חינוך לא מציאותי - פורום אוצר החכמה

חינוך לא מציאותי

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
דרומי

חינוך לא מציאותי

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 25, 2018 11:11 pm

כידוע קיימים חילוקי דיעות בין העיתונים החרדיים השונים לגבי כמה פרטים, ואחד מהם הוא לגבי איור של נשים ובנות [לא תמונות אמיתיות, אלא סתם ציור בעלמא]. יש עיתונים שבהם לא רואים דבר פסול אם יציירו משפחה היושבת ליד שולחן שבת המורכבת מבנים ובנות, וכן על זה הדרך, ויש עיתונים מחמירים יותר שבהם בל יראה ובל ימצא מראה של אשה או ילדה בכל ציור/איור/ קריקטורה/ קומיקס, אלא הכל על טהרת מין הזכר.

איני בא כאן לעסוק בעצם השאלה, אלא רק להעיר על איזו בעיה חינוכית, לענ"ד, היוצאת מתוך חומרה זו:

כאשר מספרים איזה סיפור באמצעות קומיקס, הרי מכורח החומרא הנ"ל אין ברירה והסיפור כמעט כולו מתעסק בבנים בלבד (שהרי את הבנות אי אפשר לצייר). אמנם לפעמים הדבר גורם למראה אבוסרדי ולא חינוכי, וכגון - מראים בית העולה בלהבות (ל"ע ול"ע) ומתוכו רצים בבהלה אב ושני בניו... ולכאורה הבן שואל: איפוא האמא? איפוא הבנות? האם אותם לא צריך להציל?...

[וידוע שאחד ההנחיות החשובות בחינוך היא לדאוג שהילד יבין שהתורה וכל הדרך שבה מחנכים אותו היא אמיתית ומציאותית ולא חלילה 'מדומיינת' ומנותקת מן המציאות].

וה' יעזור שלא תצא תקלה מתחת ידינו ונצליח בחינוך.

עקביה

Re: חינוך לא מציאותי

הודעהעל ידי עקביה » ב' מרץ 26, 2018 12:11 am

כעין זה כבר עלה בעבר בפורום
viewtopic.php?t=29307#p305302

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 26, 2018 12:49 am

באשכול שציינת מדובר על השאלה הכללית של הסגירות והצמצום מול הפתיחות וכו'.

אני מתמקד בנקודה מאוד ספציפית והיא מצב שזה בבחינת "מזויייף מתוכו". כשמציירים באופן קבוע ציור של שולחן שבת עם אבא וילדים ואין שם אמא ובנות - ברור שזה פשוט לא אמיתי, זה על גבול השקר.

ועל כך אני שואל, שלכאורה לא ראוי לחנך ילדים באופן לא אמיתי.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מרץ 26, 2018 1:27 am

הכותרת של האשכול אומרת הכל. רוב החינוך שלנו בנויה על שקר! תצעקו עלי, ותשתמשו עם סיסמאות של 'דעת תורה' ו'מסורה' וכו' וכו', אמנם כך הוא המציאות. תובעים מילדים דברים שאין אנו מקיימים בעצמינו, ואין אנו רוצים שיקיימו בעצמם. חושבים שע"י שקר נציב צורה של 'תכלית שיש לשאוף אליה'. כולנו עדים על התופעה של מי ששולח את הילד להתפלל בפנים, בשעה שהוא משוחח בחוץ. אמנם כולנו עושים את זה באופנים שונים, צועקים על הילדים שלא לצעוק על אחרים, תובעים אותם להקפיד על בין אדם לחבירו לפני חומרות יתירות, מדברים על השגות גדולות בלימוד כשלא רוצים שהוא יעקוף את הדרגא של הציבור מסביבו יותר ממלא נימא, אומרים להם שכל החכמה מצויה בתורה, ופונים לד"ר על כל צרה שלא תבוא. וכל השיטה שלנו שהכל הוא הרבש"ע אינו אלא תירוץ להתחמק מהעבודה שלנו בתור הורים ובני אדם החיים בסביבה. מפטפטים וצועקים על דעת תורה, ואין אנו כפופים לה יותר ממה שהרחוב מקבלת. איזה מגדולי הדור תמך בהדרת הספרדים, ומי מאתנו הישראלים היה מוכן לשלוח את ילדו לחדר שבה הספרדים והאשכנזים הם שווים?

יש ע"ז אלף אלפי משלים, והדרת נשים אינו אלא אחד מהם. אין צריכים להחמיר יותר מהתורה עצמה, מה שאסור, אסור, ומה שמותר, מותר. מי שרוצה להחמיר על עצמו מחמת סבות עצמאיות, שיעשה כן. ומי שרוצה לשלוט על אחרים, ימחול להרויח הרבה כסף וליסוע למדינה ששם הדבר מותר, ויקנה לעצמו עבדים ושפחות שישחקו וירקדו לפניו כאוות נפשו, ולא יתפוס את אחרים לצחצח לו את הנעלים או הנשמה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר
שם מלא: משה דביר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' מרץ 26, 2018 7:40 am

לא הבנתי בכלל מה אתה רוצה מהדרת נשים. (לא כל סיסמה חילונית אידיוטית יש בה אמת) ואולי התכוונת לספרדים ופלטה קולמוסך נשים (וצ"ע מה היה אומר פרויד על העניין) ועוד כמה דברים בדבריך לא ירדתי לעומקם ואיני יודע מה דעתי בזה.

אבל הנקודה של קשוט עצמך צודקת ביותר ממאה אחוז. כל מה שאדם דורש מבניו חייב להיות שהוא עצמו עושהו או משתדל לעשותו.
(כמובן יש להפעיל שכל ומישהו שמטאטא רחובות כל היום לפרנסתו וגבו נשבר ואע"פ הולך לשמוע שיעור בערב יכול לצפות מבניו שהוא מפרנסם שישבו וילמדו כל היום אבל העיקרון ברור)

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מרץ 26, 2018 1:12 pm

התכוונתי לנושא האשכול, הספרים של ילדים שמדירים את מציאות המין הנשי מבריאת העולם. לא התכוונתי על הפמיניזם של העולם המערבי.

יקר

הודעהעל ידי יקר » א' אפריל 08, 2018 5:18 pm

ראה בפרסומת 'תקע ושקע' בה נמנעו מפרסום דמות בובת אישה, ועלו על מוקשים אחרים.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' אפריל 08, 2018 5:41 pm

יקר כתב:ראה בפרסומת 'תקע ושקע' בה נמנעו מפרסום דמות בובת אישה, ועלו על מוקשים אחרים.

ברור שיהיה ע"ז וכיו"ב מחיר. כאשר החילונים רואים שהמשוגעס׳ן שלנו נכנסים לגבולם, צודקים הם כבר במקצת במה שהם מתנגדים ולוחמים עליה. ואנחנו לא שולטים במעשיהם. מי יודע לאן זה יגלוש. ברור שאין לחפש. חיכוכים אתם, בשעה שאנו תלוים ברחמיהם.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' אפריל 08, 2018 7:26 pm

יש הבדל בין לדרוש מהילד שיעשה דבר שאני לא אוחז שם בצורת חובה, שאז יש קונפליקט בין מה שאני מלמד בדיבור לבין מה שאני מחנך במעשה, לבין ללמד אותו מה נכון לעשות ומה כדאי לעשות, שזה לא חייב להיות שאני הצלחתי להגיע לשם.
לענ"ד באופן כללי החינוך צריך להיות בכיוון של כדאי לעשות את רצון ה', כדאי לדעת את התורה הקדושה, כדאי להתפלל לה' בכוונה, ולא שכך נדרש לעשות ומי שלא עושה כך הוא שייגעץ.
ברור שחובה לשמור תריג מצוות וכו', רק החינוך לכך לא צריך להעשות בצורה של כפיה תמידית, אלא שכדאי לקיים את החובה הזו, וכך גם מונעים מהילד לחצים והרגשות נחיתות על כל כשלון וכו', והילד יותר יתמקד במה שכן הצליח, וזה יתן לו סיפוק הלאה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אפריל 09, 2018 2:12 pm

יקר כתב:ראה בפרסומת 'תקע ושקע' בה נמנעו מפרסום דמות בובת אישה, ועלו על מוקשים אחרים.

הקישור שלך חסום אצלי, אבל לגוף העניין של פרסומות 'תקע ושקע' של חברת החשמל, אמרו לי (ואינני יודע אם כן הוא) ש'הדרת הנשים' מהפרסומת הזו כלל לא נובעת מרגישות לחרדים כ"א בדיוק להיפך: יש שם ציור של משפחה "קלאסית" כביכול המורכבת משני גברים ותינוק... וד"ל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר
שם מלא: משה דביר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' אפריל 09, 2018 2:30 pm

סליחה על הבורות. איפה רואים פרסומת של שקע ותקע?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אפריל 09, 2018 3:05 pm

אוצר החכמה כתב:סליחה על הבורות. איפה רואים פרסומת של שקע ותקע?

סולח.
בחשבונות חשמל שאתה מקבל בדואר, על גב המעטפה או בניירת שבתוכה, כללי זהירות/חסכנות בחשמל וכדו' (לפעמים גם בפרסומים של חברת חשמל בשלטי חוצות/עיתונות).

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ב' אפריל 09, 2018 5:51 pm

בשנים האחרונות אני רואה תופעה שהולכת ומתפשטת בקומיקסים שמתפרסמים בעיתונים החרדיים לילדים, והיא שכל גבר עלי אדמות חייב להיות עם כיסוי ראש, בין אם הוא גוי או חילוני או רשע מרושע, כולם כולם עם כיסוי ראש, בין אם קסקט או כובע טמבל או כאפיה וכדו'. כמדומני שהתופעה יצאה מהביטאון המכונה 'מרוה לצמא' שהוא אבי אבות המחמירים בכל רמז של רמז של שום דבר. השאלה היא האם באמת מישהו חושב שיש ענין כלשהו שהילדים יחשבו שאין שום גבר על פני כדור הארץ שהולך בגילוי ראש, ומה פשר החומרא המשונה הזאת.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' אפריל 09, 2018 10:42 pm

יעקב_ב. כתב:השאלה היא האם באמת מישהו חושב שיש ענין כלשהו שהילדים יחשבו שאין שום גבר על פני כדור הארץ שהולך בגילוי ראש, ומה פשר החומרא המשונה הזאת.

לדידי לא רחוק מן האמת שהם אכן סבורים כך. (ככל שקשה לעכל זאת, יש גם כאלה. מה לעשות).
הם גם נזהרים מלהזכיר, באומר או בתמונה, כיפה סרוגה. פעם, במאמר העורך לפני או אחרי ל"ג בעומר, נכתב שם על כלל ישראל העולים לציון רשב"י בל"ג בעומר. הם כתבו שאפשר לראות שם כיפות מכל הסוגים: "כיפה שחורה, כיפה רקומה".. שלא להזכיר חלילה כיפה סרוגה.
יצוין שבגיליון החג האחרון, באחת התמונות, רואים בקצה התמונה ראש שמעליו מתנוססת כיפה סרוגה. איני יודע כיצד יצאה מכשלה נוראה כזו מתחת ידם. והוא רחום יכפר...

יקר

הודעהעל ידי יקר » ג' אפריל 10, 2018 11:46 am

פרנקל תאומים כתב:

הקישור שלך חסום אצלי, אבל לגוף העניין של פרסומות 'תקע ושקע' של חברת החשמל, אמרו לי (ואינני יודע אם כן הוא) ש'הדרת הנשים' מהפרסומת הזו כלל לא נובעת מרגישות לחרדים כ"א בדיוק להיפך: יש שם ציור של משפחה "קלאסית" כביכול המורכבת משני גברים ותינוק... וד"ל.

לפי המפורסם בקישור הנ"ל עולה שהסיבה לכך קשורה ב'רגישות' לציבור החרדי, ולאחר שכך נעשה, זה נוצל לכיוון המעוות הנ"ל (איני יודע אם על ידי הפרסומאים או על ידי תומכי העיוות). וזה מהמחירים של חוסר המציאותיות.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אפריל 10, 2018 12:02 pm

הזכרתם לי את מה שפורסם בכ"מ:
מה, בגלל שהם יציירו את אבא במקום אמא אז יפתרו להם כל הבעיות? הרי אמא עדיין קיימת! אבישי צור בעקבות צנזורת הפרסום

במשפחה שלנו, במקום אמא ואבא, יש אבא ואבא.

לא תמיד זה היה כך. עד לאחרונה גם אצלינו היו אבא ואמא, כמו לכל המשפחות. אבל אז הכל השתנה.

זה לא קרה בבת אחת. כבר לפני הרבה זמן החליטו בעיתונים, שצריך להחביא את אמא שלנו, ואת כל מה שעובר עליה. אני רואה שקצת קשה לכם להבין למה אני מתכוון, אז אני אסביר: קודם כל, בעיתונים רואים הרבה תמונות של אבות. כל מיני אבות. אפילו לאבא שלי היתה פעם תמונה בעיתון. אבל תמונות של אמהות לא רואים בכלל. לפעמים אני חושב, שאם מישהו יחיה כל הזמן בבית סגור, והוא יכיר את העולם רק מהעיתונים, הוא יחשוב שבעולם שלנו יש רק בנים.

אפילו אם כבר כותבים בעיתון על איזו אמא, לא כותבים חס וחלילה את השם שלה. אם קוראים לה נגיד לאה רבינוביץ, אז כותבים ל' רבינוביץ. ואם קוראים לה רייזל סגל, אז כותבים ר' סגל. אתם יודעים למה? כדי שהאיש מהבית הסגור יחשוב שהכוונה לשם אחר, למשל לייבלה רבינוביץ, או ראובן סגל. אחרת הוא חס וחלילה יידע שיש בעולם גם בנות.

פעם היתה מודעה שיש שיפוצים במקוה נ'. שאלתי את אבא מה הכוונה, והוא הסביר שזה מקוה נשים, רק שזה לא יפה לכתוב 'נשים'. אני חושב שפחדו שהאיש מהבית הסגור יראה את זה, ורצו שיחשוב שהכוונה ל"מקוה נהדר" או משהו כזה.

כשאמא היתה בהריון, השכנה הביאה לה איזה מאמר של הדרכה מהעיתון יתד נאמן. אבל לא היה כתוב שם בכלל על נשים בהריון! דיברו שם על משהו אחר בכלל- על נשים לפני לידה. ולא רק בעיתון, גם בחוברת של קופת חולים שקיבלנו הביתה, היה כתוב 'מדריך לתקופת טרום לידה'.

שאלתי את אבא מה ההבדל בין נשים בהריון לנשים לפני לידה, והוא אמר שזה אותו דבר, רק שלהגיד 'הריון' – גם זה לא יפה. לא בדיוק הבנתי למה לא יפה להגיד מילה כזאת שכתובה אפילו בתורה, ולמה 'הריון' זה לא בסדר ו'לידה' כן. אבל אבא אמר שכשאגדל אבין.

כל כמה זמן יש מודעות על 'שיעורים ביו"ד ח"ב'. אף פעם לא הבנתי מה זה, והפעם אפילו אבא לא הסכים להסביר לי כלום. אבל חבר שלי יענקלה שתמיד יודע הכל, אמר לי שזה שיעורים בהלכות נידה. אני זוכר שכשלמדנו בחיידר פרשת מצורע דווקא היה מדובר שם על אשה נידה, ובארון של אבא יש אפילו ספר שלם שנקרא 'מסכת נידה'. אז איך זה יכול להיות? כנראה שבאמת יש דברים שאני לא מבין.

אבל כמו שאמרתי, כל זה היה פעם. עכשיו כבר נפתרו כל הבעיות האלו, ויותר אנחנו לא צריכים לחשוב כל הזמן איך להסתדר עם זה שיש לנו אמא. כנראה שהאנשים האלו שיודעים הכל יותר טוב מכולם, החליטו שבמקום להסתבך כל כך הרבה, יותר טוב שלכל משפחה יהיה פשוט אבא ואבא במקום אבא ואמא, ושלום על ישראל. האמת שקצת התפלאתי, כי אני זוכר שפעם כשכולנו הלכנו לאחת ההפגנות הגדולות, שאלתי את יענקלה על מה ההפגנה, והוא הסביר לי שהרשעים רוצים לעשות משפחות עם שני אבות, ואנחנו הצדיקים עושים הפגנות נגד זה. כנראה שבאמת יש דברים שאני לא מבין.

אבל האמת שאם תשאלו אותי, הם נשמעים לי מה-זה מטומטמים.

מה, בגלל שהם יציירו אבא במקום אמא אז יפתרו להם כל הבעיות? הרי אמא עדיין קיימת! אם הם היו שואלים אותי, הייתי מסביר להם שיש לי פיתרון סופי, הרבה יותר פשוט ובטוח: הם צריכים פשוט להרוג את כל האמהות, ואז באמת לא יהיו יותר שום בעיות. אולי כשאני אהיה גדול אני אעשה את זה. נראה.

(הדברים נכתבו בתגובה לפרסומת דלקמן)
111(2)__w433h266q70.jpg
111(2)__w433h266q70.jpg (28.9 KiB) נצפה 1755 פעמים

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ג' אפריל 10, 2018 10:58 pm

מעניין למה לא פרסם כאן
אולי הבין שהרמה לא ממש מתאימה...

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ד' אפריל 18, 2018 9:18 am

עזריאל ברגר כתב:הזכרתם לי את מה שפורסם בכ"מ:
מה, בגלל שהם יציירו את אבא במקום אמא אז יפתרו להם כל הבעיות? הרי אמא עדיין קיימת! אבישי צור בעקבות צנזורת הפרסום

במשפחה שלנו, במקום אמא ואבא...

(הדברים נכתבו בתגובה לפרסומת דלקמן)
111(2)__w433h266q70.jpg

יש צדק במאמר הזה, אבל בפורום שלנו, לדעתי זה היה אמור להיות מצונזר ומקוצר...
וד"ל

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' אפריל 18, 2018 4:50 pm

למה?

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים