מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הבדל בין 'עול מלכות שמים' ל'עול מצוות'

דעת תפילה ופירושה, חקר ועיון בנוסחאות ומנהגי התפילה, לשונם ומקורם של פייטנים
משלי שועלים

הבדל בין 'עול מלכות שמים' ל'עול מצוות'

הודעהעל ידי משלי שועלים » ב' אוקטובר 08, 2018 6:27 pm

מה ההבדל בין 'קבלת עול מלכות שמים' (פרשה ראשונה בק"ש) לקבלת 'עול מצוות' (פרשה שניה)- הרי ב'עול מלכות' מקבל עליו לקיים ככל אשר יצווה והיינו עול מצוות?

פרנקל תאומים

Re: הבדל בין 'עול מלכות שמים' ל'עול מצוות'

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 08, 2018 10:42 pm

משלי שועלים כתב:מה ההבדל בין 'קבלת עול מלכות שמים' (פרשה ראשונה בק"ש) לקבלת 'עול מצוות' (פרשה שניה)- הרי ב'עול מלכות' מקבל עליו לקיים ככל אשר יצווה והיינו עול מצוות?

פרשה ראשונה של ק"ש הינה 'מסע אל עמקי ההוויה'.
ואילו הפרשה השניה הינה 'מסע אל פסגת הר סיני'.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 08, 2018 11:14 pm

משלי שועלים כתב:מה ההבדל בין 'קבלת עול מלכות שמים' (פרשה ראשונה בק"ש) לקבלת 'עול מצוות' (פרשה שניה)- הרי ב'עול מלכות' מקבל עליו לקיים ככל אשר יצווה והיינו עול מצוות?

הגירסא המקורית זה "מלכות שמים" מבלי תיבת "עול".

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אפריל 29, 2020 6:36 am

ז"ל ה'מכילתא' (עה"פ יתרו כ, ב):
משל למלך בשר ודם שנכנס למדינה, אמרו לו עבדיו: 'גזור עליהם גזרות'. אמר להם: 'כשיקבלו את מלכותי - אגזור עליהם, שאם מלכותי לא יקבלו - גזרותי לא יקבלו'.
כך אמר המקום לישראל: "אנכי ה' א-לקיך . . לא יהיה לך", אני הוא שקבלתם מלכותי במצרים? אמרו לו: כן.
וכשם שקבלתם מלכותי, קבלו גזרותי - "לא יהיה לך א-לקים אחרים על פני".

רבי שמעון בן יוחאי אומר:
הוא שנאמר להלן,
"אני ה' א-לקיכם", שקבלתם מלכותי בסיני? אמרו לו: הן והן.
קבלתם מלכותי, קבלו גזרותי - "כמעשה ארץ מצרים" וגו'.
הוא שנאמר כאן,
"אנכי ה' א-לקיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים", וקבלתם מלכותי?
והן קבלתם מלכותי באהבה, קבלו גזרותי.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ד' אפריל 29, 2020 5:06 pm

המשמעות של מלכות שמים - היא לקבל ה' כמלך - ואילו עול מצוות - לקבל את המצוות הפרטיות.
זה גם הפשט של "אנוכי ה'". ולבי במערב כבר בהיא את דברי מכילתא היפים.
בכור שור שמות כ,ב והעתיקו חזקוני (בפירושו לשמות כ,ב-ג):
אנכי ה' א-להיך: זה הדיבור ראשון, אנכי מצוה עליך שאהיה אדון שלך, ודיין שלך. כלומר שתחזיקני לאדון ולדיין לך. ועתה נותן טעם לדבר, מפני זאת רוצה אני להיות אדון שלך ודיין שלך. אשר הוצאתיך מארץ מצרים: ומוטב ונאה לך לעבוד אותי, מלעבוד אותם עבדים. והיה יכול לומר הקדוש ברוך הוא: "אשר עשיתיך" ו"אשר בראתיך". וכחלב התכתיך, וכגבינה הקפאתיך, ועצמות וגידים הסככתיך, עור ובשר הלבשתיך, חיים וחסד עשיתי עמך, ועל שדי אמך הבטחתיך, ובידי מות וחיים לשלם גמול לשונאי ולאוהבי. ואני זן ומפרנס אותך, ולאין סוף וחקר לומר הדין שיש להקב"ה עלינו לשמור מצוותיו, ולעובדו בלבב שלם, ובנפש חפיצה. אך אם היה אומר כן היה יכולים להשיב, וכן עשית לכל הבריות, ולכל האומות, ואם כן למה תטיל עלינו עול תורתך יותר משאר האומות. ולכך לא שם לפניהם רק אשר עשה להם [במצרים], והחיבה שהראה להם יותר מכל האומות אשר [אהבם] לקחת לו גוי מקרב גוי, במסות באותות ובמופתים ובמלחמה וביד חזקה ובזרוע נטויה, שלא עשה לשום אומה אחרת. וזה "אשר הוצאתיך", ולכן יש לו דין על ישראל שיקבלו יחודו וא-לוהותו מכל אומה.

חזור אל “עיון תפילה וחקר פיוט”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 19 אורחים