מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סידורי תפילה בני זמננו ודיוקם

דעת תפילה ופירושה, חקר ועיון בנוסחאות ומנהגי התפילה, לשונם ומקורם של פייטנים
לייבעדיג יענקל

Re: סידורי תפילה בני זמננו ודיוקם

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ב' יולי 25, 2016 9:12 pm

צולניק כתב:
חד ברנש כתב:יענקל,
אודה ולא אבוש,
בזמנו רכשתי את סידור ווילנא כי מאוד נהנתי מעבודתו, אך אחרי שנודע לי מיהו ומהו, אינני מסוגל להסתכל בסידור, העומד מיותם בארון הספרים, וגם לא רכשתי את המחזור שהוציא.

הייתי ממליץ למו"ל לנסות ולשווק את ספריו אצל בני דודיו. שמא הם יפרנסוהו.

במחכת"ר, ספרים שנכתבו ע"י אנשי מחקר - מינים ואפיקורסים - אתה מוכן לקרוא, כך גם לבקר בספריות שונות השייכות למהרסי היהדות, ורק בספריהם של הקיצונים וההזויים מהצד השני - אשר אין מאומה מדעותיהם בסידור - בזה אינך מוכן להסתכל, אתמהה.

המגי"ה הנ"ל הו"ל גם מחזור לראש השנה עם לקט מפירושי הראשונים לפיוטים שלא באו אף פעם בדפוס. כיצד הוא השיג את תצלומי כתבי היד? הוא חלילה לא דרך על מפתן 'ספריות שונות השייכות למהרסי היהדות', אבל הוא שלח לשם את אחד מידידיו (המשתייך גם הוא לאותו חוג קיצוני, ומאידך יש לו גם יד ושם בספרי אנשי מחקר מינים ואפיקורסים) שישמש עבורו כשבת גוי. יודעני מקרוב עוד כמה פרטים פיקנטיים על העסק הלזה, אבל עלי לשים מחסום לפי.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' יולי 25, 2016 9:16 pm

ר' יענקל, לשלוח מישהו (שהוא בעצם בכלל מחוגו) לספריה בשביל להיות שבת גוי זה עדיין לא פיקנטי. תשחרר משהו, בשביל התאבון...

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' יולי 25, 2016 9:44 pm

הוא לא שלח לשם גוי של שבת כפשוטו? מבני דודיו?

חושיאל

הודעהעל ידי חושיאל » ב' יולי 25, 2016 9:50 pm

לא הבנתי כל הנידון כאן על מוציא לאור סידור וילנא. ברור שהוא תינוק שנשבה [שנתחנך ע"פ דרך זה ע"י אביו שהיה הרבה יותר משוגע ממנו. אם יש הבדל ביניהם זה שהוא לכה"פ רציני ומאמין בזה באמת, אצל אביו הרבה חשדו שזה רק בשביל קצת צומי]. וכי צריך לחלל שבת כדי לזכות להיות תינוק שנשבה.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' יולי 25, 2016 9:51 pm

חושיאל כתב:לא הבנתי כל הנידון כאן על מוציא לאור סידור וילנא. ברור שהוא תינוק שנשבה [שנתחנך ע"פ דרך זה ע"י אביו שהיה הרבה יותר משוגע ממנו. אם יש הבדל ביניהם זה שהוא לכה"פ רציני ומאמין בזה באמת, אצל אביו הרבה חשדו שזה רק בשביל קצת צומי]. וכי צריך לחלל שבת כדי לזכות להיות תינוק שנשבה.

ר' חושיאל, ברוך קורתך בצל בואתינו.
אתה כותב מהכרות אישית עם שניהם?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' יולי 25, 2016 10:19 pm

לייבעדיג יענקל כתב:
צולניק כתב:
חד ברנש כתב:יענקל,
אודה ולא אבוש,
בזמנו רכשתי את סידור ווילנא כי מאוד נהנתי מעבודתו, אך אחרי שנודע לי מיהו ומהו, אינני מסוגל להסתכל בסידור, העומד מיותם בארון הספרים, וגם לא רכשתי את המחזור שהוציא.

הייתי ממליץ למו"ל לנסות ולשווק את ספריו אצל בני דודיו. שמא הם יפרנסוהו.

במחכת"ר, ספרים שנכתבו ע"י אנשי מחקר - מינים ואפיקורסים - אתה מוכן לקרוא, כך גם לבקר בספריות שונות השייכות למהרסי היהדות, ורק בספריהם של הקיצונים וההזויים מהצד השני - אשר אין מאומה מדעותיהם בסידור - בזה אינך מוכן להסתכל, אתמהה.

המגי"ה הנ"ל הו"ל גם מחזור לראש השנה עם לקט מפירושי הראשונים לפיוטים שלא באו אף פעם בדפוס. כיצד הוא השיג את תצלומי כתבי היד? הוא חלילה לא דרך על מפתן 'ספריות שונות השייכות למהרסי היהדות', אבל הוא שלח לשם את אחד מידידיו (המשתייך גם הוא לאותו חוג קיצוני, ומאידך יש לו גם יד ושם בספרי אנשי מחקר מינים ואפיקורסים) שישמש עבורו כשבת גוי. יודעני מקרוב עוד כמה פרטים פיקנטיים על העסק הלזה, אבל עלי לשים מחסום לפי.

הצלחת להסיט את האשכול, מדיון על מהדורות סידורים לדיון על המהדירים, וככלב שב על קיאו אתה ממשיך להתפלש בטינופת ובשנאה, וזה ודאי לא מגיע מאהבת ישראל.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' יולי 25, 2016 10:31 pm

תראו מי שמדבר!...

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' יולי 25, 2016 10:34 pm

חד ברנש כתב:תראו מי שמדבר!...

צ"ל: תקראו מי שכותב!...

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' יולי 25, 2016 10:50 pm

איזו הבחנה מדהימה!!

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ב' יולי 25, 2016 11:11 pm

גימפעל טייערער
לא אומר שזכיתי למידת אהבת ישראל כראוי, אך איני חושב שדברי נבעו משנאה עמוקה (וגם לא הבנתי מדוע יש להגדירם כטינופת).
מתחילה באתי רק להעיר שיש כאלו שאם הם ידעו מי המו"ל לא יחבבו יותר את הסידור. את ההודעה השניה משכו מלשוני בכח ...
גם איני רואה כאן עוולה עצומה של הסטת האשכול, כיון שמטרת הדיון היא לדעת בעזרת איזה סידור ניתן להתפלל יותר טוב, והנידון שעוררתי נוגע גם הוא באופן ישיר לשאלה זו, וכמבואר בספר חסידים המצ"ב (אין כוונתי לומר שהמגי"ה עונה לכל התיאורים הכתובים שם על הסופר, אלא רק להראות שיש משמעות רבה לשאלה מי כתב את הסידור, וז"פ).
קבצים מצורפים
ספר חסידים.PNG
ספר חסידים.PNG (32.11 KiB) נצפה 11153 פעמים

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:02 am

לייבעדיג יענקל כתב:
לעומקו של דבר כתב:
לייבעדיג יענקל כתב:דומני שיש לא מעט אנשים שאילו הם היו יודעים מיהו המו"ל (המוכשר באמת) של סידור וילנא, המכונה 'המגי"ה', הם לא היו מסוגלים לחבב את הסידור.

אולי לכן הוא הסתיר את שמו, אז למה אתה מפרסם?...

א. בינתיים לא פרסמתי את שמו.
ב. כשהתורה מכסה על מישהו יש טענה על מי שמגלה (וגם בזה יש כמה שיטות בין התנאים), אבל אם הוא עצמו רוצה להסתיר את זהותו (כנראה מחמת השיקול הכספי) מה טענה יש על מי שמגלה? אדרבה, הוא הרי סבור שמעשיו האחרים הם ראויים וצודקים אז שיהיה לו את האומץ לעמוד מתחתם.

הרב לייבעדיג יענקל מכובדי.
מתפלא אני ביחוד ביחוד עליך, מדוע אתה חושב שמותר לעשות עוול לאדם שלא מזכיר את שמו, ולפרסמו.
לעצם הענין: כל שוחר חכמה יודע מי הוא המו"ל ואעפ"כ יאמר בפה מלא, שהוא עשה עבודה נפלאה!
מדובר באדם שראוי לכל הערכה, גם אם אתה סבור שדרכו החברתית/פוליטית/מגזרית איננה הדרך שאתה רגיל בה.
זה לא נובע אצלם מקאלטקייט אלא משיבוש מסויים. אבל האנשים מיוחדים!
אני חייב לציין אפיזודה. אני גאוותן.. (לפעמים מותר...) ומשו"כ מיעטתי לשמוע את אמנון יצחק אף ששפתו קולחת ויש מה ללמוד מכשרונו. אבל פעם שמעתי הרצאה שלו בוידאו (באיזה טיול בימי מנוחה), וכמה מבני הקבוצה הנ"ל באו והתווכחו עמו. הוא אמנם ענה.. אבל הוא יצא חיוור כשלג... (אני חושב שהייתי יודע לענות יותר טוב), ללמדך שהגם שלדעתינו הם טועים אבל הם יודעים להסברי את עצמם היטב.. אז שקול נא את דבריך שוב. וכבד את פועלו של מו"ל סידור וילנא.
בברכה ובהערכה למעלתו

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ג' יולי 26, 2016 12:12 am

התפרסם בזמנו שהוא הופיע בכנס חמאס וקרא "לעבוד את אללה בלב אחד, אללה הוא אכבר". זה כנראה הקשר העמוק שלו לעבודת ה'...

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:32 am

במחילה מכמה מגיבים. אתם ילדותיים לחלוטין, וגם חד ברנש הקצין וקלקל את טעמו הטוב.
גם אני ניחן בחוש ביקורת מפותח להחריד.. כמו רבים בפורום. גם אני סבור שהדרך ההיא 'טירוף הדעת' במובן האמיתי של המילה.
ואעפ"כ זו קיצוניות שבאה מתוך יראת שמים ומתוך שימור ההיסטוריה. וכפי שציינתי צריך להיות מוכשר כדי לענות להם אחד על אחד. אף שברור שהם בטירוף הדעת.
קיצוניותם מגיעה היישר מבית מדרשו של המהרי"ל דיסקין זיע"א, ושל ר' יוסף חיים זוננפלד שרצה להציע את ירושלים כאטונומיה אצל המלך עבדאללה הראשון, ועל רקע זה נרצח הקדוש פרופ' ישראל יעקב דה-האן, בידי אנשי ההגנה שהבינו שהצעה כזו תחסל את היישות הציונית בארץ!
דא עקא, שהקב"ה רצה לצרף אותנו בגלות אצל אחים טועים -ערב רב, בעונותינו, ולכן מעשה שטן הצליח ודה האן נרצח, ויד הציוניים היתה על העליונה, כי הבריטים נתנו להם את השלטון כמייצגי היהודים.
הבעיה אצל אותו חוג ש'נתקע להם'.. כמשל של החזון איש על הגנרל שדורש להלחם ולהצליח בחופי נורמנדיה כשהחזית בוויאטנם..
ואינני מרגיש סלידה מהסידור בגלל הדרך.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' יולי 26, 2016 12:36 am

קו ירוק כתב:הרב לייבעדיג יענקל מכובדי.
מתפלא אני ביחוד ביחוד עליך, מדוע אתה חושב שמותר לעשות עוול לאדם שלא מזכיר את שמו, ולפרסמו.
לעצם הענין: כל שוחר חכמה יודע מי הוא המו"ל ואעפ"כ יאמר בפה מלא, שהוא עשה עבודה נפלאה!
מדובר באדם שראוי לכל הערכה, גם אם אתה סבור שדרכו החברתית/פוליטית/מגזרית איננה הדרך שאתה רגיל בה.
אני חייב לציין אפיזודה. אני גאוותן.. (לפעמים מותר...) ומשו"כ מיעטתי לשמוע את אמנון יצחק אף ששפתו קולחת ויש מה ללמוד מכשרונו. אבל פעם שמעתי הרצאה שלו בוידאו (באיזה טיול בימי מנוחה), וכמה מבני הקבוצה הנ"ל באו והתווכחו עמו. הוא אמנם ענה.. אבל הוא יצא חיוור כשלג... (אני חושב שהייתי יודע לענות יותר טוב), ללמדך שהגם שלדעתינו הם טועים אבל הם יודעים להסברי את עצמם היטב.. אז שקול נא את דבריך שוב. וכבד את פועלו של מו"ל סידור וילנא.
בברכה ובהערכה למעלתו

יסלח לי מעכ"ת
מה ענין 'יודע להסביר את עצמו', בכדי להצדיק פעולות מגונות. אם אנו, וכנראה רוב או כל החברים כאן רואים את פעולותיו כמגונות ביותר. האם בגלל שהוא מוכשר ויכול להסביר עצמו, הוא נעשה צדיק בכך???
ואם הוא גם מוכשר בעבודת עריכה, נעשים מעשיו רצויין???

(להמחשה: אנשים דוגמתו, היו נידונים בעבר כ'מורידין ולא מעלין', גם אם חשבו שהם נחמדים לגוים בגלל סיבות נעלות שונות. ב"ה כיום אין דין זה, וגם לא גרמו שום נזק מעשי שיצדיק פסק זה

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:37 am

אפרקסתא דעניא כתב:התפרסם בזמנו שהוא הופיע בכנס חמאס וקרא "לעבוד את אללה בלב אחד, אללה הוא אכבר". זה כנראה הקשר העמוק שלו לעבודת ה'...

הם מאמינים שאם הערבים יחושו שהחרדים או חלקם לא נחלמים איתם, הם לא ירצו לעשות כלפיהם טרור (בלי קשר שזו אמונה נכזבת),
ומה עם כל היהודים בארץ? מי שציוני שיסתדר עם הבעיה הזו..
ברור שזה טירוף מוחין, אבל עדיין הם לא פגומים, הם חושבים שיש להם מסורת לא לריב עם הערבים אלא להיות תחת ממשלתם.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ג' יולי 26, 2016 12:39 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:39 am

עתניאל בן קנז כתב:
קו ירוק כתב:הרב לייבעדיג יענקל מכובדי.
בברכה ובהערכה למעלתו

יסלח לי מעכ"ת
מה ענין 'יודע להסביר את עצמו', בכדי להצדיק פעולות מגונות. אם אנו, וכנראה רוב או כל החברים כאן רואים את פעולותיו כמגונות ביותר. האם בגלל שהוא מוכשר ויכול להסביר עצמו, הוא נעשה צדיק בכך???
ואם הוא גם מוכשר בעבודת עריכה, נעשים מעשיו רצויין???

(להמחשה: אנשים דוגמתו, היו נידונים בעבר כ'מורידין ולא מעלין', גם אם חשבו שהם נחמדים לגוים בגלל סיבות נעלות שונות. ב"ה כיום אין דין זה, וגם לא גרמו שום נזק מעשי שיצדיק פסק זה

קרא כאן viewtopic.php?f=7&t=28159&p=290299#p290296

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ג' יולי 26, 2016 12:41 am

הם מעודדים את הערבים לשפוך דם יהודים. מי יודע כמה דם נזקף לחובתם של ההירשים וחבורתם!

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:43 am

היתה לי בעיה עם סידור וילנא בברכת מודים
הם פיסקו: מוֹדִים אֲנַחְנוּ לָךְ. שָׁאַתָּה הוּא יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ לְעוֹלָם וָעֶד. צוּר חַיֵּינוּ מָגֵן יִשְׁעֵנוּ אַתָּה הוּא. לְדוֹר וָדוֹר נוֹדֶה לְּךָ וכו'
וראה בפירוש רבי אברהם בן הגר"א לברכת מודים, בעומק הכוונה, שהכוונה צור חיינו וכו' לדור ודור.
והם הקישו מברכת אמת ויציב: צוּר יַעֲקֹב מָגֵן יִשְׁעֵנוּ. לְדֹר וָדֹר הוּא קַיָּם וכו'

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:47 am

אפרקסתא דעניא כתב:הם מעודדים את הערבים לשפוך דם יהודים. מי יודע כמה דם נזקף לחובתם של ההירשים וחבורתם!

אפרקסתא תירגע....אל תפחד.. לא מתים כל כך מהר..
הולך רכיל אתה, מתוך קנאותך האיוילית. אך יש דין ויש דיין. ולא, אינני שייך לחבורה זו - אתה מבין לבד..

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:49 am

שכחתי לציין את התפעלותי מהמקורות שלהם לתפילה. דוקא שם הם התעלו מעל כל מה שקיים בעולם.
בקיצור נמרץ, ובגדר יוסיף דעת למעיין. הם עשו עבודה אדירה בשטח זה.
על כך ועל עוד מעלות בסידור זה אני מעריכם, אף שידעתי מקדמת דנא מי המו"ל.
כל מי שמתמצא בשדה התפילה, וכן המומחים מהשורה ראשונה בנושא, מחבבים אותם בשל כך.

אני מהרהר שמא ברוב שבחו אתה בא בפורום זה לידי גנותו ואולי יש לשים קנצי למילין... אבל אסמוך על חו"ר הפורום הנכבד.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' יולי 26, 2016 12:53 am

קו ירוק כתב:במחילה מכמה מגיבים. אתם ילדותיים לחלוטין, וגם חד ברנש הקצין וקלקל את טעמו הטוב.
גם אני ניחן בחוש ביקורת מפותח להחריד.. כמו רבים בפורום. גם אני סבור שהדרך ההיא 'טירוף הדעת' במובן האמיתי של המילה.
ואעפ"כ זו קיצוניות שבאה מתוך יראת שמים ומתוך שימור ההיסטוריה. וכפי שציינתי צריך להיות מוכשר כדי לענות להם אחד על אחד. אף שברור שהם בטירוף הדעת.
קיצוניותם מגיעה היישר מבית מדרשו של המהרי"ל דיסקין זיע"א, ושל ר' יוסף חיים זוננפלד שרצה להציע את ירושלים כאטונומיה אצל המלך עבדאללה הראשון, ועל רקע זה נרצח הקדוש פרופ' ישראל יעקב דה-האן, בידי אנשי ההגנה שהבינו שהצעה כזו תחסל את היישות הציונית בארץ!
דא עקא, שהקב"ה רצה לצרף אותנו בגלות אצל אחים טועים -ערב רב, בעונותינו, ולכן מעשה שטן הצליח ודה האן נרצח, ויד הציוניים היתה על העליונה, כי הבריטים נתנו להם את השלטון כמייצגי היהודים.
הבעיה אצל אותו חוג ש'נתקע להם'.. כמשל של החזון איש על הגנרל שדורש להלחם ולהצליח בחופי נורמנדיה כשהחזית בוויאטנם..
ואינני מרגיש סלידה מהסידור בגלל הדרך.

תודה על המחמאוות... אכן סגנון בוגר!

מתוך 'יראת שמים'??? האם נראה שאנשים מחוג זה הם יותר יראי שמים משאר חלקי האוכלוסיה המגוונת?
(מילא ה'בריסקער'ס, אבל אלו המטורפים יש בהם צד 'יראת שמים' בשאר דיני תורה שאינם שייכים ל''קנאות'?)

'שימור היסטוריה'???, מה ענין בית מדרשו של מהרי"ל דיסקין ורי"ח זוננפלד לכאן? אז עדיין לא שלטו כאן הציונים, אלא הערבים [ולאחריהם האנגלים], והיה מהלך להכנע לגוים ולא לדרוש שלטון עצמאי. האם היום הערבים שולטים כאן? מה הענין להתרפס לגוים אלו? האם יש צד קטן שזה מביא איזה תועלת?
(זה לא החזית הישנה. אלא רעיון חדש ומטורף)

חוץ לגרום חילול השם גדול, שהרוצחים מנצלים זאת להוכיח כשרותם, שהנה יש יהודים 'אוטנטיים' התומכים בהם, אין בדבריהם כלום.

לא הבנתי מדוע אינך מרגיש סלידה ממי שעושה חילול ה', ונותן הצדקה לרוצחי אחיך...
האם הייתי מוכן להסתכל בעינים ליהודי שמתנשק למשל עם מי שרצח את אחיך רח"ל. מה ההבדל???

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 1:00 am

אותיות גדולות שחורות של מודעות אבל, לא משפרות את דבריך...
הם אומרים זאת במפורש, אצל אמנון יצחק שם, שהם עושים זאת כדי לשכך כעסם.
לא משום אהבה גדולה אליהם.

ידידי עתניאל בן קנז, תחת שאתה תזכיר 3000 הלכות שנשכחו אתה משכיח?
אינך מכיר את ההיסטוריה, במחילה. קרא נא כמה ספרים על התקופה לפני שאתה מגיב.

ואגב, לא אמרתי שזו היא היראת שמים המפעפעת בקרבם, אלא שמוצא התנהגות זו היתה כדי להיבדל מהציונים (כן תאר לך שהם היו פה בזמן הבריטים והערבים..),
ומכך השתבשה דעתם.
אציין סיפור מה כוונתי שיבוש הדעת המביא לטירוף.. סיפר לי חתנו של ר' אהרן רוטר (שערי אהרן) שליט"א משמו, שפעם הוא פגש יהודי מאותו חוג ושאל אותו, אז מי הרב'ה שלך כיום, השיבו אחרי שהגריל"ד והגרי"ח נפטרו אין עוד רבה, ומדמים מילתא למילתא....

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ג' יולי 26, 2016 1:02 am

קו ירוק כתב:קיצוניותם מגיעה היישר מבית מדרשו של המהרי"ל דיסקין זיע"א, ושל ר' יוסף חיים זוננפלד.

מהריל"ד זי"ע נלב"ע הרבה לפני שנושא זה היה בכלל אקטואלי.
לגבי ריח"ז זצ"ל: המופתי ימ"ש הציע לו פעם לארגן יחד ליגה אנטי ציונית, וריח"ז סירב וא"ל 'אני מתנגד לגוי שבציוני ואתה נלחם ביהודי שבציוני'. ולמי שבאמת רוצה ללמוד מדרכיו האמיתיות של ריח"ז מומלץ לעשות משהו כהמשך למסע המושבות.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 1:05 am

ככלות הכל, הסידור הזה, הביא נורמות חדשות של איכות, הן בפירוש התמציתי הערוך בגאונות, הן בנוסחה עד כמה שידם, והן באיכות הנייר ההדפסה והכריכה.
ועדיין ליחו לא נס.. הוא נמכר המון אף על מחירו, בגלל האיכות שלו. גם אני מתפלל בו שנים רבות (בלי קשר ללעג מדעותיהם הפוליטיות).
אמר לי מפיק מפורסם שזה הסידור הכי נמכר מבין היקרים.
וחושבני שמותר לנו להכיר במעלותיו.
מי שדוחה אותו.. שלא יקנה.. מה קרה.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ג' יולי 26, 2016 1:07 am

עתניאל בן קנז כתב:אלו המטורפים יש בהם צד 'יראת שמים' בשאר דיני תורה שאינם שייכים ל''קנאות'?)

גם ה'קנאות' שלהם (וגם של כאלה שנחשבים לשפויים יותר) מופעלת רק היכן שזה משתלם וכלפי מי שמשתלם. לעיל כבר כתבתי בקיצור אודות אופן השימוש בספריה הלאומית, וע"ע בערך חכמת לב.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 1:16 am

בכנות, הם כן מקפידים על קלה כבחמורה. רק חסר החלק החמישי..

מה אומרים חו"ר האשכול על הערתי במה שהם הציעו בפיסוק ברכת מודים?
viewtopic.php?f=7&t=28159&start=40#p290306

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' יולי 26, 2016 1:27 am

בתור פותח האשכול יש לי אולי הזכות לבקש לשים סטופ.
(אני שוקל לפתוח אשכול מיוחד על "ציונות וקנאות-מזרחים וחרדים-חסידים ומתנגדים-הפילוג דשם-והפילוג דפה-בחירות", ושם יוכלו כל החפץ בכך להתעסק בכך עד אין קץ, ולא יצטרכו כל פעם למצוא היכן דוחפים זאת לתוך אשכולות שאינם קשורים לנושא.)

בעניין הפיסוק במודים, כמדומה שיש מחלוקת בזה באחרונים.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' יולי 26, 2016 1:28 am

סידור תפילה ברורה, כמדומני סידור נעים, מסודר היטב, בלי טעויות גסות, וסידור ההלכות ע"פ מ"ב וחזו"א.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ג' יולי 26, 2016 4:21 am

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' יולי 26, 2016 7:43 am

לייבעדיג יענקל כתב:גימפעל טייערער
לא אומר שזכיתי למידת אהבת ישראל כראוי, אך איני חושב שדברי נבעו משנאה עמוקה (וגם לא הבנתי מדוע יש להגדירם כטינופת).
מתחילה באתי רק להעיר שיש כאלו שאם הם ידעו מי המו"ל לא יחבבו יותר את הסידור. את ההודעה השניה משכו מלשוני בכח ...
גם איני רואה כאן עוולה עצומה של הסטת האשכול, כיון שמטרת הדיון היא לדעת בעזרת איזה סידור ניתן להתפלל יותר טוב, והנידון שעוררתי נוגע גם הוא באופן ישיר לשאלה זו, וכמבואר בספר חסידים המצ"ב (אין כוונתי לומר שהמגי"ה עונה לכל התיאורים הכתובים שם על הסופר, אלא רק להראות שיש משמעות רבה לשאלה מי כתב את הסידור, וז"פ).

למה לך, ולכל חבריך שוחרי האמת והצדק, אין את האומץ והגבורה לחשוף את שמכם ופועליכם, האם אתם מחביאים משהו או שאתם חושבים שאתם עושים מעשים לא ראויים ?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 10:01 am

לעומקו של דבר כתב:סידור תפילה ברורה, כמדומני סידור נעים, מסודר היטב, בלי טעויות גסות, וסידור ההלכות ע"פ מ"ב וחזו"א.

צדקת מאוד. הוא נשמט ממני ומאחרים עד כה.
את כל ההלכות ערך בעיון רב ע"פ המ"ב (והגר"א. וחזו"א), אחרי התייעצות בספיקות עם הגר"נ קרליץ שליט"א הגר בסמוך אליו (כך הוא סיפר לי).
רק הוא נשכח כי אזלה המהדורה, והוא לא מדפיס מחדש כנראה, כי כבר שנים טובות, יש בדעתו להוציא מהדורה משופרת יותר - כפי שאמר לי לפני י"ג שנה ומעלה..
גם חבל שהוא היה בנייר וכריכה לא מעולים ובעיצוב צר המקשה לפותחו, והתבלה מהר מאוד הן לפרטיים הן בבתי כנסת.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ג' יולי 26, 2016 11:04 am

סידור זה הוא קיצוני בנוסח מ"ב
למה לקרוא לזה נוסח אשכנז?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' יולי 26, 2016 11:08 am

איך שורבב לסידור וילנא הפסוקים שאומרים לפני הברית.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 26, 2016 12:32 pm

הכהן כתב:סידור זה הוא קיצוני בנוסח מ"ב

לא הבנתי את השאלה: הרי לכל הנוסחאות שנשתלשלו מנוסח אשכנז המקורי קוראים נוסח אשכנז (חוץ מנוסחאות החסידים, הנקראות ספרד)

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 12:49 pm

מה עם סידור תפילת יוסף. הוא נראה מושקע, מי מכירו בנוסחו ומעלותיו ?

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' יולי 26, 2016 12:59 pm

אגב, נידונה בפורום פעם השאלה על היחס לסמכותו הדקדוקית של המ"ב ביחס לסמכותו ההלכתית?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' יולי 26, 2016 1:03 pm

ככל שזה מ"ב, היינו הך,
אא"כ תאמר שיש מנהגים שחזקים מהמ"ב, כמו 'בפי עמו' לפי הגר"א שמושרש אצל כולם ולא 'בפה'. כמו לדוד ה' אורי וישעי (למי שלא מחזיק כהגר"א שלא לומר) אחרי שחרית קודם מוסך דשבת. וכמובן רבים כיו"ב.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 26, 2016 1:06 pm

לעומקו של דבר כתב:

אגב, נידונה בפורום פעם השאלה על היחס לסמכותו הדקדוקית של המ"ב ביחס לסמכותו ההלכתית?

לא "סמכותו הדקדוקית" של המ"ב היא הנושא, אלא כמה מתחשבים במ"ב (וע"ז הדרך במג"א וכל כיו"ב) בנוסח התפילה שהוא ענין של מנהג.
והטענה של הכהן נכונה שבעתיים על סידור עטרת ירושלים.
קו ירוק כתב:מה עם סידור תפילת יוסף. הוא נראה מושקע, מי מכירו בנוסחו ומעלותיו ?

נפלא מאד.
לקט הפירושים, סולת נקיה ממש. וגם ההלכות בהירות ומדויקות.
אף העימוד נעים לעין.
בעיני עדיף הרבה מסידור וילנא שמעמיס על המתפלל כמות של מקורות בלתי נסבלת לעין. וע"ז יאמרו המושלים: דפסת מרובה וכו'.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' יולי 26, 2016 1:38 pm

איש_ספר כתב:לא "סמכותו הדקדוקית" של המ"ב היא הנושא, אלא כמה מתחשבים במ"ב (וע"ז הדרך במג"א וכל כיו"ב) בנוסח התפילה שהוא ענין של מנהג.

לא רק מנהג, אלא גם ניקוד שהכל 'נהיה', יש באחרונים לכאן ולכאן והמ"ב מביא רק שיטה אחת (סגול). השאלה מה היחס לזה.

איש_ספר כתב:
קו ירוק כתב:מה עם סידור תפילת יוסף. הוא נראה מושקע, מי מכירו בנוסחו ומעלותיו ?

נפלא מאד.
לקט הפירושים, סולת נקיה ממש. וגם ההלכות בהירות ומדויקות.
אף העימוד נעים לעין.
בעיני עדיף הרבה מסידור וילנא שמעמיס על המתפלל כמות של מקורות בלתי נסבלת לעין. וע"ז יאמרו המושלים: דפסת מרובה וכו'.

וילנא לדעתי זה סידור לעיון לפני התפילה, לא בתפילה עצמה.

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ג' יולי 26, 2016 1:54 pm

לייבעדיג יענקל כתב:גימפעל טייערער

מעניין שעל סידור רינת ישראל הנדפסת יחד עם תפילות לה' אייר ועוד לא שמעתי אחד שמרנן וקורע את הדפים הללו, למרות שיתכן שזה בגדר .... שכתבו מין, ואילו על יהודי יר''ש מרבים, המקפיד על קלה כבחמורה, ובעל חסד גדול, כידוע לכל מי שעוסק בענף הדפוס שעושה טובות של אלפי שקלים עיצובים כריכות וכו' בחינם, שיתכן ושוגה בדרכו הוא, יוצאים מכליהם זה אומר דרשני,
וכבר אמר מי שאמר לא' מהבריסקערס שלקח סנדקאות את מרן הגרי''ש פאר מיר סאיז בעסער איינער וואס זיין איינציקסטע חיסרון אז הער גיווען אין היכ''ש פון אן אנדערע וואס זיין גאנצע מעלה אז הער נישט גיווען אין היכ''ש.[בשבילי עדיף מי שחסרונו היחיד שישב בהיכ''ש ממי שמעלתו היחידה שלא ישב בהיכ''ש].
דרך אגב לכל מי שחושב להחרים את סידורו, רבים מההוצאות הגדולות כאהבת שלום ספר חמדת הימים השתמשו בשירותיו בכל שלבי הדפסת הספר.

חזור אל “עיון תפילה וחקר פיוט”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 106 אורחים