מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בחירות - קידוש ה' ומצוה קדושה, או חילול ה' ואביזרייהו דע"ז

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ברים

Re: בחירות - קידוש ה' ומצוה קדושה, או חילול ה' ואביזרייהו דע"ז

הודעהעל ידי ברים » ד' מאי 10, 2017 9:51 pm

אש משמים כתב:
פרנקל תאומים כתב:ישנן בחירות באופק הקרוב ואנוכי לא ידעתי?

הרב ברים,

עברתי על האשכול, ואין לי אלא לומר לך וגם להרב אורי אגסי:
שפתיים ישק משיב דברים נוכחים, ודברי פי חכם חן.

נ"ב:
כמדומני שלא הדגישו כאן מספיק את דבריו הנודעים של מרנא הגר"א קוטלר זצוק"ל, שעצם העובדה שמרבים את מספרם של המצביעים לנציגות חרדית היא מצוות קידוש ה', וככל שמספר המצביעים יהיה גדול יותר, כך קידוש ה' יהיה גדול יותר, שכמות עצומה של יהודים מכריזים שהם נאמנים לה' ולתורתו ולא לחפשיים. ומי שנמנע מלהצביע הינו מחלל שם שמים בפרהסיא (מלבד מה שעובר על דברי חכמים). כמדומני שכן כתב גם מרנא הקה"י זצוק"ל ב'קריינא דאיגרתא'.

ודאי שלשיטתו שזו מצווה גדולה להשתמש ברע כדי לעשות טוב אז יש קידוש ש"ש גדול ככל שיש יותר מצביעים אבל זה הכל לשיטתו שזו מצווה.

פרנקל תאומים כתב:נ"ב 2:
היו שקראו כאן להקדים וללמוד את ויוא"מ קודם שנהין לגונן על רוב בניין ומניין תקיפי ארעא שחלקו עליו.
ובכן, לפני כמה וכמה שנים עברתי על דבריו (לא על הכל), והרושם שנוצר בי היה שדבריו מתבססים על הרבה הנחות מוקדמות, שיש לכאו' הרבה מה להתווכח עימן. ובכלל נדמה היה לי, שהספר יותר משהוא ספר הלכה הוא דומה יותר לספר דרוש וכדו', שלא לדבר על ההסתמכות וההתפלפלות הרבה בעניין שלוש שבועות (ליתר דיוק שתיים) שהיא לכאו' אינה מתאימה לספר הלכה וכנודע. אומנם קטונתי וקטונו כולנו עשרות מונים מהרב המחבר זצוק"ל (וכבודם של כל החכמים מכאן ומכאן במקומו עומד), וכל שאני בא לומר בזה הוא שמי שמצפה לשכנע ע"י הספר הנ"ל, צפוי לנחול אכזבה.

אני לא מסתמך על שום ספר כדי לטעון את טענותי ואין לי קשר לויוא"מ ועדיין לא שמעתי ולו טענה אחת על מה שהצגתי.

זה נראה כאילו משהו מסויים מפריע לך מאד, איזה פרשה שהתוודעת אליה וכדומה. [הזכרת משהו למעלה עם גט, ואיני יודע מה המדובר שם]
בכל אופן לענ''ד אין כלל מי שסובר שצריך ''רק לעשות טוב'' במקום שאפשר להציל, וגם שיטת האוסרים לא מהאי טעמא נגעו בה. אדם פרטי יכול אולי לדחוק עצמו ''לעשות רק טוב'' במאמצים מרובים ולברוח מעשיית הרע במיעוטו , לא כן מנהיגים ומנהלי הציבור.
ומעשים שבכל יום שעושים הרע במיעוטו בכל מיני עניינים ואל''כ לא מצאנו ידינו ורגלינו בהנהגת הציבור.
למעשה החכי''ם נועצים בגדולי התורה בכל דבר שההצבעה עליו נוגעת לאיסורים, וכמו שהארכתי למעלה, יש דברים שמקילים ויש דברים ש''אין עצה ואין תבונה'' ונאלצים להתנגד ולהמנע גם כשיש לזה מחיר, ואין לנו הקטנים לחוות דעתינו בכגון דא.
זכורני באחת ממערכות הבחירות שהיה לבי כבד מאד על אגו''י עקב כמה דברים שהוציאוני מכלי. היה פשוט אצלי שהמנעות היא איסור שאיני רשאי לעבור עליו ויתבעוני ע''כ בבי''ד של מעלה, ומאידך לא הייתי מסוגל לתמוך במפלגה שעשתה טעויות בלתי נסלחות לפי ראות עיני.
סבור הייתי להצביע ש''ס, כדי להביע את מחאתי, ולא להזיק לכלל ישראל.
כאשר שאלתי לרבותי, ענו לי כי איני רשאי לעשות כן.
והטעם משום שמועצת החכמים מתירה לנציגי ש''ס פעולות שונות עפ''י דרכם ושיטת פסיקתם ההלכתית, שרבותינו האשכנזים אינם מתירים לחכי''ם, ונמצא שאני אחראי לפעולות שאסור לי לעשות.
כיון שכך כופפתי את ראשי ועשיתי כמצווה עלי.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' מאי 10, 2017 10:55 pm

אשרי מי ששומע בעצת רבותיו ואשרך אתה בעולם הזה ובבא.
לצערי אני מכיר קצת "דילים" ו"תן וקח" אצל החכ"ים ושותפיהם ולהגיד שהכל ע"פ גדו"י זה תמימות או עזות כי אי אפשר לשאול דברים שיש בהם אינטרסים אישיים, וד"ל.
אני לא חושב ששייך להצביע או לא, משיקול אישי. כי רק ע"י הרבנים שחידשו את מצוות ההצבעה אנו מצביעים ולא משום שהם פעלו כמו שאנו רוצים ממילא אנו לא נפק"מ.
בכל אופן דעתי איתנה שכל אדם שאין לו את ההכרח לקיים את המצווה הזאת פטור הוא לגמרי. (ואשריו שאין לו עסק במטה חולה זו).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' מאי 10, 2017 11:44 pm

הרב אש החביב,
ענו לך על כל טענותיך ומענותיך היטב היטב דבר דבור על אופניו, אלא שאתה מעדיף להתקפד בעמדתך, עד כדי שהמשא והמתן איתך כמעט הופך למיותר.

אולי פשוט תשב ותקרא בתשומת לב, במתינות ובאורך רוח את כל מה שכתבו לך, ואל תהסס לשנות את עמדתך גם אם כבר גמרת אומר שהיא תורה למשה מסיני?
ואם כבר עשית זאת. עשה זאת פעם נוספת.

שיטתו של ר' אהרן זי"ע היא שיטתם של מרבית גדולי החכמים אז כמו גם היום, ופשוט שכל מי שאינו תלמיד מובהק של גדולים חשובים שאוסרים, חייב לשמוע בקולם של מרבית גדולי החכמים ולהצביע ולקדש ש"ש, ואל"ה הינו מחלל ש"ש ועובר על דברי חכמים.

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ה' מאי 11, 2017 1:38 am

ברים כתב:מפורסם הדבר שכאשר מינה הסאטמאר רב את בעל המנח"י זצ"ל לגאב"ד טענו לפניו כי איך ימנה מי שאינו קנאי?
ויען בחכמתו ויאמר:
ביכולתי לקחת מישהו שיודע את כל התורה ולהפוך אותו לקנאי בן לילה אחד, אך אינני יכול לקחת קנאי ולהופכו בן לילה ליודע כל התורה כולה...
הגרי"י פישר עבר שבעה מדורי גהינם ברעב ובחוסר כל עד שנחה דעתם של מנהלי העד"ח לקבלו, זה מעיד אני מקרוב ממש, והגאב"ד שליט"א מעולם לא היה קנאי עד בואו הנה כידוע.

מה שאתה אומר הוא, שהגאון פוה"ד בעל מנחת יצחק פסק דבר שבאמת לא ס"ל כן, ורק מחמת כסף עשה כן.
ובמחכ"ת אני חושב שזה בזיון ת"ח ועלבון התורה באופן נורא.
והרי אתה אומר הרי זה גלוי, סתם ולא פירש, מה זה גלוי? שכל בחור ישבה קטנה יודע את זו? דבר זה לא ידוע ואינו גלוי, אלא שיחת ילדים.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ה' מאי 11, 2017 2:21 am

זהו לא שיחת ילדים אלא דבר חכמה של הרה"ק שפורסם בין תלמידיו וחסידיו כדי לתרץ את עובדת מינוי המנח"י לגאב"ד, ולא בין מתנגדיו. ולא הוכחש מעולם ע"י מאן דהו.
גם העובדה שבעל מנח"י היה רב של קהילה מודרנית במנצסטר ולא היה קנאי מעולם אינה צריכה ראיות. הוא היה ידיד נפש של מחותנו גאב"ד ערלוי גדול האגודאיים, ושל הישועות משה מויזניץ. אני זוכר ויש אצלי את הפאשקווילים שהופצו נגדו כאשר הישועות משה "הציוני" בא לבקרו בביתו בשב"ק ששבת בירושלים.

הגאב"ד הנוכחי היה כל ימיו רב של שטיבל גוראי ובניו חסידי גור, מה לו ולקנאות? לא הרב בענגיס ולא מהריץ דושינסקיא היו קנאים. הרב דושינסקיא הובא ע"י ר"מ בלוי כדי לבלום את הקיצוניים שהשתלטו על העד"ח.
אם תרצו אפשר להליץ שמרוב שהדבר מפורסם הרבנים סומכים ע"כ שיודעים שבעניין זה אינם משקפים את דעת תורה האישית שלהם אלא את דעת העד"ח. משהו כמו ה"מסירת מודעה וגילוי דעת" שהיו מדפיסים בפתח כל ספר באירופה מאימת הצנזורה, ע"כ שגויים שביניהם אנו חיים הם נעלים וחשובים ולא עליהם הכוונה כשכתוב בספר גוי... האם בהצהרה זו כתובים דברי אמת? לא. וכי איך הסכימו גדולי ישראל לכתוב דבר שקר בפתיחת ספריהם? אלא מאי, סמכו ע"כ שכל קורא יודע את האילוץ, וממילא אין בזה משום שקר.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' מאי 11, 2017 2:37 am

חזון-איש'ניק כתב:מה שאתה אומר הוא, שהגאון פוה"ד בעל מנחת יצחק פסק דבר שבאמת לא ס"ל כן, ורק מחמת כסף עשה כן.
והרי אתה אומר הרי זה גלוי, סתם ולא פירש, מה זה גלוי? שכל בחור ישבה קטנה יודע את זו? דבר זה לא ידוע ואינו גלוי, אלא שיחת ילדים.

א. אין מה לעשות, יש די והותר עדויות על הוראותיו של המנח"י בענין הבחירות לפני שנעשה גאב"ד עדה"ח.
ב. אכן, מפני חשש זה הנהיג המנח"י במודעות את הנוסח "אנן שלוחי דקמאי אנן", כדי לא לכתוב שלדעתו אסור ללכת לבחירות.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' מאי 11, 2017 2:41 am

ברים כתב:לא הרב בענגיס ולא מהריץ דושינסקיא היו קנאים. הרב דושינסקיא הובא ע"י ר"מ בלוי כדי לבלום את הקיצוניים שהשתלטו על העד"ח.

מה קשור מהרי"ץ דושינסקיא לכאן? הוא מעולם לא הוציא הוראה בקשר לבחירות, כי הוא לא הספיק (הוא נפטר זמן מועט לפני הבחירות הראשונות). ועתה הויכוח נתון מה הוא לא הספיק, לאסור או לחייב... יש עדויות ברורות שהוא התכונן לחתום על קול קורא ללכת לבחירות, אלא שחסידי דושינסקיא טוענים שהוא גם הספיק לחזור בו לפני שנסתלק לישיבה של מעלה.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ה' מאי 11, 2017 2:50 am

חזון-איש'ניק כתב:
ברים כתב:מפורסם הדבר שכאשר מינה הסאטמאר רב את בעל המנח"י זצ"ל לגאב"ד טענו לפניו כי איך ימנה מי שאינו קנאי?
ויען בחכמתו ויאמר:
ביכולתי לקחת מישהו שיודע את כל התורה ולהפוך אותו לקנאי בן לילה אחד, אך אינני יכול לקחת קנאי ולהופכו בן לילה ליודע כל התורה כולה...
הגרי"י פישר עבר שבעה מדורי גהינם ברעב ובחוסר כל עד שנחה דעתם של מנהלי העד"ח לקבלו, זה מעיד אני מקרוב ממש, והגאב"ד שליט"א מעולם לא היה קנאי עד בואו הנה כידוע.

מה שאתה אומר הוא, שהגאון פוה"ד בעל מנחת יצחק פסק דבר שבאמת לא ס"ל כן, ורק מחמת כסף עשה כן.

אתה לוקה בחוסר הבנה בסיסי,
כאמור לעיל, לא מדובר כאן באיזה "פסק הלכה",
אלא "פסק השקפה", בדומה ל"איסור" לקיחת כסף מהמדינה הציונית לישיבות.

ועל כן, על אף שהשקפת המנחת יצחק האישית לא היתה "קנאית" ולא ראה בכך איסור, לא הפריע לו כשנכנס לכהן בעדה החרדית להכנע להשקפה המקובלת אצלם מרבותיהם.
ואין כאן "פסק" שלא על פי הלכה תמורת בצע כסף ולא כלום.

ומה שאמר הרב מסאטמאר אודות הבאת המנח"י הוא באמת מאד מפורסם.

אךמש"כ ברים בענין הגאב"ד שליט"א, טעות הוא בידו,
הגרי"ט ווייס אמנם כיהן כרב ביהמ"ד הגוראי באנטוורפן, אך היה תמיד קנאי בהשקפותיו וגם הוא קנאי בטבעו, כידוע למכיריו עוד מאנטוורפן. סה"כ היות וכיהן כדיין באנטוורפן וככל הנראה גר בסמיכות לגערער שטיבל קיבלוהו עליהם לרב, אך מעולם לא היה "אגודיסט". (אמנם א' מבניו הפך לגערער ויש לו כמה נכדים שם)

ברים

הודעהעל ידי ברים » ה' מאי 11, 2017 2:58 am

למה להתווכח על דברים רחוקים?
יכולני לספר סיפור קצר מכלי ראשון, לא עדות שמיעה אלא עדות ראייה. מי שירצה יאמין, למרות שאני נאלץ לשנות כמה פרטים למנוע זיהוי.
ידיד נעורים היה לי אחר נישואי, מתמיד עצום. היה לנו חברותא קבועה בהלכה, וכן בעוד ספרים, למדנו הרבה ספרי מחשבה, ועוד. גם בהשקפה היו לנו דיונים ארוכים במיוחד, ושררה בינינו תמימות דעים כמעט בכל עניין.
הלה היה נמנה על משפחה חשובה מחוגי הקנאים, אביו ודודו כיהנו בהנהלת העד"ח, אך הוא עצמו סלד מקנאות סלידה עמוקה. עד כדי שביום של בחירות היה דואג מעשה של קבע "לשכוח" את הת. ז. בכולל, כדי שקולו לא יאבד.
מכיוון שמתמיד מאד היה בטבע וללא כל קושי (בניגוד מוחלט אלי), המרצתי אותו לחתור לרבנות. במשך השנים הוא הצליח מאד עד שזכה לכתב רבנות מטעם העד"ח. כמובן שמוצאו המיוחס לא היה מיותר...
גם כאשר כיהן כבר כמה שנים ברבנות המשכנו ללמוד יחד. תמיד כאשר היה שומע על מעשה או ביטוי של קנאות היה מפטיר בסלידה "גועל נפש". זה היה ביטוי שמור במיוחד לזה.

מה אומר לכם.
עברו כמה שנים והאיש הגיע לפרק האיש מקדש את בתו... עקב היותו גם פיקח ונעים הליכות התחרו כמה קהילות על לבו עד שנעתר לאחת מהן.
הוא הפך לדמות ציבורית מוכרת מאד, אבל עם הזמן הוא נאלץ גם לשלם את המחיר. כל ילדיו הועברו למוסדות "כשרים", ולאט לאט התאים את עצמו לדרישות של "סביבת העבודה" שלו.
כיום, אין עצרת או הפגנה שהוא מחמיץ מלהצטלם בה... וכל פאשקוויל מכובד נושא את חתימתו... (טוב, נסחפתי מעט, לא כל, אבל רבים מאוד).
אנו עדיין בקשר מצוין, על בסיס קבוע ממש, רק יש נושא אחד שעליו לא מדברים. הוא מתבייש, ואני בהחלט מקבל זאת בהבנה. יש אילוצים בחיים.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ה' מאי 11, 2017 3:05 am

איש גלילי כתב:
ברים כתב:לא הרב בענגיס ולא מהריץ דושינסקיא היו קנאים. הרב דושינסקיא הובא ע"י ר"מ בלוי כדי לבלום את הקיצוניים שהשתלטו על העד"ח.

מה קשור מהרי"ץ דושינסקיא לכאן? הוא מעולם לא הוציא הוראה בקשר לבחירות, כי הוא לא הספיק (הוא נפטר זמן מועט לפני הבחירות הראשונות). ועתה הויכוח נתון מה הוא לא הספיק, לאסור אוב לחייב... יש עדויות ברורות שהוא התכונן לחתום על קול קורא ללכת לבחירות, אלא שחסידי דושינסקיא טוענים שהוא גם הספיק לחזור בו לפני שנסתלק לישיבה של מעלה.

אני מסכים עם דבריך וכבר כתבתים לעיל. אך למרות זאת מצטטים אותו ומונים אותו כאילו הוא בצד האוסרים.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ה' מאי 11, 2017 8:03 am

דברי הרב 'ברים' ברור מללו, הדברים ידועים ומוכרים שהעולה לכהן פאר בתפקיד העה"ח מחויב לתמוך ולחתום על כל מאבקיהם גם אם בעבר לא ראינוהו שותף להם, הדברים נכונים גם ביחס להגר"מ שטרנבוך שמעולם [לפני שכיהן בעה"ח] לא העלה בדעתו להורות בכל התוקף שלא להצביע בבחירות למשל.
אך הטענה כאילו התנהלות זו היא נחלת העה"ח בלבד לוקה בטעות, פוק חזי גם במפלגות אחרות - מבלי להיכנס לשמות ולפרטים - שהרוצה להנות ממנעמי המפלגה מחוייב ליישר קו עם כל הוראותיו של העומד בראש, גם כאשר הדבר נעשה בניגוד להצהרותיו מהעבר, וד"ב.

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » ה' מאי 11, 2017 9:04 am

צולניק כתב:אך הטענה כאילו התנהלות זו היא נחלת העה"ח בלבד לוקה בטעות, פוק חזי גם במפלגות אחרות - מבלי להיכנס לשמות ולפרטים - שהרוצה להנות ממנעמי המפלגה מחוייב ליישר קו עם כל הוראותיו של העומד בראש, גם כאשר הדבר נעשה בניגוד להצהרותיו מהעבר, וד"ב.

העומדים בראש המפלגות הם גדולי ישראל, מי שלא "מיישר איתם קו" בגלל הצהרות מהעבר אינו אלא אויל, ומה לי מהצהרות בעבר אם כעת רבניו מורים לו לנהוג אחרת, וגם אם בעבר עשה עפ"י גדולים שנהגו אחרת כעת זהו רבו, ומה זה קשור לרב שנוהג לפי מחויבות לעסקני עדתו.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ה' מאי 11, 2017 9:14 am

עפר לרגלם כתב:
צולניק כתב:אך הטענה כאילו התנהלות זו היא נחלת העה"ח בלבד לוקה בטעות, פוק חזי גם במפלגות אחרות - מבלי להיכנס לשמות ולפרטים - שהרוצה להנות ממנעמי המפלגה מחוייב ליישר קו עם כל הוראותיו של העומד בראש, גם כאשר הדבר נעשה בניגוד להצהרותיו מהעבר, וד"ב.

העומדים בראש המפלגות הם גדולי ישראל, מי שלא "מיישר איתם קו" בגלל הצהרות מהעבר אינו אלא אויל, ומה לי מהצהרות בעבר אם כעת רבניו מורים לו לנהוג אחרת, וגם אם בעבר עשה עפ"י גדולים שנהגו אחרת כעת זהו רבו, ומה זה קשור לרב שנוהג לפי מחויבות לעסקני עדתו.

[אני נאלץ לרדת לפרטים] שום ראש ישיבה ו/או גדול בתורה לא נהפך ביום בהיר אחד לתלמיד מובהק של הגראי"ל שטיינמן או הגר"ש כהן, לכל אחד יש דרך סלולה אותה קיבל מרבותיו שליט"א או זצוק"ל איתה צעד כל השנים, פעמים שהוא אינו יכול להמשיך לצעוד באותה דרך אם רצונו להשתייך 'לצד הנכון'.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 11, 2017 9:41 am

אורי אגסי כתב:
חזון-איש'ניק כתב:
ויען בחכמתו ויאמר:

אתה לוקה בחוסר הבנה בסיסי,
כאמור לעיל, לא מדובר כאן באיזה "פסק הלכה",
אלא "פסק השקפה", בדומה ל"איסור" לקיחת כסף מהמדינה הציונית לישיבות.

ועל כן, על אף שהשקפת המנחת יצחק האישית לא היתה "קנאית" ולא ראה בכך איסור, לא הפריע לו כשנכנס לכהן בעדה החרדית להכנע להשקפה המקובלת אצלם מרבותיהם.
ואין כאן "פסק" שלא על פי הלכה תמורת בצע כסף ולא כלום.

ומה שאמר הרב מסאטמאר אודות הבאת המנח"י הוא באמת מאד מפורסם.

אךמש"כ ברים בענין הגאב"ד שליט"א, טעות הוא בידו,
הגרי"ט ווייס אמנם כיהן כרב ביהמ"ד הגוראי באנטוורפן, אך היה תמיד קנאי בהשקפותיו וגם הוא קנאי בטבעו, כידוע למכיריו עוד מאנטוורפן. סה"כ היות וכיהן כדיין באנטוורפן וככל הנראה גר בסמיכות לגערער שטיבל קיבלוהו עליהם לרב, אך מעולם לא היה "אגודיסט". (אמנם א' מבניו הפך לגערער ויש לו כמה נכדים שם)

לא הצלחתי להבין מי אמר שסוגיית הבחירות היא "השקפה" ולא הלכה, יש מקור לזה ???

ברים

הודעהעל ידי ברים » ה' מאי 11, 2017 10:55 am

אש, לשיטתך:
מי התיר לך לקנות כאן ולשלם מיסים שמממנים את כל האיסורים שנעשים, מי התיר לך להחזיק ת. זהות ולהגדיל את כח המדינה, מי התיר לך לקבל הטבות מהמדינה שמקורן בממון אסור?
על כל השאלות האלה ענה מהרי"ץ דושינסקיא תשובה פסקנית אחת:
מדינה שאני!
בהיסטוריה של כלל ישראל אין דבר כזה שיהודים נלחמים במדינה בה הם אזרחים. מרגע שזה "מלכות" ההגדרות שונות לגמרי. אזרח במדינה רשאי וחייב לפעול בתוך מסגרת חוקי המדינה הרגילים ולהשפיע על המהלכים לטובה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 11, 2017 12:44 pm

אני לא רץ לעשות ת.ז. ואני לא גאה במה שהכסף שלי מממן. אלא שאני בגלות וכופים אותי לעשות דברים שאינם ברצוני החופשי. כסף טהור או לא זו לא שאלה הלכתית, בהלכה יש כסף גזול. והיות והמדינה היא "מלכות" אז יש "דיני דמלכותא" וכמו שפסקו בשאלה הלכתית זו הגריש"א ועוד לכן אין בעיה הלכתית בכסף.

"אזרח במדינה רשאי וחייב לפעול בתוך מסגרת חוקי המדינה הרגילים ולהשפיע על המהלכים לטובה."

צריך תיקון קל אזרח במדינה רשאי וחייב לפעול בתוך מסגרת חוקי המדינה הרגילים ולהשפיע על המהלכים לטובה בכפוף לתנאי התורה הקדושה !!!!

ואם ישנם דברים שהתורה אינה חפצה בהם אז איננו אזרחים !!

ישנם דברים שגם ל"מלכות" אסור לעשות ואין צריך להתחשב בה, שינוי התורה ופסקים של בית דין זה עובר את הגבול, אז אל תהיה אזרח גאה אלא מאולץ.

ותלך לבחור כמאולץ ולא כגאה "בטוהר הדמוקרטיה".

ברים

הודעהעל ידי ברים » ה' מאי 11, 2017 1:25 pm

אתחיל מהסוף - אני אזרח מאולץ ולא עלה בדעתי משהו אחר.

אנחנו אזרחים מאולצים בלי קשר לשאלה אם החוקים מוצאים חן בעינינו.
אם אתה מקבל את פסק הגריש"א כדי לקבל ממון, עליך לקבל את פסקיו גם להצביע בבחירות ולהציל מיד הארי

עכשיו אשאל, מי התיר לך להחזיק ת. ז. (בריצה או בזחילה)?
מי התיר לך לרכוש מוצרים בארץ, לשלם מסים ולממן את תועבותיה של המדינה?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 11, 2017 1:50 pm

ברים כתב:אתחיל מהסוף - אני אזרח מאולץ ולא עלה בדעתי משהו אחר.

אנחנו אזרחים מאולצים בלי קשר לשאלה אם החוקים מוצאים חן בעינינו.
אם אתה מקבל את פסק הגריש"א כדי לקבל ממון, עליך לקבל את פסקיו גם להצביע בבחירות ולהציל מיד הארי

אני אישית הולך כפסקיו של הגריש"א ולכן אני גם מצביע (בלב כבד) וגם מקבל ממון (זה לא קשור לדעה על המדינה).

ברים כתב:עכשיו אשאל, מי התיר לך להחזיק ת. ז. (בריצה או בזחילה)?
מי התיר לך לרכוש מוצרים בארץ, לשלם מסים ולממן את תועבותיה של המדינה?

מה הבעיה ההלכתית להחזיק ת.ז. ?
אף אחד לא התיר לי אלא כופים אותי בניגוד לרצוני לשלם מיסים ובעקיפין לממן את תועבות המדינה.
לכן בעיה הלכתית אין כאן אלא בעיה "הרגשית" ואכן ליבי דואב ע"ז.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ה' מאי 11, 2017 2:11 pm

אש משמים כתב:לא הצלחתי להבין מי אמר שסוגיית הבחירות היא "השקפה" ולא הלכה, יש מקור לזה ???

עיין בכל ספרי השו"ת שיצאו לאור מאז קום המדינה, שו"ת מנחת יצחק, ציץ אליעזר, שבט הלוי, מנחת שלמה, יחוה דעת, אור לציון, קול מבשר, שהאריכו רבות לפלפל ולהכריע בענין איסור או היתר ההצבעה בבחירות, ותמצא נחת...

ועיין גם מה שכתבו הנ"ל בענין פתיחת בקבוקים בשבת, שימוש בדוד שמש, טיפולי פוריות, שימוש בפלטה, לקיחת הלוואות בריבית בבנק, ועוד.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ה' מאי 11, 2017 2:16 pm

וע"ע מה שהאריכו שם בספרי השו"ת בענין לקיחת תקציבים מהמדינה לישיבות, לקיחת קצבאות ביטוח לאומי, הליכה לכותל המערבי, והתייצבות בלשכות הגיוס לצורך דיחוי או פטור.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 11, 2017 2:33 pm

צולניק כתב:
עפר לרגלם כתב:

[אני נאלץ לרדת לפרטים] שום ראש ישיבה ו/או גדול בתורה לא נהפך ביום בהיר אחד לתלמיד מובהק של הגראי"ל שטיינמן או הגר"ש כהן, לכל אחד יש דרך סלולה אותה קיבל מרבותיו שליט"א או זצוק"ל איתה צעד כל השנים, פעמים שהוא אינו יכול להמשיך לצעוד באותה דרך אם רצונו להשתייך 'לצד הנכון'.

אויש...
ר' צולניק? מה היינו עושים בלעדיך ובלי אילוציך?

חשבתי להציע בפניך:
אולי כל אותם גדולים וראשי ישיבות פשוט חושבים (כמו כל מי שראשו על כתפיו ואינו מולעט בהסתה) שרבינו הגראי"ל שליט"א הוא הוא המשכה הישיר של אותה דרך סלולה אותה קבלו מרבותיהם? (ומה אפשר לעשות שמרנא הרב שך נלקח לגנזי מרומים ומעתה צריך לשאול גדולים אחרים?) אולי כבר תצא מהבועה שלך?
מה עוד שהאמת גלויה לפניך והיא שמרבית ראשי הישיבות וגדולי התורה כבר שנים רבות נועצים בדעתו הנאמנה ובעצתו אמונה של רשכבה"ג מרן הגראי"ל שליט"א, ורבים היו נועצים גם בדעתו של מרנא הגר"ח שליט"א, כך שממש לא היה להם צורך להיהפך "ביום אחד" לתלמידיהם...
לעומת זאת, כולנו שמענו היטב על כמה ראשי ישיבות או ת"ח (ובעיקר על הרבה אברכים) שביום בהיר אחד הפכו להיות תלמידיו של הגר"ש אויערבאך שליט"א אפי' שבשנים עברו לא נועצו בו ובוודאי לא ראו עצמם כתלמידיו, ומדוע זה ישר בעיניך?

ר' ברים ר' אש ור' אורי:
אני מתנצל על הסטת הנושא, אבל לדעתי אי אפשר היה להשאיר את דברי ר' צולניק הנ"ל מבלי תגובה.

מנהלים:
לתועלת כולנו יהיה אם תמחקו את כל ההודעות הקשורות בנושא המח' הליטאית, החל מהודעתו הראשונה של ידידי הרב צולניק (או לפחות מהודעתו השניה), ובכך תאפשרו לאשכול להמשיך בעניינו מבלי הסטייה המיותרת הזו.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ה' מאי 11, 2017 2:51 pm

ר' פרנק"ת
לא דיברתי בהכללה ובוודאי לא הזכרתי אפילו שם אחד, די בזה שיש אפילו יחידים ששינו טעמם משנים עברו בכדי לתהות על פשר השינוי ולנסות ליישב כנ"ל.
כמובן הפורום אינו המקום המתאים לדיונים אלו ובכך אני מצטרף לסיפא של דבריך.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 11, 2017 3:14 pm

אינך צודק כלל. אכתוב לך באישי.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ה' מאי 11, 2017 3:41 pm

תודה לשניכם על ההתחשבות ועל ההבנה לא להחליף את הנושא.
גם לי ישמה להוסיף בזה אך אמנע מהאי טעמא.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 11, 2017 11:08 pm

אני לא מבין איך הגיעו פה למחלוקת המטופשת (עיתונים ומאבקי כח) בציבור הליטאי ואין להרחיב.

בכל אופן אביא את הדוגמא דלעיל לגבי היחס למדינה והבחירות ואשמח לשמוע הערות אמיתיות: ישנו חולה מסוכן מאוד (כלל הציבור היהודי בארה"ק), כדי להציל את חייו (עולם התורה) צריך לקטוע את ידיו ורגליו (לאשר דיינים שלא ראויים לבנות מסגדים ועוד), ברור שהטוב ביותר הוא שהחולה יבריא (לא יהיו פורקי עול וקול התורה ישמע בגאון), אך זה בלתי אפשרי ולכן שולחים את הרופאים (חברי הכנסת) כדי לעשות את הניתוח (הצלת עולם התורה) הנוראי בקטיעת אבריו זהו רע מאוד להיות בלא אברים אלו אך רע יותר הוא המוות לכן עושים רע קטן (קוטעים, שולחים חכ"ים) כדי שיחיה החולה, אך עושים זאת רק ע"י פסק ברור שאכן מותר להזיק בידיים לחולה ואע"פ שיכול למות מכך כדי להצילו אבל מי שאין לו רב שע"פ הוא נוהג הרי הוא לא קיבל היתר לקטוע אברים ולהכניס את החולה בידיים לסכנת נפשות.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ה' מאי 11, 2017 11:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 11, 2017 11:16 pm

מעיון שטחי לא הבנתי על מה הויכוח מתארך כל כך, כאשר בעצם כולם מסכימים על אותו הדבר.

אם אני מבין נכון הנפק"מ היחידה היא למי שאין לו רב ברור, שלדעת הרב אש הרי אין לו לסמוך על ההיתר של רוב גדולי ישראל ושב ואל תעשה עדיף. אך לא הבנתי, אם אין לו רב הרי מן הסתם הוא נכשל בדברים חמורים יותר מאשר להצביע בבחירות... ובמלים פשוטות, יש לו בעיה יותר דחופה מאשר לברר מה לעשות פעם ב-4 שנים, והיא פשוט לקיים את מאמר המשנה: עשה לך רב!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 11, 2017 11:18 pm

דרומי כתב:מעיון שטחי לא הבנתי על מה הויכוח מתארך כל כך, כאשר בעצם כולם מסכימים על אותו הדבר.

אם אני מבין נכון הנפק"מ היחידה היא למי שאין לו רב ברור, שלדעת הרב אש הרי אין לו לסמוך על ההיתר של רוב גדולי ישראל ושב ואל תעשה עדיף. אך לא הבנתי, אם אין לו רב הרי מן הסתם הוא נכשל בדברים חמורים יותר מאשר להצביע בבחירות... ובמלים פשוטות, יש לו בעיה יותר דחופה מאשר לברר מה לעשות פעם ב-4 שנים, והיא פשוט לקיים את מאמר המשנה: עשה לך רב!

אתה צודק לחלוטין !
אך זאת היתה שאלת בעל האשכול ועליה עניתי.

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ה' מאי 11, 2017 11:50 pm

ברים כתב:זהו לא שיחת ילדים אלא דבר חכמה של הרה"ק שפורסם בין תלמידיו וחסידיו כדי לתרץ את עובדת מינוי המנח"י לגאב"ד, ולא בין מתנגדיו. ולא הוכחש מעולם ע"י מאן דהו.
גם העובדה שבעל מנח"י היה רב של קהילה מודרנית במנצסטר ולא היה קנאי מעולם אינה צריכה ראיות. הוא היה ידיד נפש של מחותנו גאב"ד ערלוי גדול האגודאיים, ושל הישועות משה מויזניץ. אני זוכר ויש אצלי את הפאשקווילים שהופצו נגדו כאשר הישועות משה "הציוני" בא לבקרו בביתו בשב"ק ששבת בירושלים.

אני שואל את כבודו שאלה פשוטה, הרי המנח"י פסק שבחירות הוא אסור, האם אתה חושד בגדול בישראל שיפסוק הלכה וליה לא ס"ל הכי?
הקשר לרבנים אגודאיים אינו ראי', כי בודאי לא היה מן אלו הסוברים שכל המתירי בחירות הם חלילה בגדר... ובדאי ס"ל שהם ת"ח ויר"ש וגדו"י, אלא שדעתו ז"ל היה מחולק איתם בהלכה בכמה דברים.
לא כיהן כרב בקהילת אהל תורה, אלא כראב"ד, ועצם העובדה שלא כיהן כרב אלא כראב"ד בתוקף של רב (לא היה שם רב), אומר דרשוני.
קשריו עם הרה"ק מסאטמר זצוק"ל היו אדוקים עוד טרם המלחמה בעיר גרוו"ד הסמוך לעיר סאטמר, וכידוע הרה"ק הודה לו בעניין העירוב שעשה שם.
הרעיון שאמר הרה"ק אם אמר, היה כנראה להשתיק את הקיצונים שחלקו עליו בגלל הפרס ממוסד הרב קוק וכדומה.
איש גלילי כתב:
חזון-איש'ניק כתב:מה שאתה אומר הוא, שהגאון פוה"ד בעל מנחת יצחק פסק דבר שבאמת לא ס"ל כן, ורק מחמת כסף עשה כן.

א. אין מה לעשות, יש די והותר עדויות על הוראותיו של המנח"י בענין הבחירות לפני שנעשה גאב"ד עדה"ח.
ב. אכן, מפני חשש זה הנהיג המנח"י במודעות את הנוסח "אנן שלוחי דקמאי אנן", כדי לא לכתוב שלדעתו אסור ללכת לבחירות.

אולי תביא ראי' איפה פסק להצביע, כמדומני שגם אלו הסוברי שלא הי' קנאי אינם מביאים פסק כזאת.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ו' מאי 12, 2017 12:02 am

חזון-איש'ניק כתב:אולי תביא ראי' איפה פסק להצביע, כמדומני שגם אלו הסוברי שלא הי' קנאי אינם מביאים פסק כזאת.

שמעתי מאדם אחד מהימן, שראה מכתב מהמנח"י, עוד מימי שהותו בחו"ל, בו הוא מורה להצביע בבחירות.
אמנם את גוף המכתב לא ראיתי, אבל את אישיותו של המנח"י אני מכיר היטב מפי עשרות אנשים שהכירוהו, והוא היה רחוק מזה כרחוק מזרח ממערב. (לשם דוגמא, מה ששמעתי מעד ראייה, תקופה קצרה לאחר שיצא מכתב חריף מעדה"ח בחתימתם של כל חברי הבד"ץ ובראשם הגאב"ד המנח"י נגד אדמו"ר מוהרמ"י מויז'ניץ על כך שנפגש עם ראש הממשלה דאז, נפגש עמו גיסו אדמו"ר מוהרמ"י, ושאלו לפשר המכתב, ומדוע רואה הוא את מעשהו כדבר גרוע כ"כ. אמר לו המנח"י: 'איך זאג אייך צו, איך ווייס נישט וואס איז געשטאנען דארט'! (אני מבטיח לכם, אינני יודע מה היה כתוב שם!) המכתב נכתב ו'נחתם' ללא שראיתיו!).

ומעניין לעניין באותו עניין הגר"מ הלברשטאם זצ"ל אמר לאאמו"ר ז"ל: כשאני עובר ברחוב ורואה מודעות של הביד"צ, אני הולך לבדוק על מה 'חתמתי'...

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ו' מאי 12, 2017 12:17 am

זה הטעות שיש שחובים שקנאי צריך להיות אגרסיבי בעל מדות מגונות חלילה, ואם ההמנח"י שהיה ידוע עם המדות הנשגבות שלו, איך יתכן שהיה קנאי? אבל כל זה שקר כמובן.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ו' מאי 12, 2017 12:27 am

חזון-איש'ניק כתב:
ברים כתב:זהו לא שיחת ילדים אלא דבר חכמה של הרה"ק שפורסם בין תלמידיו וחסידיו כדי לתרץ את עובדת מינוי המנח"י לגאב"ד, ולא בין מתנגדיו. ולא הוכחש מעולם ע"י מאן דהו.

אני שואל את כבודו שאלה פשוטה, הרי המנח"י פסק שבחירות הוא אסור, האם אתה חושד בגדול בישראל שיפסוק הלכה וליה לא ס"ל הכי?
הקשר לרבנים אגודאיים אינו ראי', כי בודאי לא היה מן אלו הסוברים שכל המתירי בחירות הם חלילה בגדר... ובדאי ס"ל שהם ת"ח ויר"ש וגדו"י, אלא שדעתו ז"ל היה מחולק איתם בהלכה בכמה דברים.
לא כיהן כרב בקהילת אהל תורה, אלא כראב"ד, ועצם העובדה שלא כיהן כרב אלא כראב"ד בתוקף של רב (לא היה שם רב), אומר דרשוני.
קשריו עם הרה"ק מסאטמר זצוק"ל היו אדוקים עוד טרם המלחמה בעיר גרוו"ד הסמוך לעיר סאטמר, וכידוע הרה"ק הודה לו בעניין העירוב שעשה שם.
הרעיון שאמר הרה"ק אם אמר, היה כנראה להשתיק את הקיצונים שחלקו עליו בגלל הפרס ממוסד הרב קוק וכדומה.
איש גלילי כתב:

אולי תביא ראי' איפה פסק להצביע, כמדומני שגם אלו הסוברי שלא הי' קנאי אינם מביאים פסק כזאת.

כבר נמאס לי לחזור שוב על הדברים, אבל אנסה עוד פעם:

המנחת יצחק לא "פסק" פסק הלכה, (אין ע"ז תשובה בשו"ת שלו), [ולעיל כתבו גם שהדגיש בלשונו שזה מתוקף איסור הרבנים הקודמים של העדה"ח],
ולכן אין כאן שאלה שח"ו פסק פסק הלכה שלא ס"ל כוותיה.

ובאותו ענין,
לא ראיתי תשובת אש משמים ותשובתך חזון איש'ניק להוכחה הפשוטה שאין זה איסור הלכתי מכך שלא נידון בשום ספר שו"ת,
וכן לא ראיתי תשובה לשאלה הפשוטה מדוע האיסור הוא רק על הבחירות בארה"ק ולא בחו"ל. שזה ג"כ ראיה שהענין הוא השקפתי - תמיכה והשתתפות בשלטון המדינה הציונית, ולא "הלכתי" - גרימת חוקים הנוגדים את התורה וגרימת תקציבים לכנסיות וכדומה.

נראה לי שכבר מיציתי ולא אטרח לכתוב יותר בנידון.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 12, 2017 12:33 am

חזון-איש'ניק כתב:זה הטעות שיש שחובים שקנאי צריך להיות אגרסיבי בעל מדות מגונות חלילה, ואם ההמנח"י שהיה ידוע עם המדות הנשגבות שלו, איך יתכן שהיה קנאי? אבל כל זה שקר כמובן.

מעניין למה חושבים כך...

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ו' מאי 12, 2017 12:37 am

קטונתי מליכנס לעצם הויכוח בעניין הבחירות, הגבתי רק על הדברים שנאמרו שהמנח"י לא אסר.
ולא הבנתי האם כיון שלא כתב תשובה זאת אומרת שלא פסק כן? הרי גם הוראה בעל פה הוראה הוא.
ברים כתב:
חזון-איש'ניק כתב:זה הטעות שיש שחובים שקנאי צריך להיות אגרסיבי בעל מדות מגונות חלילה, ואם ההמנח"י שהיה ידוע עם המדות הנשגבות שלו, איך יתכן שהיה קנאי? אבל כל זה שקר כמובן.

מעניין למה חושבים כך...

אין ברצוני להיכנס לנושא מלוכלך כזה, אבל ברור שקנאי אמתי לש"ש אינו צריך להיות כן, וכידוע שגם המנח"י סבל מהרבה כתבי פלסתר מהחכמים בעיניהם ואכמ"ל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 12, 2017 12:41 am

אני רואה שהרבנים ברים ואגסי יותר נהנים לעסוק בטפל ולא בעיקר ולכן ככה נראה העיקר...

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 12, 2017 12:49 am

חזון-איש'ניק כתב:קטונתי מליכנס לעצם הויכוח בעניין הבחירות, הגבתי רק על הדברים שנאמרו שהמנח"י לא אסר.
ולא הבנתי האם כיון שלא כתב תשובה זאת אומרת שלא פסק כן? הרי גם הוראה בעל פה הוראה הוא.
ברים כתב:

מעניין למה חושבים כך...

אין ברצוני להיכנס לנושא מלוכלך כזה, אבל ברור שקנאי אמתי לש"ש אינו צריך להיות כן, וכידוע שגם המנח"י סבל מהרבה כתבי פלסתר מהחכמים בעיניהם ואכמ"ל.

שמעת פעם על מסירת מודעה?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 12, 2017 12:54 am

ברים כתב:

מעניין למה חושבים כך...

אין ברצוני להיכנס לנושא מלוכלך כזה, אבל ברור שקנאי אמתי לש"ש אינו צריך להיות כן, וכידוע שגם המנח"י סבל מהרבה כתבי פלסתר מהחכמים בעיניהם ואכמ"ל.[/quote]
שמעת פעם על מסירת מודעה?[/quote]

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ו' מאי 12, 2017 1:00 am

ברים כתב:שמעת פעם על מסירת מודעה?

לא הבנתי

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ו' מאי 12, 2017 1:41 am

טוב. אני סיימתי את הויכוח העקר עם העיקש בעל האש השמימית. אני וברים עוסקים רק ב"טפל" בטענה שהויכוח הוא רק השקפתי ואין כל איסור הלכתי, שואלים שאלות "טפלות", ולא עוסקים בעיקר שכורתים אברים מחולה נוטה למות ועושים הרבה רע...

די. מיציתי. מבחינתי האשכול נעול.

ולא אגיב יותר גם אם יקשה לי להתאפק מלהשיב.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 12, 2017 1:46 am

אורי אגסי כתב:טוב. אני סיימתי את הויכוח העקר עם העיקש בעל האש השמימית. אני וברים עוסקים רק ב"טפל" בטענה שהויכוח הוא רק השקפתי ואין כל איסור הלכתי, שואלים שאלות "טפלות", ולא עוסקים בעיקר שכורתים אברים מחולה נוטה למות ועושים הרבה רע...

די. מיציתי. מבחינתי האשכול נעול.

ולא אגיב יותר גם אם יקשה לי להתאפק מלהשיב.

כדאי להוסיף בל"נ...

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' מאי 12, 2017 1:47 am

אורי אגסי כתב:
המנחת יצחק לא "פסק" פסק הלכה, (אין ע"ז תשובה בשו"ת שלו), [ולעיל כתבו גם שהדגיש בלשונו שזה מתוקף איסור הרבנים הקודמים של העדה"ח],\.

ומטונך אשאלך אותו השאלה:
הלא גם בין החותמים בעד המצוה והחוב קדוש להצביע, יש ביניהם כמה בעלי שו"ת מפורסמים
האם ראית בספרי השו"ת שלהם תשובה לחייב, או עכ"פ להתיר, הבחירות?
למשל בספרו של הגאון מטשעבין זצוק"ל נמצא משהו המחייב את מצות הבחירות?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 123 אורחים