איך להפוך בעיני הילדים מצווה 'פשוטה' למצווה חשובה מאד! נפלא!

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
מעניינא דפרשא

איך להפוך בעיני הילדים מצווה 'פשוטה' למצווה חשובה מאד! נפלא!

הודעהעל ידי מעניינא דפרשא » ב' אפריל 18, 2016 12:37 am

איני יודע אם כאן זו המקום והעת, אך דווקא בערב פסח יתכן ותהא תועלת מהדברים.
לפני מספר שנים יצא לי לחוות חוויה חינוכית: איך הופכים מצווה, הנראית לכאורה 'פשוטה, למצווה מרוממת נשגבת ונעלית:
היה זה כשהגעתי למקווה הכלים, לקיים את מצוות טבילת כלים כהרגלי (פשוט - להוציא הכלים מהשקית להטביל ולחזור לביתי...). צדו עיני יהודי ירושלמי (שנראה כי חונך על ברכי אנשי הישוב הישן בירושלים) שהגיע למקווה עם שיירה של לפחות שבעה בנים בלעה"ר,
הוא החזיק בידיו את השקית בה מונחים הכלים והחל להסביר לילדיו (באידיש): "בשקית זו יש כלים מסכנים ואומללים, הם מאד מאד רוצים לזכות לבשל דג וצולנט' לכבוד שבת, כדי שיהודים יקחו מהם אוכל ויברכו, אך הם מסכנים אומללים הם טמאים! הכלים הללו מאד משתוקקים שיהודים ישירו לידם שירי שבת בשולחן שבת, אבל הם טמאים, הם לא קדושים! אי, הכלים הללו רוצים להאכיל יהודי ולתת לו כח ללמוד תורה אבל הם לא טהורים! אוי 'דער רחמנות' - פשוט צריך להתפלל על הכלים שבשקית - שהקב"ה יוציא אותם מאפילה לאורה".
הילדים הטהורים שהקשיבו היו נסערים מאד וכאובים, והביטו בשקית ברחמנות גדולה...
ואו אז הוציא האבא את הכלים, אחז אחד מהם בידיו וברגש רב ברך "על טבילת כלים", הילדים ענו אמן בהתלהבות והאבא הטביל את הכלי וכשהוציא אמר בהתרגשות לילדים "מזל טוב הכלי קדוש"! והילדים בהתרגשות ניגשו לכלי ואיחלו לו 'מזל טוב', וכך עשו לכל כלי וכלי שיצא טהור מן המים! (הגדיל לעשות אחד הילדים שבהתרגשות נשק לכלים!).
לאחר מכן הכניס את הכלים לשקית ואמר לילדיו" אה, ב"ה היתה סעייתא דשמיא מיוחדת והכלים יצאו מטומאה לטהרה! עכשו הם יזכו לשמש יהודים שרוצים ללמוד תורה ולקיים מצוות!".
לא אשכח את הצמרמורת שאחזה בי לגודל המעמד, ועד עצם היום הזה כשאני מטביל כלים- אני חש שאני לא עושה 'סתם מצווה' - אלא מצווה מיוחדת עם היבטים רבים ומשמעותיים!

לעומקו של דבר

Re: איך להפוך מצווה 'פשוטה' למצווה חשובה מאד! נפלא!

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' אפריל 18, 2016 11:49 am

נפלא מאוד

אך הכותרת צ"ל כמובן "איך מרגישים שבמעשה הגשמי שלי אני עושה את מצוות הבוב"ה", כי בעצם מה שהמעשה הוא מצוות הבוב"ה ממילא אינו פשוט כלל וכלל אלא חשוב עד למאוד. וכ"ז פשוט.

מעניינא דפרשא

הודעהעל ידי מעניינא דפרשא » ב' אפריל 18, 2016 2:10 pm

[quote="לעומקו של דבר"]נפלא מאוד

אך הכותרת צ"ל כמובן "איך מרגישים שבמעשה הגשמי שלי אני עושה את מצוות הבוב"ה", כי בעצם מה שהמעשה הוא מצוות הבוב"ה ממילא אינו פשוט כלל וכלל אלא חשוב עד למאוד. וכ"ז פשוט.[/quo
הרעיון שאין כאן מעשה גשמי כלל אלא אפשר להפוך הכל לרוחני

רון

הודעהעל ידי רון » ב' ספטמבר 26, 2016 8:25 am

כמדומה שיש להדגיש דבר מאד חשוב בסיפור הנ"ל.
הסיפור כמובן נפלא על כך אין עוררין,
אך צריך לדעת שדבר זה אינו יכול להיות אם האבא לא חי את הדבר באמת.
כלומר, אי אפשר להתחיל משם,
זו תוצאה של תמימות יהודית טהורה שלא התקלקלה בקריאת עיתונים למינהם ולא ב... ולא ב... וכו' וכו' ובודאי שהשולחן שבת שלהם נראה אחרת וכו', ואז יתכן התיאור הנ"ל.

רצוני לומר,
בחינוך א"א לאבא לחקות אף אחד, עליו להיות הוא, ובאמת אכן כן העבודה מתחילה אצל האבות. אין מה לעשות!!!!!!!!!!!!!!!!

איש גלילי

Re: איך להפוך בעיני הילדים מצווה 'פשוטה' למצווה חשובה מאד! נפלא!

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' ספטמבר 26, 2016 1:16 pm

שמעתי מת"ח אחד: העולם אומרים שהחינוך מתחיל משעת הלידה, ואני אומר שזה אכן מתחיל משעת הלידה - של האב!

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' אוקטובר 06, 2016 11:31 pm

דבר מעניין, מקביל במקצת, מהמאירי בחיבור התשובה.

'.png
'.png (131.48 KiB) נצפה 907 פעמים

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ה' יולי 06, 2017 10:07 am

אמת,
צריך הרבה ללמוד ולקבל כלים האיך להאהיב ולהמתיק ולהחיות אצל הילדים את מעשה המצוות שאנו עושים.
הן בסעודת שבת, הן בכיבוד אב ואם, הן במשמעת, וכל כיו"ב.
אדרבה, מי שיש לו עוד כאלו רעיונות עוצמתיים [כפי מה שכתוב בהודעה הראשונה למעלה] שיפרסם זאת ויזכה לענין הגדול של זיכוי הרבים.

אליהו.ב

הודעהעל ידי אליהו.ב » א' יולי 09, 2017 10:46 am

משהו מאחד מאנשי החינוך (דבר ידוע ויתכן שמכירים)
כשאביו שלחו להביא משהו מהאוטו והביא לו את המפתחות של המכונית, והילד כדרכו מאוד נלהב לפתוח לבד את האוטו וכו'
ותוך כדי ריצתו א"ל האב: אל תשכח לכוון לשם מצות כיבוד אב ואם

מכאן נוכל ללמוד להרבה מקרים שמתי שתופסים את הילד מגלה איזה רגש חביבות והתלהבות למעשה טוב/ מצוה
אז יש לנצל את הרגע כדרך הנ"ל וכדומה.

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 4 אורחים