להוריד בחור לקרקע המציאות - פורום אוצר החכמה

להוריד בחור לקרקע המציאות

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
ישא ברכה

להוריד בחור לקרקע המציאות

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' יוני 28, 2018 10:38 pm

בעז"ה

בישיבה בה אני נמצא (בינונית מינוס), יש בחור שבטוח שהוא מוצלח הרבה מעבר לשאר בחורי הישיבה, בכל הפרמטרים (יר"ש, רמה לימודית, וכו'). הוא ממורמר בישיבה כי היא לא לרמה שלו.. הוא מתגאה על שאר הבחורים כי הוא לא רואה אותם.. (ולכן הוא שנוא נפשם), הוא מנסה כל הזמן לעבור לישיבות טובות יותר ולא מבין למה כולם מתחמקים ולא עוזרים לו..

והאמת היא, שהוא בחור בינוני בכל הפרמטרים חוץ מהתמדה שבה הוא קצת מעבר לממוצע, (אבל גם רחוק מאיפה שהוא רואה את עצמו).

איך זה קרה לו אינני יודע, איך בן אדם רואה את עצמו הרבה מעבר למה שהוא באמת, (אמנם כל אדם יש לו נטייה להאדיר את עצמו, אבל העצמה עצמית כל כך קיצונית ורחוקה מהמציאות, אני הקטן לא ראיתי).

האם יש דרך להוריד אותו לקרקע המציאות? הבו עיצה.

תוכן

Re: להוריד בחור לקרקע המציאות

הודעהעל ידי תוכן » ו' יוני 29, 2018 10:27 am

ר' אייזיק שר בהקדמתו לחשבון הנפש כותב שאם יש לבן אדם חסרון, במקום להתמודד עם הניסיון עצמו יש לחפש את שורש הדבר. אם יתקנו את השורש, החסרון יתפוגג מעצמו. כפי מה שאתה מתאר, יש לבדוק את הרקע של הבחור למה יש לו צורך כל כך להאדיר את עצמו, אפילו אם אין לזה קשר עם המציאות. אם יגלו את השורש ויטפלו בו, אולי הבעיה תיעלם מעצמה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' יוני 29, 2018 10:42 am

בדרך כלל החברים לאותו שיעור או קבוצה הם אלה שמעמידים את הבחור במקומו ואפי' שלרוב זה נעשה בצורה לא כ"כ יפה עכ"פ בסופו של דבר הם נותנים לבחור להבין מי הוא באמת.
ישנה אפשרות של לימוד ספרי מוסר או של שיחה אישית טובה מאיש חינוך מנוסה.
חשוב לדעת שתכונה זו חשובה ביותר לאדם כדי שיוכל להמריץ את עצמו להתקדם ולשאוף ליותר אך מאידך לשמור עליה במינון הנכון כדי לא להיות מורחק ע"י אחרים ולהיות גאוותן גדול.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' יוני 29, 2018 10:54 am

אש משמים כתב:חשוב לדעת שתכונה זו חשובה ביותר לאדם

מה שמה של התכונה?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' יוני 29, 2018 11:06 am

אש משמים כתב:בדרך כלל החברים לאותו שיעור או קבוצה הם אלה שמעמידים את הבחור במקומו ואפי' שלרוב זה נעשה בצורה לא כ"כ יפה עכ"פ בסופו של דבר הם נותנים לבחור להבין מי הוא באמת.
ישנה אפשרות של לימוד ספרי מוסר או של שיחה אישית טובה מאיש חינוך מנוסה.
חשוב לדעת שתכונה זו חשובה ביותר לאדם כדי שיוכל להמריץ את עצמו להתקדם ולשאוף ליותר אך מאידך לשמור עליה במינון הנכון כדי לא להיות מורחק ע"י אחרים ולהיות גאוותן גדול.

כפי שכתבתי החברה שונאת אותו על כך, אני משער שהוא חושב בלב שזה קנאה..
פגשתי כבר בחורים טובים שבטוחים שהם הכי טובים אבל שבחור בינוני בטוח שהוא הכי טוב, וכולם אחריו בפער ניכר, לדעתי הוא צריך טיפול.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' יוני 29, 2018 11:20 am

ישא ברכה כתב:כפי שכתבתי החברה שונאת אותו על כך, אני משער שהוא חושב בלב שזה קנאה..
פגשתי כבר בחורים טובים שבטוחים שהם הכי טובים אבל שבחור בינוני בטוח שהוא הכי טוב, וכולם אחריו בפער ניכר, לדעתי הוא צריך טיפול.

כולנו צריכים טיפול. אם הכוונה ב"טיפול" הוא לשלוח אותו לאיש מקצוע, אז צריך לחשוב הרבה אם לשלוח בחור ישיבה למטפל שלמד את המלאכה שלו באקדמיה המלא בערכים פסולים ומאוסים.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ו' יוני 29, 2018 11:29 am

האם אין שום ר"מ או משגיח שיודע לדבר עם בחור כזה?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' יוני 29, 2018 11:33 am

חבר פורום אוצר החכמה כתב:האם אין שום ר"מ או משגיח שיודע לדבר עם בחור כזה?

מדברים איתו, ורומזים לו מהרבה כיוונים שידע מיהו, אבל הבחור לא קולט. לדבר מפורש אף אחד לא מעיז.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ו' יוני 29, 2018 11:35 am

דאס פרעג איך, האם כבר אין בדורינו מי שיודע ל"העיז" ולהצליח?

יודקרת

הודעהעל ידי יודקרת » ו' יוני 29, 2018 11:39 am

תוכן כתב:
ישא ברכה כתב:כפי שכתבתי החברה שונאת אותו על כך, אני משער שהוא חושב בלב שזה קנאה..

כולנו צריכים טיפול. אם הכוונה ב"טיפול" הוא לשלוח אותו לאיש מקצוע, אז צריך לחשוב הרבה אם לשלוח בחור ישיבה למטפל שלמד את המלאכה שלו באקדמיה המלא בערכים פסולים ומאוסים.

כמו כן צריך לחשוב הרבה אם לשלוח אותו למי שלמד את המלאכה שלו בקורס מזורז ושטחי אצל מומחה בני ברקי מטעם עצמו, שהפך עצמו למומחה אחרי שחבריו בשטיבל טפחו על שכמו ואמרו לו: "אתה ממש מבין בנפש אתה יכול להיות פסיכולוג".

מה ידידות

הודעהעל ידי מה ידידות » ו' יוני 29, 2018 12:00 pm

עד שאתם דנים 'איך' להסביר לו, אולי צריך לדון האם בכלל 'צריך' לומר לו?

ואפרש שיחתי, יתכן שדוקא הדמיון בו הוא שרוי מדרבן אותו להתאמץ עוד ועוד, ובס"ד בסופו של דבר יתקיים בו: "יגעת ומצאת - תאמין", ואילו לאחר שיאמרו לו את הפסוק בפנים, הוא יכול ח"ו להתרפות לגמרי.

ולגבי הבעיה שהוא ממורמור, אולי כדאי לשוחח איתו בכיוון, שאם הקב"ה שלח אותו לישיבה כזאת כנראה שזאת שליחותו בעולם, להוות דוגמא לאחרים, וכדו'.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' יוני 29, 2018 12:47 pm

יודקרת כתב:
תוכן כתב:

כמו כן צריך לחשוב הרבה אם לשלוח אותו למי שלמד את המלאכה שלו בקורס מזורז ושטחי אצל מומחה בני ברקי מטעם עצמו, שהפך עצמו למומחה אחרי שחבריו בשטיבל טפחו על שכמו ואמרו לו: "אתה ממש מבין בנפש אתה יכול להיות פסיכולוג".

אכן קשה לדעת מי מזיק יותר, פסיכולוג מדופלם שלמד באקדמיה ועבר שטיפת מוח רצינית והלעיטו ואבסו אותו בערכים ובתובנות הנוגדות ליהדות, או אברך בני ברקי עם הארץ משועמם. הכי נכון זה לשלוח אותו לאברך ירא שמים שמבין טוב בחכמת הנפש, וזאת בהנחה שיש לשלוח אותו בכלל לטיפול וכמו שהעירו מעלי.

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ו' יוני 29, 2018 1:01 pm

ישא ברכה כתב:האם יש דרך להוריד אותו לקרקע המציאות? הבו עיצה.

הייתי מנסה הפוך על הפוך, ואומר לו שאין לו טעם לעבור ישיבה, כי גם שם הוא יהיה הרבה יותר טוב מכולם. תתארו לו איך מסתמא הרגישו גאוני הדורות, (תנו שמות, כהגר"א והשאג"א, הגר"ח מבריסק והאור שמח, הגר"מ פיינשטיין והגר"א קוטלר וכו' - שיהיו דמויות שידברו אליו), איך הם היו לבד ביחס לכל העולם, אנוסים לחיות בבדידות בין בריות נחותות יותר. לא היה להם מעולם חברותא אמיתי, כי אם תלמידים המתחזים לחברותות. בקושי רבנים היו להם בילדותם, עד שעלו גם עליהם. כך שתל אותם הקב"ה בעולם כשושנה בין החוחים כדי שיאירו לעולם ברבות הימים.

אחרי שתסחפו אותו להשלים עם מצבו כעמוד העולם הניצב בדד על משמרתו, תספרו לו שמצד שני הקב"ה מנסה את האנשים הללו בנסיון שרוב האנשים לא מתנסים בו, והוא נסיון הגאוה. כי המון העם אין להם באמת במה להתגאות, וכל גאותם אינה אלא הבל ודמיון נתעה, אבל מה יעשו ארזי הלבנון הללו, אשר באמת הם נעלים על הכל, וכל מחזה עינים וכל משמע אזניים רק מראה להם אמת זו? על כן ידעו שהענוה האמיתית היא כלפי הקב"ה וילמדו הרבה בשער הכניעה בחוה"ל ובפרקי הענוה במס"י וכדו' ובזה ינצלו ממכשול חמור זה שהוא עיקר נסיונם.

כולי האי ואולי.

שו"ר שקדמני הרב מה ידידות בקוצר אמריו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 03, 2018 8:09 pm

יודקרת כתב:
תוכן כתב:כולנו צריכים טיפול. אם הכוונה ב"טיפול" הוא לשלוח אותו לאיש מקצוע, אז צריך לחשוב הרבה אם לשלוח בחור ישיבה למטפל שלמד את המלאכה שלו באקדמיה המלא בערכים פסולים ומאוסים.

גא"מ כיהודא ועוד לקרא.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' יולי 04, 2018 8:29 pm

חסר רקע, יש"ק או גדולה? וכו'.
הרבה בחורים מסתבכים עם תפיסת עצמם ביחס לסביבה לכאן ולכאן, לרוב זה עובר עם ההתבגרות.
זה שהוא ממורמר צריך לעזור לו כמו לכל ממורמר, כנראה חסר לו משהו והוא תולה את הבעיות שלו בזה שהוא "תקוע" בחברת לא יוצלחים כמותו.
זה לא בעיה פסיכולוגית.

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ה' יולי 05, 2018 12:06 am

ישא ברכה כתב:האם יש דרך להוריד אותו לקרקע המציאות? הבו עיצה.

אמנם אני אוחז בידי תעודת הוראה מוסמך בכיר, אך איני מתיימר לומר שאני יודע מה לעשות.

מה שכן אומר, אני מתעסק עם בחור דומה לזה,
אני לומד בסדר ג' בישיבה מצוינת באמת לבחורים מוכשרים עם בחור שאביו הכניסו אך ורק באמצעות קשרים.
הבחור בטוח שהוא מהשלישיה הפותחת של השיעור.
האמת, הוא לא נכנס אפילו לשלישיה הסוגרת בישיבה בינונית ומטה. (הבחור חסר מלא ידע במילים ארמיות בסיסיות, פתיחת ר"ת מקובלים, ועל כולנה חוסר הבנה של מהלכי סוגיא.)
עד היום כל האברכים שלמדו איתו טפחו לו על השכם והמשיכו הלאה.
כיון שקיבלתי סכום רב (מאביו) כדי ללמוד עמו ולקדם אותו לרמה מינימלית, הרגשתי שחייבים לעשות משהו ונכנסתי לעובי הקורה.
איני יודע אם עשיתי נכון או לא, אבל פשוט הטחתי בפניו את העובדות בלי מילים.
נתתי לו לקרוא את הגמרא ושאלתי אותו שאלות פשוטות, והוא לא ידע כמובן.
הסברתי לו קטעים קטנטנים וביקשתי ממנו לחזור עליהם והוא לא היה מסוגל.
כאשר הוא הרגיש שמשהו לא מתפקד, הרשתי לעצמי לרדת איתו עוד קצת לרמה יותר נמוכה ולהתחיל לבנות אותו משם.
למדנו קטע קטנטן עד שהוא הבין אותו כמעט לגמרי, ואז שלחתי אותו עם שאלה טובה לר"מ שלו.
מה שגרם לו להרגיש שיש לו קושי מסוים אבל עם קצת מאמץ הוא מסוגל להתמודד איתו.

במקרה שלי אני רואה שיפור ניכר בהכרת הערך עצמי, יתכן ואתבע על בין אדם לחבירו, אבל אם הצלתי אותו אני מוכן לקחת זאת עלי.

ובאשר למה שהתדיינו קודמי בענין הפסיכולוגים ודרכי רכישת הידע.
ככל הנראה אף אחד מהם לא נפגש בפסיכולוג או יועץ או מאבחן חרדי שרכש את השכלתו בצורה מקצועית וכשרה.
אני זכיתי לפגוש כמה כאלה במסגרת לימודיי ועוד, ואני לא מפסיק להתפעם.

באזור הצפון אוכל להמליץ לך בפרטי, ואני בטוח שיש במרכז הרבה יותר.

וסליחה אם הארכתי.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' יולי 05, 2018 8:11 am

אגב, אני מכיר אברך שבטוח שהוא ידען גדול ומוציא חוברות וקונטרסים לחלוק על גדולי האחרונים שלדעתו לא הגיעו להבנת הסוגיא כמוהו.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' יולי 05, 2018 9:10 am

מסכים לחבריי רב ידידות ועוד,שכהיום בדור שכל בחור מנמיך את עצמ,ו כמה יפה לראות בחור שמחזיק מעצמו,ועוד שזה מחייב אותו, ולכן "להוריד לקרקע" צריך זהירות יתירה. אם הבחור נמצא בכנפי הדמיון ואין קשר בינו לבין המציאות,כנראה יש לו איזה בעיה קשה שצריכה טיפול מקצועי.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' יולי 05, 2018 11:30 am

ישא ברכה כתב:הוא ממורמר בישיבה כי היא לא לרמה שלו.. הוא מתגאה על שאר הבחורים כי הוא לא רואה אותם.. (ולכן הוא שנוא נפשם), הוא מנסה כל הזמן לעבור לישיבות טובות יותר ולא מבין למה כולם מתחמקים ולא עוזרים לו..

ישיבה קטנה או גדולה?

בישיבה קטנה בדרך כלל יש מבחנים, כך שבחור רואה שהוא לא מצליח.
בישיבה גדולה יש חבורות, בחורים מדברים בלימוד ביניהם וכו'.
כלומר, אמורים להיות כל מיני מנגנונים שיעמידו מראה מול פניו. מדוע כל אלו לא פועלים עליו?

אדרבא תעזרו לו להתקבל לישיבות טובות יותר, שיראה שהוא לא מצליח, אולי האכזבה תביא הכרה במציאות.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' יולי 06, 2018 12:40 am

[quote="משולש"]אגב, אני מכיר אברך שבטוח שהוא ידען גדול ומוציא חוברות וקונטרסים לחלוק על גדולי האחרונים שלדעתו לא הגיעו להבנת הסוגיא כמוהו.[/quote

אפשר להעלות?...
(כמובן רק אם זה בעילום שם)

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ו' יולי 06, 2018 12:29 pm

משולש כתב:אגב, אני מכיר אברך שבטוח שהוא ידען גדול ומוציא חוברות וקונטרסים לחלוק על גדולי האחרונים שלדעתו לא הגיעו להבנת הסוגיא כמוהו.

פעם למדתי קצת טוש"ע או"ח והיה נראה לי כמה פעמים דלא כמג"א וט"ז, וחשבתי שיש לי בעיה והיה לי צער גדול. עד שקנו בביהמ"ד שלמדתי בו לבוש זכרון אהרן והתחלתי לעיין באליה רבה שהפמ"ג מביא ומצאתי שכמעט תמיד הוא אומר מה שנראה לי. (היתה פעם אחת שלא מצאתי בו את שיטתי וחיפשתי ומצאתי אותה בב"ח).
מסקנה: אפילו אדם בינוני מינוס יכול לכוון לפעמים לדעה שאמרוה גדולי הפוסקים.
אם הייתי זוכה ללמוד יורה דעה, הייתי יכול לפרסם את פסקיי שם מטעם שבדרך כלל הם מתאימים לאליה רבה אלא שהספר נשרף?
(לחוששים: איני פוסק הלכות למעשה כדעת הא"ר נגד המג"א והט"ז, אלא הולך לפי המ"ב או שואל רב)

(אגב זה אציין שבסימן רמ"ו יצא לי שיש בראשונים שתי שיטות, אם להסביר את הגמרא מדין שהגוי עובד בשבילו בשבת או מדין שכר שבת, ונמצא שחצי הפוסקים מדברים על נידון אחד וחציים על נידון אחר והב"י אינו מבדיל ביניהן. יש מי שכתב כדבריי או יישב את הב"י?)

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' יולי 06, 2018 1:07 pm

שימד"נ, דפח"ח.

(אגב, האליה רבה מודפס כחיבור בפנ"ע, והיום בכלל במהדורה מאירת עיניים, כך שגם בלי הלבוש אפשר לראות אותו).

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' יולי 08, 2018 11:16 am

יכול להיות אבל יותר קל להבין עם הלבוש כי דבריו נכתבו על הלבוש

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » א' יולי 08, 2018 12:32 pm

לא הבנתי הקושיא. מעשה שהיה כך היה שבאותו בית מדרש לא קנו אליה רבה בפני עצמו (שהוא נדיר יחסית בבתי מדרשות גם היום ובדפוסים הישנים משובש כמו שכתבו האחרונים) אלא קנו לבוש זכרון אהרן שהוא מצוי מאוד בבתי מדרשות ובתוכו אליה רבה מסודר על פי הלבוש ומתוקן היטב. והלוואי שכל מהדירי זכרון אהרן היו כמו מהדיר האליה רבה הזה. ואני מכיר לו טובה.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » א' יולי 08, 2018 12:35 pm

אבל התכוונתי להביא ראיה להיפך מהרב דורשי יחודך. אם אתה לומד אחרת מהאחרונים המצויים לא מוכרח שאתה טועה והם צודקים. יש גם מקרים שדבריך ניתנים להיאמר.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' יולי 08, 2018 5:01 pm

ההוא גברא כתב:לא הבנתי הקושיא.

לא היתה קושיא
הרב דורשי יחודך העיר שכיום אפשר ללמוד א"ר גם בלי הלבוש ואני הערתי שעדיין הוא יותר מובן כשרואים גם את הלבוש. שנינו לא התכוונו להקשות על דברי כת"ר

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » א' יולי 08, 2018 8:24 pm

ההוא גברא כתב:אבל התכוונתי להביא ראיה להיפך מהרב דורשי יחודך. אם אתה לומד אחרת מהאחרונים המצויים לא מוכרח שאתה טועה והם צודקים. יש גם מקרים שדבריך ניתנים להיאמר.

דבריך הובנו, ועל זה כתבתי שפתיים ישק משיב דברים נכוחים, ודברי פי חכם חן, אז מה כוונתך "היפך מהרב דורשי יחודך" כו'. אולי התבלבלת.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' יולי 09, 2018 10:18 am

הוא התכוון להיפך ממה שהשתמע מהציטוט שבהודעתו של הרב דורשי יחודך שלפני הודעתו הראשונה שאדם החולק על כל האחרונים זה נובע מבורות ומגאווה ועל כך הביא ראיה כנ"ל.
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ד' יולי 11, 2018 10:48 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ב' יולי 09, 2018 12:52 pm

בהודעתי הראשונה היתה תקלה, הציטוט שציטטתי נראה קצת כמו דברים שלי (זה קורה לי לפעמים, אני לא יודע למה), אך מעולם לא כתבתי שמי שיוצא לו לא כמו גדולי האחרונים זה סימן שהוא חי בעולם הדמיון.
נערך לאחרונה על ידי דורשי יחודך ב ד' יולי 11, 2018 7:52 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' יולי 09, 2018 2:14 pm

לפני כמה שנים פרסמתי מאמר שנגע לישיבות ולבני ישיבות וכו'. התקשר אלי אבא מירושלים ותינה במשך שעה וחצי את צרותיו של בנו, שנשלח ע"י הרמים הלא- מבינים שלו ל'קרית מלך', בעוד שהוא התאים מאד לפוניבז'.
הבחור רוצה מאד לעבור לפוניבז', כי כל הבחורים ב'קרית מלך' לא ברמה שלו וכו' וכו', טענות ומענות על הצוות בישיבה הקטנה שלו, ששלחוהו לישיבה הפחותה מדרגתו העילאית.

ניכר היה שהאבא מבין היטב בחינוך והוא בר דעת, אזי התקשרתי מיד לראש הישיבה דקרית מלך הגר"ב רימר ושוחחתי עימו על הענין.

הגר"ב רימר, שהוא מחנך אמיתי בסדר גודל עצום, הגיב: "דיברתי איתו כמה וכמה פעמים בלימוד ומדובר בבחור בינוני ומטה. ממש לא מהשורה השניה בשיעור. הוא מסתובב כל היום בתחושה שהוא נמצא בישיבה שלא לפי רמתו, כולם נחשבים בעיניו ללא מבינים, והוא בעצם נמצא, בעולם הדמיון שלו, בשורה הראשונה בפוניבז. כך שהוא לא מתקדם לשום מקום. לא מוכן לקבל מהישיבה שמתחת לרמתו"...

התקשרתי לאבא ואמרתי לו: אני לא מכיר אותך, אבל את ר' בנימין רימר אני מכיר היטב. אם הוא אומר שבנך בינוני ומטה- אז הוא כזה. הגיע הזמן שחעמיד את בנך על קרקע המציאות, ובודאי שאל תעודד אותו שהוא מי- יודע- מה. אתה רק מזיק לו".

אגב: בחור בשיעור שלי בישיבה הגיע להתייעץ עם הגרש"מ דיסקין זצ"ל האם לעבור מקול תורה לפוניבז (בתקופתי היה טרנד כזה...).
השיב לו הגרש"מ: את האמת? אני לא מספיק מכיר אותך בלימוד, כדי שאוכל לייעץ לך. תבוא מחר להיבחן אצלי על הסוגיה הנלמדת. אתהה על קננך במדויק ואז אוכל לייעץ לך...

אש משמים

Re: להעלות בחור לשמי המציאות

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יולי 09, 2018 2:46 pm

אגב, הבעיה המצויה יותר בקרב הבחורים הצעירים היא איך להעלות אותם לשמי המציאות משום שיש אוירה היום שהדור חלש ואי אפשר לעלות לרמות גבוהות וכו' ויש לתת ביטחון עצמי במלא המרץ לבחורים להאמין בעצמם וביכולותיהם.

ארזי ביתר

Re: להעלות בחור לשמי המציאות

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' יולי 09, 2018 2:55 pm

אש משמים כתב:אגב, הבעיה המצויה יותר בקרב הבחורים הצעירים היא איך להעלות אותם לשמי המציאות משום שיש אוירה היום שהדור חלש ואי אפשר לעלות לרמות גבוהות וכו' ויש לתת ביטחון עצמי במלא המרץ לבחורים להאמין בעצמם וביכולותיהם.

לא רק בדורנו. הרה"ק מלכוביץ' זיע"א כבר אמר: "להודיע לבני האדם גבורותיו", וואלט'ן די יונגעלייט געווסט זייער כוח, וואלט'ן זיי מיט'ן נאז ערד געאקערט [-אילו ידעו האברכים רב חילם, היו 'חורשים את הארץ באפם'].

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' יולי 09, 2018 5:28 pm

ש. ספראי כתב:לפני כמה שנים פרסמתי מאמר שנגע לישיבות ולבני ישיבות וכו'. התקשר אלי אבא מירושלים ותינה במשך שעה וחצי את צרותיו של בנו, שנשלח ע"י הרמים הלא- מבינים שלו ל'קרית מלך', בעוד שהוא התאים מאד לפוניבז'.
הבחור רוצה מאד לעבור לפוניבז', כי כל הבחורים ב'קרית מלך' לא ברמה שלו וכו' וכו', טענות ומענות על הצוות בישיבה הקטנה שלו, ששלחוהו לישיבה הפחותה מדרגתו העילאית.

ניכר היה שהאבא מבין היטב בחינוך והוא בר דעת, אזי התקשרתי מיד לראש הישיבה דקרית מלך הגר"ב רימר ושוחחתי עימו על הענין.

הגר"ב רימר, שהוא מחנך אמיתי בסדר גודל עצום, הגיב: "דיברתי איתו כמה וכמה פעמים בלימוד ומדובר בבחור בינוני ומטה. ממש לא מהשורה השניה בשיעור. הוא מסתובב כל היום בתחושה שהוא נמצא בישיבה שלא לפי רמתו, כולם נחשבים בעיניו ללא מבינים, והוא בעצם נמצא, בעולם הדמיון שלו, בשורה הראשונה בפוניבז. כך שהוא לא מתקדם לשום מקום. לא מוכן לקבל מהישיבה שמתחת לרמתו"...

התקשרתי לאבא ואמרתי לו: אני לא מכיר אותך, אבל את ר' בנימין רימר אני מכיר היטב. אם הוא אומר שבנך בינוני ומטה- אז הוא כזה. הגיע הזמן שחעמיד את בנך על קרקע המציאות, ובודאי שאל תעודד אותו שהוא מי- יודע- מה. אתה רק מזיק לו".

אגב: בחור בשיעור שלי בישיבה הגיע להתייעץ עם הגרש"מ דיסקין זצ"ל האם לעבור מקול תורה לפוניבז (בתקופתי היה טרנד כזה...).
השיב לו הגרש"מ: את האמת? אני לא מספיק מכיר אותך בלימוד, כדי שאוכל לייעץ לך. תבוא מחר להיבחן אצלי על הסוגיה הנלמדת. אתהה על קננך במדויק ואז אוכל לייעץ לך...

חזק ויפה. היה יותר תועלתי אם היית מספר לי את זה לפני עשרים שנה...

אבל תסכים אתי שיש הרבה בחורים שפחותים מהרמה שלו שכן הגיעו לפוניבז' (אני מדבר על הדוגמא, יש הרבה דוגמאות כאלו בעולם המציאות, כאשר בחור רואה שחלשים ממנו נכנסו לישיבה יוקרתית (בזכות לחץ/קשרים/אחים/וכו' וכו') והוא בישיבה "פשוטה" אז הוא אוכל את עצמו למה הוא לא עשה יותר מאמצים להדחס שמה. ברור שבמבחן התוצאה הרבה בחורים נופלים בגלל הלחץ של הישיבה היוקרתית, והרבה בחורים מצליחים בזכות האוירה הרגועה בישיבות ה"אפורות" ).

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' יולי 10, 2018 12:43 am

במקרה של פוניבז דווקא, זאת ישיבה שהבחור שבה חי לבד, ללא עזרה תומכת וללא משענת מרפדת מהצוות. אם כי שמעתי שבשנים האחרונות יש שיפור בנושא הזה. לא הייתי רוצה, כאב או כמחנך, לשלוח לשם בחור שנחשב בינוני ומטה ב'קרית מלך' ולתת לו לשחות במים עמוקים, אולי יצליח, אולי יטבע...
באופן כללי באלעד, מקום מגורי, בוגרי פוניבז, ויש רבים כאלה באלעד, אינם יותר גאונים או למדנים או מתמידים מאברכים יוצאי ישיבות אחרות. גם מבחינת השטעלס בישיבות הקטנות בעיר, מספר הרמי"ם מפוניבז בעיר נמוך מאד יחסית. דווקא בוגרי קול תורה למשל, הישיבה בה למדתי, התברגו מבחינה מספרית כרמי"ם בישיבות האשכנזיות בעיר, במספר גבוה הרבה יותר.
כך בהסתכלות לטווח רחוק, אינני בטוח שדווקא הישיבות היוקרתיות מוציאות פירות טובים יותר מישיבות אחרות, פחות נחשבות.
אמנם יש להסתייג ולומר שלאלעד הגיעו יוצאי פוניבז טובים פחות, כי הטובים יותר הלא קיבלו דירות בבני ברק או בירושלים...
אך לזה כבר אין לי מידע פרטני.

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 6 אורחים