התפילות המודפסות בסידורים בשומע תפילה

דעת תפילה ופירושה, חקר ועיון בנוסחאות ומנהגי התפילה, לשונם ומקורם של פייטנים
ניים ושכיב
הודעות: 454
הצטרף: ה' ינואר 16, 2014 2:21 pm

התפילות המודפסות בסידורים בשומע תפילה

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ג' יוני 12, 2018 3:08 pm

בחלק מהסידורים מודפסות באמצע 'שומע תפילה' בקשות על מחילת עוונות ועל פרנסה.
  1. מה המקור להוספות אלו?
    מצאתי שהתפילות הללו כתובות בקיצור של"ה. ובשל"ה עצמו מובא מהזוה"ק שיש להתוודות בשומע תפילה, ושיש להתפלל על המזון לפני הסעודה (ולכן הקיצשל"ה כתב לומר את התפילה על המזון בשחרית).
  2. מה טעם להוסיף אותן אחר שכבר ביקשנו את סלח לנו ואת ברך עלינו?
  3. אחר שמוסיפין, למה לא להוסיף אותן באמצע סלח לנו וברך עלינו?

מקורות
הודעות: 271
הצטרף: ה' אוגוסט 22, 2013 11:30 am

Re: התפילות המודפסות בסידורים בשומע תפילה

הודעהעל ידי מקורות » ב' יולי 02, 2018 11:09 am

ערוך השולחן אורח חיים סימן קי"ט סעיף ב':
ודע דזה דבר פשוט שלא התירו חז"ל להוסיף בשמ"ע אלא במקרה כשצריך לזה אבל להוסיף תפלה קבועה תמידיות בשמ"ע הוא העזה יתירה וחוצפא כלפי אנשי כנה"ג ועל זה יודה כל ת"ח וכל אשר יראת ה' בקרבו ובכן יש לצעוק על המדפיסים שהוסיפו בסידורים בשמע קולנו תפלה קבועה אנא ה' חטאתי וכו' אתה הוא הזן ומפרנס וכו' ורבים מעמי הארץ אומרים זה תמיד ככל תפלת י"ח ולבי עלי דוי על המעשה הזה ושמעתי שכבר הרעיש על זה אחד מגדולי הדור בדור שלפנינו אלא שבעוה"ר אימסר עלמא בידא דטיפשאי והמדפיסים עושים כרצונם ואין בידינו למחות וזה שהביאו מזוהר שטוב לשאול על מזונותיו תמיד אפילו הוא עשיר או להתודות על חטאיו [מג"א סק"א] זהו ודאי כן הוא אבל לא לעשות נוסחא קבוע בתוך תפלות אנשי כנסת הגדולה ואם ירצה יכול לומר אותם אחר התפלה ואחר יהיו לרצון ומי ימחה בידו וכבר אמרו בגמרא דאחר התפלה יכול לומר אפילו כסדר של יוה"כ:

כדכד
הודעות: 3422
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: התפילות המודפסות בסידורים בשומע תפילה

הודעהעל ידי כדכד » ב' יולי 02, 2018 7:11 pm

האדמו"ר מקאמארנא כותב שיש להקפיד לפחות תפלה אחת ביום שלא להוסיף על הנוסח הקבוע מהאי טעמא, אבל בשאר התפלות, לדעתו, אפשר להוסיף

אשר177
הודעות: 283
הצטרף: א' ספטמבר 17, 2017 11:07 pm

Re: התפילות המודפסות בסידורים בשומע תפילה

הודעהעל ידי אשר177 » ב' יולי 02, 2018 9:13 pm

מקורות כתב:ערוך השולחן אורח חיים סימן קי"ט סעיף ב':
ודע דזה דבר פשוט שלא התירו חז"ל להוסיף בשמ"ע אלא במקרה כשצריך לזה אבל להוסיף תפלה קבועה תמידיות בשמ"ע הוא העזה יתירה וחוצפא כלפי אנשי כנה"ג ועל זה יודה כל ת"ח וכל אשר יראת ה' בקרבו ובכן יש לצעוק על המדפיסים שהוסיפו בסידורים בשמע קולנו תפלה קבועה אנא ה' חטאתי וכו' אתה הוא הזן ומפרנס וכו' ורבים מעמי הארץ אומרים זה תמיד ככל תפלת י"ח ולבי עלי דוי על המעשה הזה ושמעתי שכבר הרעיש על זה אחד מגדולי הדור בדור שלפנינו אלא שבעוה"ר אימסר עלמא בידא דטיפשאי והמדפיסים עושים כרצונם ואין בידינו למחות וזה שהביאו מזוהר שטוב לשאול על מזונותיו תמיד אפילו הוא עשיר או להתודות על חטאיו [מג"א סק"א] זהו ודאי כן הוא אבל לא לעשות נוסחא קבוע בתוך תפלות אנשי כנסת הגדולה ואם ירצה יכול לומר אותם אחר התפלה ואחר יהיו לרצון ומי ימחה בידו וכבר אמרו בגמרא דאחר התפלה יכול לומר אפילו כסדר של יוה"כ:מצד אחד אני מסכים עם הערוך השולחן, שזו חוצפה להוסיף תפילות וברכות וכו' כי כמו שהוא כותב אימסר עלמא בידא דטיפשאי... מאידך הרי גם הנוסח שהוא קורא לו "תפילות אנשי כנסת הגדולה" אינו מהם... והרי אין שני סידורים מתנבאים בסגנון אחד... והרבה יש להאריך בזה...

קאצק
הודעות: 265
הצטרף: ד' אוגוסט 28, 2013 1:30 pm

Re: התפילות המודפסות בסידורים בשומע תפילה

הודעהעל ידי קאצק » ג' יולי 03, 2018 9:21 am

בסידור החדש של עוז והדר מובא.

טוב להתוודות ב'שומע תפילה' ויאמר 'חטאתי עויתי פשעתי'. ויתפלל על מזונותיו אפילו אם הוא עשיר . ואם יש לו עוון מחודש מזכירו בפירוש בתפילה הקודמת אצלו, ויאמר התפילה בהכנעה ועכ"פ בקול בוכים, ויקבל עליו שלא לעשות עוד כזה מדעתו, ואם לאו אז מקטרגים עליו ח"ו מלמעלה (מ"ב סי' קיט סק"י).

שים-שלום
הודעות: 313
הצטרף: ג' מאי 09, 2017 10:09 pm

Re: התפילות המודפסות בסידורים בשומע תפילה

הודעהעל ידי שים-שלום » ג' יולי 03, 2018 4:31 pm

ראוי מאד אל האדם שבאומרו תפלת הלחש יאמר וידוי בשומע תפלה: אנא ה' חטאתי עויתי ופשעתי לפניך כו' כנזכר בזוהר פ' בלק דקצ"ה ע"ב, וז"ל: "לבתר לשואה גרמיה גו חסידים בשומע תפלה לפרטא חטאוי." גם ראוי לשאול על מזונותיו בברכת שומע תפלה, להורות שהוא בוטח בו יתברך אשר בידו מזון לכל חי (שעה"כ, לז ע"א).

יש כמה נוסחים לתפילה בשומע תפילה.
אחת משם סידור הרש"ש, אחת משם הרב חיד"א בעבודת הקודש, ואחת משם הרב בא"ח. אני מניח שישנם נוספות...


חזור אל “עיון תפילה וחקר פיוט”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 6 אורחים