בעיה שלא מקבלת את המימד שלה - באוטובוסים

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
מכון חכמי ספרד

Re: בעיה שלא מקבלת את המימד שלה - באוטובוסים

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' יוני 04, 2017 2:01 pm

הבנתי את דבריך ואת דברי הפרי יהושע.
לשיטתכם אי"צ להגיע למצב של דרכא אחרינא.
תתן לבן לעבור ליד קובה של זונות, ויעשה הבן ולא יחטא.

אני חושש שזו השקפה שיונקת מתרבות אחרת. לא מחז"ל.

ליבא לתיובתא

הודעהעל ידי ליבא לתיובתא » א' יוני 04, 2017 2:06 pm

נזכר פה מקום ההחטאה הגדול, הלא הוא בנין הספה"ל בירושלים. ומלבד מה שכ"א ששוהה שם לרגעים מספר נחרד למראה בחורי ה"חמד" הרבים שיושבים וצופים בכל "חמודי תבל" [זה גזל כי המחשבים שם לצרכי מחקר בלבד], עד שעמיתיהם החופשיים בני המקום הנצרכים למחשב לצרכי מחקר עומדים ביבושת ומחכים, מלבד הזעזוע הרב, הבושה מאחינו החופשיים גדולה ביותר, הן מחמת חילול ה', והן מחמת "ההתעלקות" על מחשבי הספריה כפשוטה. פעמים רבות שאני במקום לקריאת כת"י, ואני פשוט מתבייש להכנס עם מדיי החרדיים, המצביעים כביכול על מטרת הגעתי למקום. את האולם הראשי אני חולף ביעף ופשוט רץ לקומה התחתונה - א"ק כתבי יד.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' יוני 04, 2017 2:07 pm

כבוד אש משמים,צריך להבין שכל עניני הטכנולוגיה זה נסיון שלא הכירו אותו,אף אחד לא אמר להסתגר בביתו אבל זה אומר שיש כאן נסיון שצריך לחשוב איך להתמודד ולא להיות במצב של הבת יענה.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' יוני 04, 2017 2:11 pm

מכון חכמי ספרד כתב:הבנתי את דבריך ואת דברי הפרי יהושע.

לא צריך להביא בכוח לידי נסיון, אלא לחיות כטבע העולם הרגיל בו חיים, ולהתמודד, והדרך ליצור כלים, זה בין השאר לעודד ליצירה אבל בהחלט להתמודד גם בדרכים המקובלות בעולם ולקדש אותם, כך כינה זאת הגר"א זיע"א עניין זה "להוציא בולעם מפיהם". כך הייתה שיטת הלימוד של הגר"ח רציאונלזים מול השכלה, כך הייתה שיטת המוסר הומניזים מול הומנזים של הרנסנס, וכן נוברהדוק רכבה על הגל של המהפכנות ברוסיה, וכן החסידות ואכמ"ל, אני מקווה שהרעיון ברור, ולא נשמע עוד פעם איך אתה הופך את המשל לנמשל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' יוני 04, 2017 2:42 pm

עובדיה חן כתב:כבוד אש משמים,צריך להבין שכל עניני הטכנולוגיה זה נסיון שלא הכירו אותו,אף אחד לא אמר להסתגר בביתו אבל זה אומר שיש כאן נסיון שצריך לחשוב איך להתמודד ולא להיות במצב של הבת יענה.

ברור שישנם ניסיונות ותמיד יהיו אבל צורת ההתמודדות צריכה להיות ע"י הקניית כלים לבחור ולא ע"י נעילתו בכלוב/הסעה פרטית.
היום משום שאין אנשי חינוך אמיתיים כמעט אז כל חכמולוג מסביר שצריך לנעול את הבחורים באיזה אי נידח עם פיקוח צמוד או להעניש בצורות מבישות את המתמודדים, לא זו הדרך ובזה אין תועלת כלל ואולי יש נזק.
צריך חינוך אמיתי שמבוסס על כך שה' אוהב את בריותיו וגם אם הם נופלים. ואין שום 'בעיה' בבחור שנפל אדרבה זו הדרך בזה העולם ליפול ולקום, רק שצריך לנסות ולהתמודד שהנפילות יהיו יותר ויותר קטנות עם הזמן ולקום עם תובנות מהנפילה כדי לעלות גבוה יותר.
אני לא אומר שצריך לדחוף את הבחורים כדי שיפלו אבל כן להסביר להם שזו הדרך ולא צריך להיבהל מכך.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' יוני 04, 2017 2:43 pm

תסלח לי, אבל אם זה מה שהבנת אתה בבעיה גדולה מאוד ואולי צריך טיפול.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב א' יוני 04, 2017 11:16 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' יוני 04, 2017 2:48 pm

הרב פר"י,
אתם מדברים שמתוך שאדם בונה את עצמו בשכלתנות התורה, בהומניות המוסרית ובמהפכנות הנובהרדקית, יכול להיות רגוע כשילדיו או תלמידיו נוסעים ליד מסכים פעילים.
(מקוה שלא התהפך המשל לנמשל).

ואני רק מצטט:
א. בעידנא דיצרא בישא לית דמדכר וכו'.
ב. "בזמן התגברות התאוה, אדם מאבד כמעט כל היראת שמים שלו". לשון הסטייפלר בברכת פרץ, כמדומני.

לשיטתכם ניתן לכתחילה לעבור ליד פתח של ע"ז, ולשיטת החכם מכל האדם, אל תקרב אל פתח ביתה.

הדברים כה פשוטים וברורים, עד שיש מקום לתהות אולי התובנות התעוותו כל כך, מרוב ריאקציה לממסד ולתרבות התדהמות בי.נ. שמייצג את קו ישיבות וגו'.
בעינים פקוחות של צורה, אנו מוכרחים למצוא כל פתרון שירחיק אותנו ואת ילדינו מטינופת, בלי מילים גבוהות.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' יוני 04, 2017 2:58 pm

אש משמים כתב:

תסלח לי, אבל אם זה מה שהבנת אתה בבעיה גדולה מאוד ואולי צריך טיפול חינוכי.

תנחש מי כתב את המילים הבאות:
צריך לגדל את הילדים/בחורים לדעת להתמודד ולא לפקח עליהם כאילו שהם עם בעיה. כולנו בני אדם עם ניסיונות, עליות ומורדות ואפילו נפילות, אלא שצריך להתגבר ולהתמודד!
עכ"ל.

ועוד נקודה.
כת"ר כתב בהמשך דבריו, כהאי לישנא:
צריך לחשוב על פתרון בנתינת "כלי התמודדות" ולא בהסעות פרטיות. צריך לחשוב על פתרון אמיתי ולתווך הרחוק ולא ל'כאן ועכשיו'.
עכ"ל.

חזק וברוך. זו שאלתי מתחילת האשכול, וגם אני מבקש לחשוב על פתרון. הרעיון בהסעות פרטיות הועלה כעובדה קיימת, לא כקריאה לרבים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' יוני 04, 2017 3:16 pm

על זה כתבתי שצריך חינוך אמיתי.
חינוך אמיתי הוא חינוך מתוך אהבת אמת מתוך כנות וישרות.
תקרא קצת איך ה'חזון איש' נתן לרפאל הלפרין כלים להתמודד עם נפילותיו איך גילה את אהבתו כלפיו ולא נזף בו כל הזמן ושלח אותו לאיזה מוסד סגור, וכן במכתבים ששלח לו הוא מעודד אותו ונותן בו תקווה ואושר.
אני לא מחנך דגול אבל ניסיון החיים שלי ושל סבבתי מראה שלא הגדרים והשמירות מחזקים אלא העידוד המתמיד באכפתיות אמיתית הם הנותנים כח להתמודד.
השמירות שאתה מדבר עליהם יש להם מקום באיזה שהיא רמה אבל לא זה חינוך וזה לא מקנה לאדם עצמו כלום, והרי תכלית האדם לעלות את עצמו ולא להיות קשור בשלשלאות של ברזל באיזה אי בודד והעיקר שלא ראה אייפון, אנחנו לא מלאכים שמורחקים מכל ניסיון להפך, כל מטרתינו להיות ב'עולם הניסיונות' ולהתמודד.
אין לי עוד איך להסביר ואני מקווה שהדברים מובנים, כי רחוקים הם היום מעולם המחנכים שהיותם מחנכים רק משום שקשה להם להיות במסגרת תורנית לימודית ואין בהם שום הבנה בנפש האדם וצרכיו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 04, 2017 3:41 pm

ובמלים פשוטות:

כתוב שאם יש דרכא אחרינא צריך ללכת בה, להעדיף אותה. אבל לא כתוב שצריך לסלול דרכא אחרינא.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' יוני 04, 2017 4:02 pm

דרומי כתב:ובמלים פשוטות:

כתוב שאם יש דרכא אחרינא צריך ללכת בה, להעדיף אותה. אבל לא כתוב שצריך לסלול דרכא אחרינא.

האם האיסור לסלול הוא מד"ס או מדאורייתא?

האם כתוב להעדיף או שחובה ללכת באחרינא?

(אגב למי שלא בטוח שלא יכשל, כמובן שלא כתוב שצריך לסלול, פשוט כתוב שצריך להשאר בבית).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 04, 2017 4:20 pm

החובה היא להעדיף דרך אחת מתוך שתי דרכים קיימות.

ודי בזה.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יוני 04, 2017 4:43 pm

מחילה, אבל אינני מסוגל להבין את השאננות.
אני משער בנפשי, שה'מקילים' כאן בפורום נוסעים בעיקר ברכבים פרטיים, או שדרכי נסיעותיהם הם לעתים רחוקות, או שהם נוסעים בדרכים מביתר/מודיעין עלית וכדו' לב"ב וחזור.
כשאני נוסע מעירי לערי המרכז, אני נפגש באוטובוס עם מכשולים זוועתיים ונסיונות קשים (גם לי!), ואינני מסוגל לחשוב איך יעמוד בני הצעיר בגיל 13 באותם נסיונות. ברור שצריך לחפש לזה פתרון ממשי.

היה לי חבר בישיבה מרחובות, ובשביל להגיע לישיבה עם אוטובוס היה עליו לנסוע לתחנה מרכזית ברחובות, ולקחת אוטובוס שיוריד אותו בתחנה מרכזית בירושלים. כדי שלא יהיו לו הנסיונות הללו, היה אביו מגיע ברכבו מדי שבוע (!) בערש"ק ובמוצש"ק, ולוקח עמו את הבחור אל הבית וחזור לישיבה. זה אמנם פתרון קשה ליישום, אבל אשרי האיש שלוקח על עצמו עול כזה לקדושת ילדיו! ולא פלא שזכה לבנים טובים כמו שיש לו. (ולא, הוא לא חסיד...)

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 04, 2017 4:49 pm

נו, אז למה אינך עובר דירה לערי המרכז וחוסך בכך את הנסיעות הללו?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 04, 2017 4:53 pm

או, לחילופין, למה אינך מוכר את כל הספרים שיש לך וכן את המחשב שאתה כותב ממנו ומשתמש בכסף למוניות ספיישל עם חלונות אטומים?

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יוני 04, 2017 5:05 pm

תסביר לי בבקשה מה אתה רוצה בדיוק.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 04, 2017 5:14 pm

אני רוצה שתבין שאין כאן 'מקילים' מול 'מחמירים', כמו שהצגת זאת, אלא פשוט הכרת המציאות. גם אתה יודע שיש מצבים שבהם אין ברירה.

המצב הרצוי הוא שהיינו יושבים בגן עדן ונהנים מזיו השכינה. בפועל זה לא ככה. יש להשלים עם המציאות ולצמצם נזקים באופן נורמלי ושפוי ולא לחלום על דברים שלא קיימים. וכבר אמרו חז"ל שיש דברים שאין אדם ניצול מהם בכל יום.

וכמובן, מי שיש לו כסף מיותר - תבוא עליו ברכה אם אכן יבוא לאסוף את ילדיו מהישיבות ברכבו. אך מי שאין לו - יכיר במצב המצוי ואל ישעה בדברי הבל (יוכבר אמרו כי ההבדל בגימטריא בין המצוי לרצוי הוא כסף).

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יוני 04, 2017 6:12 pm

אני מלכתחילה דברתי על השאננות. קרי: מי שאומר שזה לא כ"כ נורא, והוא לא מבין על מה הזעקה.
אתה כעת מדבר על כמה שייך לתקן את הענין, וזאת באמת שאלה רצינית, כי גם אני אינני רואה פתרון רציני בינתים באופק (אם כי שמחתי מאד שנפתחה ישיבה מתאימה לסגנון שלי בעירי), אבל ודאי שצריך לתת על זה את הדעת ולחפש פתרון, בפרט שבשנים האחרונות הבעיות והנסיונות (בתחום הנסיעה באוטובוס) גדלו וגברו לאין ערוך.
אם אין כאן מישהו שהתכון לומר שזה לא כ"כ נורא - הרי שלא התכונתי על אף אחד.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' יוני 04, 2017 6:29 pm

דרומי כתב:א
המצב הרצוי הוא שהיינו יושבים בגן עדן ונהנים מזיו השכינה. בפועל זה לא ככה. י).

אין נראה שהרצוי הוא ליהנות מזיו השכינה בעוה"ז.
הנשמה ירדה למטה כבדי להתעלות בעבודה בעמל ולא לאכול נהמא דכסופא.
אנו בעוה"ז כדי להתמודד עם נסיונות

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 04, 2017 8:29 pm

ויחד עם זה אנו מבקשים בכל יום: "ואל תביאנו לא לידי נסיון ולא לידי בזיון".

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' יוני 04, 2017 9:26 pm

מכון חכמי ספרד כתב:הרב פר"י,
אתם מדברים שמתוך שאדם בונה את עצמו בשכלתנות התורה, בהומניות המוסרית ובמהפכנות הנובהרדקית, יכול להיות רגוע כשילדיו או תלמידיו נוסעים ליד מסכים פעילים.
(מקוה שלא התהפך המשל לנמשל).

אתה מקווה שלא התהפך וכו'?, אתה מגחך או שבאמת אינך מבין, א"כ באמת חבל להשחית עליך מילים, ואוי לנו שאתה משמש כמחנך, צר לי שאני מתבטא בחריפות, אם דיון אצלך יקרא באיזה דרך עוצמים עיניים אם קודם עין ימין ואח"כ שמאל או להפך, אינך מבין כלום שבכלום, ועוד אתה מתיימר להיות אחד שיש לו ניסיון, מתי תבינו וכנראה אף פעם לא, שאידאולגיה של פחד היא אסון ראשון בחינוך, ולא משנה מה תהיה התוצאה, עצם הפחד הוא כבר האסון!!!.

מילא בין כה זה לא יעזור!!

ואגב אני יכול להתערב עם מי שרוצה שהצלחתי בחינוך לא פחות ממנו.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' יוני 04, 2017 10:07 pm

לעומקו של דבר כתב:
דרומי כתב:ובמלים פשוטות:

(אגב למי שלא בטוח שלא יכשל, כמובן שלא כתוב שצריך לסלול, פשוט כתוב שצריך להשאר בבית).

באגרות משה כותב להדיא לא כך [ובבטוח שייכשל הוא מסתפק].

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » א' יוני 04, 2017 11:37 pm

פלתי כתב:
ברוז כתב:
פרי יהושע כתב:אני מייצג את הקו החינוכי שהצליח באופן יחסי עם ההתמודדות של ישיבות ליטא עם ההשכלה, דהיינו ביצירת כלים ובפיתוח האנדבדואלזים בתוך המערכת התרבותית הקיימת. כמדומני שהצליחו שם יותר מאשר בני ספרד שאתה מייצג את המכון שלהם ברגע שאצלם נוצרו ההתמודדות האלו.

בדיוק בשבת זו אחר הצהרים עברתי סמוך לאחד ממבני הפנימיה באחת הישיבות הגדולות והותיקות של ישיבות ליטא, כלשונך, בעירי בני ברק. לפתע עפה מהחלון שקית גדולה, מאחר וחשבתי אולי היא נפלה בטעות נגשתי לראות מה יש בה.
להפתעתי היו שם עשרות גליונות של עיתונים חילוניים ומשוקצים.

אני לא מאמין שזה קרה.

השקית שמורה עדיין אצלי ע"מ להעבירו לנשיא אותה ישיבה, אשמח להראות לך אותה.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' יוני 04, 2017 11:46 pm

כיון ופותח האשכול מטיח בנו שאנו כביכול לא אמונים על חז"ל ועל הברכת פרץ וכולי, אכתוב גם אני דבר ידוע מחז"ל, הגמ' בעירובין (ס"ג:) פ' הדר:
אמר רב ברונא אמר רב כל הישן בקילעא שאיש ואשתו שרויין בה עליו הכתוב אומר (מיכה ב, ט) נשי עמי תגרשון מבית תענוגיה ואמר רב יוסף אפי' באשתו נדה רבא אמר אם אשתו נדה היא תבא עליו ברכה ולא היא דעד האידנא מאן נטריה.
כנראה שהתורה וחז"ל ידעו שאפשר וצריך לסמוך על הנשמה שהבורא יתברך נפח באדם מדיליה, ואין ממה לחשוש, ושזה גם לא יעזור, כי עד האידנא וכולי, והמבין יבין.

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » א' יוני 04, 2017 11:55 pm

ברוז כתב:השקית שמורה עדיין אצלי ע"מ להעבירו לנשיא אותה ישיבה, אשמח להראות לך אותה.

אל תשכן באוהל עוולה!
ורח"ל זו בעיה חמורה שצריך להתריע עליה, שאנשים יכולים ללכת ברחוב ופתאום מן השמים נוחתת עליהם כל הטומאה שבעולם, איי איי איי, רח"ל צריך להימנע מללכת ברחובות, בפרט מתחת לחלונות של ישיבות ליטא.

ולגוף הדברים לא יוצרים סטטיסטיקה עפ"י מקרה אחד, אם בישיבה אחת יש לבחור שקית עם עיתונים לא אומר כלום על הישיבה, המבדק הוא לקחת את סך הבוגרים של אותו חינוך ולבדוק מה יצא מהם, וכיצד הנהגתם.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ב' יוני 05, 2017 12:01 am

פרי יהושע כתב:כיון ופותח האשכול מטיח בנו שאנו כביכול לא אמונים על חז"ל ועל הברכת פרץ וכולי, אכתוב גם אני דבר ידוע מחז"ל, הגמ' בעירובין (ס"ג:) פ' הדר:
אמר רב ברונא אמר רב כל הישן בקילעא שאיש ואשתו שרויין בה עליו הכתוב אומר (מיכה ב, ט) נשי עמי תגרשון מבית תענוגיה ואמר רב יוסף אפי' באשתו נדה רבא אמר אם אשתו נדה היא תבא עליו ברכה ולא היא דעד האידנא מאן נטריה.
כנראה שהתורה וחז"ל ידעו שאפשר וצריך לסמוך על הנשמה שהבורא יתברך נפח באדם מדיליה, ואין ממה לחשוש, ושזה גם לא יעזור, כי עד האידנא וכולי, והמבין יבין.

פרשת השבוע
סוטה ז' ע"א.
והביא האיש את אשתו אל הכהן - מן התורה האיש מביא את אשתו, אבל אמרו חכמים: מוסרין לו שני תלמידי חכמים, שמא יבא עליה בדרך; רבי יוסי אומר: בעלה נאמן עליה מקל וחומר, ומה נדה שהיא בכרת - בעלה נאמן עליה, סוטה שהיא בלאו - לא כ"ש; אמרו לו: לא, אם אמרת בנדה - שכן יש לה היתר, תאמר בסוטה שאין לה היתר? ואומר: מים גנובים ימתקו וגו'.
פירש"י:
שכן יש לה היתר - לכשתטהר לפיכך אין יצרו תוקפו שמובטח הוא לאחר זמן. שאין לה היתר - אם תמצא טמאה ולפיכך לבו רודף אחריה. גנובים - כלומר דבר האסור לו יצרו רודף אחריו.
(כנראה שהתורה וחז"ל ידעו שאי אפשר ואסור לסמוך על הנשמה אעפ"י שהבורא יתברך נפח באדם מדיליה, ויש ממה לחשוש, ורק שני ת"ח צמודים יעזור, כי דבר האסור לו יצרו רודף אחריו וכולי, והמבין יבין.)
נערך לאחרונה על ידי בינוני ב ב' יוני 05, 2017 12:05 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ב' יוני 05, 2017 12:05 am

ברוז כתב:השקית שמורה עדיין אצלי ע"מ להעבירו לנשיא אותה ישיבה, אשמח להראות לך אותה.

מה יעזור לי שקית אחת. האם אתה מנסה להצביע על "תופעה" עקב מקרה חד פעמי שקרה לך?

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יוני 05, 2017 1:04 am

בינוני כתב:
פרי יהושע כתב:כיון ופותח האשכול מטיח בנו שאנו כביכול לא אמונים על חז"ל ועל הברכת פרץ וכולי, אכתוב גם אני דבר ידוע מחז"ל, הגמ' בעירובין (ס"ג:) פ' הדר:

פרשת השבוע
סוטה ז' ע"א.
והביא האיש את אשתו אל הכהן - מן התורה האיש מביא את אשתו, אבל אמרו חכמים: מוסרין לו שני תלמידי חכמים, שמא יבא עליה בדרך; רבי יוסי אומר: בעלה נאמן עליה מקל וחומר, ומה נדה שהיא בכרת - בעלה נאמן עליה, סוטה שהיא בלאו - לא כ"ש; אמרו לו: לא, אם אמרת בנדה - שכן יש לה היתר, תאמר בסוטה שאין לה היתר? ואומר: מים גנובים ימתקו וגו'.
פירש"י:
שכן יש לה היתר - לכשתטהר לפיכך אין יצרו תוקפו שמובטח הוא לאחר זמן. שאין לה היתר - אם תמצא טמאה ולפיכך לבו רודף אחריה. גנובים - כלומר דבר האסור לו יצרו רודף אחריו.
(כנראה שהתורה וחז"ל ידעו שאי אפשר ואסור לסמוך על הנשמה אעפ"י שהבורא יתברך נפח באדם מדיליה, ויש ממה לחשוש, ורק שני ת"ח צמודים יעזור, כי דבר האסור לו יצרו רודף אחריו וכולי, והמבין יבין.)

לא אמרתי שתמיד מותר וצריך לסמוך על הבן אדם, אלא שנראה שמה שנוגע למנהגו של עולם, לא חשוב כהבאתו לידי ניסיון, ובזה צריכה להיות השיטה אחרת, ואגב ידועים דברי האבן שלמה [שהם פשוטים רק מפני שאתם לא מסוגלים בלי להתווכח על מקורות], בעניין זה, שאדם שיוצא מביתו אם ינסה להלחם בעצמו לא יעזור לו כי היצר רק יתגבר בעקבות המלחמה שלו, ולכן מוטב שיתפלל, ולא ילחם בעצמו כ"כ.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יוני 05, 2017 8:51 am

נראה שיש פה אנשים שממש מנסים לא להבין בכח.
כל מה שאמרו פה זה שצורת חינוך וגידול הבחורים צריכה להיות כך שנותנים לבחור לחיות ולהתמודד במהלך חייו ולא נועלים אותו במוסד סגור או שמריצים אחריו מפקח לכל חור כי זה לא נותן כלום לבחור ורק מזיק לו ואילו כשהוא מתמודד עם החיים הרי הוא עולה ומתעלה באמת, כמובן שהכל בצורה כללית כי לא יתנו לשום בחור ביד את כל נסיונות הדור כדי שיתמודד אבל מצד שני לא רודפים אחריו כדי שלא יצטרך להתמודד כלל.
כל ה"ראיות" שמובאות כאן הם הוצאו מהקשרם לחלוטין כי לא מבואר בגמ' "דרך חיים" אלא על מקרים מיוחדים ושונים שבהם צריך שמירה מיוחדת.
אני לא חושב שהנאמר לעיל כ"כ מחודש שצריך לזה ראיות, כל בר דעת מבין שלא צריך לרדוף אנשים ולא צריך לא לתת להם לזוז ושזה רק מזיק ומי שלא מבין יחפש לראות מהנסיון מה יצא מאלו ומה יצא (אם יצא) מהכלואים והנרדפים.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ב' יוני 05, 2017 9:55 am

קשה להבין את הזעם הנורא.
הוצגה בעיה של נסיעות ליליות לצד עשרות מסכים, לא הוצג שום פתרון.

לא שמענו עדיין מהרוטנים והקוצפים שום מענה קונקרטי. כי יש טיפול עזרה ראשונה [שהיא נדרשת כרגע], ויש טיפולים יסודיים יותר שצריך לבסס אריח על גבי לבינה.
נערך לאחרונה על ידי מכון חכמי ספרד ב ב' יוני 05, 2017 10:38 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יוני 05, 2017 10:34 am

הוצגו הרבה פתרונות, החל משליחת רכב ספיישל וכלה בהענקת נגן לבחור שימולא בתוכן כה רב ועשיר עד שלא יהיה לו צורך לחפש זאת אצל שכניו.

אפשר לדאוג גם שהוא יהיה עייף מאוד עד כדי כך שהוא פשוט יישן כל הדרך. [מסופר על חסיד אחד ברוסיה בשנים הקשות, שאשתו דרשה ממנו לבוא אתה לתיאטרון וכשראה שכלתה אליו הרעה הסכים. הוא נכנס לשם, פשט את נעליו והתרווח על המושב ונרדם עמוקות עד שנחירותיו הפריעו לצופים... ומאז אשתו חדלה לבקש זאת שוב, כמובן].

אפשר אולי לאתגר אותו בחידה קשה שיצטרך לפצח ולחשוב עליה כל הדרך.

איני רואה באופק הקרוב פתרונות יותר פשוטים ומעשיים.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' יוני 05, 2017 12:43 pm

דוקא הפתרון של הנגן הוא כן פשוט ומעשי, וכן אני מדריך את כל תלמידי.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' יוני 05, 2017 12:52 pm

מכון חכמי ספרד כתב:קשה להבין את הזעם הנורא.
הוצגה בעיה של נסיעות ליליות לצד עשרות מסכים, לא הוצג שום פתרון.

לא שמענו עדיין מהרוטנים והקוצפים שום מענה קונקרטי. כי יש טיפול עזרה ראשונה [שהיא נדרשת כרגע], ויש טיפולים יסודיים יותר שצריך לבסס אריח על גבי לבינה.

לא הוצגה בעיה. הוצג חשש. שהמציגים יקחו ואליום .... ואכן כן שם האשכול נכון: "בעיה שלא מקבלת את המימד שלה באוטובוסים" - אלא מנופחת מעבר לפרופורציה...
זה שהראש צריך להיות עסוק במשהו זה קריטי תמיד! גם בבית המדרש יש יצר הרע.

לא רע פתרון עם נגן, אם כי אני מאלו שעוד אוחזים בכך שישקיע את הראש בשאלה טובה וכו', ועדיף בלי נגנים וקטנות המוח.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' יוני 05, 2017 12:57 pm

קו ירוק כתב:לא רע פתרון עם נגן, אם כי אני מאלו שעוד אוחזים בכך שישקיע את הראש בשאלה טובה וכו', ועדיף בלי נגנים וקטנות המוח.

לא פרקטי לכל בחור צעיר.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ב' יוני 05, 2017 1:10 pm

קו ירוק כתב:לא הוצגה בעיה. הוצג חשש

רק לפני שבועיים שלח אלי הגר"י זילברשטיין בחור ממשפחה נהדרת שהנפילה שלו היתה מאוטובוסים.
אתה מדבר רק על חשש?
גם אני לא נוסע בתח"צ, אך כשאני נתקל שוב ושוב בבעיות שהתפתחו באוטובוסים, קמתי ונסעתי בעצמי מירושלים לרחובות, רק לצורך אמדן הבעיה, והבנתי את נפש הילד.

הקוצפים דלעיל לא הציגו פתרונות קונקרטיים, אלא קצף בין השפתיים, לחינם.
הנושאים הללו כל כך מורכבים שזו בורות לנפנף אותם באמירת 'תתמודד' [ואיני מתכוון אליך]. הילד מבקש עזרה, וא"א להשליך אותו בדד.

לעניין מה שכתבת,
אכן. הלואי וזו בעיה שמנופחת מכל פרופורציה. בינתיים זו עובדה קיימת

הרוצה להחכים

הודעהעל ידי הרוצה להחכים » ב' יוני 05, 2017 1:55 pm

מכון חכמי ספרד כתב:
קו ירוק כתב:לא הוצגה בעיה. הוצג חשש

רק לפני שבועיים שלח אלי הגר"י זילברשטיין בחור ממשפחה נהדרת שהנפילה שלו היתה מאוטובוסים.
אתה מדבר רק על חשש?
גם אני לא נוסע בתח"צ, אך כשאני נתקל שוב ושוב בבעיות שהתפתחו באוטובוסים, קמתי ונסעתי בעצמי מירושלים לרחובות, רק לצורך אמדן הבעיה, והבנתי את נפש הילד.

הקוצפים דלעיל לא הציגו פתרונות קונקרטיים, אלא קצף בין השפתיים, לחינם.
הנושאים הללו כל כך מורכבים שזו בורות לנפנף אותם באמירת 'תתמודד' [ואיני מתכוון אליך]. הילד מבקש עזרה, וא"א להשליך אותו בדד.

לעניין מה שכתבת,
אכן. הלואי וזו בעיה שמנופחת מכל פרופורציה. בינתיים זו עובדה קיימת

תבקש מהגר"י זילברשטיין שישלח לך גם את המחנכים של הבחור ולא רק את הבחור עצמו.
אכן, לא אומרים לבחורים "תתמודד" אלא צריכים לתת כלים לבחורים שיתעלו כמה מדרגות ביראת שמים ובמוסר, כדי שאם פעם יצאו לרחוב וישבו באוטובוס ליד מישהו עם סמארטפון שידעו מעצמם שהם נכנסו עכשיו לזירה מלחמתית, ולפעמים דין נצח ולפעמים דין נצח, וישא תפילה כלפי שמיא שיצליח להתמודד עם הנסיון לאורך כל הדרך.
שלא כמו רוב הכותבים פה, איני מחנך ולא עסקתי מעולם בתחום החינוך. ובכל זאת אצטט מה ששמעתי ממחנך אחד, שאם יבוא מחנך ויטען שאי אפשר לשמור על בחור רק בתוך מסגרת וכשהוא יוצא מהמסגרת הוא זקוק לרחמי שמים שיחזיק מעמד עם התכנים שמסכנו בקרבו במוסד החינוכי, הרי הוא מעמיד את עצמו תחת סימן שאלה גדול אם יכולים לקרוא לו בשם "מחנך".
החכם מכל אדם אמר "חנוך לנער על פי דרכו, גם כי יזקין לא יסור ממנה", ואולי כמה ממחנכי דורנו גורסים "גם כי יזקין ימשיך להתחנך".

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ב' יוני 05, 2017 3:16 pm

מכון חכמי ספרד כתב:לא שמענו עדיין מהרוטנים והקוצפים שום מענה קונקרטי.

תגיד, אתה לא מבין מה שמסבירים לך? הפתרון הוא להגיד שמחנכים את כל הבחורים עד שיעמדו בעצמם בנסיון. ואם זה לא עוזר, צריך פשוט להגיד שוב, ואם לא, אז לצעוק. אם גם זה לא עוזר, כנראה שלא אמרת את זה מספיק פעמים.

[אין לי את הנתונים ואינני יודע עד כמה הבעיה חמורה ועד כמה יש לה פתרונות. מה שמצחיק אותי שוב ושוב הוא לראות את כל המצווחים כאן, וכאילו זה מעשי לחנך את כל הילדים שנולדו להורים חרדיים ברמה כזו, וכאילו שייך "שיטה" להסתמך על עוצמת החינוך של החניך בלי לדון כלל על חומרת המכשול].

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' יוני 05, 2017 6:24 pm

אני רוצה להצביע על בעיה אחרת שאינה מקבלת את המימד שלה
הכוונה היא לצעקות והתנפלויות בתגובות בפורום זה על זה.
אילו אנשים כאן לא היו מטיחים עלבונות הדדיים זה בזה כי אז כל הדיון בפורום היה ענייני והיה אפשר לראות כאן שיח מרתק על האם ואיך צריך לחנך בחורים להתמודדות עם דברים חיצוניים כמסכים של חילוניים באוטובוסים, אבל כשאני קורא את מה ואיך שאנ\שים כותבים פה אני רואה יותר הטחת עלבונות זה בזה ופחות התמקדות בנושא עצמו עד שקשה להבין דעתם של אנשים בנושא כשלעצמו.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יוני 05, 2017 8:08 pm

אף אחד לא מטיח שום דבר ולאף אחד אין קצף בין השיניים, וזו הבעיה הגדולה שבמקום לקחת את הדברים שנכתבים ברצינות ובהבנה נצמדים לאיזה מילה או שתיים ועושים ממנה חגיגה.
לעיל נכתבו גם על ידי דברים חשובים מאוד אבל בעל האשכול וחבריו דחו אותם באיזה 'קובה' ובזה נגמר העניין, אי אפשר כל הזמן לחזור על אותם דברים צריך לקרוא את הנכתב ברצינות ובזה תבוא התועלת.
עצם הבקשה של בעל האשכול החוזרת ונשנית לפתרון מהיר וקל של כאן ועכשיו מלמדת על מצב החינוך והמחנכים,ודי בזה.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ג' יוני 06, 2017 12:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' יוני 05, 2017 11:07 pm

משונה שרק עכשיו כאן בפורום עלו על הבעיה של הדור.
תמצאו לי את הבחור שזה הנסיון שלו בחיים.
מה כבר אפשר לראות שמה בסמארטפון, במקרה הכי גרוע יראו מישהי שנראת כמו זאת שאוחזת בסמארטפון, רק בקטנצ'יק בתוך המסך.

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 5 אורחים