2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים) - עמוד 6 - פורום אוצר החכמה

2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
שש ושמח
הודעות: 850
הצטרף: א' דצמבר 13, 2015 3:57 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי שש ושמח » ו' נובמבר 03, 2017 2:13 pm

דודי צח כתב:איזה מנהג מוזר הוא לדבר ולשוחח במקוואות ... בפרט שהדבר אכן נוגד לכאורה את ההלכה.

נוגד את ההלכה???
לעיקר דבריך, המנהג המקורי נוצר מהמקואות החמים שישבו שם זמן רב באפס מעש כדי להזיע, ואינו מוזר כלל [איני יודע האם כשישבו להזיע היו ערומים לגמרי], ולכן לא שייך כ"כ היום.
שצריך לחזור לקדם קדמתא, למקוואות פרטיות

מתי הלכו למקואות פרטיות?

פרנקל תאומים
הודעות: 1563
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 5:26 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' נובמבר 06, 2017 11:05 pm

יקר כתב:(לא קראתי את כל הדברים שנאמרו עד כה בנושא) בנוגע לחלקה הראשון של השאלה בפתיחה, מרבותיי קיבלתי שבכל הקשור לחינוך ילדים ולתקשורת איתם יש להיזהר מהעמסה על תפיסת עולמם מתוך עולם המבוגרים. בכל הנוגע לענייני עריות וכד', הילד לא סוחב על גבו את כל ההקשרים והמשמעויות שאנו, שמכירים ביצר, נושאים עמנו.
וממילא, כאשר מסבירים לילד כבר בגילאים הצעירים של הת"ת בצורה פשוטה על פי הבנתו את פשטי הפסוקים והמשניות הנוגעות בעניינים אלו, הילד מקבל אותם בצורה פשוטה כפי שהוא מקבל כל הסבר אחר מפי המלמד. ואדרבה, אחר כך, כל השקפתו בנושאים יסודיים אלו תתבסס על הדברים שלמד מפי המלמד בקדושה ובטהרה בלי חרולים וקמשונים זרים, ובלי לעשות מהם 'עניין'. ובזה יש גם מענה מסויים לחלקה השני של השאלה.
מכיר ת"תים שפועלים בדרך זו, ולמעט מבוכה קלה של ההורים כאשר ילדיהם שואלים בצורה פשוטה ותמימה בגיל צעיר שאלות על דברים שבצנעה (וכמובן, נכון שהמלמד יודיע להורים קודם שנכנסים לפרשיות אלו בכתה ע"מ להכינם לכך), הם רואים ברכה בדרך זו.

למה כוונתך? מה המלמד אומר לילד? שאישה כל חודש רואה דם וצריכה למנות ז' נקיים ולטבול? או מעבר לכך?

יקר
הודעות: 98
הצטרף: ד' ספטמבר 14, 2016 4:03 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי יקר » ג' נובמבר 07, 2017 8:47 am

לפי העניין, גיל הילד ורמתו. כאשר ילד לומד בת"ת חומש ויקרא (גיל 9 לערך), לרוב הוא לא יסתפק בהסבר שכזה. הוא ישאל איפה היא רואה דם, ואולי גם למה זה קורה לה. מצד שני, ההקשר הרחב יותר לא יעניין אותו והוא יסתפק בזה. גם כאשר ילמדו "וְאִשָּׁה אֲשֶׁר יִשְׁכַּב אִישׁ אֹתָהּ שִׁכְבַת זָרַע וְרָחֲצוּ בַמַּיִם וְטָמְאוּ עַד הָעָרֶב" - אפשר להסביר בצורה פשוטה שהם שכבו קרובים ע"מ להעביר זרע להריון. בגיל הזה היצר עוד לא התעורר, הלימוד עונה על הבנת הפשט, ואין צורך ביותר.

מעט דבש
הודעות: 2719
הצטרף: ד' אפריל 04, 2012 1:17 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' נובמבר 07, 2017 11:18 am

דודי צח כתב:איזה מנהג מוזר הוא לדבר ולשוחח במקוואות ... בפרט שהדבר אכן נוגד לכאורה את ההלכה.

עבודה זרה דף מד עמוד ב
שאל פרוקלוס בן פלוספוס את ר"ג בעכו שהיה רוחץ במרחץ של אפרודיטי אמר ליה כתוב בתורתכם לא ידבק בידך מאומה מן החרם מפני מה אתה רוחץ במרחץ של אפרודיטי אמר לו אין משיבין במרחץ.

רש"י:
אין משיבין - דברי תורה במרחץ לפי שאדם עומד ערום.


אמנם בט"ז (יו"ד קנג, ג), כתב:
ואף על פי שבאגודה כתב פרק מקום שנהגו דבימי חכמי התלמוד היו רוחצים בלא מכנסיים שכתב עתה שמכסין ערוותן רוחץ אדם אפילו עם אביו כו' ורמ"א באבן עזר סי' כ"ג מביאו מכל מקום ודאי היו נמנעים שלא להסתכל זה בזה משא"כ עכשיו שמסתכלין זה בזה פשיטא דאסור לרחוץ עם מי שאינו מכוסה אפילו ישראל.


ועיי"ש בנקודות הכסף מה שהשיג עליו.

כדכד
הודעות: 2570
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 09, 2017 11:17 am

הנקה"כ כותב שאינו נכון אבל לא כ"כ מסביר.
המג"א באו"ח ב' ס"ק ב והמשנ"ב שם מביא אותו מביא ע"פ הגמ' בשבת מ"א שיש לגלות כדי שלא ייראה כמתבייש בבריתו של אברהם אבינו
גם ראיית הט"ז מרש"י בפסחים אינה מובנת כי משמע שם שאין חוששים ולא שכן חוששים

מוישה
הודעות: 96
הצטרף: ה' ספטמבר 22, 2011 11:26 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי מוישה » ה' נובמבר 30, 2017 10:23 pm


ברוז
הודעות: 787
הצטרף: ו' מאי 12, 2017 12:10 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי ברוז » ה' נובמבר 30, 2017 11:23 pm


מילה טובה מותר גם לומר, הסגנון הזה ראוי ורצוי, בניגוד לסרטון הנבלה הקודם.

מוישה
הודעות: 96
הצטרף: ה' ספטמבר 22, 2011 11:26 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי מוישה » ג' דצמבר 05, 2017 9:39 am

בעמוד 4. מרבי עזריאל טאובר.
קבצים מצורפים
עלון שלהבת מס 17.pdf
(367.31 KiB) הורד 480 פעמים

ונתנו ידידים
הודעות: 505
הצטרף: ה' יולי 14, 2016 9:27 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' דצמבר 13, 2017 10:56 pm

באשכול הזה יש אריכות בנושא חינוך הנערים בהמקוה וקשה להרבות בציטוטים, אך אחוה דעה בענין כי אמנם אין אני מן המחנכים מ"מ חוששני כי הגזימו קצת.
אני מן נמנה על עדת ההולכים להמקוה כל יום ב"ה, ורואה אני הרבה בחורים שהולכים כל יום וגם אני עשיתי כן כשהייתי בחור, ולא ראיתי את הבעי' הנזעקת פה באשכול,
אמנם ברור הוא כי מי שמוחו מלא בהרהורים אין המקום הזה נמלט ממנו ואדרבה יכול לסייע להענין, אמנם אינו בעצם אמור להיות מעורר לזה כי כל אדם ישר הוא עסוק במלאכתו (ובפרט אם אינו מדבר ומתעצל) ואינו אמור להגיע לתאוה. ובקיצור הבעי' היא למי שיש לו בעי' אבל אינו העושה את הבעי'.
ועיקר החינוך שחינכו אותי ושלדעתי הוא חינוך הטוב ביותר הוא להגיד שצריך להזהר בעיניו שלא יהיו משוטטותו בכל הארץ והעיקר העיקר הכי גדול הוא שיתלמד לעשותו במהירות, כמו שאומרים בשם הבית ישראל מה הם כוונות המקוה וענה 'אריין און ארויס', וכל שמתנהג בדרך הזה לא יהי' לו בדרך כלל בעי'.
ובנוגע לילד הרי כבר אמרו שהבעי' אצלו פחות כי אין יצרו גדול עדיין, אמנם נראה לי שאולי כדאי שעד שיתרגל ילך רק לטבול ולא למקלחת, ואני לקחתי את בני כך כמה פעמים הלכתי אתו ואמרתי לו לקפוץ לתוך המים ולטבול ומיד לצאת ולהתלבש ולהמתין לי בחוץ. ובחצירות החסידים אין הילדים בהלם בענין הזה אלא צריך להודיעם שמסתובבים ערומים, נקודה, וגם בהמשך מסתמא ראוי להודיעם על ענין הזהירות שלא יגעו בבני אדם ושלא יתנו לבני אדם לנגווע בהם, אבל בלי פחדים ובלי לומר שיש אנשים מסוכנים וכדו' אלא הענין נטו.
והקב"ה ישמור את עמו וינצלו מכל פגע רע

כדכד
הודעות: 2570
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי כדכד » ד' דצמבר 20, 2017 12:10 pm

זה שכת"ר לא נתקל בבעיות זה לא אומר שאינן קיימות
יתכן שאנשים עם יר"ש כמו של מר לא נתקלים אבל אולי אחרים כן ואולי ילדים שלא רגילים או לא קבלו הדרכה עלולים יותר להכשל.
איני אומר שלא ללכת או לא לקחת ילד למקווה אך אני חושב שאין להתעלם מבעיות שאחרים עוררו כאן (אמנם אני מסכים שלא המקווה גורם את הבעיה אלא עלול לפתח אותה) ובכל מקרה יש להדריך ילד לפני הליכה למקווה וכמו שבעצם כת"ר גם כתב

שומע ומוסיף
הודעות: 75
הצטרף: ד' ספטמבר 07, 2016 3:53 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי שומע ומוסיף » ד' ינואר 03, 2018 8:58 am

יקר כתב:לפי העניין, גיל הילד ורמתו. כאשר ילד לומד בת"ת חומש ויקרא (גיל 9 לערך), לרוב הוא לא יסתפק בהסבר שכזה. הוא ישאל איפה היא רואה דם, ואולי גם למה זה קורה לה. מצד שני, ההקשר הרחב יותר לא יעניין אותו והוא יסתפק בזה. גם כאשר ילמדו "וְאִשָּׁה אֲשֶׁר יִשְׁכַּב אִישׁ אֹתָהּ שִׁכְבַת זָרַע וְרָחֲצוּ בַמַּיִם וְטָמְאוּ עַד הָעָרֶב" - אפשר להסביר בצורה פשוטה שהם שכבו קרובים ע"מ להעביר זרע להריון. בגיל הזה היצר עוד לא התעורר, הלימוד עונה על הבנת הפשט, ואין צורך ביותר.

אני חושב שאתה מביע כאן דעה מחודשת (שהתקיפו אותה לעיל), והיא לומר במפורש לילד שהם שכבו קרובים ע"מ להעביר זרע להריון, הרי ברור שהילד ישאל: ממי עובר הזרע ואיך הוא עובר? מה עונים לו אז?
אינני שולל את גישתך, אך רובא דעלמא אינם נוהגים כן (אולי בטעות), והיה כדאי שתרחיב בנושא ותתרום מניסיונך האישי, מה אמרת לילדך ואיך הוא הגיב [לצערי למרות כל הנכתב באשכול, עדיין לא אזרתי אומץ לדבר עם בני (שעבר כבר את גיל 10) בנושאים אלו, ואני חושש שאינני נוהג נכון].

שומע ומוסיף
הודעות: 75
הצטרף: ד' ספטמבר 07, 2016 3:53 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי שומע ומוסיף » ד' ינואר 03, 2018 9:20 am

אוצר החכמה כתב:אולי באמת הגיעה השעה לאפשר מקווה כבזמן השו"ע שכל אחד נכנס לבד לחדר. (שמבארים שלכן היו נוהגים ללכת עם אביו וחמיו).

אני הייתי שואל יותר: אולי הגיעה השעה שכל אחד יבנה מקווה בביתו? אמנם מפורסם שיש בכך איסור בצוואת ריה"ח, ויש הרבה סיפורי אימה שמספרים על אנשים שבנו מקוה בביתם וסבלו קשות (כאילו שמישהו יודע לומר בבירור שהעונש הגיע בעקבות כך), אבל כשבדקתי ראיתי שבצוואת ריה"ח מוזכר שלא לעשות מרחץ בביתו, והרי כל אחד עושה כיום בביתו אמבטיה ומקלחת, ואם כבר חוששים לצוואת ריה"ח בזה, היה צריך להחמיר בבניית אמבטיה יותר מאשר בניית מקווה, כי לאמבטיה יש יותר שם 'מרחץ' מאשר למקווה (וכעין מה שכתב הקרבן נתנאל לגבי טבילה בשבת במקווה חמה שאין עליה גזירת מרחצאות), זאת מלבד ההתייחסות הכללית שיש לצוואת ריה"ח, שיש האומרים שכתב זאת רק לצאצאיו וכדומה. כמדומני שיש על כך גם תשובה מהאגר"מ שמתיר זאת, וגם היו גדולים שהיה להם מקווה בביתם.
אולי מישהו יכול להרחיב יותר בנושא, מדוע לא עושים זאת? (קשה לומר שחוששים שהאשה תטבול שם ויכולים לצאת תקלות, שהרי היא צריכה שמישהי תעמוד ע"ג ואף אחת לא תקרא לחברתה שתעמוד ע"ג, ואי נימא שכלה תטבול ואימה תעמוד ע"ג, מי אמר שזה כזה נורא? מסתמא בדורות עברו היו שהלכו כך לטבול בנהר, ואם זה יהיה דבר מקובל, ממילא תהיה מודעות גם לכך שהמקווה צריך להיות מפוקח ע"י רב מוסמך להכשירו, או שיפרסמו שאסור שאשה תטבול במקווה שבבית).

דרומי
הודעות: 3402
הצטרף: ב' פברואר 20, 2017 11:26 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי דרומי » ד' ינואר 03, 2018 10:42 am

איפוא בדיוק תכניס מקוה בבתים הצפופים?...

אש משמים
הודעות: 1392
הצטרף: ב' אפריל 24, 2017 7:14 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי אש משמים » ד' ינואר 03, 2018 11:06 am


כדכד
הודעות: 2570
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי כדכד » ד' ינואר 03, 2018 11:42 am

שומע ומוסיף כתב:אני הייתי שואל יותר: אולי הגיעה השעה שכל אחד יבנה מקווה בביתו?

לא כל אחד יודע ויש לו אמצעים לבנות מקוה.
אגב, חבר שלי התמנה לפני כמה שנים לרב בישוב שלא היה בו מקוה גברים והוא בנה לעצמו מקוה בביתו (או ליד) ולא שמעתי שקרה לו משהו...
אמנם, הבנתי שהמקווה שלו הפך בסוף למקווה הגברים של הישוב...

בברכה המשולשת
הודעות: 9141
הצטרף: ג' ינואר 24, 2012 9:00 am
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' ינואר 03, 2018 5:53 pm

שומע ומוסיף כתב:
אוצר החכמה כתב:אולי באמת הגיעה השעה לאפשר מקווה כבזמן השו"ע שכל אחד נכנס לבד לחדר. (שמבארים שלכן היו נוהגים ללכת עם אביו וחמיו).

אני הייתי שואל יותר: אולי הגיעה השעה שכל אחד יבנה מקווה בביתו? אמנם מפורסם שיש בכך איסור בצוואת ריה"ח, ויש הרבה סיפורי אימה שמספרים על אנשים שבנו מקוה בביתם וסבלו קשות (כאילו שמישהו יודע לומר בבירור שהעונש הגיע בעקבות כך), אבל כשבדקתי ראיתי שבצוואת ריה"ח מוזכר שלא לעשות מרחץ בביתו, והרי כל אחד עושה כיום בביתו אמבטיה ומקלחת, ואם כבר חוששים לצוואת ריה"ח בזה, היה צריך להחמיר בבניית אמבטיה יותר מאשר בניית מקווה, כי לאמבטיה יש יותר שם 'מרחץ' מאשר למקווה (וכעין מה שכתב הקרבן נתנאל לגבי טבילה בשבת במקווה חמה שאין עליה גזירת מרחצאות), זאת מלבד ההתייחסות הכללית שיש לצוואת ריה"ח, שיש האומרים שכתב זאת רק לצאצאיו וכדומה. כמדומני שיש על כך גם תשובה מהאגר"מ שמתיר זאת, וגם היו גדולים שהיה להם מקווה בביתם.
אולי מישהו יכול להרחיב יותר בנושא, מדוע לא עושים זאת? (קשה לומר שחוששים שהאשה תטבול שם ויכולים לצאת תקלות, שהרי היא צריכה שמישהי תעמוד ע"ג ואף אחת לא תקרא לחברתה שתעמוד ע"ג, ואי נימא שכלה תטבול ואימה תעמוד ע"ג, מי אמר שזה כזה נורא? מסתמא בדורות עברו היו שהלכו כך לטבול בנהר, ואם זה יהיה דבר מקובל, ממילא תהיה מודעות גם לכך שהמקווה צריך להיות מפוקח ע"י רב מוסמך להכשירו, או שיפרסמו שאסור שאשה תטבול במקווה שבבית).


עכל בניית מקוה בבית מצד צוואת ריה"ח יש גם תשובהה ארוכה של הרה"ג אברהם רובין (מרחובות) בשו"ת שלו

עבד הזמן
הודעות: 278
הצטרף: ה' דצמבר 14, 2017 12:13 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי עבד הזמן » ג' ינואר 09, 2018 9:46 am

דיברתי עם אברך יקר בן ת"ח, שסיפר לי שבהגיע בנו לגיל מצוות הלך לשאול את הרב משה צדקה האם לדבר עמו על פגם הברית.
והשיבו הגר"מ: אביך דיבר איתך?, השיבו האברך שלא.
אמר לו הגר"מ גם אבי הרב יהודה צדקה לא דיבר איתי, ומה שאבי לא דיבר איתי אני לא דברתי עם בניי, וכך גם אתה תעשה.

כדכד
הודעות: 2570
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי כדכד » ג' ינואר 09, 2018 10:49 am

לדבר על הפגם באמת לא כדאי אבל לדבר על שמירת הברית אולי כן כדאי ואין ראיה מה שלא עשו כן הדורות הראשונים כי הם היו מטובים מאלה

יקר
הודעות: 98
הצטרף: ד' ספטמבר 14, 2016 4:03 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי יקר » ג' ינואר 09, 2018 7:28 pm

ראיתי בעבר שהח"ח שוחח על כך עם בניו, אולי במאיר עיני ישראל.

יראה- שלם
הודעות: 112
הצטרף: ב' מרץ 27, 2017 9:35 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי יראה- שלם » ג' ינואר 09, 2018 8:29 pm

יקר כתב:ראיתי בעבר שהח"ח שוחח על כך עם בניו, אולי במאיר עיני ישראל.


גאב"ד העה"ח הרי"ט ווייס שליט"א סיפר שרבו ר' משה שניידר דיבר פעם בנושא זה ואמר שכן נהג הח"ח לדבר פעם אחת ותו לא.

אפרקסתא דעניא
הודעות: 2176
הצטרף: ש' אוקטובר 23, 2010 8:36 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ג' ינואר 09, 2018 8:57 pm

עבד הזמן כתב:דיברתי עם אברך יקר בן ת"ח, שסיפר לי שבהגיע בנו לגיל מצוות הלך לשאול את הרב משה צדקה האם לדבר עמו על פגם הברית.
והשיבו הגר"מ: אביך דיבר איתך?, השיבו האברך שלא.
אמר לו הגר"מ גם אבי הרב יהודה צדקה לא דיבר איתי, ומה שאבי לא דיבר איתי אני לא דברתי עם בניי, וכך גם אתה תעשה.


במח"כ, או שהגר"מ צדיק באופן מיוחד (ומדמה הצלחותיו לאחרים), או שהוא תמים באופן מיוחד (ואינו מכיר ויודע מה שקורה בשטח ובדור).

משולש
הודעות: 4505
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי משולש » ג' ינואר 09, 2018 10:20 pm

דרומי כתב:איפוא בדיוק תכניס מקוה בבתים הצפופים?...

עיקר המקווה מספיק אמה על אמה (60 ס"מ על 60 ס"מ), זה יותר קטן ממקלחון מרובע. (אפשר להחליף את האמבטיה הביתית במקווה, לא כן?)

הרואה
הודעות: 781
הצטרף: ג' פברואר 14, 2017 2:57 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי הרואה » ג' ינואר 09, 2018 10:37 pm

בן ירושלים כתב:סיפר לי מפקח חינוכי ותיק. באחת הכיתות הבינוניות היה מלמד חסידי שלימד חומש. כל פעם לפני שהיה מגיע לאיזה רש"י "מענין" היה נכנס ללחץ ואומר לילדים מתוך לחץ שאת זה מדלגים. הילדים קלטו מיד את הענין, ומדי פעם מישהו הצביע בתמימות ושאל משהו בסגנון" לא הייתי בשיעור שעבר אבל יש רש"י שלא הבנתי" וכמובן הצביע על איזה רש"י "מענין". כך הילדים התעללו בו. והוא היה מתפרץ ומחרף ומגדף אותם. סופו של דבר הסיפור הגיע למפקח. הוא קרא לילד הכי בעייתי ואמר לו שהוא מבין שהנושא מאד מענין אותו ולכן כדאי שאביו יסביר לו את כל הענין. כמובן הילד התחלחל ובכה. או אז אמר לו המפקח "תראה כל מה שאתה רוצה לדעת תבוא אלי ואני אסביר לך. אין לי מה להסתיר ממך אבל מדרכי הצניעות שהרב'ה בכיתה לא ידבר בענינים אלו ברבים". את אותה אמירה אחר כך אמר בכיתה לכולם. ומאידך, הסביר לאותו רב'ה שילמד בטבעיות וישתדל לא לגרות ולהצית הדמיון. וילדים מגיבים בטבעיות כשזה טבעי אצל המלמד , וגם אם מרגיש שהוא לא מסוגל ללמד את החומר בצורה שיתיישב על דעתם, שיאמר שהנושא הזה יתברר להם שיהיו יותר מבוגרים וכעת לא כדאי ללמוד זאת. וראה זה פלא תוך תקופה קצרה הכל חזר לתיקנו.

שמעתי מחסיד גור, שאצלם בישיבה קטנה כל הבחורים ידעו בעל פה את המשנ"ב בהלכות צניעות...

ברוז
הודעות: 787
הצטרף: ו' מאי 12, 2017 12:10 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי ברוז » ג' ינואר 09, 2018 10:57 pm

משולש כתב:
דרומי כתב:איפוא בדיוק תכניס מקוה בבתים הצפופים?...

עיקר המקווה מספיק אמה על אמה (60 ס"מ על 60 ס"מ), זה יותר קטן ממקלחון מרובע. (אפשר להחליף את האמבטיה הביתית במקווה, לא כן?)

ראו כאן:
http://www.mikveh-malchut.co.il/%D7%92% ... %95%D7%AA/

ברוז
הודעות: 787
הצטרף: ו' מאי 12, 2017 12:10 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי ברוז » ג' ינואר 09, 2018 10:58 pm

הרואה כתב:
בן ירושלים כתב:סיפר לי מפקח חינוכי ותיק. באחת הכיתות הבינוניות היה מלמד חסידי שלימד חומש. כל פעם לפני שהיה מגיע לאיזה רש"י "מענין" היה נכנס ללחץ ואומר לילדים מתוך לחץ שאת זה מדלגים. הילדים קלטו מיד את הענין, ומדי פעם מישהו הצביע בתמימות ושאל משהו בסגנון" לא הייתי בשיעור שעבר אבל יש רש"י שלא הבנתי" וכמובן הצביע על איזה רש"י "מענין". כך הילדים התעללו בו. והוא היה מתפרץ ומחרף ומגדף אותם. סופו של דבר הסיפור הגיע למפקח. הוא קרא לילד הכי בעייתי ואמר לו שהוא מבין שהנושא מאד מענין אותו ולכן כדאי שאביו יסביר לו את כל הענין. כמובן הילד התחלחל ובכה. או אז אמר לו המפקח "תראה כל מה שאתה רוצה לדעת תבוא אלי ואני אסביר לך. אין לי מה להסתיר ממך אבל מדרכי הצניעות שהרב'ה בכיתה לא ידבר בענינים אלו ברבים". את אותה אמירה אחר כך אמר בכיתה לכולם. ומאידך, הסביר לאותו רב'ה שילמד בטבעיות וישתדל לא לגרות ולהצית הדמיון. וילדים מגיבים בטבעיות כשזה טבעי אצל המלמד , וגם אם מרגיש שהוא לא מסוגל ללמד את החומר בצורה שיתיישב על דעתם, שיאמר שהנושא הזה יתברר להם שיהיו יותר מבוגרים וכעת לא כדאי ללמוד זאת. וראה זה פלא תוך תקופה קצרה הכל חזר לתיקנו.

שמעתי מחסיד גור, שאצלם בישיבה קטנה כל הבחורים ידעו בעל פה את המשנ"ב בהלכות צניעות...

שאולזון ?

דמשק
הודעות: 408
הצטרף: ב' פברואר 27, 2017 9:26 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי דמשק » ג' ינואר 09, 2018 11:07 pm

יראה- שלם כתב:
יקר כתב:ראיתי בעבר שהח"ח שוחח על כך עם בניו, אולי במאיר עיני ישראל.


גאב"ד העה"ח הרי"ט ווייס שליט"א סיפר שרבו ר' משה שניידר דיבר פעם בנושא זה ואמר שכן נהג הח"ח לדבר פעם אחת ותו לא.
קבצים מצורפים
1.png
1.png (23.79 KiB) נצפה 3893 פעמים
2.png
2.png (17.85 KiB) נצפה 3893 פעמים

ישראליק
הודעות: 313
הצטרף: ב' ספטמבר 03, 2012 8:18 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי ישראליק » ג' ינואר 09, 2018 11:24 pmברצוני לצרף פה שאלה ממכתב שנשלח אל הראש ישיבה שליט"א, התשובה הוא באידיש, ומי שרוצה יוכל לבקש את זה באישי.
קבצים מצורפים
קדושה.PNG
שאלה בעניני קדושה
קדושה.PNG (108.25 KiB) נצפה 3885 פעמים

הרואה
הודעות: 781
הצטרף: ג' פברואר 14, 2017 2:57 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי הרואה » ד' ינואר 10, 2018 12:00 am

ברוז כתב:
הרואה כתב:
בן ירושלים כתב:סיפר לי מפקח חינוכי ותיק. באחת הכיתות הבינוניות היה מלמד חסידי שלימד חומש. כל פעם לפני שהיה מגיע לאיזה רש"י "מענין" היה נכנס ללחץ ואומר לילדים מתוך לחץ שאת זה מדלגים. הילדים קלטו מיד את הענין, ומדי פעם מישהו הצביע בתמימות ושאל משהו בסגנון" לא הייתי בשיעור שעבר אבל יש רש"י שלא הבנתי" וכמובן הצביע על איזה רש"י "מענין". כך הילדים התעללו בו. והוא היה מתפרץ ומחרף ומגדף אותם. סופו של דבר הסיפור הגיע למפקח. הוא קרא לילד הכי בעייתי ואמר לו שהוא מבין שהנושא מאד מענין אותו ולכן כדאי שאביו יסביר לו את כל הענין. כמובן הילד התחלחל ובכה. או אז אמר לו המפקח "תראה כל מה שאתה רוצה לדעת תבוא אלי ואני אסביר לך. אין לי מה להסתיר ממך אבל מדרכי הצניעות שהרב'ה בכיתה לא ידבר בענינים אלו ברבים". את אותה אמירה אחר כך אמר בכיתה לכולם. ומאידך, הסביר לאותו רב'ה שילמד בטבעיות וישתדל לא לגרות ולהצית הדמיון. וילדים מגיבים בטבעיות כשזה טבעי אצל המלמד , וגם אם מרגיש שהוא לא מסוגל ללמד את החומר בצורה שיתיישב על דעתם, שיאמר שהנושא הזה יתברר להם שיהיו יותר מבוגרים וכעת לא כדאי ללמוד זאת. וראה זה פלא תוך תקופה קצרה הכל חזר לתיקנו.

שמעתי מחסיד גור, שאצלם בישיבה קטנה כל הבחורים ידעו בעל פה את המשנ"ב בהלכות צניעות...

שאולזון ?

לא.

כדכד
הודעות: 2570
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי כדכד » ד' ינואר 10, 2018 12:00 pm

יראה- שלם כתב:
יקר כתב:ראיתי בעבר שהח"ח שוחח על כך עם בניו, אולי במאיר עיני ישראל.


גאב"ד העה"ח הרי"ט ווייס שליט"א סיפר שרבו ר' משה שניידר דיבר פעם בנושא זה ואמר שכן נהג הח"ח לדבר פעם אחת ותו לא.

מה שאני זוכר שמובא (אולי אצל הרב וולבה) מהח"ח שהוא דיבר עם בנו מיזמתו פ"א ואמר לבן שאם ירצה אח"כ לשאול שישאל אבל הוא מיזמתו מדבר רק פעם א' ושמעתי מרב אחד שהח"ח נהג כך כדי שהבן לא יובך כל פעם שרוצה לדר איתו ויחשוב ששוב רוצה לדבר על כך

מענה איש
הודעות: 479
הצטרף: ה' יולי 06, 2017 12:14 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי מענה איש » ב' ינואר 22, 2018 8:26 am

בנוגע למה שהוזכר בשם הרב צדקה לכאו' כדבריו שהרי אסור לבן להיכנס למרחץ יחד עם אביו ועל אחת כמה וכמה לדבר בדברים הללו בפרטות, ומה שמביאים מהח''ח יותר נראה שהוא דיבר אתו באופן כללי על הנושא של קדושה ולא לירד בפרטים הטכניים של העניין
אשמח לדעתכם כי מזה תקופה אני מתחבט היאך לנהוג?

אוהב אוצר
הודעות: 2575
הצטרף: ו' יולי 02, 2010 12:40 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ב' ינואר 22, 2018 10:53 am


מוישה
הודעות: 96
הצטרף: ה' ספטמבר 22, 2011 11:26 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי מוישה » ב' ינואר 22, 2018 10:57 pm

אולי כבר העלו.
קבצים מצורפים
הרב בן סימון – חינוך לקדושה באופן רגוע, בריא ופרופורציונאלי.pdf
(196.2 KiB) הורד 169 פעמים

אוהב אוצר
הודעות: 2575
הצטרף: ו' יולי 02, 2010 12:40 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ב' ינואר 22, 2018 11:35 pm

מוישה כתב:אולי כבר העלו.

בקישור שמעליך....

כדכד
הודעות: 2570
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי כדכד » ג' ינואר 23, 2018 10:01 am

מענה איש כתב:בנוגע למה שהוזכר בשם הרב צדקה לכאו' כדבריו שהרי אסור לבן להיכנס למרחץ יחד עם אביו ועל אחת כמה וכמה לדבר בדברים הללו בפרטות, ומה שמביאים מהח''ח יותר נראה שהוא דיבר אתו באופן כללי על הנושא של קדושה ולא לירד בפרטים הטכניים של העניין
אשמח לדעתכם כי מזה תקופה אני מתחבט היאך לנהוג?

דברי כת"ר אינם נראים
חשו להרהור ממראה עינים שיוביל למחשבות לא טובות בנושא אבל לדבר על הענין באופן מסודר רק מוסיף טוב לנושא הזה ושלא לדבר בכלל זה הרבה יותר גרוע.
מה שכת"ר כתב "לירד בפרטים הטכניים" אם כוונתו להדרכת חתנים הרי בזהב ודאי צודק שמקובל להדריך רק סמוך לחתונה, אבל ברור מכל מי שהביא את הבח"ח שהוא לא רק "דיבר אתו באופן כללי על הנושא של קדושה" אלא הסביר לו את הענין של שמירת הברית באופן כללי

ישראליק
הודעות: 313
הצטרף: ב' ספטמבר 03, 2012 8:18 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי ישראליק » ד' אפריל 18, 2018 10:22 pm

ישראליק כתב:


אני מעתיק פה המכתב יומי שכתב הראש ישיבה לתלמידיו היקרים - מתורגם לעברית:

בעזרת ה' יתברך יום ד' לסדר טהרה, ג' אייר, י"ח לעומר, שנת תשע"ח לפרט קטן


לכבוד ... נרו יאיר

אם יש לך ילדים אתה צריך לשמור עליהם, ילדים טובים לא קוטפים מהעצים, אם רוצים לזכות לילדים טובים צריך לשמור עליהם מאז שהם קטנים.

מוהרא"ש מסביר את דברי רבינו (ספר המידות, אות בנים, סימן נד): "עַל יְדֵי חֲנוּכָּה וְנֵר שַׁבָּת הֲוֵי לֵהּ בָּנִים תַּלְמִידֵי חֲכָמִים", הכוונה היא: שאם הורים מתעניינים במה שהילדים שלהם עושים, מי החברים שלהם וכו' וכו', הם יזכו לילדים טובים. כמו שרואים (פסחים ז): "חִפּוּשׂ מִנֵּרוֹת, וְנֵרוֹת מִנֵּר", לומדים מכך שאם מחפשים דבר מסוים בנרות, אם שומרים על הילדים ובודקים עם מי הם מתחברים, שומרים עליהם לאן הם הולכים ואיפה הם מסתובבים וכו', זוכים לילדים תלמידי חכמים.

לצערנו יש היום הרבה אנשים מושחתים, מסתובבים בינינו אנשים חולים שמחפשים לפגוע בילדים ובחורים, הם מחפשים להכשיל בעבירות קרבנות תמימים. לכן מוטל על ההורים כחובת השעה לדבר עם ילדיהם על קדושת הברית. צריך לדבר עם הילדים בצורה ברורה ומדויקת -ללא רמזים- שצריך להיות טהורים; צריך להסביר להם מה הכוונה טהורים, שטהורים הכוונה היא לשמור את האות ברית, שאסור לגעת באות ברית קודש, כמו כן צריכים לשמור את העיניים וכו'. וכמובן שאסור לאף אחד לגעת בהם באות ברית קודש. להגיד להם שאם מישהו לוקח אותם הצידה ונוגע בהם במקום הזה וכו', חייבים לבוא לספר, שלא יפחדו לספר אפילו אם מישהו מפחיד אותם ומזהיר אותם לא לספר.

כמובן שכאשר מדברים עם ילדים, בפרט עם ילדים קטנים, אסור להבהיל אותם, צריך לדבר איתם בבטחון ובטבעיות, לא להתגמגם ולא לפחד שהם ישאלו שאלות שלא נדע מה לענות עליהם. צריך להגיד להם בבטחון: "כאן אסור לגעת". מדוע ולמה? "כי ככה ה' אמר", "אם מישהו נוגע בך כאן תספר לאבא ואמא".

גם עם בנות צריך לדבר על קדושה, צריך להזהיר אותן שכאשר הן הולכות לחברות או משפחה, הן צריכות לדעת ולזכור שאף אחד לא יכול לגעת בהן במקומות צנועים, צריך להסביר להן בדיוק איפה וכו'. וכשאומרים שאף אחד לא יכול לגעת בהן הכוונה היא אף אחד!.
צריך לדבר איתן שהמשחקים עם חברות יהיו אך ורק משחקים עדינים, לא משחקים במשחק "רופא" או כל משחק אחר שצריך להתפשט וכו', כמו כן לא ישנים עם חברה במיטה וכו'.

אני יודע שזה נושא שקשה לדבר עליו, הרבה יותר קל לא לדבר על זה וכו', אבל אם לא מדברים על כך עם הילדים ובגלל זה קורה ח"ו משהו רע, מנוול תופס ילד ועושה איתו מעשה תועבה ומשחית אותו, זה כמו לקחת סכין ולהרוג את הילד לכל החיים.
כמה ילדים היו יכולים להציל אם היו מדברים איתם על הנושאים האלו מראש?!
בבקשה אל תתייחס לדברים שאני כותב בקלות דעת, תאמין לי שהרבה יותר קל לי לא לכתוב על כך, הרבה יותר קל לי להתעלם מכל הנושא הזה, אני פשוט רוצה להציל את ילדיך, שלא יהפכו לאומללים בגלל אנשים רעים
.

היום בעז"ה יתקיים השיעור השבועי, חשוב מאד שתגיע לשיעור כל שבוע, כי כאשר יש סביבה טובה עם חברים טובים הטוב גם ידבק בך. אם נכנסים לחנות שמוכרת בשמים, אפילו אם לא קונים בושם, הריח נדבק ויש מהאדם ריח טוב. וכך גם להיפך, אם מסתובבים במקום שיש ריח רע, הריח נדבק והאדם מריח לא טוב.
אותו הדבר ברוחניות; אפילו אם אתה נופל לאן שאתה נופל, אתה עושה מה שאתה עושה, אבל תסתובב עם חברים טובים, תגיע לשיעורים בהיכל הקודש, בסופו של דבר תהיה יהודי כשר, כי לא ייתכן שלא ידבק בך משהו טוב. אבל אם יש חברים לא טובים ולא שומעים דברי חיזוק, אפילו אדם טוב וכשר יתקרר עם זמן.

לאחר השיעור אל תרוץ מיד הביתה, אני רוצה לשאול בשלומך ולהתעניין אם הכל בסדר וכו', לעיתים יכול לעבור כמה חודשים שאני לא שומע ממך, למרות שאני רואה שאתה מגיע לשיעור בגלל שמיד אחרי השיעור אתה הולך הביתה. לכן בבקשה תמתין אחרי השיעור שאוכל לומר לך שלום.. בסה"כ אני רק רוצה לחזק אותך ולעזור לך שיהיו לך חיים טובים.

ה' יעזור שיהיה לך הצלחה בכל העניינים.

פלגינן
הודעות: 2394
הצטרף: ג' יולי 17, 2012 10:46 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי פלגינן » א' מאי 06, 2018 9:46 am

מה מקורו?
קבצים מצורפים
איך לפתח שיח בבית שמאפשר דיבור.pdf
(877.25 KiB) הורד 159 פעמים

תל אביבי
הודעות: 90
הצטרף: ב' נובמבר 07, 2016 5:19 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי תל אביבי » א' מאי 06, 2018 11:09 am

פלגינן כתב:מה מקורו?

אשה בשם גליה סברסוב פירסמה לאחרונה ב'מקומונים' שהיא שולחת מיילים מידי כמה ימים בעניינים הללו לנשים בלבד בשליחת מייל לכתובת: muganut101@gmail.com והיא שולחת את המיילים דרך הכתובת GALIA.SAB@gmail.com.‏.
מצורף 2 פרקים נוספים ששלחה, לעיונכם.
את הפרשנות אני משאיר לכם...
קבצים מצורפים
תרגילים פרקטיים כדי להסביר לילדים על מוגנות.pdf
(820.49 KiB) הורד 173 פעמים
איך לזהות עם הילד שלי נפגע.pdf
(458.15 KiB) הורד 177 פעמים

עתניאל בן קנז
הודעות: 1439
הצטרף: ד' מאי 22, 2013 8:27 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' מאי 09, 2018 7:51 pm

תל אביבי כתב:
פלגינן כתב:מה מקורו?

אשה בשם גליה סברסוב פירסמה לאחרונה ב'מקומונים' שהיא שולחת מיילים מידי כמה ימים בעניינים הללו לנשים בלבד בשליחת מייל לכתובת: muganut101@gmail.com והיא שולחת את המיילים דרך הכתובת GALIA.SAB@gmail.com..‏.
מצורף 2 פרקים נוספים ששלחה, לעיונכם.
את הפרשנות אני משאיר לכם...

יפה מאוד.

משולש
הודעות: 4505
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי משולש » ד' יוני 20, 2018 10:36 pm

ישנו קו "ונשמרתם" שמיועד לתיקון פגם הברית.
שם הוא טוען בשם גדולי ישראל שחובה להודיע ולפרסם לילדים את כל האיסורים בעניין (ראיה, הרהור, קישוי לדעת, נגיעה באו"מ, וכו'), ואסור להתחשב כלל במה שמקובל כאילו יש "מנהג" לא לדבר על זה, כי רבים חללים הפילה שילדים נתקלים בזה בתמימותם בלי לדעת כלל שיש פה צד איסור כלל. וכל הנושרים וכל המתקלקלים התחילו מזה. ועוד הרבה צרות ואסונות ומקרים רעים שקורים ליחיד ולציבור בגלל זה.

(וגם נותן דרכי תשובה מסודרים לעניין).

מספר הקו: 077-2222221

ונתנו ידידים
הודעות: 505
הצטרף: ה' יולי 14, 2016 9:27 am

Re: 2 שאלות חשובות (בעניינים רגישים)

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' יוני 20, 2018 11:24 pm

משולש כתב:ישנו קו "ונשמרתם" שמיועד לתיקון פגם הברית.
שם הוא טוען בשם גדולי ישראל שחובה להודיע ולפרסם לילדים את כל האיסורים בעניין (ראיה, הרהור, קישוי לדעת, נגיעה באו"מ, וכו'), ואסור להתחשב כלל במה שמקובל כאילו יש "מנהג" לא לדבר על זה, כי רבים חללים הפילה שילדים נתקלים בזה בתמימותם בלי לדעת כלל שיש פה צד איסור כלל. וכל הנושרים וכל המתקלקלים התחילו מזה. ועוד הרבה צרות ואסונות ומקרים רעים שקורים ליחיד ולציבור בגלל זה.

(וגם נותן דרכי תשובה מסודרים לעניין).

מספר הקו: 077-2222221

מי זה הוא ומי הם גדולי ישראל, ישנם המון גדו"י שחולקים על דעה זו, שכל אחד ינהג לפי הנהגת רבותיו, ובהזדמנות זו אתמהה על כמה מהכותבים באשכול זה ששואלים הדרכה מאת כמה ניקים אנונמים בענינים כאלו והאם אין להם עם מי להתיעץ, אדם חשוב או איש חינוך שהם קרובים אליו. ואם באמת לא אז שקודם יתקנו את הנושא הזה לפני שיתקנו את הילדים, כי מפורש הוא במשנה עשה לך רב וקנה לך חבר.


חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים