כללי כתיבה בפורום

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

כללי כתיבה בפורום

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 25, 2016 12:22 pm

בהמשך להערה הזאת http://forum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=17&t=29592#p308121

אני מציע לגבש כללי כתיבה מומלצים בפורום לטובת הכותבים חדשים כותיקים והקוראים כולם.

לשם זה אני פותח את הנושא הזה בו מוזמנים כולם להעלות הצעות ולדון בנושא הזה. כדי שבסופו של דבר נוכל למצות מהדיון כללים פשוטים והמלצות ראויות לכתיבה באופן שישפר את הקריאות והנוחות.

בינוני

Re: כללי כתיבה בפורום

הודעהעל ידי בינוני » ג' אוקטובר 25, 2016 12:47 pm

נושא שמפריע לי מאוד: שגיאות כתיב/דקדוק גסות או בוטות.
אני חושב שהמינימום הנדרש מכל כותב, הוא לעבור פעם נוספת על ההודעה לפני שהוא שולח סופית.

(אני לא בא בטענות לאנשים 'שאין להם את זה' (יש כמה בפורום שכנראה אינם מסוגלים לכתוב בלי טעויות). ואני גם לוקח בחשבון שכתיבה בפורום - מטבעה היא קלילה וזורמת.
אבל בכל זאת אם כל אחד יקדיש כמה שניות לעבור על הודעתו פעם נוספת זה יוריד את אחוז השגיאות.)

נשר

הודעהעל ידי נשר » ג' אוקטובר 25, 2016 12:54 pm

מן הסתם יש אפשרות למנהלי הפורום לערוך את הכותרות ולשנותם.

ולכן אני מציע שכמו שמדי פעם מצרפים כמה אשכולות וכו' כך יערכו וישפרו את הכותרות.
אני בטוח שכל אחד היה רוצה להיות יותר ברור ויותר מובן.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ג' אוקטובר 25, 2016 1:01 pm

האם הפורום נועד לפרסום כל דבר מעניין שהכותב ראה באיזה ספר?

או שנועד להתדיינות בין משתתפי הפורום, ואם הודעתו לא הביא לדיון, אזי החטיא את המטרה?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 25, 2016 1:16 pm

צריך להפעיל שיקול דעת סביר. אם הדבר יעניין את הקוראים אין סיבה שלא לכותבו, והרבה פעמים מתפתח דיון.
אני חושב שבכללות בעניין על מה לכתוב, בנושאים הקשורים למטרת הפורום הכללית, יש לנהוג בהרחבה ולא בצמצום.

זה גם דבר שקשה לקבוע בו כלל ובכללות מהנסיון עד עתה חברי הפורום כותבים בדרך כלל על עניינים שמעניינים לפחות חלק מהקוראים.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ג' אוקטובר 25, 2016 1:35 pm

[quote="אוצר החכמה"]זה גם דבר שקשה לקבוע בו כלל [/quote]
אולי המבחן יכול להיות, שהמשתתף יבדוק אם הרבה פעמים כשפתח אשכול זה לא הביא תגובות.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ג' אוקטובר 25, 2016 4:51 pm

חושבני שאם ישנם שגיאות כתיב יש להודיע לכותב בפרטי,או שאחד המנהלים
יהיה אחראי לכך לתקן ולהעיר את הצריך הערה או הארה

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 25, 2016 7:01 pm

אני מדי פעם מתקן שגיאות כתיב. אבל איני יכול לעסוק בזה בקביעות.
אני מסכים שאין צורך לכתוב סתם על שגיאות כתיב ובפרט לא באופן שאינו מכבד את הטועה.
מצד שני זה גם לא נורא, שגיאות כתיב ושגיאות הקלדה קורות לכולנו, הרבה פעמים מתוך מהירות הכתיבה או מסיבות אחרות, ואין בזה פגיעה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 25, 2016 7:08 pm

נחזור לנושא.
האם לדעתכם יש איזה כלל שרצוי לקבוע ביחס לסטייה מהנושא העיקרי. לי אישית סטייה אינה מפריעה.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' אוקטובר 26, 2016 9:15 am

לי כואב מה שהרבה פעמים אדם פותח בנשא מסוים לדעת מקור או הרחבה באיזה ענין שהוא לפי מנהגו או השקפתו או הדרך שלו, ובמקום לדון לגופו של ענין באים אנשים שלא ניחא להו מכל המנהג והענין או המהלך וסובבים את הנושא על עצם הגישה שלו ולא נותנים לנושא להתפתח, והי' צריך להיות שאם רצונו לדון על זה שיפתח אשכול אחר.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוקטובר 26, 2016 11:13 am

[quote="אוצר החכמה"]נחזור לנושא.
האם לדעתכם יש איזה כלל שרצוי לקבוע ביחס לסטייה מהנושא העיקרי. [size=85]לי אישית סטייה אינה מפריעה.[/size][/quote]

כמדומני שהדר"ג (או אולי הרה"ג אי"ס) כבר כתב על זה פעם, שזה כדרך בני תורה המשוחחים איש אל רעהו שדרכם לעבור מענין לענין (באותו ענין ושלא באותו ענין...).
אולם, כ"ז כמובן אם הסטייה היא לכיוון שאין בו בעייתיות מצד עצמו.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ה' אוקטובר 27, 2016 6:21 pm

[quote="י. אברהם"]אולי המבחן יכול להיות, שהמשתתף יבדוק אם הרבה פעמים כשפתח אשכול זה לא הביא תגובות.[/quote]
גם זה מבחן אינו מכריע בהחלט שהרי, כמו שכבודו יודע, לפעמים אנשים נהנים מההודעה אבל אין להם מה להגיב.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ה' אוקטובר 27, 2016 8:02 pm

אמת.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' אוקטובר 27, 2016 10:10 pm

[quote="בברכה המשולשת"][quote="אוצר החכמה"]נחזור לנושא.
האם לדעתכם יש איזה כלל שרצוי לקבוע ביחס לסטייה מהנושא העיקרי. [size=85]לי אישית סטייה אינה מפריעה.[/size/][quote]

כמדומני שהדר"ג (או אולי הרה"ג אי"ס) כבר כתב על זה פעם, שזה כדרך בני תורה המשוחחים איש אל רעהו שדרכם לעבור מענין לענין (באותו ענין ושלא באותו ענין...).
אולם, כ"ז כמובן אם הסטייה היא לכיוון שאין בו בעייתיות מצד עצמו.[/quote]

לי זה כן מפריע, קשה להחזיק ראש באשכול המתפצל לכמה וכמה תת נושאים ונושאים הקשורים רק בעקיפין. לדעתי הפתרון לפתוח אשכול חדש בכל סטייה מנושא הראשי, ולהסתפק בהפנייה באשכול הראשון.

כ"כ צריך לצמצם ריבוי אשכולות בנושא אחד. לפני שפותחים אשכול צריך לחפש שאין כבר אשכול בענין זה.
נערך לאחרונה על ידי עמקן ב א' אוקטובר 30, 2016 7:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' אוקטובר 30, 2016 12:23 pm

[quote="עמקן"][quote="בברכה המשולשת"][quote="אוצר החכמה"]נחזור לנושא.
האם לדעתכם יש איזה כלל שרצוי לקבוע ביחס לסטייה מהנושא העיקרי. [size=85]לי אישית סטייה אינה מפריעה.[/size/][quote]

אולם, כ"ז כמובן אם הסטייה היא לכיוון שאין בו בעייתיות מצד עצמו.[/quote]

לי זה כן מפריע, קשה להחזיק ראש באשכול המתפצל לכמה וכמה תת נושאים ונושאים הקשורים רק בעקיפין. לדעתי הפתרון לפתוח אשכול חדש בכל סטייה מנושא הראשי, ולהסתפק בהפנייה באשכול הראשון.

כ"כ צריך לצמצם ריבוי אשכולות בנושא אחד. לפני שפותחים אשכול צריך לחפש שאין כבר אשכול בענין זה.[/quote]
גא"מ לכל דבריך.
עיקר הבעיה שסוטים לנושאים שכבר נטחנו עד דק (כמו רוב הנושאים - ב"ה), ואז זה הופך לכפילות מציקה.

הבעיה בכפילות, היא כמו לקרוא בדף גמרא את השאלות והאוקימתות והתיובתות עד המסקנה, ואז בדף הבא - עוד פעם... מהתחלה...

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' אוקטובר 30, 2016 2:42 pm

אגב, שימו לב לא לצטט כאן - אי אפשר כאן לצטט וגם לא לערוך את ההודעה אח"כ.

כלל נוסף, קצת דרך ארץ יהיה לנו (באנדרסטייטמנט), אם לא נעדכן כאן על שיפורים בהיברו בוקס. למשל. או בפרוייקט השו"ת.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' אוקטובר 30, 2016 7:25 pm

לעומקו של דבר כתב:אגב, שימו לב לא לצטט כאן - אי אפשר כאן לצטט וגם לא לערוך את ההודעה אח"כ.

סידרתי את העניין .

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » א' אוקטובר 30, 2016 7:40 pm

אוצר החכמה כתב:
לעומקו של דבר כתב:אגב, שימו לב לא לצטט כאן - אי אפשר כאן לצטט וגם לא לערוך את ההודעה אח"כ.

סידרתי את העניין .

גם אפשר לערוך

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' אוקטובר 30, 2016 7:44 pm

המעיין כתב:
אוצר החכמה כתב:

סידרתי את העניין .

גם אפשר לערוך

אכן

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » א' אוקטובר 30, 2016 8:45 pm

לעומקו של דבר כתב:כלל נוסף, קצת דרך ארץ יהיה לנו (באנדרסטייטמנט), אם לא נעדכן כאן על שיפורים בהיברו בוקס. למשל. או בפרוייקט השו"ת.

הדברים פשוטים ונכוחים, וכבר הוזכרו כאן כמה וכמה פעמים.

משום מה, יש חברים כאן שלא השכילו להבין דבר פשוט כ"כ. זאת, על אף שבעלי האוצר מעולם לא גילו דעתם שאין זה מפריע להם, ורק משום נפשם היפה לא מחקו את האשכולות/תגובות בענין.

ויש בנותן טעם, להמנע גם מהבאת קישורים לה"ב וכדו'. גם במקרה שהספרים אינם באוצר. אפשר להוריד משם ולהעלות כאן כקובץ, אך לא להכניס קישורים לשם.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' אוקטובר 31, 2016 12:55 am

ארזי ביתר כתב:ויש בנותן טעם, להמנע גם מהבאת קישורים לה"ב וכדו'. גם במקרה שהספרים אינם באוצר. אפשר להוריד משם ולהעלות כאן כקובץ, אך לא להכניס קישורים לשם.

כן? מה עוד?...

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' אוקטובר 31, 2016 7:40 am

יאיר כתב:
ארזי ביתר כתב:ויש בנותן טעם, להמנע גם מהבאת קישורים לה"ב וכדו'. גם במקרה שהספרים אינם באוצר. אפשר להוריד משם ולהעלות כאן כקובץ, אך לא להכניס קישורים לשם.

כן? מה עוד?...

כן! זה דבר בסיסי ביותר! רוצה דוגמא? קח!

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' אוקטובר 31, 2016 7:58 am

מה זה קשור?

א.אם רוצים להביא הפניה שפתוחה לכולם כדי שיראו מה כתוב שם, חייבים להביא דוקא משם.

ב.ביקשת שגם במקרה שהספר אינו מצוי באוצר, לא להביא לינק אלא להוריד את הקובץ ולהעלות לפורום, דבר הכרוך בטרחה מרובה מאוד. למה להטריח סתם בן אדם?

[אם זו היתה טרחה שוה, אתה צודק וכמו במקרה שהבאת באשכול השני שלא היתה דוקא הפניה לעמ' מסויים אלא לספר, אך בשאר המקרים אל לנו להטריח ולבזבז זמנו של אדם ובפרט שאם נדרוש זאת, מסתמא הרבה ימנעו מלהביא].

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' אוקטובר 31, 2016 8:01 am

יאיר כתב:מה זה קשור?

א.אם רוצים להביא הפניה שפתוחה לכולם כדי שיראו מה כתוב שם, חייבים להביא דוקא משם.

ב.ביקשת שגם במקרה שהספר אינו מצוי באוצר, לא להביא לינק אלא להוריד את הקובץ ולהעלות לפורום, דבר הכרוך בטרחה מרובה מאוד. למה להטריח סתם בן אדם?

[אם זו היתה טרחה שוה, אתה צודק וכמו במקרה שהבאת באשכול השני שלא היתה דוקא הפניה לעמ' מסויים אלא לספר, אך בשאר המקרים אל לנו להטריח ולבזבז זמנו של אדם ובפרט שאם נדרוש זאת, מסתמא הרבה ימנעו מלהביא].

א. אתה צודק. אפשר אולי להביא זאת בפורום של ה"ב.

ב. טרחה מרובה מאוד? לא ידוע לי על טרחה מרובה כ"כ. ייקח לך עוד שתי דקות? נו! התחושה הטובה של מנהלי האתר, שלא ידקור להם בעיניים כל הזמן 'היברו בוקס' 'היברו בוקס' 'היברו בוקס' 'היברו בוקס', גם שווה משהו. בעצם, לא משהו, היא שווה הרבה! ה-כ-ר-ת ה-ט-ו-ב!!!

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' אוקטובר 31, 2016 8:06 am

ארזי ביתר כתב:א. אתה צודק. אפשר אולי להביא זאת בפורום של ה"ב.

ב. טרחה מרובה מאוד? לא ידוע לי על טרחה מרובה כ"כ. ייקח לך עוד שתי דקות? נו! התחושה הטובה של מנהלי האתר, שלא ידקור להם בעיניים כל הזמן 'היברו בוקס' 'היברו בוקס' 'היברו בוקס' 'היברו בוקס', גם שווה משהו. בעצם, לא משהו, היא שווה הרבה! ה-כ-ר-ת ה-ט-ו-ב!!!

א.אם אין מה לענות הגיונית לא חייבים לפטפט בדברים.

ב.אם היו מביעים במשך 5 שנות קיומו של הפורום פעם אחת בקשה לכך, לחיי וכבודו צודק.

כל עוד לא ביקשו כך, א"א שכל אחד יבוא ויקבע פה כללים (או ינסה) שנראים לו.

[שוב, אם יגידו שזה מפריע והציבור מתבקש לא לעשות כך, אז ודאי שכך צריך לנהוג ואין פה בכלל שאלה].

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' אוקטובר 31, 2016 8:09 am

יאיר כתב:א.אם אין מה לענות הגיונית לא חייבים לפטפט בדברים.

ב.אם היו מביעים במשך 5 שנות קיומו של הפורום פעם אחת בקשה לכך, לחיי וכבודו צודק.

כל עוד לא ביקשו כך, א"א שכל אחד יבוא ויקבע פה כללים (או ינסה) שנראים לו.

[שוב, אם יגידו שזה מפריע והציבור מתבקש לא לעשות כך, אז ודאי שכך צריך לנהוג ואין פה בכלל שאלה].

100 פעמים כבר התווכחו על זה כאן בפורום, ואף פעם לא פצה אחד מהמנהלים את פיו, ואמר שזה לא אכפת לו. לא נראה לך שזה אומר דרשני?

יש להם שכל וטאקט להשאיר את המקום פתוח לכל תופשי התורה, גם לאלו שאין להם רגישות לרגישויות הזולת. ולכן, הם לא אוסרים זאת. אבל כשאין להם בעיה עם משהו, הם יודעים להגיד זאת. ובנשא זה, הם תפסו לעצמם את פלך השתיקה.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' אוקטובר 31, 2016 8:11 am

יפה. אבל אולי הם מעדיפים כך כי יודעים שאין כ"כ ברירה

ואחרת יתמעטו המשתמשים ו/או ההודעות פה?

בשביל לטעון כמוך צריך הוכחה ברורה ולא השערות גרידא.

וכעת נשמח לשמוע את תגובת צוות האוצר (ואם טעיתי, אשמח לומר טעיתי ועמכם הסליחה).

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ב' אוקטובר 31, 2016 10:16 am

כמה כללי כתיבה מהאשכול הזה:
מתעמק כתב:בתור אחד מהכותבים הבלתי קבועים, אביעה גם אני דעתי העניה, אך לא על הצעת פותח האשכול, אלא על כוונתו ומטרתו האמיתית המבצבצת מביני שיטין, לעורר לכותבי הפורום שלא זו הדרך ולא זו העיר אנו מבקשים. עמו אנכי בצרה, כמוני כמו רבים מכותבי הפורום, מצטער על כו"כ תגובות ואשכולות שלא נראים ראויים להכתב. אך למה לבכות חנם, אעיר איך נראה בעיני תגובה ראויה, ויבואו אחרים וישלימו על דברי או יחלקו על דברי, ומינאי ומנכון יתקיים תקנון חדש, לא חיובי להוסיף עול על מנהלי הפורום לשמור עליהם, אלא רצוניי אותה ישימו הכותבים החשובים נגד עיניהם לפני שמגיבים, כך שכל תגובה יוסיף חכמה וחשק להתכתב ולהמשיך להשתתף בינינו.

א) הזדהות. יש לנו להתבונן מהו מטרת הפורום. מה אנו מקוים מזה, ועל מה ולמה מבזבזים זמן יקר אף לקרוא, וכל שכן להגיב. והדבר פשוט שהמטרה להתחכם ולחכם אחרים. כל אחד מאתנו יש לו איזה ידיעה, כל אחד בתחום שלו, וכל ידיעה חשובה ומועלת. רצוננו ללמוד אחד מהשני, ולעומת גם להשפיע מידיעותינו ומסקנותינו לאחרים. לצורך מטרה זו נברא הפורום כשמסתתרים תחת ניק, לא משום שמתביישים במה שכותבים, אלא להיפוך, לפעמים חכמת המסכן בזויה, ולזאת קוראים להסברא או הוכחה שמביעים לא בשם הכותב אלא בשם הניק, כך שאין כאן ויכוח גברא בגברא, אלא אך ורק הדיעות מתווכחים. מובן שבשל כך אין מקום לכפילת הניקים, כאילו המטרה רק לקנטר ולנצח, להגיב מכל צד שיהא נראה קולו כקול הסירים כשמכל צד קורא על דברי עצמו יאי ויאי (וחוששני שהרבה מהניקים הכפולים באים מחסרון דעה יציבה, שהכותב מבולבל בין הדיעות, ולכן לכל דיעה ומהלך שיש לו קורא בשם ניק חדש, כאומר הצד הליטאי שלי חושב כך אך הצד החסידי שלי חושב כך וכדומה, כך ששמותיו משתנים כמלאכים לפי שליחותם). אך מאידך, לפעמים יש מקום גם לניקים שונים, כשזה בא כדי להסתיר זהות הכותב, דוגמא לכך ראה כאן: http://www.otzar.org/forums/viewtopic.p ... 543#p18142, כותב ותיק (לדבריו) מנסה להעלות מאמרו שהדפיס בשמו האמיתי, ואינו רוצה שיזהו שמו עם הניק שלו. (כשלעצמי הייתי בוחר יותר שלא להעלות, או לחלופין להעלות כאילו זה מאמר מפלוני אלמוני ואם יבין מישהו שזה ממני בעצמי - מה בכך. אך עכ"פ אין גנאי ביצירת ניק מיוחד מטעם כזה, וכשם שאין פרצופיהן וכו').

ב) מחשבה. שנית, כבר העיר ישבב הסופר בקצרה, וארחיב דבריו. כל אחד יש לו שאלות ואי-ידיעות, קטן וגדול שוים במספר דברים המוקשים בעיניהם, החילוק רק באיכות התמיהות והאי-ידיעות. משום כבוד האכסניא וכבוד שאר הכותבים, אין ראוי להפריח שאלות העולות בראש תיכף בלי עיון ועבודת בית. כגון אם תמוה למישהו מי הם הנקראים קדמונים, הסברא מחייב שמקודם יחפש באיזה מקומות ראה ביטוי הנ"ל, אחר כך ישוה ביניהם אם יש אי-התאמה, רק אחר זה יפתח אשכול בה יביא הדוגמאות השונות והסתירה ביניהם וישאל אם יש מי שיבין פשר דבר. באופן שכזה, אף במקרה שהשאלה עצמה אין לה מקום ומגוחכת היא לכותבים אחרים, אין בזה גנאי, כי אין הכותב שולף שאלות מהשרוול, אלא מסדר שאלה באופן הראוי, וכמאמר הידוע שאלת חכם חצי תשובה, ואם בזה יתמעטו האשכולות החדשים, טוב מעט בכוונה מהרבה שלא בכוונה. הוא הדין והיא הנידון בתגובות, רשאי כל אחד להגיב כפי אוות נפשו וידיעותיו, אך לפני שניגש אל המקלדת ראוי שיתבונן איזה דקות על איזה יסוד החליט כך או כך, מה הראיות לכך, יעיין שוב במקורותיו, ורק אחר זה יגיב, וכמובן יעלה על הכתב עכ"פ איזה הוכחות לדבריו. (ובדידי הוה עובדא כמה פעמים שהייתי מוכן להגיב תיכף ולציין שבספר פלוני איתא כך וכך במקום פלוני ולפי זה נמצא כך וכך, וכשישבתי לעיין בספר פלוני ראיתי שזכרוני הטעני, לא כתוב שם כך ואולי אף להיפוך).

ג) התאפקות. מצוי כמה פעמים שהכותבים משבחים או מגנים זה את זה. התוצאות בדרך כלל הם מסכת חירופין הלוך ושוב, או לחלופין שבחים. אין לדבר זה מקום, אם רוצים לשבח, ישבחו בקצרה, אם רוצים לעקוץ, יעקצו ברמז, אבל לא איברי פורום זה לשבוחי ולאונאה. ואל לנו לשכוח שהעוקץ לא עקץ אותך, אלא את הניק או את הדיעה שלך, ולמה לך להזדעק. (כמה פעמים ביזו וגינו את דברי בפורום, ולא עניתי, אלא הגבתי על חלק הענייני בלבד, לא משום שאני מעביר על מדותי, להיפוך לדאבון אני רחוק מזה בחיי הפרטיים, אך אין מקום לכתוב בפרום כי אם דברי שכל וטעם ולא בזיונות וחירופין).

למאי_נמ? כתב:היות ויש כאן הסכמה שצריך להקפיד לשמור על הרמה של הפורום, אכתוב כמה כללים, הידועים לכולם, אך לעִתים לא מיושמים, שיכולים להביא הרבה ברכה:

א. לדבר לגופו של עניין ולא לגופו של אדם.
ב. לנמק כל דבר (כולל שאלות), כך שיהיה מובן לא רק ליודעים.
ג. למעט בדיבורים שאינם לגופו של עניין (למשל, בדיחות, שלא לכתוב יותר מ-10% מהודעותיו בדיחות, וגם זה יותר מִדי)
ד. למעט בחזרות על דברים שנאמרו, ולהשתדל לקצר (במידת אפשר, כמובן).
ה. לשים לב איזה דברים מקומם ב'אישי', ואיזה בפורום.
ו. למעט בחלוק ציונים ("בו נהיה ראליסטיים", או "זה שטחי" וכד').
ז. לא להפוך בירור ענייני לבירור פסיכולוגי (- למה הוא אמר כך?)
ח. אין ללגלג ע"ד אחרים, אלא להסביר הטעות.
ט. "שבעה דברים בחכם... אינו נבהל להשיב".
י. "שואל כעניין" - לא לשאול באשכול מ"מסכתא אחריתי".
יא. להיזהר מאיסור לשון הרע ומהלבנת פנים.
יב. לא להשתמש כנגד דעה אחרת בדברים חריגים, מקריים או יוצאי דופן.
יג. לא לעסוק בניתוחי סגנון של הכותבים, אלא בתוכן.
יד. לא להציג דעות של אחרים בצורה נוחה להתקפה.

רבים מהכללים הנ"ל, ועוד אחרים, מצויים במאמר 'כיצד מדברין?' (מתוך: עם כלביא, הרב שלמה אבינר, ח"ב, ירושלים תשמ"ג) - מומלץ!

- יבואו אחרים ויוסיפו!

ומהאשכול הזה:
מור כתב:עם כל הכבוד לבנשק - ויש כבוד, והרבה. (עיינו בהודעותיו ותמצאו הרבה, אבל ממש הרבה נחת).

אני מוצא את עצמי מחרה מחזיק אחר מבי מדרשא. ואחדד יותר, לדעתי יופיו של הפורום הוא על דבר היותו 'בית מדרש' וירטואלי, לכל דבר. הסכם נא עמי, ר' בנשק, שבבית המדרש האמיתי והחי מתנוססות להן שאלות מכל תחום וענין: הלכה, אקטואליה, מחקר ספרותי וקמ"שים של טומאה. בית מדרש אמיתי הרי הוא כולל בתוכו 'שולחן שבת' בזעיר אנפין; 'מקוה נייעס' תורני; 'בית הוראה'; ומקום לת"ח המתנצחין זה עם זה בהלכה. ומלכותא דפורום כמלכותא כדביהמ"ד.

אדרבה, זוכרני עת הוקם הפורום, והיה מי שחשב שהנה יעלו להם נושאים אך ורק בעלי זיקה ל'ספרים וסופרים' (תרת"מ), ואשכולות התנצחות מחקרית ונאורה יתנוססו להם בזאח"ז. והנה, ל'אכזבתו' ושמחתנו אנו, עולים להם בקצב מהיר נושאים תורניים גרידא, אם כי רובם ככולם בעלי ניחוח מענין או מרתק, מהסוג שלא נתקלים בו בסדר ראשון ושני.

כן אסכים ואמליץ, לחוקק חוק המונע אשכולות של 'למדוני כל התורה כולה על רגל אחת', לאמור: אשכול המבקש לסכם בטוטו"ד את שיטות הראשונים בסוגיא דבע"ח למפרע הוא גובה, או אשכול בו תופיע קושיא נוראה אודות סתירה שנפלה ברמב"ם בדין יש קנין לעכו"ם בא"י להפקיע תרו"מ. אלו שאלות שמטיבן שמוכרעות ביני עמודי דגרסי, ולא ביני מקלדתי ועכברי. הפורום עומד לטובת הנדונים המענינים, הבלתי סטנדרטיים, תקראו לזה אולי ה"צ'יקאבע זאכן" [ = 'סקופים' תורניים ופיקנטריות תורניות]. ומכאן, גם אכה על חטא בפתיחת אשכול הצעב"ח ושילוח הקן, שכן אף שאלות בסגנון: מה ההלכה בכה"ג/כה"ג - אין מקומן כאן, אם לא שמדובר בשאלה בעלת זוית מענינת ומחודשת.

ואסיים בברכה למהלי אוצה"ח בכלל, ומנהלי פורום זה בפרט (איך היה נראה פורום זה ללא נוכחותו של איש ספר?) על השכילם לתת במה יחודית שכזו, לטובת מבקשי תורה ושוחרי צפונותיה. כה לחי.

ועיינו עוד באשכולות שם.

נדמה לי שהיו עוד אשכולות בנושא ולא מצאתי כעת.

ענין הקישורים לה''ב ופרוייקט השו''ת נידון בעבר בכ''מ, אבל לפו''ר אין בזה בעיה, כי הם בכלל לא 'מתחרים' של האוצר, לכל היותר הם 'משלימים' אותו, כי על אף שכולם מאגרים תורניים מ''מ כל אחד עוסק בתחום אחר.
אבל בשורה התחתונה מה שחשוב פה זו דעת בעה''ב.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' אוקטובר 31, 2016 10:50 am

בעניין הקישורים לה"ב ושאר מאגרים. זו התשובה של הנהלת אוצר החכמה.

בודאי שבמקום שאפשר לקשר לאוצר, יהיה לנו נחת רוח בקישור לאוצר יותר מקישור לאתרים אחרים. ברם במידה והספר לא ניתן לקישור חינמי באוצר, אין לנו שום בעיה עם קישורים להיברובוקס ולכל אתר אחר.

ולארזי ביתר, תודה מעומק הלב על הרגישות ההתחשבות והיחס המכבד.

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' אוקטובר 31, 2016 10:54 am

אוצר החכמה כתב:בעניין הקישורים לה"ב ושאר מאגרים. זו התשובה של הנהלת אוצר החכמה.

בודאי שבמקום שאפשר לקשר לאוצר, יהיה לנו נחת רוח בקישור לאוצר יותר מקישור לאתרים אחרים. ברם במידה והספר לא ניתן לקישור חינמי באוצר, אין לנו שום בעיה עם קישורים להיברובוקס ולכל אתר אחר.

לו היה הדבר אפשרי, היה מן הראוי שיעמדו כל חו"ר בי מדרשא הדין, ויריעו תרועות ממושכות של כבוד, להנהלת האוצר. הסכמתם לדבר כזה, אינה טבעית ופשוטה כלל ועיקר.

[לתשומת לבכם, כבר ראיתי בכמה וכמה אתרים, שמוחקים ללא אומר ודברים, כל התייחסות למתחריהם גם כאשר כביכול אין זו תחרות והם הרבה יותר גדולים מהאחרים בתחום...].

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' אוקטובר 31, 2016 3:32 pm

ומהשתיקה לעניין שיווקו של אתר ה"ב ("רשימת הספרים החדשים בה"ב") יש ללמוד שזה אכן לא ראוי.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ד' נובמבר 02, 2016 10:13 pm

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' נובמבר 02, 2016 10:23 pm

ארזי ביתר כתב:

לו היה הדבר אפשרי, היה מן הראוי שיעמדו כל חו"ר בי מדרשא הדין, ויריעו תרועות ממושכות של כבוד, להנהלת האוצר. הסכמתם לדבר כזה, אינה טבעית ופשוטה כלל ועיקר.

[לתשומת לבכם, כבר ראיתי בכמה וכמה אתרים, שמוחקים ללא אומר ודברים, כל התייחסות למתחריהם גם כאשר כביכול אין זו תחרות והם הרבה יותר גדולים מהאחרים בתחום...].

מצטרף לתרועות הכבוד, ולגישת "מיני ומיניה יתקלס עילאה".
יירבו כמותכם בישראל.
יוסף ה׳ עליכם וגו׳.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ג' נובמבר 08, 2016 11:06 pm

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ב' דצמבר 12, 2016 6:53 pm

הציטוטים הארוכים.PNG
הציטוטים הארוכים.PNG (28.46 KiB) נצפה 11752 פעמים

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 12, 2016 7:47 pm

לכן הציטוט מופיע בצבע שונה כדי שיהיה קל להתעלם ממנו.
הרבה פעמים יש הודעות ביניהם ויותר נוח לראות את הדברים או להזכר בהם בציטוט.
גם לעצים המצטטים מדגישים מילים אליהם כוונתם להתייחס.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ב' דצמבר 12, 2016 8:40 pm

אוצר החכמה כתב:הרבה פעמים יש הודעות ביניהם ויותר נוח לראות את הדברים או להזכר בהם בציטוט.

אמת, אבל כשאין הודעות ביניהם, הציטוט מיותר ומפריע.

כמו כן כשהתגובה מתייחסת רק לחלק מן הציטוט, כדאי למחוק את המיותר (כאשר תראה שכך עשיתי כעת, ובטח הקלתי עליך).

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' דצמבר 15, 2016 5:38 am

י. אברהם כתב:
אוצר החכמה כתב:הרבה פעמים יש הודעות ביניהם ויותר נוח לראות את הדברים או להזכר בהם בציטוט.

אמת, אבל כשאין הודעות ביניהם, הציטוט מיותר ומפריע.

כמו כן כשהתגובה מתייחסת רק לחלק מן הציטוט, כדאי למחוק את המיותר (כאשר תראה שכך עשיתי כעת, ובטח הקלתי עליך).

נלע"ד שדווקא צריך להגדיל את כמות הציטוטים האפשריים, זה מסייע רבות.
נ"ל שכוונתך שזה מפריע, זה רק כשמישהו חולק עליך, ומצטט אותך רק כדי להראות שכאילו אתה לא יודע כלום וכל שורה היא טעות. לדוגמאות ראה האשכול בעניין התכלת..

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' דצמבר 15, 2016 11:23 pm

עכשיו ראיתי...

מחלוקת בין המנהלים?...
נערך לאחרונה על ידי ארזי ביתר ב ה' דצמבר 15, 2016 11:25 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' דצמבר 16, 2016 12:10 am

איפה אתה רואה מחלוקת?

חזור אל “ניהול הפורום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד