מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

טעות נפוצה - ברכה היא לא הודאה

דעת תפילה ופירושה, חקר ועיון בנוסחאות ומנהגי התפילה, לשונם ומקורם של פייטנים
יהודי טבעי
הודעות: 260
הצטרף: ב' מאי 05, 2014 3:03 pm

טעות נפוצה - ברכה היא לא הודאה

הודעהעל ידי יהודי טבעי » ה' דצמבר 06, 2018 3:29 pm

רבים טועים להבין שהברכות הם תודה לה', אולם זה לא נכון
ברכה היא לא הודאה! ברכה היא שבח.
וראה בשו"ע או"ח סימן ו סעיף ג שברכת אלוקי נשמה אינה פותחת בברוך כיון שהיא ברכת ההודאה, וברכת ההודאה אינה פותחת בברוך! אם כל הברכות הם הודאה שום ברכה לא היתה פותחת בברוך.
ברכה היא שבח, דהיינו הבעת התפעלות מגדלות ה' שנראה מחפץ או פעולה מסויימת. הודאה היא הבעת הכרת הטוב על הטבה שאנו קיבלנו. אלו שני דברים נפרדים.
שבחים לא נאמרים 'בגלל' שה' נותן משהו, אלא משבחים את גדלות ה' שנותן או עושה משהו. גם לשון הברכה מוכיח, לא אומרים 'על שבראת את פרי העץ' אלא בורא פרי העץ.
רק ברכת נודה לך בבהמ"ז וברכת מודים בשמו"ע ואלוקי נשמה והודאת הגשמים הם ברכות הודאה, שאר הברכות הם שבחים. לכן שם אומרים 'על הארץ ועל המזון'.
זה אולי נשמע מחודש, אבל זה מוכח. שהרי מכל הפירושים במילת ברוך, אין אפילו אחד שמפרש זאת בלשון הודאה.
מצורף קובץ שמבאר את הדברים בהרחבה.
קבצים מצורפים
גדר ומהות הברכות.doc
(79 KiB) הורד 66 פעמים
נערך לאחרונה על ידי יהודי טבעי ב ו' דצמבר 07, 2018 12:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישא ברכה
הודעות: 1368
הצטרף: ש' יוני 06, 2015 11:50 pm

Re: טעות נפוצה - ברכה היא לא הודאה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' דצמבר 07, 2018 1:00 am

בעז"ה

המושג ברכה במהותו ודאי אינו קשור להודאה אלא צורת הזכרת שם ה'. שהרי יש ברכות השבח והמצוות, שבוודאי לא הענין הוא להודות, אלא לשבח את גדולת הבורא או להזכיר את שם ה' על המצוה, דהיינו שעושה את המצוה מחמת שהבורא ציוה אותו.

כוונתך לומר שגם ברכת הנהנין, לא המכוון להודות על ההנאה המסוימת שקיבלת כעת מה', אלא כיון שהאדם נפגש אם המושג שה' ברא, עליו לשבח ולפאר את הבורא על כך שהוא ברא את המושג, והדבר הוא ג"כ ברכת השבח. ולכן לא מברכים על הדבר המסוים שקיבל אלא על המושג באופן כללי. (זאת אומרת שברכות הנהנין הם ענף מברכת השבח).

זכורני שיש רעיון כזה בשם החזו"א בתחילת כיצד מברכין. והרעיון הזה פותר הרבה קשיים בהלכות ברכות. אבל רש"י כותב 'אלא סברא הוא דכיון דנהנה צריך להודות למי שבראם'.

יהודי טבעי
הודעות: 260
הצטרף: ב' מאי 05, 2014 3:03 pm

Re: טעות נפוצה - ברכה היא לא הודאה

הודעהעל ידי יהודי טבעי » ו' דצמבר 07, 2018 1:18 am

מסכים לכל מילה, אבל המיוחד בברכות הנהנין שיש בהם מושג של גזילה ומעילה מהקב"ה, זאת אומרת שגם ברכות הנהנין אינה תודה אלא שבח והכרה שה' יצר את הדבר, רק שמי שנוטל הנאה מהעולם ואינו מכיר שזו נתינה מה' הוא גזלן.
משל למה"ד ליד הסבא יש ערימה של מטבעות לחלק דמי חנוכה, והוא מחלק לכולם. בא אחד הנכדים ולוקח לבד, הסבא קורא לו ואומר לו תדע לך שמה שעשית עכשיו זו גזילה. טען הנכד אבל בלאו הכי כולם קיבלו. מסביר לו הסבא, כאן לא לוקחים, כאן אני נותן. כשלוקחים בלי להכיר שכאן מקבלים מאת ה' זו גזילה. ברכה ממלא את התפקיד של הכרה שזו בריאה שה' ברא וכל הכבוד לו על כך.
בכוונת רש"י צריך להודות למי שבראם, אפשר להסביר שהכוונה החובה להכיר שהוא בראם. או שהוא קורא לזה הודאה בשל החובה שחלה על האדם, מכיון שההנאה מחייבת את האדם להביע את ההכרה הזאת.


חזור אל “עיון תפילה וחקר פיוט”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 12 אורחים