מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספרים ומספרים - מחיר זול לעומת מחיר ריאלי

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
תוכן

ספרים ומספרים - מחיר זול לעומת מחיר ריאלי

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 08, 2019 2:17 pm

כבר כמה פעמים קרה לי שבעה"ב מתקשר אלי ושואל כמה עולה להוציא ספר, מן המחשבה אל חנות ספרים. התשובה שלי היא תמיד בערך כך: ספר רגיל, זאת אומרת בסביבות ה-100,000 מילים, שאינו מסובך מדי, אמור להעלות בסביבות ה-$25,000, הכל בכל מכל כל. אם הוא ספר גדול, נגיד פי שנים, אז המחיר פי שנים, אם פי שלש, אז המחיר פי שלש וכן הלאה.

הרבה פעמים קרה לי, שהבעה"ב שומע את המחיר ונסוג. כאן קורה אחד משני דברים, או שהוא נסוג לגמרי, או שהוא מחפש מחיר יותר זול. אני רוצה לדבר על בעה"ב שמחפשים את המחיר יותר זול. בדרך כלל, הם לוקחים אברך מתחיל, שאין לו מושג מה כלול בהוצאת ספר, והוא מכין את הספר לדפוס. מה שקורה, שבמשך הזמן, האברך שם לב, שהוא אינו מסוגל לסיים את העבודה כראוי, או הבעה"ב מעביר את הספר לביקורת, ואומרים לו שהספר זקוק לעריכה מחודשת וכיוצא בזה. והבעה"ב ברצונו לחסוך מעביר את זה שוב לעוד אברך מתחיל וחוזר חלילה. וכך ספר שאמור לעלות $25,000 בסופו של דבר עולה פי שנים או פי שלש, או בכלל לא יוצא לאור.

אני מכיר ספר אחד גדול, שחרג מהמחיר הריאלי במעל $100,000 כי הבעה"ב העביר אותו לחמשה עורכים בזה אחר זה שכל אחד יתקן את עבודתו של הקודם, וסירב לקחת אפילו פעם אחת עורך שהכיר את התחום. בסופו של דבר הבעה"ב התייאש, והספר יצא לאור בצורה משובשת. לאחרונה הגיע אלי ספר קטן יחסית שגם אחרי 16 שנים של עבודה והוצאות בלי סוף, עדיין לא סיימו אותו, והטעם כנ"ל, שהעבודה נעשתה על ידי מתחילים שלא ידעו מאיזה צד לפתוח ספר.

אני מניח שתופעה זו מוכרת לעוד כמה מבאי הפורום. השאלה שלי היא, איך אתם מגיבים כשבעה"ב שמבקש הצעת מחיר. ואיך מבהירים לו, שהמחיר שבקשת הוא מחיר סביר לחלוטין, ושאם יחפש קיצורי דרך, או שהספר לא יצא לאור, או שיצא לאור בצורה גרועה, או שזה יעלה לו הרבה יותר.

י. אברהם

Re: ספרים ומספרים - מחיר זול לעומת מחיר ריאלי

הודעהעל ידי י. אברהם » ג' ינואר 08, 2019 2:33 pm

תסביר לו בדיוק כמו שהסברת כאן עם דוגמאות

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 08, 2019 3:03 pm

י. אברהם כתב:תסביר לו בדיוק כמו שהסברת כאן עם דוגמאות

איפה?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' ינואר 08, 2019 6:13 pm

בדיוק חשבתי לאחרונה לפתוח אשכול על שאלה דומה לגבי מחיר לשעת עבודה (גם כשלא מדובר בפרוייקט של ספר שלם).

אדם רוצה עבודה מסויימת ופונה אל המומחה לדבר ונסוג אחור כשהוא שומע כמה הוא מבקש לשעת עבודה. למעשה הוא הולך לאיזה סופר מתחיל שהעבודה שלו מתנהלת הרבה יותר לאט והרבה פחות מוצלח. בסוף הוא חוזר אל המומחה הראשון ומבקש ממנו שישכתב מעט את הדברים. למעשה המומחה רואה שיהיה הרבה יותר קל ופשוט לכתוב הכל מלכתחילה... מצד שני, הוא לא רוצה לפגוע בסופר הראשון וגם לא רוצה לתת לאדם המזמין הרגשה שכל מה שנעשה עד כה היה בזבוז זמן... אז הוא צריך לעבוד כפול, גם לעשות את העבודה הנצרכת עצמה, וגם להתאמץ להשאיר הרגשה טובה לסופר המתחיל...

והשאלה הנשאלת היא אכן - איך מצליחים להסביר לאדם מיד בהתחלת העבודה שכדאי לו לחסוך הרבה זמן וכסף באם יסמוך על המומחה מיד ולא יחפש קיצורי דרך.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' ינואר 08, 2019 6:37 pm

אפתח בשאלה סתמית: כיצד המתחיל נעשה מומחה? הלא כל מומחה בתחילת דרכו לא היה מומחה והיה צריך לסמוך על אנשים שיועילו בטובם לתת בו אמון, או שרצו לעזור לו או באיזו דרך אחרת כלשהיא, כמו מוהלים שמתאמנים בחבר העמים וכדומה. אפשרות אחת היא להתאמן הרבה (קראתי על נגן גיטרה מהטובים שהיה מתאמן עד שדם זב מבין צפרניו).
אך בענין עריכת ספרים כמדומני השאלה היא לא מומחה או לא מומחה אלא צריך לבקש עבודות קודמות. לכל עורך יש סגנון משלו ואפילו עם נחשב מומחה יתכן שהסגנון לא מתאים לסוג הספר. וכאן יש לעורר בעיה נוספת והיא שאפילו אם העורך מומחה, הספר מאבד ע"י העריכה את המקוריות שלו ואת חותם סגנון המחבר. הרבה פעמים ניתן לזהות מחבר כתב יד ע"י סימנים שונים, אך אם היו נכתבים ע"י עורכים - מנין היה לנו לדעת אם הם חידושי הריטב"א או הרשב"א? ובכלל, תלוי מה נושא הספר. אם זה ספר סיפורים - ניחא, אך לתת ספרי חידושים והלכות לעורכים? האם הם יורדים לכוונת המחבר? תתארו לכם ספרי חזון איש או רב חיים על הרמב"ם ערוכים ע"י עורך מומחה!

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 56 אורחים