מאיזה גיל לוקחים ילד להתפלל בבית הכנסת

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
נשר

מאיזה גיל לוקחים ילד להתפלל בבית הכנסת

הודעהעל ידי נשר » ש' פברואר 18, 2017 11:21 pm

ברור שכולי עלמא מודו, שאין להביא ילד לבית הכנסת כשהוא מפריע אפילו שאמא שלו צריכה עכשיו לנוח.

השאלה היא מה הגיל המקובל שבו אפשר לדרוש מילד שישב והתפלל.

מעניין גם מה דעת הציבור על המנהג להביא ילדים שלא מתפללים ולא מפריעים אלא אוכלים להנאתם ממתקים בשקית. מצד אחד זה מיותר, וזה לא המקום, אבל אולי זה מרגיל את הילד או משהו כזה, כי אני רואה הרבה נוהגים כך, (בעיקר חסידים)

האם לתת לילד לשחק בחוץ, או אם הוא לא יודע להתפלל שילך הביתה, מצד אחד בית כנסת זה לא מקום משחקים, אבל זה לא מפריע למתפללים, וכשהוא יגדל הוא יכנס ליותר זמן עד שיפסיק לגמרי עם המשחקים.

אשמח מאד אם יכתבו כאן, עובדות מגדולים, מחנכים, משגיחים, או סתם עצות מנסיון.

====

סיפור קטן. החברותא שלי נסע פעם לשבת לגיסו המגדיר עצמו כמודרני ופתוח. הגיס לקח את הילד לתפילה, ואמר לו אתה יכול לשחק בחוץ. הילד אמר שהוא רוצה להיכנס. כשנכנסו וישבו נתן האבא לידיו של הבן כמה עלונים עם סיפורים ואמר לו - קרא! אמר לו הילד אני רוצה להתפלל, והאבא מתעקש - אבל אתה לא חייב אתה קטן, עד שהילד ניצח והתפלל את כל התפילה מתוך סידור, בחן וטעם. ע"כ. לי זה היה נשמע שאולי דווקא בגלל השחרור שהאבא נתן לילד, הילד כל כך רצה, אבל זה עדיין לא סיבה לנהוג כך כי על כל ילד כזה יש כמה עשרות שהשתכנעו ויצאו החוצה...

כדכד

Re: מאיזה גיל לוקחים ילד להתפלל בבית הכנסת

הודעהעל ידי כדכד » ב' פברואר 20, 2017 3:46 pm

לענ"ד, א. זה מאד תלוי באישיות של הילד ולא רק בגיל. יש ילדים שמגיל 3 או 4 מסוגלים לשבת בשקט ויש כאלה שגם בגיל 10 קשה להם.
ב. להביא ילד לתפילה בשביל שיאכל ממתקים בשקית או ישחק בחוץ מחנך את הילד לכך שבית הכנסת הוא מקם להווי חברתי ולאו דווקא לעבודת ה'. נראה לי שראוי להביא ילד לתפלה רק אם המגמה היא שיתפלל/ ישב בשקט ויקשיב לתפלה או לפחות שיעיין בספרים תורניים וכד' בשקט בזמן התפלה

טעות סופר

הודעהעל ידי טעות סופר » ב' פברואר 20, 2017 4:11 pm

ג"א מצטרף לדברי כדכד.
אבל אוסיף שלדעתי בד"א עד גיל שבע או שמונה. מכאן ואילך צריך להרגילו מעט מעט עד שידע ויבין סדר התפילה ומשמעותה עד גיל שנים עשר שאז יוכל לשבת כל התפילה ולהפיק מכך תועלת בלי אנטיגוניזם.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' פברואר 20, 2017 4:57 pm

טעות סופר כתב:ג"א מצטרף לדברי כדכד.
אבל אוסיף שלדעתי בד"א עד גיל שבע או שמונה. מכאן ואילך צריך להרגילו מעט מעט עד שידע ויבין סדר התפילה ומשמעותה עד גיל שנים עשר שאז יוכל לשבת כל התפילה ולהפיק מכך תועלת בלי אנטיגוניזם.

לענ"ד לפעמים דווקא בגיל קטן יותר הילד מוכן לשבת בשקט ואח"כ מתגבר אצלו מה שקרא הרב טעות סופר: אנטיגוניזם ואינו מוכן. לפעמים עד גיל יותר מבוגר הוא מרגיש שקשה לו ואם ננסה לגרום לו לבוא הוא ירגיש לוץ ומאוים ויקשה עליו ואילו בגיל מבוגר יותר הוא יסכים לשבת ולהתפלל רוב ככל התפלה ולכן הדבר תלוי הרבה יותר באישיות הילד מאשר בגילו ומ"ש מתחילה

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ש' אפריל 08, 2017 10:43 pm

מהנסיון אצל בני היקרים שליט"א
א. מעולם לא אמרתי להם לבוא עמי לתפילה.
ב. אחד מצורות הענישה בבית (הנדירות, יש לומר), היה "מחר אתה לא בא אתי לתפילה. תתפלל בבית". כמובן שהיו תחנונים ובעונש זה הסכמתי לסוג של מו"מ. לילד נספגת התחושה שלא כל אחד זוכה להתפלל בבית הכנסת.
ג. מגיל שמונה-תשע ישבתי עם כל ילד ולמדנו יחד דיני קריאת שמע, למדנו שהשו"ע מטיל על האב לחנך את בנו מגיל חינוך לקריאת שמע בזמנה, ומשום כך למדנו מה זה זמן ק"ש, הוא קיבל שעון מיוחד, והפנים שיש לו חובה לקרוא את שמע בזמנה.

כמןבן שיש עוד כמה נקודות מפתח, וכתבתי רק חלקם לעורר מחשבה.

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » א' אפריל 09, 2017 1:13 am

שמעתי (או קראתי) בשם הגרש"ז אויערבך שאין ראוי לחנך את הילדים בנוסח הקצר של התפילה ולא מתאים להרגיל את הקטנים בנוסח שונה מהרגיל - וזאת למרות המפורש בשו"ע.

לגופו של עניין, לדעתי צריך לזכור שהמטרה היא להאהיב על הילד את התפילה. כך שאם ההליכה לתפילה נעשית מתוך כעס, בכוח ומתוך הכרח – סביר מאוד להניח שהתוצאה היא הפוכה בתכלית מהמטרה.

נקודה נוספת היא להסביר לילד וללמד אותו את תוכן ומשמעות התפילה (כמובן בהתאם לרמתו), ילד שאיננו יודע את משמעות התפילה חש מנותק וחסר ריכוז במהלך התפילה, וברור שאין לו כל רצון להגיע לתפילה.

ובקיצור, לדעתי כל חכם יעשה בדעת ואין בזה כללים ומסמרות ברורים.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' אפריל 09, 2017 1:27 am

דעת הרב וולבה - זריעה ובנין בחינוך.
ככל שמאחרים את הגיל שבו מתחילים להביא ילד לבית כנסת - טוב יותר.
ילד צריך להיות במצב שיבין שבית כנסת הוא מקום מיוחד, שאסור לשחק בו, ושיהיה בכוחו להתפלל מתוך סידור.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' אפריל 10, 2017 12:01 pm

מן הסתם הכלל הכי חשוב בנידון, לגרום לילדים לרצות להתפלל לה' בבית הכנסת. יש בתים / ילדים / חברה שבהם ככל שתקח את הילד לבית הכנסת טפי מעלי, ופעמים הפוך.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אפריל 24, 2017 11:17 pm

מכון חכמי ספרד כתב:מהנסיון אצל בני היקרים שליט"א
א. מעולם לא אמרתי להם לבוא עמי לתפילה.
ב. אחד מצורות הענישה בבית (הנדירות, יש לומר), היה "מחר אתה לא בא אתי לתפילה. תתפלל בבית". כמובן שהיו תחנונים ובעונש זה הסכמתי לסוג של מו"מ. לילד נספגת התחושה שלא כל אחד זוכה להתפלל בבית הכנסת.
ג. מגיל שמונה-תשע ישבתי עם כל ילד ולמדנו יחד דיני קריאת שמע, למדנו שהשו"ע מטיל על האב לחנך את בנו מגיל חינוך לקריאת שמע בזמנה, ומשום כך למדנו מה זה זמן ק"ש, הוא קיבל שעון מיוחד, והפנים שיש לו חובה לקרוא את שמע בזמנה.

כמובן שיש עוד כמה נקודות מפתח, וכתבתי רק חלקם לעורר מחשבה.

גם אני התנהגתי/מתנהג עם בניי שיחי' בערך באופן זה, כאשר חיכיתי עד אשר הבן הפציר בי שאקח אותו לתפילות, ודחיתי אותו כמה פעמים בטענה שהוא עוד קטן ושלביהכ"נ אפשר לקחת רק ילד שמסוגל לשבת במקומו ולהשתדל להתפלל לכל אורך התפילה, בהמשך הסכמתי רק לתפילות קצרות כגון מנחה, ובהמשך גם כש"נעתרתי" להפצרות ולקחתי את הילד אף לתפילות הארוכות, הרי שאם הוא התנהג שם לא כיאות או אפי' נעלם ממקומו לזמן רב, הודעתי לו שבפעם הבאה לא אוכל לקחתו מפני שכנראה הוא עוד לא מספיק גדול בשביל ללכת לביהכ"נ וכו'
אציין שאכן השיטה הזו עבדה בינתיים להפליא...

אלא שאני מתלבט לגבי ההמשך, ר"ל אחרי שהבן כבר התרגל היטב לאורך זמן רב ללכת לביהכ"נ לכל התפילות (עכ"פ בשבת), ואף לשבת במקומו לאורך כל התפילה, האם נכון הוא שמכאן ואילך, אחרי שההרגל נרכש, שוב לא לאפשר לו להתחמק מתפילה בביהכ"נ, נניח אם ארע בשבת פלונית שמסיבה פלונית הוא הודיע שלא ילך לביהכ"נ (כי לא מצא חן בעיניו שהלכתי לבי"כ אחר, או כי הוא רב עם אחיו או כי איזה בן דוד שצעיר ממנו התארח אצלנו ולא הלך לביהכ"נ וכדו'), לע"ע עמדתי על כך שהוא ילך, והוא אכן הלך, מתוך מחשבה שאחרי שההרגל נרכש, שוב אין לאפשר לאבד אותו (אם לא בנסיבות מיוחדות). מה דעתכם?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' אפריל 25, 2017 12:08 pm

לשאלת הרב פרנקל תאומים
לענ"ד אי אפשר לקבוע מסמרות בשאלה אם מאז שהתחיל ללכת התחיב ללכת תמיד או שאפשר לוותר.
יתכגן שאם תתעקש איתו שילך למרות אינו רוצה תשיג תוצאות הפוכות מהמטרה ויתכן שאתה צודק שיש לשמור על עקביות.
בנידונך אם התעקשת שיילך והלך ואחר כך לא הזכיר לרעה את זה שהכרחת אותו - יש בהחלט מקום להניח שכנראה הוא בעצמיותו רוצה ורק צריך להתגבר על מסיחים חוצוניים בבינת "כופין שיאמר רוצה אני" ויש להמשיך בזו הדרך, אולם, אין זה אומר כלל שגם עם ילדים אחרים (גם שלך) צריך להתנהג כן.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 25, 2017 12:27 pm

פרנקל תאומים כתב:אלא שאני מתלבט לגבי ההמשך, ר"ל אחרי שהבן כבר התרגל היטב לאורך זמן רב ללכת לביהכ"נ לכל התפילות (עכ"פ בשבת), ואף לשבת במקומו לאורך כל התפילה, האם נכון הוא שמכאן ואילך, אחרי שההרגל נרכש, שוב לא לאפשר לו להתחמק מתפילה בביהכ"נ, נניח אם ארע בשבת פלונית שמסיבה פלונית הוא הודיע שלא ילך לביהכ"נ (כי לא מצא חן בעיניו שהלכתי לבי"כ אחר, או כי הוא רב עם אחיו או כי איזה בן דוד שצעיר ממנו התארח אצלנו ולא הלך לביהכ"נ וכדו'), לע"ע עמדתי על כך שהוא ילך, והוא אכן הלך, מתוך מחשבה שאחרי שההרגל נרכש, שוב אין לאפשר לאבד אותו (אם לא בנסיבות מיוחדות). מה דעתכם?

1. א"א לומר על זה "ההרגל נרכש" שכן הרגל הוא הרגל אפילו כאשר יש קשיים, בנך לא התרגל עדיין ללכת לתפילה, הוא התרגל שכשאין לו קשיים הוא הולך, וזה לא נקרא להתרגל.
2. לגופו של עניין תלוי בהמון דברים, וא"א לומר בזה כלל. אם עברה תקופה ארוכה והוא בגיל קרוב לבר מצווה אולי צריך להקפיד.
3. בכל מקרה אם החלטת להקפיד, יש לתת את הדעת לכך שיש כאן סכנה שהתפילה תמאס עליו כתוצאה מאילוץ זה, ולעשות הכל כדי שהוא שלבסוף הוא יהנה וישמח שבא.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אפריל 25, 2017 3:57 pm

כלומר לדעתך גם אם הילד נניח בן 11, וכבר למעלה משלוש שנים שהוא הולך לביהכ"נ בשבת לכל התפילות ויושב ומתפלל מתחילת התפילה עד סופה, בכ"ז אם לפתע הוא מחליט שברצונו להישאר בבית בגלל איזה טעם צדדי, יש לאפשר זאת מבלי אומר ודברים? ואם העניין מתחיל למצוא חן בעיניו והוא מתחיל בעקבות כך להישאר בבית באופן קבוע, עלינו להמשיך ולזרום עם זה?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' אפריל 25, 2017 4:11 pm

פרנקל תאומים כתב:כלומר לדעתך גם אם הילד נניח בן 11, וכבר למעלה משלוש שנים שהוא הולך לביהכ"נ בשבת לכל התפילות ויושב ומתפלל מתחילת התפילה עד סופה, בכ"ז אם לפתע הוא מחליט שברצונו להישאר בבית בגלל איזה טעם צדדי, יש לאפשר זאת מבלי אומר ודברים? ואם העניין מתחיל למצוא חן בעיניו והוא מתחיל בעקבות כך להישאר בבית באופן קבוע, עלינו להמשיך ולזרום עם זה?

כתבתי שזה תלוי בהרבה דברים, לא יודע אייך הבנת מדברי את מה שכתבת.
אם זה בגלל שכתבתי "קרוב לבר מצווה" אני לוקח את הדברים בחזרה, זהו ניסוח לא נכון. כוונתי ככל שהילד גדול יותר כך צריך להקפיד יותר ועדיין זה תלוי בהרבה דברים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אפריל 25, 2017 4:14 pm

אני לא תוקף, כ"א רוצה באמת ללבן את הנושא, כאמור אני מתלבט כיצד יש לנהוג.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' אפריל 25, 2017 5:28 pm

לענ"ד בהתאם לנתונים שנתת, הדבר פשוט שאין לאפשר לילד להשאר בבית. ואדרבה, אם תאפשר לו הדבר יחליש אצלו את יוקר וחשיבות התפילה בבית הכנסת.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' מאי 03, 2017 5:45 pm

סגי נהור כתב:לענ"ד בהתאם לנתונים שנתת, הדבר פשוט שאין לאפשר לילד להשאר בבית. ואדרבה, אם תאפשר לו הדבר יחליש אצלו את יוקר וחשיבות התפילה בבית הכנסת.

ואם לא תאפשר לו הדבר יחליש את החשק והרצון שלו ללכת לתפילה בפרט ולכל קיום המצוות בכלל ולכן ייש לשקול בזהירות מה לעשות ואיך ולא לקבוע מסמרות

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מאי 03, 2017 6:09 pm

כדכד כתב:
סגי נהור כתב:לענ"ד בהתאם לנתונים שנתת, הדבר פשוט שאין לאפשר לילד להשאר בבית. ואדרבה, אם תאפשר לו הדבר יחליש אצלו את יוקר וחשיבות התפילה בבית הכנסת.

ואם לא תאפשר לו הדבר יחליש את החשק והרצון שלו ללכת לתפילה בפרט ולכל קיום המצוות בכלל ולכן ייש לשקול בזהירות מה לעשות ואיך ולא לקבוע מסמרות

מן הסתם האב השואל מספיק נבון כדי לראות שכבר הבעת את דעתך לעיל, ושאני הבעתי את דעתי באופן שונה (בהתאם לנתונים שהעלה), ולהחליט לפי הנראה לו...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' מאי 03, 2017 9:37 pm

סגי נהור כתב:
כדכד כתב:

מן הסתם האב השואל מספיק נבון כדי לראות שכבר הבעת את דעתך לעיל, ושאני הבעתי את דעתי באופן שונה (בהתאם לנתונים שהעלה), ולהחליט לפי הנראה לו...

יש"כ לשניכם, היו ברוכים!

קוגן

מאמר נפלא - מאיזה גיל לקחת את הילד לבית הכנסת

הודעהעל ידי קוגן » א' מאי 28, 2017 1:12 pm

מאמר נפלא - מאיזה גיל כדאי לקחת את הילד לבית הכנסת. - מאת הרב דוד פיירמן שליט"א.
קבצים מצורפים
מאיזה גיל להביא ילדים לבית הכנסת.pdf
מאמר נפלא של הרב דוד פיירמן
(869.53 KiB) הורד 89 פעמים

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' מאי 28, 2017 3:02 pm

הוא אומר שמגיל חמש זה הזמן ,לענ"ד זה מוקדם,כמ"כ לא ראיתי ילד גדול שנלחמים עמו ללכת לבית כנסת ברגע שהוא בשל לזה הוא רוצה,תתקנו אותי אם אני טועה.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » א' מאי 28, 2017 11:49 pm

נשר כתב:ברור שכולי עלמא מודו, שאין להביא ילד לבית הכנסת כשהוא מפריע אפילו שאמא שלו צריכה עכשיו לנוח.

מעניין גם מה דעת הציבור על המנהג להביא ילדים שלא מתפללים ולא מפריעים אלא אוכלים להנאתם ממתקים בשקית. מצד אחד זה מיותר, וזה לא המקום, אבל אולי זה מרגיל את הילד או משהו כזה, כי אני רואה הרבה נוהגים כך, (בעיקר חסידים)

כנראה שזה לא ברור לכולם...
אני יודע שגם המשנה ברורה כתב כך...
אך אני תמיה מאוד מה יעשו עם דברי התוספות בריש חגיגה דף ג' עמ א'
"כדי ליתן שכר למביאיהן.ועל זה סמכו להביא קטנים בבית הכנסת:
ומקורו ע"פ מסורת הש"ס ממסכת סופרים פרק יח' הל' ו' ושם איתא "מכאן נהגו בנות ישראל קטנות לבא לבתי כנסיות כדי ליתן שכר טוב למביאיהן, והן לקבל שכר"

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' מאי 29, 2017 7:21 am

ד"א ליל שבועות זה יום נפיץ ביותר ילד שמשוטט בלילה זה סופו מי ישרנו חובה על האב להשגיח שאם הוא לידו בבית כנסת מצויין ואם לא שישלח אותו לישון.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' מאי 29, 2017 5:12 pm

איש ימיני"][quote="נשר כתב:ברור שכולי עלמא מודו, שאין להביא ילד לבית הכנסת כשהוא מפריע אפילו שאמא שלו צריכה עכשיו לנוח.

ומקורו ע"פ מסורת הש"ס ממסכת סופרים פרק יח' הל' ו' ושם איתא "מכאן נהגו בנות ישראל קטנות לבא לבתי כנסיות כדי ליתן שכר טוב למביאיהן, והן לקבל שכר"[/quote]
לענ"ד, הכוונה להביא ילד קטן לביה"כלרגע כדי שינשק הס"ת או יקרא פסוק וילך. גם בעלי התוס' לא סברו שראוי להפריע לצבור להתפלל

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ב' מאי 29, 2017 9:09 pm

למה הם מפריעים?

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' מאי 29, 2017 10:31 pm

כדכד כתב:
איש ימיני כתב:
נשר כתב:ברור שכולי עלמא מודו, שאין להביא ילד לבית הכנסת כשהוא מפריע אפילו שאמא שלו צריכה עכשיו לנוח.

ומקורו ע"פ מסורת הש"ס ממסכת סופרים פרק יח' הל' ו' ושם איתא "מכאן נהגו בנות ישראל קטנות לבא לבתי כנסיות כדי ליתן שכר טוב למביאיהן, והן לקבל שכר"

לענ"ד, הכוונה להביא ילד קטן לביה"כלרגע כדי שינשק הס"ת או יקרא פסוק וילך. גם בעלי התוס' לא סברו שראוי להפריע לצבור להתפלל

לאחר בקשת המחילה מכבו"ת. על המעמיד אוקימתא להביא ראייה לדבריו.
אך המקור לדין זה הוא דרשתו של ר' אלעזר בן עזריה במצוות הקהל. ושם בוודאי זה לא היה לרגע, אלא השתתפות מלאה של הטף בכל המעמד, ומשם נלמד הנידון של ביה"כ. מה שמוכיח שההנחה שהנחת איננה נכונה.

יש להוסיף, שסביר להניח שאכן הטף הבאים עם ההורים למעמד הקהל, מפריעים לריכוז ולהקשבה. וזאת במעמד שכתב עליו הרמב"ם בהלכות חגיגה "אפילו חכמים גדולים שיודעים כל התורה כולה חייבין לשמוע בכוונה גדולה יתרה." ובכל זאת כתבה התורה שיש להביא את הילדים.
ויתכן שעל מי שילדיו מפריעים לו לשמוע כתב הרמב"ם את המשך הדברים " ומי שאינו יכול לשמוע מכוין לבו לקריאה זו שלא קבעה הכתוב אלא לחזק דת האמת...."

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ה' יוני 01, 2017 1:36 am

מנהג ישראל תורה להביא את הילדים לבית הכנסת אפי' בגיל שנתיים או שלוש והעיקר שאם הבנים שמחה תוכל קצת לנוח.
וא"ת שמפריעים הם בבית הכנסת, אין זה כי אם מדות רעות, שהרי אם אדם יחשוב על עצמו ועל ילדיו שלו ודאי שלא איכפת לו מהצעקות והבכיות של ילדיו שלו (מלבד זה שזה כ"כ חמוד ומתוק, ואיך אפשר להעלות על הדעת שזה בכלל מפריע למישהו!) וא"כ מדוע של השני מפריע לו?
ואולי סימוכין לזה יש בדין של לכוף יצרו עדיף.

ויש עוד הרבה להאריך, ואולי חזון למועד.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' יוני 01, 2017 11:41 am

נוה הלבנון כתב:(מלבד זה שזה כ"כ חמוד ומתוק, ואיך אפשר להעלות על הדעת שזה בכלל מפריע למישהו!)

ובפרט קול כסיסת הביסלי ודומיו באמצע תפלת לחש, והריח הנעים המתפשט בחלל בהכ"נ.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' יוני 01, 2017 11:57 am

נוה הלבנון כתב:מנהג ישראל תורה להביא את הילדים לבית הכנסת אפי' בגיל שנתיים או שלוש והעיקר שאם הבנים שמחה תוכל קצת לנוח.
וא"ת שמפריעים הם בבית הכנסת, אין זה כי אם מדות רעות, שהרי אם אדם יחשוב על עצמו ועל ילדיו שלו ודאי שלא איכפת לו מהצעקות והבכיות של ילדיו שלו (מלבד זה שזה כ"כ חמוד ומתוק, ואיך אפשר להעלות על הדעת שזה בכלל מפריע למישהו!) וא"כ מדוע של השני מפריע לו?

אני מקווה שהנך כותב בציניות, כפי שנראה מקופיא.
תמהני על אותם המביאים, האם לפגישת עסקים הם גם לוקחים את גן ילדיהם למען תוכל אם הבנים שמחה לפוש? האם להשוות את ביהכ"נ לפחות לפגישה חשובה, זהו לא המינימום הנדרש?!
מגיע יהודי עם סדרה של ילדים [אחד בכל שנתון, כ"י] יחד עם שק משחקים/ממתקים לצורך תעסוקה [לאחר שקראו כבר את כל הספרים המצוירים שבביהכ"נ]. הם מתיישבים לתומם בספסל שלפניי, שקועים במשחק או סופרים כמה כפתורים יש בחליפתי, כמה חמוד, ואני צריך להתרכז בתפילתי כראוי, האמנם?!
- - - -
את חטאי אני מזכיר, כשנאלצתי פעם לקחת אתי ילד בן 4 למנחה של שבת, ישבתי אתו בפינה בשעת קריאת התורה, שיזכה לראות ולנשק וכו', אך לפני שמו"ע עברתי לעז"נ במקום שלא יפריע לאף אחד. ועדיין לבי נוקפני. דעתי האישית היא שאם אדם "נתקע" עם ילד בן 2-3 והוא חייב ללכת להתפלל, עליו להתפלל בביתו. לא בדקתי הלכתית כראוי, אך לכאו' פשוט הוא.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' יוני 04, 2017 11:50 am

נוה הלבנון כתב:מנהג ישראל תורה להביא את הילדים לבית הכנסת אפי' בגיל שנתיים או שלוש והעיקר שאם הבנים שמחה תוכל קצת לנוח
.
לי נדמה שהעיקר שהצבור יתפלל כראוי ללא הפרעות ואם אם הבנים שמחה צריכה מנוחה אז שהאב יקח את הילדים לגן השעשועים ויתפלל ביחידות

איני יודע מדוע הכרעת שהבכיות והצעקות של ילדיו שלו לא מפריעות לו. לדידי, מפריעות יותר מאחרים.
בכל אופן כבר כתבתי בפתיחת האשכול שלקיחת ילדים שאינם יודעים להתפלל לבית הכנסת למטרות שמרטפות מוזילה אצלם את היחס לביהכ"נ ולתפלה ולאור דבריך גם לציבור

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' יוני 04, 2017 12:20 pm

[/quote]
ומקורו ע"פ מסורת הש"ס ממסכת סופרים פרק יח' הל' ו' ושם איתא "מכאן נהגו בנות ישראל קטנות לבא לבתי כנסיות כדי ליתן שכר טוב למביאיהן, והן לקבל שכר"[/quo
te]

לאחר בקשת המחילה מכבו"ת. על המעמיד אוקימתא להביא ראייה לדבריו.
אך המקור לדין זה הוא דרשתו של ר' אלעזר בן עזריה במצוות הקהל. ושם בוודאי זה לא היה לרגע, אלא השתתפות מלאה של הטף בכל המעמד, ומשם נלמד הנידון של ביה"כ. מה שמוכיח שההנחה שהנחת איננה נכונה.

יש להוסיף, שסביר להניח שאכן הטף הבאים עם ההורים למעמד הקהל, מפריעים לריכוז ולהקשבה. וזאת במעמד שכתב עליו הרמב"ם בהלכות חגיגה "אפילו חכמים גדולים שיודעים כל התורה כולה חייבין לשמוע בכוונה גדולה יתרה." ובכל זאת כתבה התורה שיש להביא את הילדים.
ויתכן שעל מי שילדיו מפריעים לו לשמוע כתב הרמב"ם את המשך הדברים " ומי שאינו יכול לשמוע מכוין לבו לקריאה זו שלא קבעה הכתוב אלא לחזק דת האמת...
."[/quote][/quote]
כבו"ת מוחל.
מעמיד אוקימתא אינו צריך להביא ראיה לדבריו.
רוב מעמידי האוקימתות בש"ס העמידו כדי שלא תהיה ראיה או קושיה נגדם ולאו דווקא משום שהיתה להם ראיה.
אלא שלכאורה קשה ממעמד הקהל כפי שהבאת.
עינתי בזה וצ"ל או שבמעמד ההקהל היתה סיעתא דשמיא מיוחדת ובאופן על טבעי שמעו "כל ישראל באזניהם" את התורה הזאת, או שגם בהקהל לא הביאו תינוקות אלא טף של ילדים קטנים שהגיעו לחינוך ויכלו להתרכז. שאלת ראב"ע" טף למה באים, מכוונת לפי זה לשאלה מדוע ילדים שאין להם שכר ועונש צריכים לבוא, וע"ז התשובה ליתן שכר למביאיהם המחנכים אותם.
את התרוץ השני הבנתי מדברי הנחלת יעקב על מס' סופרים שם.
בעיקר הדבר גם אם קש מדברי הגמרא או מס' סופרים או התוס' הרי עינינו הרואות (ואזנינו השומעות) שילדים קטנים מפריעים להתפלל ולכאורה קבלת השכר של המביאים אותם אינה שווה בנזק הצבור המופרע מתפלתו על ידם.
רציתי להוסיף שדבריי בהודעה הקודמת בענין נישוק ס"ת לא באו לסייג רק לזמן או למעמד של הנישוק אלא לאופן שבו הילד מתחנך לקדושה וליראה ולכבוד מקום וגם אינו מפריע לתפלה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 06, 2017 10:37 am

כדכד כתב:לשאלה אם מאז שהתחיל ללכת התחיב ללכת תמיד או לא וכתבתי לעיל
לענ"ד אי אפשר לקבוע מסמרות בשאלה אם מאז שהתחיל ללכת התחיב ללכת תמיד או שאפשר לוותר.
יתכן שאם תתעקש איתו שילך למרות אינו רוצה תשיג תוצאות הפוכות מהמטרה ויתכן שאתה צודק שיש לשמור על עקביות.
בנידונך אם התעקשת שיילך והלך ואחר כך לא הזכיר לרעה את זה שהכרחת אותו - יש בהחלט מקום להניח שכנראה הוא בעצמיותו רוצה ורק צריך להתגבר על מסיחים חוצוניים בבחינת "כופין שיאמר רוצה אני" ויש להמשיך בזו הדרך, אולם, אין זה אומר כלל שגם עם ילדים אחרים (גם שלך) צריך להתנהג כן.

אין כוונתי שבהכרח צריך לוותר אלא שיש לשקול את הנתונים ולכן מה שכתב הרב סגי נהור שהבעתי את דעתי באופן שונה אינו נמכון. לא הבעתי את דעתי הבעתי צדדים שונים וגם כשהגבתי על דבריו שכתב שאם תוותר לו הוא עלול לזלזל בתפלה. וכתבתי שאם לא תוותר לו הוא עלול לזלזל בשמירת המצווות בכלל לא התכוונתי לחלוק להדיא על הרב סגי נהור אלא להעלות את הצד השני.
יש להוסיף שהרב השואל דבר על ילד שמטעמים חיצוניים אינו רוצה ללכת כגון שהאב החליט ללכת לביהכ"נ אחר. יש להעיר שיש לדון שלא כל מה שנראה לאב חיצוני הוא באמת חיצוני. אולי הילד התרגל לתפלה או לחברה בביכ"נ הרגיל וקשה לו לשנות. גם בדברים אחרים יתכן מאד שהאב והילד נותנים משקל שונה לדברים בחיים וזה אולי יכול להשפיע (למשל ללכת לביהכ"נ הרגיל ולא זה שתכנן אליו או להסביר לילד את הרצון לשינוי).

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ו' יוני 09, 2017 1:06 am

כדכד כתב:
נוה הלבנון כתב:מנהג ישראל תורה להביא את הילדים לבית הכנסת אפי' בגיל שנתיים או שלוש והעיקר שאם הבנים שמחה תוכל קצת לנוח
.
לי נדמה שהעיקר שהצבור יתפלל כראוי ללא הפרעות ואם אם הבנים שמחה צריכה מנוחה אז שהאב יקח את הילדים לגן השעשועים ויתפלל ביחידות

איני יודע מדוע הכרעת שהבכיות והצעקות של ילדיו שלו לא מפריעות לו. לדידי, מפריעות יותר מאחרים.
בכל אופן כבר כתבתי בפתיחת האשכול שלקיחת ילדים שאינם יודעים להתפלל לבית הכנסת למטרות שמרטפות מוזילה אצלם את היחס לביהכ"נ ולתפלה ולאור דבריך גם לציבור

הציניות שוכנת בליבי פנימה, אמנם החזיון הנפרץ בבתי כנסיות ומדרשות מביאני לכתוב את הדברים ברצינות תהומית בשם כל אותם אבות צדיקים המוכנים להפסיד את תפילתם שלהם ושל כל חבריהם בשביל לחנך את דור העתיד!

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ה' יוני 15, 2017 9:23 pm

ארשום מה ששמעתי מהרה"ג רבי ארז קייזר שליט"א תלמידו של מרן המשגיח רבי שלמה וולבה זללה"ה

כשבני הגדול היה בן ארבע נגשתי למו"ר המשגיח הרב וולבה זללה"ה ושאלתי האם לקחת את הילד כבר לבית כנסת לתפילה? הוא ענה לי: לא! בנחרצות. שאלתי: למה?! הרי הוא יודע לקרוא והוא ישב יפה לידי. הוא חזר ואמר: לא! ולא הסכים להסביר את טעמו.
כדרכו של המשגיח בפעמים אחרות הוא לא היה תמיד מביא מקור לתשובתו. אחרי שבועיים חזרתי ואמרתי לו שמצאתי מקור לתשובתו. חז"ל אומרים: "איזוהי עבודה שבלב זו תפילה". הרי לכל מצוה צריך לב, הלב נותן חיות לכל אברי האדם, מה מחיה את הלב עצמו? כנראה שהוא מחיה את עצמו מיניה וביה. תפילה שהיא עצמה 'עבודה שבלב' היא מחיה את האדם.
במשך השנים שוחחתי הרבה עם המשגיח זצ"ל על הנושא ומה שעלה הוא שעיקר יסוד חינוך לתפילה מתי שילד יכול לשבת בבית כנסת בלי להשתולל ואז הילדים נמשכים לדבר עם מישהו. אמרתי לו: הם לא יודעים עם מי הם צריכים לדבר? ואז הוא אמר: צריך לחנך את הילד לאמונה.
מתי מתחיל חינוך לאמונה, שאלתי? השיב המשגיח: זה מתחיל כבר מגיל 3 חדשים. הילד שוכב בעגלה במטבח ואבא או אמא מברכים ברכת המזון או מתוך ברכון או עם עיניים עצומות, הילד מתחנך שאבא או אמא מדברים עם מישהו שהוא לא רואה.
היום יש טלפונים אפשר לבצע חינוך כזה דרך הטלפון. המשגיח סיפר לי על עצמו שכשהיה לו טלפון לראשונה בבאר יעקב, הוא היה בב"ב אצל קרוב משפחה וצלצל לביתו. בתו הגדולה הרימה ואמר לה: את יודעת מי מדבר? היא השיבה בוודאי זה אבא. מי אמר לך שזה אבא, הוא שאל? הרי את לא רואה אותי, והיא אמרה לו כי אני מכירה את הקול שלך ואני יודעת שזה אתה. ואז הוא אמר לה: זה תפילה! את מדברת מישהו והוא שומע אותך, בלי שאת רואה אותו.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יוני 20, 2017 8:24 pm

יונת אלם כתב:ארשום מה ששמעתי מהרה"ג רבי ארז קייזר שליט"א תלמידו של מרן המשגיח רבי שלמה וולבה:
מתי מתחיל חינוך לאמונה, שאלתי? השיב המשגיח: זה מתחיל כבר מגיל 3 חדשים. הילד שוכב בעגלה במטבח ואבא או אמא מברכים ברכת המזון או מתוך ברכון או עם עיניים עצומות, הילד מתחנך שאבא או אמא מדברים עם מישהו שהוא לא רואה.
היום יש טלפונים אפשר לבצע חינוך כזה דרך הטלפון. המשגיח סיפר לי על עצמו שכשהיה לו טלפון לראשונה בבאר יעקב, הוא היה בב"ב אצל קרוב משפחה וצלצל לביתו. בתו הגדולה הרימה ואמר לה: את יודעת מי מדבר? היא השיבה בוודאי זה אבא. מי אמר לך שזה אבא, הוא שאל? הרי את לא רואה אותי, והיא אמרה לו כי אני מכירה את הקול שלך ואני יודעת שזה אתה. ואז הוא אמר לה: זה תפילה! את מדברת מישהו והוא שומע אותך, בלי שאת רואה אותו.

כן כתב ב'זריעה ובנין בחינוך".

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' יוני 21, 2017 11:39 am

באגרותיו ח"א כותב הר"ש וולבה (ראיתיו מזמן ואינו לפני) שבבין הזמנים היה מתפלל בבה"כ הספרדי בבאר יעקב, והתפלה שם עשתה רושם גדול על ילדיו. ובבית הכנסת שפה (ר"ל בירושלים) אינו רואה אפשרות שיקבל הילד רושם וחויה זו.

גם בשיחותיו (הנדירות כמדומני) בבה"כ בגבעת שאול הוכיח על חוסר ההשגחה על הילדים שנכנסים ויוצאים וכו'. (שמעתי).

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' יוני 22, 2017 11:50 am

מה שנכון נכון כתב:באגרותיו ח"א כותב הר"ש וולבה (ראיתיו מזמן ואינו לפני) שבבין הזמנים היה מתפלל בבה"כ הספרדי בבאר יעקב, והתפלה שם עשתה רושם גדול על ילדיו. ובבית הכנסת שפה (ר"ל בירושלים) אינו רואה אפשרות שיקבל הילד רושם וחויה זו.

גם בשיחותיו (הנדירות כמדומני) בבה"כ בגבעת שאול הוכיח על חוסר ההשגחה על הילדים שנכנסים ויוצאים וכו'. (שמעתי).

ההבדל הוא בין בית כנסת ספרדי לאשכנזי, בין באר יעקב לגבעת שאול בירושלים או בין התקופה שהיה בבאר יעקב לעומת תקופתו בגבעת שאול?

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ש' יוני 24, 2017 9:20 pm

כמדומה שהדגש הוא על בית כנסת 'ספרדי' בבאר יעקב וציין שיותר שומרים על מורא מקדש
עוד באותו נושא דברים ששמעתי מהר"א קייזר שליט"א

התפללתי פעם בבית כנסת וראיתי באמצע קריאת שמע אברך שהסתובב הלוך וחזור בבית הכנסת ואמר את כל הקריאת שמע מהתחלה מילה במילה בדקדוק רב. תוך כדי הליכתו הוא עבר ליד ארון הספרים, פתח ספר ועיין בו... הוא ממשיך ומסתובב וניגש ליד מקומו של ילדו. הילד ישב עם הסידור והאבא נעצר לידו ועושה לו נו... בתוך הסידור... אני הזדעזעתי! זה אמנם מקרה קיצוני אבל חינוך לתפילה זה ודאי לא.
אני יכול לומר מבחרותי בישיבת 'באר יעקב'. ראינו את המשגיח מתפלל הוא פשוט 'ישב והתפלל' אחרי שנים שמעתי על מרן הגה"צ רבי אליהו לאפיאן זצוק"ל בתקופת זכרון יעקב שנכנס אחד האיכרים לישיבה באמצע מנחה ואחרי התפילה אמר: כל הבחורים התפללו אבל הזקן שעמד למעלה (כוונתו היתה לרבי אלי') דיבר עם מישהו... גם אצל המשגיח זללה"ה ראינו אותו מדבר.
אני מציע לאברכים לתרגל את הילדים בכך שתפילה זה לדבר עם מישהו. דבר נוסף שצריך לחנך את הילדים שמתפללים לא רק שיש צרות אלא גם על יום פשוט להודות על מה שיש. אתה לומד עם הילד ונהנית מהלימוד, תפתח אח"כ את התהילים ותאמר 'מזמור לתודה' כהודיה להקב"ה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' נובמבר 29, 2017 5:45 pm

אני רוצה להוסיף מנסיון, כמה פעמים קורה שהילד מתחיל להגיע לתפלה עם חשק גדול, ומתפלל הרבה יותר ממה שהמלמד מתפלל אתו בחדר, ואוהב לזהות מילים בסידור ולהתפלל לאטו, אמנם אחרי זמן מתחיל להפיג את חשקו. ודבר זה יכול לקרות אחרי שנה שלימה של נחת להאבא, ומ"מ כך הוא דרכם של ילדים ואין להבהל מכך. הסיפור טרם נגמר, ואינו אלא מתחיל עכשיו.

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ה' נובמבר 30, 2017 9:30 am

כדכד כתב:
מה שנכון נכון כתב:באגרותיו ח"א כותב הר"ש וולבה (ראיתיו מזמן ואינו לפני) שבבין הזמנים היה מתפלל בבה"כ הספרדי בבאר יעקב, והתפלה שם עשתה רושם גדול על ילדיו. ובבית הכנסת שפה (ר"ל בירושלים) אינו רואה אפשרות שיקבל הילד רושם וחויה זו.

ההבדל הוא בין בית כנסת ספרדי לאשכנזי, בין באר יעקב לגבעת שאול בירושלים או בין התקופה שהיה בבאר יעקב לעומת תקופתו בגבעת שאול?

כאחד שהסתובב שנים רבות בבאר יעקב [סבי היה גר שם], יכולני להעיד בפה מלא ובעדות ראיה שהבתי כנסיות הספרדים שמה היה ממש בחזקת קודש קדשים. המורא מקדש והדרך ארץ לדבר שבקדושה היה באופן חי ומוחשי, עד שגם הדור הצעיר [שכבר לא היה כ"כ פרום... כמו ההורים המבוגרים] כשהיו נכנסים לבית כנסת היו יושבים בשקט וברוגע, לא מדברים עם חברים וכמובן מאן דכר שמיה להרעיש או לצחוק.
ההרגשה בבית כנסת היתה שפשוט נמצאים במקום קדוש ממש.
אלו היו די פשוטע אידן פון באר יעקב.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ה' נובמבר 30, 2017 10:10 am

הא לחמא עניא כתב:
כדכד כתב:
מה שנכון נכון כתב:כאחד שהסתובב שנים רבות בבאר יעקב [סבי היה גר שם], יכולני להעיד בפה מלא ובעדות ראיה שהבתי כנסיות הספרדים שמה היה ממש בחזקת קודש קדשים. המורא מקדש והדרך ארץ לדבר שבקדושה היה באופן חי ומוחשי, עד שגם הדור הצעיר [שכבר לא היה כ"כ פרום... כמו ההורים המבוגרים] כשהיו נכנסים לבית כנסת היו יושבים בשקט וברוגע, לא מדברים עם חברים וכמובן מאן דכר שמיה להרעיש או לצחוק.
ההרגשה בבית כנסת היתה שפשוט נמצאים במקום קדוש ממש.
אלו היו די פשוטע אידן פון באר יעקב.

בדברים אלה בהם מתברר בדרך אגב כי הילדים הללו לא כ"כ דתיים והתרחקו מההורים המבוגרים, בד בבד עם שמירתם היתירה על קדושת ביהכנ"ס, הומחש לנו כי לא כל ההקפדות היתרות אכן משפיעות לטובה על הירא"ש של ילדינו, אדרבה לפעמים ההקפדות הללו על קדושת המקום יותר מכפי ההלכה הנדרשת, ומכפי המקובל - מרחיקה את הדור הצעיר מהמקום המפחיד והמנוכר והמקודש הזה.
עדיף כנראה שבית הכנסת יהיה מקום כינוס שלנו [כמשמעות המילולית של 'בית כנסת'], וכמובן שבכל מקום שמתכנסים בו יהודים עובדים בו את ה', והוא מקום נעים וטוב, וגם חברתי ותרבותי, כך נבנית בעצם נפשם של צאצאינו תרבות של יראת שמים ועבודת ה' שתחזיק בעז"ה לאורך ימים ושנים.
אם כי ראוי שהכל יהיה במסגרת ההלכה, אבל עינינו רואות בדור הנשירה, שאין שום סימטריה בין ההקפדה היתירה לבין חזקת יראת השמים בדור העתיד.
צאו ובידקו אם באלו המקומות 'שהילדים נכנסים ויוצאים' - הקשר עם הבורא יתברך ותורתו נשמר לאורך ימים, ודומני שאכן מהילדים האלו צמחו יראי שמים יותר מהמקומות שהיה אסור לילד לפצות הפה בתוך חלל בית הכנסת. הבינו נא זאת
נערך לאחרונה על ידי דודי צח ב ה' נובמבר 30, 2017 3:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 5 אורחים