מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם ראוי שמי שלא לומד יתגייס לצבא?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
היא שיחתי

האם ראוי שמי שלא לומד יתגייס לצבא?

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' אוגוסט 08, 2012 2:08 am

מה הדעה בזה?

יאיר

Re: האם ראוי שמי שלא לומד יתגייס לצבא?

הודעהעל ידי יאיר » ד' אוגוסט 08, 2012 2:15 am

שמעתי פעם מהר' נויגרשל (ואיני אחראי) שאחד בדרגה צבאית בכירה בצבא חזר בתשובה ובא לר' שך זצ"ל ואמר לו שרוצה לעזוב את הצבא ולשבת ללמוד וא"ל שעליו להשאר בצבא כי שם מועיל יותר..

(ולגוף השאלה, ודאי שגם אם צריך ללכת לצבא הוא בתנאי שיכול לשמור על דרגתו הרוחנית).

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' אוגוסט 08, 2012 4:58 am

ההוראה לבעלי תשובה לא לעזוב מקום יציבותם הגשמי, היא ענין מיוחד לבעלי תשובה.
וכך היו פוסקים גם הגרמ"י ליפקוביץ' והגרי"ש אלישיב זכרם צדיקים לברכה.

זה בלי קשר לשאלה שבכותרת.
מה שנוגע לענייננו, לבחור חרדי שלא לומד, אם מקומו בצבא -
הרב שך כראש ישיבה, כנשיא ועד הישיבות, כמנהיג בדלני של ציבור חרדים, היה רגיל להתרות בכל בחור ישיבה שמתרפה מלימודו, שצריך ללכת לצבא אם לא ילמד. וכן הורה לועד הישיבות ללחום לדיחוי אך ורק למי שלומד.
מי שזייף דיחוי, היה נקרא "רודף" את אלו שכן לומדים, כי כל ענין הדיחויים לבני ישיבות תמיד היה רעוע.

אבל מצד שני ההתנגדות למדינה, ולצה"ל, היא בגלל מרידה באומות, ובגלל מוסריות לקויה ואיומה שמזיקה לעצם המעמד הרוחני של כל באיה, שאין שום היתר להיחשף אליה.
כמו כן, אי אימון מוחלט בראשי מערכת הבטחון בנושאי צבא ומלחמה, וכי הם עושים לפי האגו, והאנג'דה שלהם, לא לפי הדין ולא לפי היושר וכמובן לא שואלים דעת התורה.
לכן ככל שזה לא מזיק לישיבות, ההוראה לחרדי כפרט היא לא ללכת לצבא, גם אם לא לומד.
ואם אין ברירה, זה בדיוק כמו אנוס בכל המצוות, וכמו מגוייס בעל כרחו במדינה כלשהי אחרת.
בלי פטריוטיות, ובמקסימום שאיפות להתחמק ולהנצל מהגזירה.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' אוגוסט 08, 2012 10:31 am

הנידון אם מותר לזייף אישור לימוד בישיבה ולסכן ע"י זה כל לומדי תורה אינו קשור לעצם השאלה אם צריך מי שאינו לומד להתגייס לצבא. יתכן שאינו צריך להתגייס לצבא בכל אופן אבל מ"מ לא הותר לסכן בני ישיבות כדי להפטר מצבא. יתכן שמותר להשיג פטור באופן אחר כגון לזייף בעיה רפואי.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ד' אוגוסט 08, 2012 1:49 pm

כך הורה כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש לכמה, אבל מצינו שהורה גם להיפך להשתדל בכמה טצדקי שלא להתגייס (איני יודע פרטי המקרים ואם הכוונה היתה גם כשלא כחוק). ונימוקו עמו ד"מאי חזית דדמא דידך סומקא טפי"? ומילא אם יושב ולומד, שבזה מציל נפשות בפשטות, אזי מה לי הכא מה לי התם, ובין כך עושה מה שצריך על מנת לשמור על כלל ישראל, ואף יותר ממי שמוסר נפשו בפועל עבור הצלת נפשות.

משל למה הדבר דומה? ליהודי הנמצא בצרה, והתגייסו שניים להצילו, אחד עשיר והשני גיבור, וגמרו ביניהם שהעשיר ישלשל מהונו על מנת להציל את חברם והשני ילך להצילו בפועל. הרי אם יתחלפו היוצרות, והלה גיבור החיל יחזר על הפתחים לממון והעשיר ילך ויטרח בגופו, אין לך פשיעה גדולה מזו. כך גם גבי לימוד תורה והצלת איש מישראל.

ומכאן תשובה להשואל בסמוך, ואריכות דבריו והוכחות שונות ומשונות, אין לנו צורך בהם.

(ועתה שהתבטל החוק, וע"פ חוקי המדינה הכל חייבים כו', הנה דבר זה אין בידינו להכריע, כי אם הוא מסור לגדולי הדור מה לעשות ועשינו ככל אשר יורונו).

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ד' אוגוסט 08, 2012 1:55 pm

סבורני, כי השתיקה יפה לנידון מעין זה...

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' אוגוסט 08, 2012 1:56 pm

אומנם יש עוד ענין
אמר קרא ולא יראה בך וגו' ושב וגו'
ויש הרגילים בכך, ונזכר כברשיטה בפוסקים שאז אינו מפריע
ומי שאינו רגיל, עצם הכניסה לשם גורמת לצבא יותר נזק מתועלת

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוגוסט 08, 2012 2:44 pm

בואו ונגדיר יותר את השאלה:

בחור שנמצא בדירה לבד, או עם עוד כמה כמוהו, עובד כל היום, בקושי מתפלל, ק"ו שלא לומד כלום, לבושו כאחד ה...[כל אחד יגדיר לבד] ועשיית המצוות אצלו היא...
עכשיו,בחור כזה, עדיף שיהיה בצבא, ב'נצח יהודה' שהמיסדר שם בבוקר הוא שחרית, ותפילות חובה ושעת לימוד חובה ואין בבסיס בנות [שלא כמו בדירה את מי הוא מכניס לשם.. וכבר הדרכתי בחור עד שהתחתן בס"ד שאני יודע את מי הוא הביא לדירה וד"ל] או שעדיף שימשיך בסדר יומו ה'קדוש'...

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' אוגוסט 08, 2012 3:35 pm

ר' אוהב,
השאלה כהגדרתך, אינה אם מי שלא לומד ראוי שיתגייס, אלא איך מן הראוי והרצוי לשמור על בחור מקולקל, והאם כדאי להשתמש בצבא כאמצעי לחזרה בתשובה, למי שזה יכול להועיל לו.
זו שאלה אחרת לגמרי.

[בטוחני שכאשר הצבא ידע שמשתמשים בו בשביל "חזרה בתשובה" ולצמצום היורדים מהדרך החרדית לחילוניות, הוא יפסיק את גיוס החרדים בו ברגע...]

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 08, 2012 4:08 pm

מאיר סובל כתב:אבל מצד שני ההתנגדות למדינה, ולצה"ל, היא בגלל מרידה באומות, ובגלל מוסריות לקויה ואיומה שמזיקה לעצם המעמד הרוחני של כל באיה, שאין שום היתר להיחשף אליה.
כמו כן, אי אימון מוחלט בראשי מערכת הבטחון בנושאי צבא ומלחמה, וכי הם עושים לפי האגו, והאנג'דה שלהם, לא לפי הדין ולא לפי היושר וכמובן לא שואלים דעת התורה.
לכן ככל שזה לא מזיק לישיבות, ההוראה לחרדי כפרט היא לא ללכת לצבא, גם אם לא לומד.
ואם אין ברירה, זה בדיוק כמו אנוס בכל המצוות, וכמו מגוייס בעל כרחו במדינה כלשהי אחרת.
בלי פטריוטיות, ובמקסימום שאיפות להתחמק ולהנצל מהגזירה.

מכיון שאתה בעל דעה גדול ומשפריץ דעותיך לרבים מתוך קדושה והתלהבות יתירה, אני רוצה לשאול לפני רום מעלתך, האם אפשר ללכת לצה"ל בכדי להגן על עם ישראל?

צh33

הודעהעל ידי צh33 » ד' אוגוסט 08, 2012 4:58 pm

פתי שמאמין לכל דבר בבקשה שיתגייס ....
(ייש"כ להרב היא שיחתי שהעלה את השאלה בבהירות.)

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ד' אוגוסט 08, 2012 6:36 pm

לא מבין את הקשר

רק התקשורת המציאה את המושג 'מי שלא לומד שילך לצבא'

דעת תורה היא; מי שלא לומד - ראוי שיתחיל ללמוד, ומי שלא התחיל ללמוד - שיתחיל כבר

ומי שאין לו חשק - יעבוד על כך שיהיה לו חשק.

ומי שבשום אופן לא לומד - מה הקשר לצבא, זה כאילו שקול כנגד לימוד התורה?!

יתכן שאסור ללכת לצבא משום סכנת נפשות, ושיוצאים למלחמה בלי דעת תורה ויתכן שמותר ללכת לצבא, לא יודע מדוע.

אם היה חובה ללכת לצבא - לא היה פטור לאלו שלומדים, גם במלחמות עם ישראל לא היה פטור, ואדרבה להיפך.

אלא מאי כל הסוגיה וההקשר לכך הומצאה על ידי התקשורת , ואנו צרכניה טוחנים את שהיא מוכרת לנו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוגוסט 08, 2012 7:22 pm

יעויין בספר משפט הצבא בישראל (שזכה להסכמתו של מרן הגרצ"פ פרנק זצ"ל, רבה של ירושלים עיה"ק תובב"א)

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' אוגוסט 08, 2012 7:48 pm

היות ונכתבו למעלה דברים מקוממים, אנסה להתייחס בקצרה.

א' ישנה התמודדות כלפי חוץ סביב ההתרסה הקבועה: פרזיט, לך לצבא!, והסוגיא של 'נשיאה בנטל', ברוח 'האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה'. מאחר ובקושי ובמאמצים רבים הגיעו במשך השנים להסכמה על 'דיחוי' שירות למי ש'תורתו אומנותו', וכדי שלא להעמיד בסכנה את ההישג החיוני והקיומי הזה, 'כלפי חוץ' ההוראה היא שאכן מי שלא לומד ילך לצבא. בספר 'מלך ביפיו' יש על כך מכתב מפורש מאת הג"ר יחזקאל אברמסקי זצ"ל. אחד מראשי הישיבות התבטא פעם בחריפות, כי אותם אלו שאינם יושבים 'על התורה' הם בבחינת 'רודפים' כלפי כלל בני הישיבות ואברכי הכוללים מקבלי הדחיות, כי באם יתפסו וכו'. ברם, מעולם לא היתה כוונה להורות - כלפי פנים - למישהו ללכת לצבא בפועל, ודאי לא בטרם נישואיו. כשמרן הרב שך אמר זאת, הוא התכוין להורות לכל 'בטלן' להתייצב בבקו"ם ולהתגייס?! ודאי שלא, זו התבטאות שבאה לחזק כדוגמת 'מי ש'גונב' טשולנט ממטבח הישיבה בליל שבת פסול לעדות' וכיו"ב.

ב' להתגייס לשירות צבאי רגיל, הדבר כרוך בבעיות קשות של צניעות וכשרות וכו', שיש ליתן עליהם את הדעת. השמועות מספרות כי גם במסגרות המיוחדות של הנח"ל 'נצח יהודה' וכיו"ב המצב לא מזהיר מבחינה רוחנית, ורבים חללים הפילה.

ג. באם זה מסלול מועדף ל'נושרים' בכדי להעלותם על דרך המלך באיזו דרגה, או להציל את כלל החברה מקלקלתם, זהו נידון בפני עצמו, [כפי שענה בחכמה 'מאיר'], וכידוע לא נשתחוו גדולי הזמן בסוגיא זו, אם מצד עצם הדבר לקבוע עתידו של מישהו באופן מוחלט על סמך קשיים מסוימים ולהוציאו מהמסגרת לגמרי, ואם מצד ההתפשרות וההתגמשות מול השלטונות והצבא.

ד. כך או כך, אין בין נידונים אלו הזוקקים הכרעות כבדות משקל לספרות הלכתית בנושא היציאה לצבא המלחמה ולא מידי. ואם כבר, ספר 'משפט המלחמה' להרה"ג שמריהו אריאלי שליט"א זכה אף הוא להסכמת הגרצ"פ פראנק זצ"ל ועוד, ומעולם לא העלה המחבר שיחי' על דל מחשבתו את האפשרות לשלוח לשם את בניו שגדלו לת"ח נכבדים.
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב ד' אוגוסט 08, 2012 9:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

צאנזער

הודעהעל ידי צאנזער » ד' אוגוסט 08, 2012 9:42 pm

יוס'ל כתב:דעת תורה היא; מי שלא לומד - ראוי שיתחיל ללמוד, ומי שלא התחיל ללמוד - שיתחיל כבר

בדעת התורה שלי כתוב: מכאן לתלמיד שלא ראה סימן יפה במשנתו ה' שנים שוב אינו רואה (חולין כד, א).

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ד' אוגוסט 08, 2012 10:07 pm

צאנזער כתב:
יוס'ל כתב:דעת תורה היא; מי שלא לומד - ראוי שיתחיל ללמוד, ומי שלא התחיל ללמוד - שיתחיל כבר

בדעת התורה שלי כתוב: מכאן לתלמיד שלא ראה סימן יפה במשנתו ה' שנים שוב אינו רואה (חולין כד, א).

רש"י ביאר שהכוונה למי שלומד ושוכח,

מי שאינו לומד אינו יכול להאשים את משנתו שאינו רואה בה סימן יפה,

הדברים אמורים (לפחות עפ"י רש"י) במי שאכן למד חמש שנים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 08, 2012 10:11 pm

בלי קשר לעניין הצבא, ובלא להפחית ח"ו מחיוב לימוד התורה, א"א להכחיש את הקיים שמאז ומעולם היו כאלה שלא עסקו בתורה, ומהם שהיו יראי שמים הפכו לעוסקים במצוות ובחסד, ולפעמים בצרכי ציבור, אבל ללמוד לא למדו.

צאנזער

הודעהעל ידי צאנזער » ד' אוגוסט 08, 2012 10:16 pm

כיהודה ועוד לקרא לדברי אוצה"ח, אביא מתקנות קהילת קראקא משנת שצ"ח המפורסמות, שחתום עליהן הב"ח בכבודו ובעצמו (נדפסו במקומות רבים ולאחרונה גם ב'אסיפת גאונים החדש' שהוא חלק רביעי של שו"ת הב"ח מהדורת זכרון אהרן, עמ' שצח) סעיף ה:

מחמת שנראה בעליל כי כמה נערים גדולים אשר אין להם מורה דרך הולכים אחרי בצעם, מזמתם בדרך עקלקלות, זה גונב וזה שואל על הפתחים למלאות בטנם, ואינם נותנים לב להניח תפלין ולהתפלל רק המה רועים עצמם בדרך לא טוב, על כן יפקחו אנשי החברה זו להכריחם שילכו להתפלל ערב ובוקר, לבית המדרש זו ושיניחו תפלין, ושיתנו אותם לבעלי בתים להיות משרת אצלם או לאיזה אומן שילמדם אומנות. ואם האומן לא ירצה ללמדו אומנות בחנם, יותן מקופת החברה זו לסייעו סך ששה זהובים פוליש.

לגבי הגיל, נאמר קודם בתקנות שי"א סעיף ח: "בבוא הנער לארבעה עשר שנים ולא יהיה מסוגל לגמרא - יותן לאיזה אומנות או להיות משרת אצל בעל הבית".

וגם ידוע שבירושלים היו בתי ספר למלאכה לנערים שלא ראו סימן ברכה בלימודיהם. והדבר פשוט.

מעניין גם לציין לסעיף ז שם:
המלמד דת"ת לא יתחיל עם איזה תלמיד גמרא, זולת שיבחן שלשה שבועות ע"י השלשה אנשים המפקחים בזמנם, אם ראוי ומסוגל ושכלו זך ללמוד או"ה [איסור והיתר].
נערך לאחרונה על ידי צאנזער ב ד' אוגוסט 08, 2012 10:18 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ד' אוגוסט 08, 2012 10:17 pm

אוצר החכמה כתב:בלי קשר לעניין הצבא, ובלא להפחית ח"ו מחיוב לימוד התורה, א"א להכחיש את הקיים שמאז ומעולם היו כאלה שלא עסקו בתורה, ומהם שהיו יראי שמים הפכו לעוסקים במצוות ובחסד, ולפעמים בצרכי ציבור, אבל ללמוד לא למדו.

כוונת לדף של היום ברכות ח.

גדול הנהנה מיגיעו יותר מירא שמים

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוגוסט 09, 2012 10:33 am

נוטר הכרמים כתב:היות ונכתבו למעלה דברים מקוממים, אנסה להתייחס בקצרה.

ד. כך או כך, אין בין נידונים אלו הזוקקים הכרעות כבדות משקל לספרות הלכתית בנושא היציאה לצבא המלחמה ולא מידי. ואם כבר, ספר 'משפט המלחמה' להרה"ג שמריהו אריאלי שליט"א זכה אף הוא להסכמת הגרצ"פ פראנק זצ"ל ועוד, ומעולם לא העלה המחבר שיחי' על דל מחשבתו את האפשרות לשלוח לשם את בניו שגדלו לת"ח נכבדים.

לא זכיתי להבין מדוע כתר"ה סבור שציון לספרות הלכתית, שעסקה בנושא חיוב הגיוס, אינו לענין.
וכמובן מי שהרחיב את הדיבור על הנושא בצורה המקיפה ביותר הוא הצי"א זצ"ל בספרו הלכות מדינה, כרך שני (וגם הוא זכה להסכמת מרן הגרצ"פ).

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 09, 2012 12:46 pm

שוב הגענו חזרה לנושא של חוסר הפרופורציה הקיים בציבור החרדי ביחס לתורה לעומת שאר הדברים שעליהם העולם קיים.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' אוגוסט 09, 2012 7:53 pm

ר' תוכן, [מבלי להזדקק לשאלתך הקודמת אלי בסגנון שמבייש את דף הפורום]
מי שיצר את חוסר ההשוואה בין עמודי העולם, ושם את התורה במקום שונה, כעיקר יחיד, היו כמה גדולי ישראל שהלכו לעולמם לפני הרבה שנים.
היותר מפורסם מביניהם היה החפץ חיים.
אין סיכוי שההולכים בדרכו ישנו את הדרך [מבלי לפגוע באלו שהולכים בדרכם של רביים אחרים].

בשבילנו הדרך הזו היא אחת ואין בלתה. לא היתה, אין, ולא תהיה.

האם כאן המקום לאמת או לעמת את דעת החפץ חיים [כמשל] מול דעות חלוקות [במידה והיו]??

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 09, 2012 11:05 pm

תוכן כתב:שוב הגענו חזרה לנושא של חוסר הפרופורציה הקיים בציבור החרדי ביחס לתורה לעומת שאר הדברים שעליהם העולם קיים.

כפי שהזכרתי בפעם הקודמת שעניין זה עלה, ראש וראשון ל"חוטאים" בחוסר פרופורציה זו הוא הזוה"ק.

צאנזער

הודעהעל ידי צאנזער » ה' אוגוסט 09, 2012 11:28 pm

אוצר החכמה כתב:
תוכן כתב:שוב הגענו חזרה לנושא של חוסר הפרופורציה הקיים בציבור החרדי ביחס לתורה לעומת שאר הדברים שעליהם העולם קיים.

כפי שהזכרתי בפעם הקודמת שעניין זה עלה, ראש וראשון ל"חוטאים" בחוסר פרופורציה זו הוא הזוה"ק.

באמת מעניין שרבים מספרי המוסר של ליטא דווקא, כמו מעלות התורה ונפש החיים וכו' וכו' עד ספרי החפץ חיים, מלאים בציטוטים של הזוהר - ובמיוחד בענין חשיבות התורה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 09, 2012 11:58 pm

מאיר סובול, אני מניח שאתה מבין שמישהו שאוכל חזיר לא יכול ממש להטיף למישהו שאוכל מהיתר מכירה, אז עוד יותר גרוע ופי אלף יותר גרוע זה מי שגולש באינטרנט ומטיף על מרידה באומות. ושוב מילת המפתח היא "פרופורציה". תבין שאם אתה גולש ולא משנה איפה, אתה לא בר הכי להטיף לאף אחד בעולם. ועל זה באה תגובתי.

ואנא ממך, אל תספר לי שאתה גולש ממחשב חסום, כי זה באמת לא משנה.

אתה מדבר על סגנון שמבייש את הפורום, אתה לא מבין שהפורום הזה הוא בושה וכלימה מאין כמותה, מילא אני שאני עם הארץ ועובד לפרנסתי כאיש מחשבים, אז אני נכנע ליצה"ר שלי פעם אחרי פעם וגולש, אבל יש כאן ת"ח מופלגים שמשוטטים באינטרנט, אנא נוליך את חרפתנו!! אין לנו בושה גדולה מזו!! אז אם אתה רוצה למנוע בושות מהפורום, הכבוד הכי גדול יהיה כשאף אחד לא כותב פה, וכך יתוודע ויתגלה שבן תורה לא מעביר זמנו בעיסוקים כאלה, אלא מונח ראשו ורובו בש"ס ופוסקים, מבלי פנות אל רהבים ושטטי כזב.

מה שאמרת על הח"ח כמובן אין לזה שום קשר עם המציאות. הח"ח ורח"ע ור' חיים וואלוז'ין יסדו מוסדות לטפח בחורים ראויים בכדי להיות ת"ח. מה שקורה היום בישיבות כל אחד יודע, ואין ברצוני לדבר על זה.

הר' אוצה"ח. מה שכתבת בענין הזוהר אתה יודע יותר טוב ממני שהזוהר בא לגדל ולפאר לרומם ולהלל או להיפך כל דבר ודבר (ראה נא הגהות החזו"א/היעב"ץ על הליכה ד' אמות), וא"כ מכיון שכל הדברים הם מחוץ לפרופורציה, שוב הפרופורציה נשמרת.

צאנזער

הודעהעל ידי צאנזער » ו' אוגוסט 10, 2012 12:09 am

תוכן כתב:מאיר סובול, אני מניח שאתה מבין שמישהו שאוכל חזיר לא יכול ממש להטיף למישהו שאוכל מהיתר מכירה, אז עוד יותר גרוע ופי אלף יותר גרוע זה מי שגולש באינטרנט ומטיף על מרידה באומות. ושוב מילת המפתח היא "פרופורציה". תבין שאם אתה גולש ולא משנה איפה, אתה לא בר הכי להטיף לאף אחד בעולם. ועל זה באה תגובתי.

ואנא ממך, אל תספר לי שאתה גולש ממחשב חסום, כי זה באמת לא משנה.

אתה מדבר על סגנון שמבייש את הפורום, אתה לא מבין שהפורום הזה הוא בושה וכלימה מאין כמותה, מילא אני שאני עם הארץ ועובד לפרנסתי כאיש מחשבים, אז אני נכנע ליצה"ר שלי פעם אחרי פעם וגולש, אבל יש כאן ת"ח מופלגים שמשוטטים באינטרנט, אנא נוליך את חרפתנו!! אין לנו בושה גדולה מזו!! אז אם אתה רוצה למנוע בושות מהפורום, הכבוד הכי גדול יהיה כשאף אחד לא כותב פה, וכך יתוודע ויתגלה שבן תורה לא מעביר זמנו בעיסוקים כאלה, אלא מונח ראשו ורובו בש"ס ופוסקים, מבלי פנות אל רהבים ושטטי כזב.

מה שאמרת על הח"ח כמובן אין לזה שום קשר עם המציאות. הח"ח ורח"ע ור' חיים וואלוז'ין יסדו מוסדות לטפח בחורים ראויים בכדי להיות ת"ח. מה שקורה היום בישיבות כל אחד יודע, ואין ברצוני לדבר על זה.

הר' אוצה"ח. מה שכתבת בענין הזוהר אתה יודע יותר טוב ממני שהזוהר בא לגדל ולפאר לרומם ולהלל או להיפך כל דבר ודבר (ראה נא הגהות החזו"א/היעב"ץ על הליכה ד' אמות), וא"כ מכיון שכל הדברים הם מחוץ לפרופורציה, שוב הפרופורציה נשמרת.

ר' תוכן (אסטרונום בלעז),
אתה דורש מודעות עצמית? דע לך שזהו מושג זר ששאבת מחוץ לבית המדרש, ושם מקומו!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' אוגוסט 10, 2012 1:10 am

אתה לא מבין שהפורום הזה הוא בושה וכלימה מאין כמותה,

אם כך הוא בעיניך למה אתה כותב כאן?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' אוגוסט 10, 2012 1:19 am

אני מורה היתר לעצמי, מכיון שלא זכיתי ללמוד יותר מדי ואין עיתותי בידי וטרוד אני רוב היום להביא טרף לביתי, אולי הת"ח שנמצאים כאן באתר הדין, כל אחד מטעמו הוא, יחכימוני ואוכל לטעום מנועם צוף אמרתם.

כרם

הודעהעל ידי כרם » ו' אוגוסט 10, 2012 2:47 am

תוכן כתב:אני מורה היתר לעצמי, מכיון שלא זכיתי ללמוד יותר מדי ואין עיתותי בידי וטרוד אני רוב היום להביא טרף לביתי, אולי הת"ח שנמצאים כאן באתר הדין, כל אחד מטעמו הוא, יחכימוני ואוכל לטעום מנועם צוף אמרתם.

אם הרב דומה למלאך ה"צ יבקשו תורה מפיהו = רב כזה לא גולש משום טעם!

צh33

הודעהעל ידי צh33 » ו' אוגוסט 10, 2012 11:04 am

ואני אומר במחילה מהרב תוכן שגם אצלו ענין השימוש באינטרנט יצא מכל פורפורציה ושיהיה בריא . שבת שלום.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' אוגוסט 10, 2012 6:56 pm

הרב תוכן מוחל, וכמובן מסכים לדברים הנכונים.

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » א' אוגוסט 12, 2012 4:26 am

אולי תחכימני בידיעת מה בדיוק הם "שאר הדברים שעליהם העולם קיים" ?

(אני מניח שאין כוונתך בזה לדברי חז"ל שהעולם עומד על תורה ועבודה וגמ"ח)

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' אוגוסט 12, 2012 8:19 am

אני חושב שהוא דווקא כן מתכוון לעבודה וגמ"ח כעין דבריו כאן

אליהוא

הודעהעל ידי אליהוא » א' אוגוסט 12, 2012 10:34 am

ולכן ה'חסידים' שאינם חוטאים ב'חוסר הפורפורציה' הנ"ל, [שציונו הבורא בתורתו], מתגייסים בהמוניהם לצבא.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 33 אורחים