה קטנה,
האם הינך מכיר ספר העוזר להתמודד עם בעיות ריכוז אצל מבוגרים (35), וקושי לעבוד צפוף וברצף?
כוונתי לעצות וכלים לתיכנון זמן מיטבי, להגברת תפוקה בעבודה וכדומה?!
אני פרילנס עם הזמנות עבודה גדולות ב"ה, לעריכה תורנית, אך עם קושי מובנה לנצל ולתכנן זמן נכון.

מכיר ספר כזה, או איש מקצוע שמסייע לבעיה הזו?

תודה

עד כאן ההודעה, מה העצות שלכם חוץ מכדור ריטלין?!

החושב

Re: כיצד אתם מתמודדים עם חוסר חשק בעבודה ממושכת?

הודעהעל ידי החושב » ה' דצמבר 27, 2018 10:32 am

חוץ מכדור ריטלין (אם לא עוזר) - עוד כדור ריטלין.

ועכשיו ברצינות. מה הבעיה בריטלין?
לפי התיאור, מדובר בבעיה פיזיולוגית (בן אדם עוסק בעניינים שהוא רוצה לעסוק בהם, והם לא אמורים לשעמם אותו), אז למה לא להשלים למוח את החומר שחסר לו?

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' דצמבר 27, 2018 10:35 am

קודם נשמע כמה שעות שינה יש לו

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' דצמבר 27, 2018 10:46 am

אני לא בטוח שהבעיה היא פיזיולוגית.
השאלה אם מוקד הבעיה הוא חוסר חשק או קושי מובנה לתכנון זמן. מאד יתכן שאחד מהם גורם לשני אבל צריך לזהות את מוקד הבעיה כדי לנסות למצוא פתרון.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' דצמבר 27, 2018 10:57 am

החושב כתב:חוץ מכדור ריטלין (אם לא עוזר) - עוד כדור ריטלין.

ועכשיו ברצינות. מה הבעיה בריטלין?

לא בהכרח שיש בעיה, אדם גדול אמור לשלוט ברצונותיו מתוך כוחות הנפש ולא מתוך כוחות גנריים, ויפה כתב הרב כדכד.

לכן ריטלין זה מוצא אחרון, לכאורה.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' דצמבר 27, 2018 10:57 am

כדכד כתב:אני לא בטוח שהבעיה היא פיזיולוגית.
השאלה אם מוקד הבעיה הוא חוסר חשק או קושי מובנה לתכנון זמן. מאד יתכן שאחד מהם גורם לשני אבל צריך לזהות את מוקד הבעיה כדי לנסות למצוא פתרון.

יפה. ויש דרך קלה מאוד לבדוק - לקחת ריטלין. אם זה עזר - בטוח שיש בעיה פיזיולוגית. לאדם שאין לו בעיות קשב (ברמת איזון החומרים במוח) ריטלין לא עוזר (שמעתי ממומחה בעל שם).

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' דצמבר 27, 2018 11:00 am

לא עוזר אבל גם לא מזיק?.
אני לא התכוונתי לבדוק אם מוקד הבעיה הוא פיזיולוגי.
לדעתי צריך להבדוק קודם אפשרויות אחרות.
התכוונתי לבדוק אם מוקד הבעיה הוא חוסר חשק או קושי בתכנון זמן ושתי הבעיות הן שכיחות לאו דווקא מסיבה פיזיולוגית
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ה' דצמבר 27, 2018 12:16 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' דצמבר 27, 2018 11:07 am

אין פתרון קסם, אבל:

1) מומלץ להשתדל לחפש עבודות עם דד-ליין ברור... כמובן שיש מעלה בזה שיש חלק מהעבודות שאינן דחופות, אבל כדאי שיהיו גם עבודות מסויימות שיש בהן דחיפות ומחוייבות ללוח זמנים ברור.

2) כדאי לגוון את מקום העבודה פה ושם. לדוגמא: מי שיש לו בבית חדר עבודה מסודר ומעוצב כראוי לעבודתו, אעפ"כ, כדאי מפעם לפעם לצאת עם המחשב (בתקוה שהוא נייד) למקום אחר, לאיזה 'עזרת נשים' ריקה של בית כנסת סמוך לכמה שעות, אפילו ללכת לשולחן שבסלון (בשעה שבה הסלון ריק מילדים וכו', כמובן). גם אם לכאורה יש בזבוז זמן בכמה דקות שלוקח להתארגן ללכת מהכא להתם ומהתם להכא - זה שווה ומועיל כדי לגוון קצת את האוירה מסביב וממילא זה מביא לתוצאות יותר טובות.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' דצמבר 27, 2018 11:11 am

רב דרומי, צל"ש

באמת אלו שני הדרכים שאני מצליח בהם, ועל בשרי חשתי שזה מועיל.

כאלה רעיונות אני מחפש, טכניקות לגבור על הבעיה, וגם טכניקות המחנכות ומרגילות לרצף ממושך.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' דצמבר 27, 2018 11:27 am

אני משתדל שתמיד יהיו לי כמה עבודות במקביל. כשקשה לי עם אחד אני עובר לשני. וכשזה מתחיל להיות באמת קשה, אני מזכיר לעצמי שבעבר שהיה לי קשה הצלחתי להתגבר, אז גם הפעם בע"ה אני אתגבר. לפעמים, אני לוקח פסק זמן של כמה שעות להתאוורר, ואז חוזר בכוחות מחודשים. לגבי כדור ריטלין, השאלה אם יש לזה תופעת לוואי או התמכרות, קרי שבלא ריטלין אי אפשר להתרכז כלל. אני בכל מקרה לעולם לא ניסיתי.

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ה' דצמבר 27, 2018 11:32 am

כמה קפיטלעך תהילים [וגם כמה שמע קולינו'ס] לא יזיק

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' דצמבר 27, 2018 12:40 pm

השאלה אם בתהלים הוא יצליח להתרכז ואם יהיה לו חשק לומר אותם ואם הוא יוכל לתכנן זמן גם לתהלים וגם לעריכה

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' דצמבר 27, 2018 12:54 pm

עוד עצה חשובה מאוד לענ"ד, להשתדל לנצל דוקא ימים עמוסים. הווי אומר: דוקא ביום שישי שבו בלא"ה אין סיכוי לעבוד שעות רבות אלא רק שעה-שעתיים (בחורף), ועד"ז במוצאי שבת קודש - להסתער מיד על העבודה ולא לומר 'בלאו הכי אין סיכוי היום להרבה שעות', כי אדרבה, הבעיה העיקרית היא זה שהעבודה היא רצופה, ולכן יש לנצל זמנים שבהם העבודה קצרה ויותר קל להתגבר על היצר כו'.

עד"ז ביום שיש שמחה קרובה (אח מתחתן, וכו') - לא לוותר ולמצוא שעה-שעתיים לעבוד גם ביום עמוס זה, ולפעמים דוקא אז מצליחים יותר מהטעם האמור.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ה' דצמבר 27, 2018 12:56 pm

לעצם הבעיה
הייתי ממליץ מאוד להיכנס לאתר של בלבבי משכן אבני של הרב איתמר שוורץ יש שם סדרת הרצאות תחת הכותרת 'דע את מנוחתך' שבעיית ההתרכזות נידונה שם (לי אישית זה עזר מאוד, ועדיין...)
רק אציין מנסיוני שבטיפול בבעיות מעין אלו אינו פועל כמו תרופה בגוף שמטפלת נקודתית בבעיה נקודתית.
זה עובד קצת אחרת כשאתה שומע (או קורא) שוב פעם ושוב פעם את הדברים, עד שאתה מצליח לנתח את ההתנהגויות שלך ולזהות את נקודת החולשה, ורק אז להתחיל לנסות להשתפר.
לשמוע הרצאה/ספר באופן חד פעמי ולהגיד לעצמך שמהיום אני כך זה לא עובד
מי שמחפש ספרי חכמה מאומות העולם היייתי ממליץ על הספר 'דחיינות' פירז סטיל (קיים בהרבה ספריות עירוניות)

בהצלחה

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' דצמבר 27, 2018 2:56 pm

היבט נוסף לשאלה חשובה זו - איך מחשבים שעות עבודה כאשר העבודה רצופה הסחות דעת והפסקות.

דלי דלות

הודעהעל ידי דלי דלות » ה' דצמבר 27, 2018 3:02 pm

בס"ד

כמה נוחם אני מוצא באשכול זה -
משום מה תמיד חשבתי שאני מתמודד לבדי עם הבעיה הזו, וכעת אני מגלה זה צרת רבים. אכן, חצי נחמה!
תודה על העצות והרעיונות, ונשמח לשמוע עוד.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' דצמבר 27, 2018 3:43 pm

סגי נהור כתב:היבט נוסף לשאלה חשובה זו - איך מחשבים שעות עבודה כאשר העבודה רצופה הסחות דעת והפסקות.

שמע עצה טובה ממני -
אל תעבוד לפי שעה.

זה מתסכל, זה מכניס ללחץ של גזל, זה יוצר הרבה משברי אימון ("מה, כל כך הרבה שעות? בטוח שחישבת נכון?") וכמעט אי אפשר לחשב מדוייק.

רק בקבלנות. תשב, תתמחר ותגדירו יעדים ומחירים. בשו"א לא על בסיס שעתי.
נערך לאחרונה על ידי אבני גזית ב ה' דצמבר 27, 2018 5:48 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' דצמבר 27, 2018 5:12 pm

לא תמיד הגדרת העבודה תלויה בעובד. לפעמים זה מוכתב על ידי מבקש העבודה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' דצמבר 27, 2018 8:17 pm

דרומי כתב:אין פתרון קסם, אבל:

2) כדאי לגוון את מקום העבודה פה ושם. לדוגמא: מי שיש לו בבית חדר עבודה מסודר ומעוצב כראוי לעבודתו, אעפ"כ, כדאי מפעם לפעם לצאת עם המחשב (בתקוה שהוא נייד) למקום אחר, לאיזה 'עזרת נשים' ריקה של בית כנסת סמוך לכמה שעות, אפילו ללכת לשולחן שבסלון (בשעה שבה הסלון ריק מילדים וכו', כמובן). גם אם לכאורה יש בזבוז זמן בכמה דקות שלוקח להתארגן ללכת מהכא להתם ומהתם להכא - זה שווה ומועיל כדי לגוון קצת את האוירה מסביב וממילא זה מביא לתוצאות יותר טובות.

זה עצה נפלאה, בדוק ומנוסה!!
ניסיתי זאת פעמים מספר!!
עוד עצה שניסתי, ואולי יועיל גם לאחרים,
חישבתי כי הריכוז בעבודה על המחשב קשה פי כמה, מלהתרכז בעת כתיבה בעט פשוט ונייר, המוח נח ואינו משתובב לכאן ולכאן.....
לא תאמינו, אבל זה אמיתי!
ובכן, לפעמים כשמוחי בל עמי כ"כ, אני נכנס לבית מדרש סמוך לביתי, ואיני לוקח עמי רק פיסת נייר ועט, ואני מעלה על הכתב את רישומי העבודה הצריכים ריכוז
ואח"כ אני חוזר לחדר עבודה שלי, בכך שכבר העלתי את הדברים על הכתב נקל ומהיר ביותר להעתיקם שנית למחשב
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ה' דצמבר 27, 2018 8:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' דצמבר 27, 2018 8:21 pm

עבודה זרה (י"ט א')
לעולם ילמד אדם תורה במקום שלבו חפץ

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ה' דצמבר 27, 2018 8:25 pm

עצה נוספת, לעובדים לפרנסת ביתם, לפי שעות, להוריד את התוכנה המצויינת של ספירת שעות וחישוב התשלום של הרב אוצה"ח. וכאשר מרגישים רפיון - לבדוק את מצב החשבון.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' דצמבר 31, 2018 2:51 pm

מאחר שהרבה תגובות נפלאות כאן כבר החלו לעזור לי, ומן הסתם גם לכם.
ארכז כאן את כל העצות שנכתבו.

החושב
ריטלין. חוץ מכדור ריטלין (אם לא עוזר) - עוד כדור ריטלין.

כדכד
אני לא בטוח שהבעיה היא פיזיולוגית.
זיהוי מוקד הבעיה. השאלה אם מוקד הבעיה הוא חוסר חשק או קושי מובנה לתכנון זמן. מאד יתכן שאחד מהם גורם לשני אבל צריך לזהות את מוקד הבעיה כדי לנסות למצוא פתרון

דרומי
1) דד ליין. מומלץ להשתדל לחפש עבודות עם דד-ליין ברור... כמובן שיש מעלה בזה שיש חלק מהעבודות שאינן דחופות, אבל כדאי שיהיו גם עבודות מסויימות שיש בהן דחיפות ומחוייבות ללוח זמנים ברור.

2) גיוון מקום. כדאי לגוון את מקום העבודה פה ושם. לדוגמא: מי שיש לו בבית חדר עבודה מסודר ומעוצב כראוי לעבודתו, אעפ"כ, כדאי מפעם לפעם לצאת עם המחשב (בתקוה שהוא נייד) למקום אחר, לאיזה 'עזרת נשים' ריקה של בית כנסת סמוך לכמה שעות, אפילו ללכת לשולחן שבסלון (בשעה שבה הסלון ריק מילדים וכו', כמובן). גם אם לכאורה יש בזבוז זמן בכמה דקות שלוקח להתארגן ללכת מהכא להתם ומהתם להכא - זה שווה ומועיל כדי לגוון קצת את האוירה מסביב וממילא זה מביא לתוצאות יותר טובות.

3) להיכנס ללחץ. עוד עצה חשובה מאוד לענ"ד, להשתדל לנצל דוקא ימים עמוסים. הווי אומר: דוקא ביום שישי שבו בלא"ה אין סיכוי לעבוד שעות רבות אלא רק שעה-שעתיים (בחורף), ועד"ז במוצאי שבת קודש - להסתער מיד על העבודה ולא לומר 'בלאו הכי אין סיכוי היום להרבה שעות', כי אדרבה, הבעיה העיקרית היא זה שהעבודה היא רצופה, ולכן יש לנצל זמנים שבהם העבודה קצרה ויותר קל להתגבר על היצר כו'.
עד"ז ביום שיש שמחה קרובה (אח מתחתן, וכו') - לא לוותר ולמצוא שעה-שעתיים לעבוד גם ביום עמוס זה, ולפעמים דוקא אז מצליחים יותר מהטעם האמור.

תוכן
1. גיוון עבודה. אני משתדל שתמיד יהיו לי כמה עבודות במקביל. כשקשה לי עם אחד אני עובר לשני. וכשזה מתחיל להיות באמת קשה, אני מזכיר לעצמי שבעבר שהיה לי קשה הצלחתי להתגבר, אז גם הפעם בע"ה אני אתגבר.
2. לפעמים, אני לוקח פסק זמן של כמה שעות להתאוורר, ואז חוזר בכוחות מחודשים.

מיני ומינך
תפילות. כמה קפיטלעך תהילים [וגם כמה שמע קולינו'ס] לא יזיק

מענה איש
הדרכה. הייתי ממליץ מאוד להיכנס לאתר של בלבבי משכן אבני של הרב איתמר שוורץ יש שם סדרת הרצאות תחת הכותרת 'דע את מנוחתך' שבעיית ההתרכזות נידונה שם (לי אישית זה עזר מאוד, ועדיין...)
רק אציין מנסיוני שבטיפול בבעיות מעין אלו אינו פועל כמו תרופה בגוף שמטפלת נקודתית בבעיה נקודתית.
זה עובד קצת אחרת כשאתה שומע (או קורא) שוב פעם ושוב פעם את הדברים, עד שאתה מצליח לנתח את ההתנהגויות שלך ולזהות את נקודת החולשה, ורק אז להתחיל לנסות להשתפר.
לשמוע הרצאה/ספר באופן חד פעמי ולהגיד לעצמך שמהיום אני כך זה לא עובד
מי שמחפש ספרי חכמה מאומות העולם היייתי ממליץ על הספר 'דחיינות' פירז סטיל (קיים בהרבה ספריות עירוניות)

אראל
לעבור לדף ועט. חישבתי כי הריכוז בעבודה על המחשב קשה פי כמה, מלהתרכז בעת כתיבה בעט פשוט ונייר, המוח נח ואינו משתובב לכאן ולכאן.....
לא תאמינו, אבל זה אמיתי!
ובכן, לפעמים כשמוחי בל עמי כ"כ, אני נכנס לבית מדרש סמוך לביתי, ואיני לוקח עמי רק פיסת נייר ועט, ואני מעלה על הכתב את רישומי העבודה הצריכים ריכוז
ואח"כ אני חוזר לחדר עבודה שלי, בכך שכבר העלתי את הדברים על הכתב נקל ומהיר ביותר להעתיקם שנית למחשב

יתן חן
חרב הפרנסה. לעובדים לפרנסת ביתם, לפי שעות, להוריד את התוכנה המצויינת של ספירת שעות וחישוב התשלום של הרב אוצה"ח. וכאשר מרגישים רפיון - לבדוק את מצב החשבון.

ועמך כולם צודקים.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' דצמבר 31, 2018 8:47 pm

גם אני בחלומי

כאשר אני זקוק לפרנסה, הריני עובד יותר. וכאשר הורווח לי מאיזה סבה, הריני מתעצל. הבעיא היא דהואיל ושכירות אינה משתלמת אלא לבסוף, כאשר אני מתחזק בעבודה הרי הוא מאוחר מדי.......

עכ"פ הרבה עצות כאן הם מועילות מאד. עוד עצה הוא להתרחק מהאינטרנט בשעת העבודה. אני עובד עם תוכנית הסופרת את השניות, ותפסתי שפשוט אין ששים דקות בשעה, רק בערך שלשים דקות. (ומענין לענין, שאל מישהו את מו"ר שליט"א איך אפשר להשיג משהו בחיים. וענה לו "בכל שעה יש ששים דקות", ודפח"ח). ודבר זה משקף את החיים שלנו באופן כללי. אני לא מודד את שניות הלימוד, אבל לא הייתי מופתע לשמוע שגם שם אין הרבה דקות בשעה, מכ"ש. אם אני לוקח את המחשב למקום שאין וויי-פיי, ואני משתמש אך ורק עם האוצה"ח מהדורה ישנה שיש לי, הגם שאין לי התועלת של האינטרנט, מ"מ ההפסד שווה.

יש עבודות שהרבה יותר קשה לעשות על המחשב, וגם לא עושים עבודה כ"כ טובה. עכשיו אני עובד על ספר מסויים, שעלי ללמוד אותה מרישא עד גמירא ולסכם אותה בקטעים קצרים על סדר הש"ס (הספר נכתבה על נושא מגוון בסוגיות המפוזרות לארך כל הש"ס). הואיל והספר נכתבה ברמה גבוהה, עלי ללמוד אותה היטב, וזה יותר קשה לעשות במחשב מעל הספר עצמה.

שמואל_הקטן

הודעהעל ידי שמואל_הקטן » ב' דצמבר 31, 2018 11:11 pm

אבני גזית כתב:מאחר שהרבה תגובות נפלאות כאן כבר החלו לעזור לי, ומן הסתם גם לכם.
ארכז כאן את כל העצות שנכתבו...

דלגת על מש"כ הרב הפצת מעיינות על חוסר שעות שינה, וזה מעין סימנא מילתא להתעלמות מהחשיבות של שינה מספקת, שהיא בעיה כלל עולמית אבל נ"ל שרווחת במיוחד אצלינו, אולי משילוב של מנהג הישיבות עם כל מיני סיפורים על מיעוט שינה.
שני הדברים שנפגעים בעיקר מחוסר בשינה הם כושר הריכוז והחשק, וזה אף בלי שמרגישים עייפות וחולשה.
נערך לאחרונה על ידי שמואל_הקטן ב ד' ינואר 02, 2019 12:30 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' ינואר 01, 2019 10:43 am

שני הכותבים האחרונים העלו נקודות חשובות מאוד, והאחרון הגדיל - מיעוט בשעות שינה משפיע באופן ישיר על איכות העבודה וכושר הריכוז (בשונה ממי שעובד בישיבה וכדומה שמתחכך כל הזמן עם אנשים סביבו והם 'מעירים' אותו גם אם הוא עייף).

לענין החיבור לאינטרנט, יש הנוהגים להתחבר רק באמצעות כונן חיצוני הנקרא 'נסטיק' (איני יודע אם אני מאיית נכון), ואכן כשרוצים להתנתק פשוט מוציאים את הכונן ותו לא.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' ינואר 01, 2019 10:52 am

אגב דבריו של הרב דרומי על ההתחככות עם אנשים וכו' חשבתי להעיר בהקשר נוסף שכשאדם עובד רוב ככל היום בעריכה על מחשב לבד אזי יתכן שחסרה לו ההתחככות עם אנשים (שיתכן שזה יכול להוביל גם לחוסר סבלנות כלפי אנשים כשכן מתחככים בהם) ואולי זה גם יכול להביא לחוסר חשק בעבודה ואם כן אולי אפשר לפתור את זה ע"י התחככות יזומה כגון לימוד בחברותא בחלק מהיום

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' ינואר 01, 2019 5:41 pm

אתה מדבר מאותו מקום שדיבר הרב תוכן, להחליף ולגוון עבודה.
בהחלט שזה דבר שמשנה מאוד ומטעין אנרגיות.

אגב, זה לא פוליטיקלי קורקט, אבל עזרה בבית מאוד מחזירה חשק לעבודה. להשכיב את הקטנים לישון, לשטוף את הכלים ולמיין כביסה.

סיפר לי ידיד שפעם נכנס לביתו של הרב עובדיה בשנים שהדלת הייתה פתוחה יותר, וראה אותו יושב על שרפרף מול מקרר פתוח, קערה על הריצפה והוא ממיין פירות וירקות שהתרככו.
הרב עובדיה אמר לו שהוא מרגיש לפעמים התשה ועייפות, ולכן קם לעשות מלאכות שאין בהם מחשבה מרובה, וכך המוח מתרכך בחזרה ויחזור לתלמודו.

והוא כהנ"ל.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' ינואר 01, 2019 5:51 pm

אני חושב שכוונתי לא הובנה.
הרב תוכן דיבר על להחליף ולגוון עבודה כדי לגוון את תחומי העיסוק ולהגן מפני שיעמום בעבודה אחת.
אני לא דברתי על זה.
דברתי על כך שעצם העבודה על מחשב כל היום לבד עשויה לפגוע בהתפתחות היחסים החברתיים של האדם עם אנשים אחרים כי הוא מתרגל להיות לבד ולכן כדאי שלפחות בחלק מהיום לעסוק במשהו עם עוד מישהו כגון חברותא.
לעזור בבית לא עוזר לזה אלא אם כן הוא משוח עם בני ביתו באותה הזדמנות.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ד' ינואר 02, 2019 12:24 am

כדאי לדעת, שלא רצוי לעבוד בעריכה הרבה שעות ביום
דיברתי עם אדם שהיה עורך תורני בכמה וכמה מקומות חשובים במשך יותר מעשר שנים, הוא עבד בזה רוב היום, כיום הוא רב'ה בחידר והוא מרוצה מזה מאוד, הוא אמר לי שהוא לא יכול יותר לראות מחשב! זה שחק אותו מאוד. כדאי שעתיים - שלוש ארבע, יותר מזה זה שוחק והבן אדם לא במיטבו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' ינואר 02, 2019 2:17 am

כמדומה שיש הרבה אנשים, ואולי יותר, לאידך גיסא שהיו מלמדים וכדומה ונשחקו עד מאוד - וכשעברו לתחום העריכה והכתיבה החלו לפרוח...

בקיצור, לא כולם בנויים אותו דבר.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ינואר 02, 2019 3:52 am

דרומי כתב:כונן חיצוני הנקרא 'נסטיק' (איני יודע אם אני מאיית נכון) . .

צ"ל 'סטיק'.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » א' ינואר 06, 2019 8:55 am

קיבלתי, שווה קריאה

תמיד שמעתי על הפרעת קשב וריכוז של ילדים, לאחרונה הערתי למלמד על חוסר מרץ וחיות בעת העברת השיעורים המלמד שיתף אותי שבתחילת כל יום הוא מרגיש מלא מרץ והוא חושב שגם לו יש הפרעת קשב וריכוז וטוען שמאבד את היכולת שלו במשך היום להתרכז בעת העברת השיעורים, ובמיוחד בשעות אחה"צ שמרגיש לעיתים שמדבר לתלמידים כמו מתוך שינה, מה הפתרון?

מנהל חינוכי במרכז הארץ

שלומים מרובים

מאוד יפה מצדך על השאלה כי בהרבה מן המקרים חושדים בעובד שרוצה להתחמק מאחריות כתירוץ או התחמקות מלעבוד, אנשים עם הפרעת קשב וריכוז עלולים לא פעם ליצור אצל אחרים רושם שאי אפשר לסמוך עליכם, להיראות כחסרי משמעת, כעצלנים, כחסרי אחריות ואו כחסרי יכולת.

אנסה לענות על שאלתך: חוסר ריכוז אצל מלמד או אצל כל מבוגר יכול להיגרם מכמה וכמה סיבות.

חוסר שינה
דבר ראשון הפרעת קשב וריכוז יכולה לקרות מהסיבה הפשוטה ביותר של חוסר שינה. אדם שלא ישן מספיק שעות, קשה לו להתרכז. לכן קודם כל מומלץ ללכת לישון מוקדם ו/או לקחת תנומה בצהריים, בכדי להיות רעננים בעת העברת השיעור.

חוסר בוויטמינים ומינרליים
סיבה נוספת שאפשרי וכדאי לבדוק בבדיקת דם פשוטה, היא חוסר בוויטמינים. יכול להיות שיש למלמד חוסר בוויטמינים וממילא אין לו כוח פיזי. יכול להיות שעל ידי לקיחת תוספי תזונה/ וויטמינים מתאימים, הכל יסתדר בעזרת ד'.

טרדות
סיבה נוספת לקושי של קשב וריכוז היא הטרדות היום יומיות שכל אחד נושא על כתפיו המפריעים לרוגע הנפשי, ופה מוטל על המלמד להרגיל את עצמו 'להתנתק' מכל הסידורים וההפרעות שיכולות לצוץ במהלך היום. ומכל הטרדות המעיקות עליו, לשעות קודש אלו, בהם הוא מלמד. לדוגמה: כיבוי הפלאפון לגמרי, אנו מתפללים כל בוקר "ואל תביאני לידי נסיון", ולכן בוודאי שעלינו לפעול בנידון ולעשות השתדלות שלא נכניס את עצמנו לידי נסיון, ונכבה את הפלאפון לפני אמירת השיעור.

שמעתי על רעיון המתבצע באחד התתי"ם שכל מלמד מוסר את "מכשירו" בתחילת השיעור למזכירות והם אחראים לשומרו עד תום השיעור. באם יש טלפון דחוף מאוד בבחינת פיקוח נפש, הוא מוסר למלמד. ההסדר שם הוא ממש לשביעות רצון כולם.

אציין שהרב וואזנר זצ"ל כתב מכתב למחנכים נגד החזקת פלפון בשיעור וכתב "גם עצם החזקת הפלאפון בשעת שיעור הרי זה כמזמין שישוחחו עמו בשעה שהוא אמור לעסוק במלאכתו. והרי זה בכלל עושה מלאכת ה' רמיה, ובוודאי שזכות לימוד התורה תגן עליו שהכל יסתדר על הצד היותר טוב , וחז"ל באבות כבר אמרו "כל המקבל עליו עול תורה מעבירין ממנו עול דרך ארץ" .

קשב וריכוז
לאחר שסקרנו את כל הגורמים החיצוניים שיכולים לגרום לבעיה של קשב וריכוז אצל המלמד, נציין, שיכול מאוד להיות שיש למלמד בעיית קשב וריכוז הגורמת לו לקושי להתרכז. מומלץ לבדוק את הנושא של הפרעת קשב, ואל להתעלם מכך. אולי באמת האדם זקוק לקחת תרופה שתועיל לו להגברת הקשב והריכוז. כמובן שרק רופא מוסמך אמור לקבוע אם לתת תרופה. (מצורף שאלון לזיהוי קשיי תפקוד עקב הפרעות קשב וריכוז במבוגרים)

סמן את התשובה הנכונה ביותר עבורך

בכלל לא לפעמים לעיתים קרובות
האם אתה נוטה לדחות משימות לעתים קרובות?
האם אתה מסוגל להתמיד במטלה משעממת ולסיימה עד סופה?
האם אתה מצליח לסיים את המשימות שלך עד סופן?
האם אתה מתקשה בניהול חשבון בנק, מעקב אחר חובותיך וניהול ספרים?
האם אתה מבלבל דברים, טועה או לא שם לב לפרטים הקטנים?
האם אתה מרגיש חוסר שקט וזקוק לזוז ולהסתובב במקום לשבת?
האם אתה מדבר ללא הפסקה ומתקשה להקשיב לאחר?
האם יש לך קושי לחכות בתור?
האם יש לך קושי לזכור דברים שזה עתה נאמרו?
האם יש לך קושי לזכור ולעקוב אחרי טקסט שזה עתה קראת?
האם אתה נוטה להתפרץ ולהתנהג באימפולסיביות?
האם הנך מתקשה לארגן את חפציך בסביבה שלך (חדר, משרד)?
האם הנך מתקשה לקבל החלטות מהירות וחד משמעיות?
האם אתה חש תסכול ו/או מרגיש כי אינך מממש את הפוטנציאל שבך?
האם אתה נוטה להחליף מקום עבודה לעיתים קרובות?
מקרא לחישוב ניקוד: בכלל לא = 0 נקודה , לפעמים = 2 נקודות, לעיתים קרובות = 3 נקודות

תוצאות: אם קיבלת 30 נקודות ומעלה, יש חשש להפרעת קשב וריכוז ותוכל להתייעץ עם איש מקצוע לגבי אבחון מקיף יותר.

בברכה מרובה

חיים צבי יאקאב

יועץ ומרצה חינוכי

להערות הארות ושאלות: jacobc73@gmail.com

פרי יצחק

הודעהעל ידי פרי יצחק » ג' ינואר 08, 2019 7:41 pm

יישר כח לכל העצות המועילות.

אענה אף אני את חלקי בבעיה קשה זו שאף אני הוטרדתי בה רבות, עד ששמעתי על סדר היום של אחד מהסופרים החרדיים הפופולאריים העמוס בעבודה, וקלטתי כמה חכם הדבר: האיש נוהג לקבל עד 5 פרוייקטים לתקופה, ומחלק אותם לפי ימות השבוע: ביום ראשון - הפרוייקט של זלמן. ביום שני - הפרוייקט של נחמן. וכן על זה הדרך.
באותו יום שבו הוא עוסק בפרוייקט של זלמן - הוא נתון כל כולו לזלמן, כולל פגישות איתו או מי מטעמו, ראיונות עם אנשים עבור הפרוייקט וכו'. נחמן כבר יודע שאין לו עבור מה להתקשר לאותו סופר ביום ראשון, משום שהתשובה תהיה: תתקשר ביום שני. כאשר הפרוייקט של יום ראשון מסתיים - הוא מקבל עבודה חדשה אחת בלבד, שזמנה קבוע ליום ראשון כמובן. וכן על זה הדרך.

ניסיתי ליצור התאמות בין סדר היום הזה לסדר יום עבור עורך תורני, ומצאתי שקשה מאוד (לי אישית לפחות) לעסוק בחמש נושאים ובכל יום בנושא אחר ולהשקיע בו את מאמצי, ולכך אני מעדיף לקחת שני פרוייקטים, כאשר פרוייקט אחד מיועד לשעות לפני הצהריים, והשני לשעות הערב. בבוקר אני פנוי אך ורק לפרוייקט הראשון, ובערב - רק לשני.

בנוסף, הנני משלב בזה גם את העצה שהובאה לעיל, והנני עובד בבוקר במקום אחד ובערב במקום אחר.

יעשה כל אחד את התאמותיו ויראה כי טוב.

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 52 אורחים