בעיה שלא מקבלת את המימד שלה - באוטובוסים

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
ידידיה

Re: בעיה שלא מקבלת את המימד שלה - באוטובוסים

הודעהעל ידי ידידיה » ג' יוני 06, 2017 12:47 am

הרואה כתב:משונה שרק עכשיו כאן בפורום עלו על הבעיה של הדור.
תמצאו לי את הבחור שזה הנסיון שלו בחיים.
מה כבר אפשר לראות שמה בסמארטפון, במקרה הכי גרוע יראו מישהי שנראת כמו זאת שאוחזת בסמארטפון, רק בקטנצ'יק בתוך המסך.

מצטרף לדבריך.
ג"א נוסע באוטובוסים וסוף סוף מדובר בפומבי והסרטים שהחילונים רואים שם הם תועבות ברמה שמשודרת בטלויזיה זה עשרות שנים, ורבים לצערנו מתוכנו נחשפו להם אם בבית הוריהם או הורי הוריהם, למרות שמן הסתם רוחניותם נפגעה, זה לא מנע מהם להמשיך לעבוד את ה כל חד כפי כוחו מי תורה ומלאכה מי לאברכות ומי להרבצת תורה.
לא שמענו מעולם שרצו על זה לרבנים, אשר שלחו את "הנופל" לטיפול!!!!.

אני לא מצליח לכבוש את סקרנותי ולשאול, מהו ה"טיפול" למי שנפל בסרט באוטובוס?

רבותיי

הודעהעל ידי רבותיי » ג' יוני 06, 2017 10:11 am

שש ושמח כתב: וכאילו זה מעשי לחנך את כל הילדים שנולדו להורים חרדיים ברמה כזו, וכאילו שייך "שיטה" להסתמך על עוצמת החינוך של החניך בלי לדון כלל על חומרת המכשול].

הם טוענים - כך לפי הבנתי המעוטה - כי אם אכן אין זה מעשי, עלינו לקבוע בצער רב כי אין זה מעשי לחנך את כל הילדים שנולדו להורים חרדיים להיות שומרי תורה ומצוות. כי בדורינו, טקטיקת הגבהת החומות איננה רלוונטית ואפקטיבית. ועל כן עלינו להשקיע באותם ילדים שאפשר באופן מעשי לחנך ברמה כזו.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 06, 2017 10:17 am

פרי יהושע כתב:
מכון חכמי ספרד כתב:הרב פר"י,
אתם מדברים שמתוך שאדם בונה את עצמו בשכלתנות התורה, בהומניות המוסרית ובמהפכנות הנובהרדקית, יכול להיות רגוע כשילדיו או תלמידיו נוסעים ליד מסכים פעילים.
(מקוה שלא התהפך המשל לנמשל).

אתה מקווה שלא התהפך וכו'?, אתה מגחך או שבאמת אינך מבין, א"כ באמת חבל להשחית עליך מילים, ואוי לנו שאתה משמש כמחנך, צר לי שאני מתבטא בחריפות, אם דיון אצלך יקרא באיזה דרך עוצמים עיניים אם קודם עין ימין ואח"כ שמאל או להפך, אינך מבין כלום שבכלום, ועוד אתה מתיימר להיות אחד שיש לו ניסיון, מתי תבינו וכנראה אף פעם לא, שאידאולגיה של פחד היא אסון ראשון בחינוך, ולא משנה מה תהיה התוצאה, עצם הפחד הוא כבר האסון!!!.

מילא בין כה זה לא יעזור!!

ואגב אני יכול להתערב עם מי שרוצה שהצלחתי בחינוך לא פחות ממנו.
אסמכתא לא קניא

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' יוני 06, 2017 2:28 pm

אני דברתי על העבר אין לי שום בטחון על העתיד, כך שאינו אסמ', אבל אם אתה רוצה להתווכח על זה, בא נעבור למקום אחר, כמדומני זה לא הנושא.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' יוני 06, 2017 3:09 pm

ידידיה כתב:
הרואה כתב:משונה שרק עכשיו כאן בפורום עלו על הבעיה של הדור.
תמצאו לי את הבחור שזה הנסיון שלו בחיים.
מה כבר אפשר לראות שמה בסמארטפון, במקרה הכי גרוע יראו מישהי שנראת כמו זאת שאוחזת בסמארטפון, רק בקטנצ'יק בתוך המסך.

מצטרף לדבריך.
ג"א נוסע באוטובוסים וסוף סוף מדובר בפומבי והסרטים שהחילונים רואים שם הם תועבות ברמה שמשודרת בטלויזיה זה עשרות שנים, ורבים לצערנו מתוכנו נחשפו להם אם בבית הוריהם או הורי הוריהם, למרות שמן הסתם רוחניותם נפגעה, זה לא מנע מהם להמשיך לעבוד את ה כל חד כפי כוחו מי תורה ומלאכה מי לאברכות ומי להרבצת תורה.
לא שמענו מעולם שרצו על זה לרבנים, אשר שלחו את "הנופל" לטיפול!!!!.

אני לא מצליח לכבוש את סקרנותי ולשאול, מהו ה"טיפול" למי שנפל בסרט באוטובוס?

אני לא התכוונתי שצפייה בסרטים מהסוג הישן לא גורמת נזקים ביר"ש, רק לפי הסטטיסטיקה 50% מהצופים בסרטים באוטובוסים דרך סמארטפוניהם, לראות אותן עלול לגרום נזק הרבה יותר גדול.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' יוני 06, 2017 7:33 pm

אשריך וטוב לך!

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » ד' יוני 07, 2017 2:25 am

מכון חכמי ספרד כתב:רק לפני שבועיים שלח אלי הגר"י זילברשטיין בחור ממשפחה נהדרת שהנפילה שלו היתה מאוטובוסים.
אתה מדבר רק על חשש?

כבר העירו לעיל שא"א לבנות עפ"י מעשה חד פעמי שום דבר, שאל"כ מקריאה כאן בפורום אפשר להסיק שאין להסתובב תחת חלונות של ישיבות ליטא, שהרי נזרקות מהם שקיות עם עיתונים חילוניים.

ולגופם של דברים נראה שעיקר מה שטוענים לך הכותבים כאן, הוא לא שחינוך הוא פתרון מוחלט ואין כאן שום בעיה, אלא הוויכוח הוא במשהו הרבה יותר עקרוני, הדעה שאתה מביעה אומרת בעצם שברגע שיש בעיה חייבים להעלים אותה מיד כי אחרת מה יהיה, ותאורטית אם היה אפשר למנוע מהבחורים לצאת לרחוב אדרבה הכי עדיף, ואם היה אפשר לנקר את העיניים כדי לא לראות מראות אסורות הרי שזה מעולה שבכולם.
באים החולקים ואומרים החינוך לא נועד לכבול את האדם שלא יוכל להגיע לידי התמודדות בכלל, ואם כל הזמן מנסים להעלים את הבעיות במקום ולמנוע התמודדות (לא ליסוע באוטובוסים וכיוצ"ב), אפשר ישירות לנקר את העיניים וזהו, היום אפשר לסדר שזה אפילו לא יכאב.
ולכן תלוי מה הוא הניסיון מול האפשרויות הקיימות, אם עצמת הניסיון היא ברמה מסוימת מאוד, וחלק מהחיים זה ליסוע באוטובוס, אין שום עניין לחפש פתרון של תחליף לאוטובוס אלא להתמודד מקומית עם הבעיה, כי מה לעשות בחיים יש ניסיונות ויש גם נפילות, אבל בשום אופן אין לחסום בכח את מהלך החיים התקין כדי למנוע את ההתמודדות.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' יוני 07, 2017 2:31 am

קטונתי מלהביע דעות אמנם אביא את לשון השפ"א בענין עדות
שפת אמת - פרשת פינחס - [תרמ"ג]
ואיתא עדות שא"א יכול להזימה אינה עדות. כי המטמין עצמו ואינו מכניס עצמו במקום שיש התנגדות באופן שא"י להזימו אינו עדות, אבל במקום שיש רואין ורוצין להזימו והוא מתגבר בעבודת ה' וא"י להזימו ולומר עמנו הייתם הוא עדות אמת.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ד' יוני 07, 2017 7:49 am

עפר לרגלם כתב: הדעה שאתה מביעה אומרת בעצם שברגע שיש בעיה חייבים להעלים אותה מיד כי אחרת מה יהיה, ותאורטית אם היה אפשר למנוע מהבחורים לצאת לרחוב אדרבה הכי עדיף, ואם היה אפשר לנקר את העיניים כדי לא לראות מראות אסורות הרי שזה מעולה שבכולם.

כלליות דבריך דברי טעם הם.
לגופם של דברים, אני עדיין לא הבעתי עמדה, ועדיין לא גיבשתי. אלא הנחתי בעיה על השולחן, והצגתי צדדים.

אפשר לטעון שאין כאן בעיה.
אבל אי אפשר לחבוט בה!

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ד' יוני 07, 2017 8:20 am

תראה לי אחד כאן שאמר שאין בעיה ואפי' בעיה גדולה, כל החיים בעיה אחת גדולה מאז אדם הראשון, וכי הגענו לימים שאין בהם חפץ?.
אבל הבעיה היותר גדולה של ימינו הם דווקא "המחנכים" הדגולים, שבמקרים שהם פועלים אפי' משהו לש"ש אז הם פועלים ממנעים של פחד ואימה, שהם מתכונת בטוחה לכישלון, וכבר הארכנו לעיל.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ד' יוני 07, 2017 9:17 am

גם דבריך כעת דברי טעם.

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ד' יוני 07, 2017 12:35 pm

מה הבעיה הקשה בהצצה שלהם בסמארטפונים?
מה הם כבר יכולים לראות שם?
אולי נחנך אותם ליתר נימוס שלא דוחפים את האף לעניינים של אדם אחר, אני לא מבין את המציאות הזו שבכלל עולה לבחור הוו"א להציץ מה עושה השכן שלו באוטובוס...
ואולי בסמארטפון שאני, כי יש כאן יצר סקרנות יותר גדול. הרי מדובר בסמארטפון ימ"ש, ועוד בחילוני שמחזיק בו - אך טבעי שהבחור יהיה סקרן כל כך לבדוק מה זה בדיוק ואיך זה בדיוק עובד...
מסופקני אם כשהשכן שלהם באוטובוס קורא ספר (או אפילו לומד תורה באם כשמדובר ביהודי שומת"צ למשל), הם גם מרגישים את הצורך הגדול להציץ מה בדיוק הוא קורא...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 07, 2017 2:33 pm

שלום לידידיי,

אני חושב ששורש הויכוח כאן הוא המינון והאיזון.
כלומר- כולם כאן יהודים חרדים לדבר ה' ובנ"ת, אף אחד כאן לא מחזיק בדרכם המגוחכת של אנשים האומרים שניתן לילד (או למבוגר!) את האפשרות לצפות בטלוויזיה או כל כמיניה ובזכות החינוך שהוא מקבל מאיתנו, הוא כביכול לא יצפה בדברים שאין לצפות בהם, ושאם בכ"ז הוא צפה במשהו בעייתי אז הוא יתחשל וילמד כיצד להתמודד וכו'
כולנו יודעים שזה אינו, ושאסור לאדם עפ"י ההלכה להכניס את עצמו לניסיון (וגם החוש המציאותי מורה שאין לעשות כן), סחור סחור אמרינן לנזירא ואל תשכן באהליך עוולה וכו', וב'מדריגת האדם' ביאר שזה היה שורש חטאו של אדה"ר, שהכניס את עצמו לעולם הניסיון, אדרבה שומא עלינו להתרחק מנסיונות מיותרים.
כל הויכוח הוא כאמור: מינון ואיזון.

ישנן בעולמנו גם הרבה מאד סכנות פיסיות, ברחוב וגם בבית, וחמירא סכנתא מאיסורא, ובזה אינני רואה את הציבור שלנו כ"כ מרבה במשמרת למשמרת וכ"כ נחרד ונזהר מכל חשש סכנה. כמה ילדים אתם מכירים במחוזותינו שהוריהם מקפידים לדאוג שיחבשו קסדה בזמן רכיבה על אופניים?
כמובן שיש בכך להורות על העובדה שאצלנו הדגש הוא על הרוחניות (אע"פ שכאמור חמירא סכנתא) ולכן אנו חרדים לה יותר, משא"כ אצל החופשיים, שרוח התורה מהם והלאה, והדגש אצלם הוא על סכנות הגוף.
אבל בואו ניקח דוגמא מסכנות הגוף: ברור לכולנו שמותר לחצות כבישים ואף לנהוג ברכב חרף התאונות הרבות ל"ע, היות שגם מי שמגדל את ילדיו "בצמר גפן" מבין שישנם דברים בלתי נמנעים, וכדי להיזהר מדברים אלו לא ניתן לאסור אותם, כ"א צריך להשלים את הפער הזה ע"י חינוך והסברה, ואע"פ שברור לגמרי שכל החינוך וההסברה שלנו לעולם לא יועילו בכדי לחסל את סכנת התאונות ולהעבירן מהעולם, וכל המגמה היא רק להקטין את הסכנה.

ה"ה לגבי רוחניות:
דברים שהם רק בגדר "משמרת למשמרת" וק"ו אם הם "משמרת למשמרת למשמרת" (להימנע מלשלוח בחורים לאוטובוס, בגלל שישנו איזה אחוז מסויים של בחורים, שמלבד שהחוסן הרוחני שלהם רפה, הם גם כה חסרי טקט וחסרי בושה עד שלא ימנעו מלהחדיר את אפם למשך פרק זמן נסיעה ממושך בתוך הסמארטפון הדלוק של החילוני שיושב בסביבתם, ועוד בשעה שהמכשיר משדר מראות כאלה שעולים בחוסר צניעותם על המראות של תושבי האוטובוס כשלעצמם?), צריך לשקול היטב האם אין אלו בכלל סכנות שהן אכן קיימות אבל הן בלתי נמנעות, אשר בשביל הפער שיש לסגור כדי לצמצם אותן צריך להשתמש לשם כך בכלים של חינוך והסברה, אם כי ללא ספק אין בכוחם של הכלים הללו למנוע את הסכנות, כ"א רק לצמצם אותם וכאמור. הקב"ה רוצה מאיתנו שנתרחק מהניסיון, אבל בלתי אפשרי למגר את הנסיונות לחלוטין מעולמנו, ובהחלט כשם שאנו נדרשים לחנך את צאצאינו להתחמק מהניסיון, כן נדרש מאיתנו לחנכם לעמוד בו בשעה שהוא בא לפתחם.

והנה, השכם והערב מפיצים סיפורי זוועות על אסונות רוחניים שארעו ל"אין ספור" אנשים או משפחות שיצאו מן הקונכיה המוגנת לאוויר העולם,
ישנו ראש ישיבה גדול שאוסר על בחוריו להתארס עם נערה שלמדה מחשבים (עדיף שיתחתנו עם גננות, מפני שלחץ כלכלי מטורף הוא בוודאי ערובה נפלאה לרוחניות פורחת..), מפני הסכנות והזוועות שמקצוע זה טומן בחובו...
ואני שואל: ממ"נ- אם אכן כצעקתה, אם כל החינוך שלנו מועיל אך ורק למקומו ולשעתו, כלומר רק כל עוד נמצאים בתוך החממה המגוננת ולפיכך כל אישה שיוצאת מתחום בית יעקב או רשתות הגנים, וכל גבר שיוצא מן הכולל והישיבה מיד עומדים בפני שוקת שבורה, אזי האם לא כדי לחשב מסלול מחדש לגבי הגישה החינוכית במוסדות שלנו? אם היא כ"כ לא יעילה, אזי לכאו' יש צורך דחוף לערוך בה תיקונים מפליגים, הלא כן?
ואם לא כצעקתה עשו כלה, אזי אולי ההגזמות והפאניקה גורמות לעוולות מפליגות שאין בכח החששות להצדיק את גרימתן?
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ה' יוני 08, 2017 7:29 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ד' יוני 07, 2017 2:37 pm

משה נטע כתב:מה הבעיה הקשה בהצצה שלהם בסמארטפונים?
מה הם כבר יכולים לראות שם?
אולי נחנך אותם ליתר נימוס שלא דוחפים את האף לעניינים של אדם אחר, אני לא מבין את המציאות הזו שבכלל עולה לבחור הוו"א להציץ מה עושה השכן שלו באוטובוס...
ואולי בסמארטפון שאני, כי יש כאן יצר סקרנות יותר גדול. הרי מדובר בסמארטפון ימ"ש, ועוד בחילוני שמחזיק בו - אך טבעי שהבחור יהיה סקרן כל כך לבדוק מה זה בדיוק ואיך זה בדיוק עובד...
מסופקני אם כשהשכן שלהם באוטובוס קורא ספר (או אפילו לומד תורה באם כשמדובר ביהודי שומת"צ למשל), הם גם מרגישים את הצורך הגדול להציץ מה בדיוק הוא קורא...
צודק מאה אחוז!! לחנך לד"א הרבה יותר חשוב וגם מועיל, היצר נגמר אבל האדם נשאר, ואם בגיל צעיר מכניסים לו אורח חיים מתוקן שלא מציצים אל השכן, ולא דוחפים את האף למקום שאינו נדרש, הבן אדם יוצא מתוקן ורחב אופק ומוכן לחיים בריאים, ודבר ראשון מתחיל להיות קצת עם עצמו. דרך ארץ קדמה לתורה הוי כמה שזה נכון, וכמה חשוב להשקיע דווקא שם בחינוך, וגם בזה יש הצלחה מובטחת, כי אין לזה כ"כ יצר, ואפשר לקיים בזה שני יצריך, כי יש כאן חינוך לאדם שיש בו גאווה וכבוד לעצמו. וממילא זה גם מוביל לכל הטוב, גדלות האדם כבר אמרנו!!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יוני 07, 2017 2:56 pm

אתה יודע, חלק מהמציצנות ותחיבת האף לענייני אחרים היא גם תולדה של החרדתיות המוגזמת עליה הצבעת. שהרי שומא עלינו לדעת אם הבית של השכנים "מתנהל כשורה" ע"מ שנדע אם עלינו להיכנס לפאניקה מכך שהילד שלהם משחק לפעמים עם הילד שלנו בגינה...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' יוני 07, 2017 3:22 pm

סופסוף דברים כדורבנות !

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ד' יוני 07, 2017 5:31 pm

לקראת חג השבועות האחרון התראיין הרב יעקב ב. פרידמן לעיתון (הדת"ל) "עולם קטן". בין היתר הוא התייחס גם לנושא האשכול*:
י.ב פרידמן - עולם קטן.jpg
י.ב פרידמן - עולם קטן.jpg (319.47 KiB) נצפה 1545 פעמים

*העלאת הדברים לא תהווה ראיה או אסמכתא לגבי דעות המעלה. ט.ל.ח

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יוני 12, 2017 3:23 pm

אני בדרך כלל נמנע מלהתערות בדיונים כאן למעט פה ושם, קשה למצות נושא בדיון הנושא אופי כזה. מה שכן, הקטע האחרון בדברי י"ב פרידמן תפס אותי מאוד, הוא מצביע כאילו באגביות על נקודת מפתח בכל הצורה והמתכונת של היהדות החרדית שקמה כאן לאחר השואה. ההכרח הגמור לגדל כאן 'ציבור' ולא רק יחידים. המון מה'עייצעס' והדרישות לשיפור שצוברות תאוצה רבה בכל הדיונים כאן היא מחוסר מודעות מספקת לנקודה הזאת. השיקול הציבורי הזה גובר לפעמים על המון שיקולים אחרים. שמעתי פעם מר' אליהו דיסקין שליט"א, שמנסיונו במשך השנים למד כי לצאת מהמסגרת הציבורית הקיימת זה אסון, אבל צריך לחנך לגדול ביחודיות ובמקוריות בתוככי המסגרת בקול דממה דקה.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' יוני 12, 2017 4:34 pm

עפר לרגלם כתב: הדעה שאתה מביעה אומרת בעצם שברגע שיש בעיה חייבים להעלים אותה מיד כי אחרת מה יהיה, ותאורטית אם היה אפשר למנוע מהבחורים לצאת לרחוב אדרבה הכי עדיף,

הגה"צ ר"ד פריש היה אומר (בשם ידידו...) שבשביל לעבור את רחוב מאה שערים (!) צריך שיהיו שלוש סיבות טובות.

תרגימא

הודעהעל ידי תרגימא » ב' יוני 12, 2017 5:30 pm

בינוני כתב:לקראת חג השבועות האחרון התראיין הרב יעקב ב. פרידמן לעיתון (הדת"ל) "עולם קטן". בין היתר הוא התייחס גם לנושא האשכול*:
י.ב פרידמן - עולם קטן.jpg

*העלאת הדברים לא תהווה ראיה או אסמכתא לגבי דעות המעלה. ט.ל.ח

במילים אחרות:
אם אתה רוצה לחנך אתה צריך להיות שקרן = צבוע, וכן את בנך...
שיהיה לו בהצלחה..

יענקלה המשיב

הודעהעל ידי יענקלה המשיב » ג' יוני 13, 2017 2:44 pm

לשיטתך אשאל שאלת תם ואם אני לא מצליח לכוון היטב בתפילה אסור לי לדבר עם בני מזה כי זה צביעות?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' יוני 14, 2017 5:41 pm

קשוט עצמך ואחר כך קשוט אחרים

איש חסידות והלכה

הודעהעל ידי איש חסידות והלכה » ו' יולי 14, 2017 4:19 pm

מכון חכמי ספרד כתב:השבת הזו רוב בני הישיבות שבים לביתם לאחר חג השבועות.
אמש בא אלי בחור בן טובים שישיבתו רחוקה מביתו, וסיפר לי על חויה שעבר, ולדעתי בשנים האחרונות היא פוגעת בעוד רבים וטובים.
הסיטואציה היא אוטובוס עמוס בנוסעים, בשעת לילה.
חילוני מצוי שלא מפעיל סרט בסמארטפון, הוא לא נקרא 'מצוי'.
מאחוריו או מצדדיו יושב בחור ישיבה שהיה שקוע בהוויות וסוגיות, התקדש בסילודין בשלושת ימי ההגבלה, וטיפס בחג מתן תורה לגבהים.
מתוך האוטובוס החשוך, מאיר (?) הסרט הצבעוני, המסקרן, המפיל.
הבחור מספר לי שהנסיון היה אדיר. הוא הצליח לשלוט בעצמו, אך ברור לו שחברים אחרים, באוטובוס זה ובאוטובוסים אחרים, בזמן זה ובזמנים אחרים - נופלים, ומתמודדים. או שלא, ירחם ה'.

ראשי הישיבה אינם מודעים לבעיה כי הם נוסעים ברכב פרטי בד"כ.
דיברתי אתמול עם שני ראשי ישיבות גדולות המחזיקות מאות בחורים, והם הופתעו לשמוע.

יש לחשוב על פתרון.

הפיתרון הוא שגם בציבור הליטאי ידברו ויחזקו עניין שמירת העניים
סוד לי להגיד לך חלק מהכשלונות הגדולים אינם דוקא באוטבוס חשוך אי שם בין מבוא מודיעין למחלף מסובים הם בקומה מתחת הבית שם הוא נמצא באופן קבוע
אני לא נכנס בדיוק איפה יותר יש כישלונות המציאות היא "ששמו בעולמו במקום שרבים המרחיקים ממנו יתברך" וצריך להתגבר להתמודד ולעבוד ולא לעטוף אותו בשמיכת הפןך של בני ברק בכ"מ נמצאים נסיונות
נ.ב והטענה שאם ינסה לשמור יחשוב על הפריצות יותר מצחיקה היא א. מדובר במחשבות טורדניות שאינם משליכות כ"כ ב.חילונים גם נמשכים להסתכלויות וא"כ הכניס ודאי יכשלו טוענים כזאת השאלה מי יותר וודאי אפשר להתמודד ה' לא מעמיד וכו'

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 19, 2017 4:09 pm

לדעתינו ההיפך הוא הנכון. ריבוי הדיבור והעיסוק מזיק ממועיל.
בתחילת גיל ההתבגרות צריכים ההורים להביא לידיעתם של המתבגרים כמה עובדות בסיסיות על התהליך שהם עוברים ועל הנורמליות שלו, ולהזהירם מפני הסכנה, ולהציע להם להוות כתובת לשאלותיהם או לקשייהם בעניין. מעבר לכך, הפיכת העניין ל"נושא" והחפירה בתחומו מזיקה.
בדר"כ משגיחים או ראשי ישיבות מוצאים לנכון להזהיר על שמירת הקדושה בתדירות של פעם אחת או לכל היותר פעמיים בשנה, וגם זאת ברמזים ולא ברחל בתך הקטנה. במשך כל השנה צריך לדבר על יראת שמים ויראת חטא, צריך ללמוד מוסר, צריך לחנך את התלמידים לאמיתיות ולפנימיות, ואז ממילא הם ישתדלו להיזהר ממה שצריך להיזהר (כמובן בתנאי שהם יודעים את האיסור, ולכך סגי בפעם אחת שההורים או המחנכים הבהירו להם זאת בתחילת גיל ההתבגרות).

נ"ב:
אני מכיר בחורים שגדלו במשפחות שאינן חרדיות ובביתם (או בבית סבתם) נצנץ מסך הטלוויזיה והם נזהרו במשך שנים (עד נישואיהם) ולא זרקו לעברו מבט, וזאת מבלי שדיברו איתם על העניין השכם והערב, אלא רק בזכות היותם יראי שמים וההבנה הפשוטה שמדובר בחטא.
בחור ירא שמים לא אמור לאבד עשתונות בגלל שהיושב לידו באוטובוס מחזיק סמארטפון מנצנץ. ואם הוא מאבד עשתונות, הבעיה היא עמוקה יותר ולא נוגעת לנושא הזה בלבד כ"א ליר"ש באופן כללי.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ה' יולי 20, 2017 5:59 am

מה אם בעיית הצימרים שבחורי ישיבה שוכרים לעצמם,וכהיום אין צימר ללא טלויזיה .

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' יולי 20, 2017 11:28 am

חוקר ודורש כתב:מה אם בעיית הצימרים שבחורי ישיבה שוכרים לעצמם,וכהיום אין צימר ללא טלויזיה? .

מ"מ זאת אכן בעיה אמתית, בלי קשר.

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' יולי 20, 2017 11:35 am

חוקר ודורש כתב:מה אם בעיית הצימרים שבחורי ישיבה שוכרים לעצמם,וכהיום אין צימר ללא טלויזיה .

בחורי הישיבה ששוכרים צימר עם טלויזיה - אכן בעייתי.

אין צימר ללא טלויזיה? טעות בידך!!! עשרות צימרים אני מכיר שאין בהם טלויזיה, והמיטות נפרדות וכו' וכו' וכו'.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ב' יולי 24, 2017 12:11 pm

אגב זה, יש לי קושיא:
לפני חמשים וארבעים שנה היו הישיבות מלאות תיכוניסטים, וגם הסמינרים היו בהם בנות ממשפחות מסורתיות, ובכל אופן המחנכים הצליחו בחינוך ושינו אותם ונעשו כולם חרדים. למה בדור הזה צריך להקפיד כל כך לא להכניס תלמידים שאינם מתאימים למוסד, והמחנכים אינם יכולים לחנך ולהשפיע גם עליהם?
(ניחושים יש לי. אני מעדיף תשובות של מי שזוכר את אותה תקופה)

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ב' יולי 24, 2017 12:20 pm

ההוא גברא כתב:אגב זה, יש לי קושיא:
לפני חמשים וארבעים שנה היו הישיבות מלאות תיכוניסטים, וגם הסמינרים היו בהם בנות ממשפחות מסורתיות, ובכל אופן המחנכים הצליחו בחינוך ושינו אותם ונעשו כולם חרדים. למה בדור הזה צריך להקפיד כל כך לא להכניס תלמידים שאינם מתאימים למוסד, והמחנכים אינם יכולים לחנך ולהשפיע גם עליהם?
(ניחושים יש לי. אני מעדיף תשובות של מי שזוכר את אותה תקופה)

בישיבות עד היום המצב הוא כך, לא מבררים מה אבא של הבחור עושה ומה אורך החצאית של אמא שלו, דנים רק לגופו של הבחור, זאת לעומת הסמינרים בהם כל זיוף קל בהנהגת הבית נתקל בסירוב המוסד לקבל את הבת
יש הגיון בחלוקה הזו?

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים