מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בחירות - קידוש ה' ומצוה קדושה, או חילול ה' ואביזרייהו דע"ז

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ברים

Re: בחירות - קידוש ה' ומצוה קדושה, או חילול ה' ואביזרייהו דע"ז

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 1:37 am

אתה חוזר על עצמך ונלאיתי מלהסביר.
האדם שאני מאפשר לו להשפיע שם נמצא במקום ש ל לחטוף תפוחים. אם לא הייתי מצביע הוא לא היה שם ובמקומו היה נמצא פורק עול מומר לתאבון או להכעיס והקלקולים היו פי כמה. לכן הוא נמצא שם במקום הטינופת ומהלך בין הטיפות להציל מה שאפשר. מה אתה אומר, אלו דברים רגישים? אכן העבודה הזו אינה קלה ואינה נקיה כלל, אז מהו הפיתרון שלך? להפקיר את הזירה? שלום עלי נפשי!

אתה מדבר על הקצאה מטופשת?
אחרי יובל שנים קל לראות מה יצא מה"הקצאות המטופשות"!

בא איתי ונסובב את ערי ישראל, ותראה בעיניך קהילות קהילות של יהודים עוסקים בתורה ועבודה עם גמילות חסדים, הכל מיוצאי חינוך עצמאי ומוסדות של הרב עובדיה ז"ל, ערים שלמות שההורים היו כמעט משומדים, ובניהם יהודים של צורה! בכל מקום כזה לפעמים יש יותר תורה ועבודה מאשר כל קנאי העולם יחד.
יהי חלקי עם הקצאה מטופשת אחת כזו!

קושטא

הודעהעל ידי קושטא » ו' מאי 05, 2017 5:50 am

ברים כתב:
אני כן מכיר את הרה"ג ר"נ נוסבוים שליט"א.

בבחירות הקודמות (לא האחרונות) הוא כתב לבני ישיבת טשעבין, שכמו בכל עניין תורני, גם בזה הולכים אחר הכרעת רוב הפוסקים, וע"כ שהוא חיוב גמור להצביע , ומי שאינו נמנה באופן מובהק על תלמידי הויוא"מ אין לו שום היתר להמנע מלהצביע,
ולא שייך כאן בשו"א איזה היתר של שב ואל תעשה.

מחמת תמימותו אינו יודע שכולם סומכים על השקרים שנמכר להם ע''י איטשע מאיר לעווין.... ואין כאן לא מחלוקת ולא כלום

מתון

הודעהעל ידי מתון » ו' מאי 05, 2017 6:37 am

האם אפשר שאיזה חוק יעבור בכנסת בלי מספר של קואליצה של ששים מחברי הכנסת? לא!

אז נמצא שהחבר כנסת חרדי שהוא בקואליצה יש לו חלק בחקיקת החוק, ואם יש בהחוק משהו נגד התורה (אף שהוא רע במיעוטו...) הרי חקק חוקים נגד דת תורתינו הקדושה.

והאם גם על בחירת חבר הכנסת שילך לקואליצה חתמו הרב מטשעבין והרה"ק מבעלזא ושאר הגדולי ישראל להתיר לבחור?

אז למה פוסק הרב נוסבוים שיש חיוב לילך לבחירות משום רוב גדולי ישראל? הם לא פסקו כלל על בחירות כאלו.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 9:55 am

ברים כתב:אתה חוזר על עצמך ונלאיתי מלהסביר.
האדם שאני מאפשר לו להשפיע שם נמצא במקום ש ל לחטוף תפוחים. אם לא הייתי מצביע הוא לא היה שם ובמקומו היה נמצא פורק עול מומר לתאבון או להכעיס והקלקולים היו פי כמה. לכן הוא נמצא שם במקום הטינופת ומהלך בין הטיפות להציל מה שאפשר. מה אתה אומר, אלו דברים רגישים? אכן העבודה הזו אינה קלה ואינה נקיה כלל, אז מהו הפיתרון שלך? להפקיר את הזירה? שלום עלי נפשי!

אתה מדבר על הקצאה מטופשת?
אחרי יובל שנים קל לראות מה יצא מה"הקצאות המטופשות"!

בא איתי ונסובב את ערי ישראל, ותראה בעיניך קהילות קהילות של יהודים עוסקים בתורה ועבודה עם גמילות חסדים, הכל מיוצאי חינוך עצמאי ומוסדות של הרב עובדיה ז"ל, ערים שלמות שההורים היו כמעט משומדים, ובניהם יהודים של צורה! בכל מקום כזה לפעמים יש יותר תורה ועבודה מאשר כל קנאי העולם יחד.
יהי חלקי עם הקצאה מטופשת אחת כזו!

אני לא אמרתי שאין כלל טוב במה שהחכ"ים עושים אלא שיש הרבה תקלות ואיסורים ג"כ ולכן זה רע במיעוטו, זה לא כ"כ קשה להודות בזה.
אני מצביע X' בבחירות אבל בלב כבד משום שעל כל הקצאה ויהודי של צורה יש גם ממזרים ועגונות שהותרו לשוק שלא כדין והמון איסורים אחרים, ובפרט שאין החכ"ים ת"ח מופלגים ולפעמים אפי' לא יודעים שיש שאלה וגם אם יודעים לא תמיד שואלים וא"א לומר שאין לציבור קשר להחלטות הח"כ כי הוא העמיד אותו שם, אז לחדד את הנקודה הזאת בלבד רציתי.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ג' אוקטובר 30, 2018 9:50 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 10:34 am

ברור שלא נעשים רק דברים טובים. השאלה היא האם אילולא היה שם ח"כ חרדי היו נעשים דברים יותר טובים? התוצאה ממה שנעשה שם זה ודאי הרע במיעוטו. ע"ז אין ויכוח.

מה שכתבת שההצבעה היא רע במיעוטו זה לא נכון.
ההצבעה היא מצוה רבתי, וגם המעשים של הח"כ כולם מצווה (בתנאי שעושה כל מה שיכול ושואל היכן שצריכים לשאול, ורוב החכי"ם הם לא כ"כ קטלא קניא באגמא). רק אמרתי שאין כאן דין שליחות, והאחריות על מעשי וטעויות ח"כ שאינו פועל כשורה היא עליו בלבד. אם רואים שאחד נוהג בקביעות לא כשורה האחריות היא לא למנותו שוב.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 10:38 am

מתון כתב:האם אפשר שאיזה חוק יעבור בכנסת בלי מספר של קואליצה של ששים מחברי הכנסת? לא!

אז נמצא שהחבר כנסת חרדי שהוא בקואליצה יש לו חלק בחקיקת החוק, ואם יש בהחוק משהו נגד התורה (אף שהוא רע במיעוטו...) הרי חקק חוקים נגד דת תורתינו הקדושה.

והאם גם על בחירת חבר הכנסת שילך לקואליצה חתמו הרב מטשעבין והרה"ק מבעלזא ושאר הגדולי ישראל להתיר לבחור?

אז למה פוסק הרב נוסבוים שיש חיוב לילך לבחירות משום רוב גדולי ישראל? הם לא פסקו כלל על בחירות כאלו.

א. גם בזמנם רי"מ לוין כיהן כשר בממשלה.
ב. א"צ להגיע למחלוקת דאז. אין לך אלא שופט שבימיך, וגם כיום רוב, כמעט כל, רבני ישראל סוברים שחובה להצביע

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 10:40 am

אז זה מוסכם שעצם השותפות במדינה היא רע במיעוטו.
לגבי הבחירות עצמם לי ברור שיש אחריות מלאה לגורם שיהיה רע במיעוטו ולך לא ברור.
הבנתי נכון?

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 11:55 am

אש משמים כתב:אז זה מוסכם שעצם השותפות במדינה היא רע במיעוטו.
הבנתי נכון?

נכון.
ועכשיו אשאל, לשיטתך.
אם אני רואה בית בוער, נכנס במסירות נפש ורואה 2 ארנות ספרי קדש, שוקל את האפשרויות שלי, מתאמץ ומצליח לסחוב החוצה אחד מהם. זהו רע במיעוטו? בהחלט.
האם אני אחראי על זה? האם עשיתי את הרע רק במיעוטו, או שקיימתי מצוה רבתי, והרע שהיה ממילא היה?
האופן היחידי ששייך כאן רע במיעוטו זה אם המבצע את הדברים הרעים הוא אני בעצמי, או מדין שליחות ממש שידו כידי.
כיון שאין כאן שליחות, וגם אילו היה אזי אשלד"ע, חזר הדין, שהחיובי נעשה בזכות הכח שנתתי, והשלילי ממילא היה, ווכשנעשה בידיים לעת הצורך, אזי הח"כ, הוא העושה הרע במיעוטו, כמו חילול שבת לצורך פיקוח נפש.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ו' מאי 05, 2017 12:51 pm

מתון כתב:האם אפשר שאיזה חוק יעבור בכנסת בלי מספר של קואליצה של ששים מחברי הכנסת? לא!

כל ה"תורות" הללו על כך שאין תוקף לחוק ללא 120 ח"כים וכו', כבר שמענו וקראנו.
אך עדיין לא שמעתי הטעם מדוע במלכות של חסד USA לא אסרו להצביע ואפילו מורים לציבור להצביע, האם שם לא קיים הדין הזה שאין תוקף לחוקים ללא מי שבחרת בו והוא "שליח" ונותן כסף לעבודה זרה ועוד?

מעולם לא זכיתי לשמוע תשובה על כך.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ו' מאי 05, 2017 12:56 pm

קושטא כתב:
ברים כתב:
אני כן מכיר את הרה"ג ר"נ נוסבוים שליט"א.

בבחירות הקודמות (לא האחרונות) הוא כתב לבני ישיבת טשעבין, שכמו בכל עניין תורני, גם בזה הולכים אחר הכרעת רוב הפוסקים, וע"כ שהוא חיוב גמור להצביע , ומי שאינו נמנה באופן מובהק על תלמידי הויוא"מ אין לו שום היתר להמנע מלהצביע,
ולא שייך כאן בשו"א איזה היתר של שב ואל תעשה.

מחמת תמימותו אינו יודע שכולם סומכים על השקרים שנמכר להם ע''י איטשע מאיר לעווין.... ואין כאן לא מחלוקת ולא כלום

מעניין שלא נמצאו רבנים שאינם תמימים במחוזותינו שלא "תפסו" את ה"שקרים" שמכר להם איטשע מאיר?

הבעלזער רב חתם בגלל הטשעבינער רב שחתם בגלל הבעלזער רב, וכו' וכו' ושאר ירקות,

ומאז, לא נמצא רב אחד שאינו תמים, לא הגרי"ש אלישיב ולא שום אדמו"ר ולא אף אחד. מזל שיש לנו "קושטא" אחד או שניים.

ואגב, צדקות אינה בהכרח תמימות. אני מכיר את הגרנ"נ, מדובר בצדיק גדול אבל ממש לא תמים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 1:33 pm

ברים כתב:
אש משמים כתב:אז זה מוסכם שעצם השותפות במדינה היא רע במיעוטו.
הבנתי נכון?

נכון.
ועכשיו אשאל, לשיטתך.
אם אני רואה בית בוער, נכנס במסירות נפש ורואה 2 ארנות ספרי קדש, שוקל את האפשרויות שלי, מתאמץ ומצליח לסחוב החוצה אחד מהם. זהו רע במיעוטו? בהחלט.
האם אני אחראי על זה? האם עשיתי את הרע רק במיעוטו, או שקיימתי מצוה רבתי, והרע שהיה ממילא היה?
האופן היחידי ששייך כאן רע במיעוטו זה אם המבצע את הדברים הרעים הוא אני בעצמי, או מדין שליחות ממש שידו כידי.
כיון שאין כאן שליחות, וגם אילו היה אזי אשלד"ע, חזר הדין, שהחיובי נעשה בזכות הכח שנתתי, והשלילי ממילא היה, ווכשנעשה בידיים לעת הצורך, אזי הח"כ, הוא העושה הרע במיעוטו, כמו חילול שבת לצורך פיקוח נפש.

הסברתי כבר כמה פעמים שהם עושים את הרע בפועל ג"כ ע"י שחותמים ומצביעים ועושים דילים, ואין זה כשריפה סתם אלא כמי שבהצלתו מהשריפה גם מבעיר ושורף יותר אך הכל כדי להציל אך גם מבעיר.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 05, 2017 1:37 pm

יש על כך משל ידוע ממי שבא לכבות את השריפה, אך במקום להשתמש במים הוא משתמש בנפט.

אך כמובן שאין משל זה מתאים לנידון דידן ובוודאי חובה להצביע כדעת רובם ככולם של גדולי ישראל, וכמו שביארו פה במשלים שונים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 1:42 pm

דרומי כתב:יש על כך משל ידוע ממי שבא לכבות את השריפה, אך במקום להשתמש במים הוא משתמש בנפט.

אך כמובן שאין משל זה מתאים לנידון דידן ובוודאי חובה להצביע כדעת רובם ככולם של גדולי ישראל, וכמו שביארו פה במשלים שונים.

דווקא משל לא רע אך קצת שונה כי הכבאים שלנו משתמשים גם בקצת מים...
ועכ"פ כל אחד יעשה כרבותיו.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 3:51 pm

שאלה.
מי שרוכב ע"ג חמור ומתחתיו מציע גווילים של ספר תורה, האם עושה עבירה, מצוה, או רע במיעוטו?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 4:07 pm

נחזור שוב ושוב, החכ"ים פועלים בצורה אקטיבית ע"י חתימות והסכמים למיניהם ולכן הם עושים גם רע ע"י פעולותיהם. זה לא כזה מסובך להבין את זה!

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 4:16 pm

מובן מאד.
אז אביא דוגמא כמו שאתה מבקש, כבאי שנמצא בבית בוער ומוצא ס"ת ומשליך אותו מגובה קומה עשירית כדי להצילו, מה ההגדרה של מעשהו? מצוה או עבירה? או שיש ילד בסכנה והוא חונק את האש עם גוילים של ס"ת ועי"כ נשרפו, זוהי פעולה אקטיבית? מצוה או עבירה?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 4:20 pm

יש לחלק אם עושה את המצווה ע"י פעולת העבירה או שעושה היום עבירה כדי שעוד חצי שנה אולי יצא מצווה ממעשהו.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 4:27 pm

יש לי ע"ז פסק די ברור.
בשנת תשמ"ט הייתי נוכח כאשר פעיל דגה"ת שאל את הגריש"א זצוק"ל אם מותר להבטיח לראש עיר ערבי שיבנו לו מסגד גדול בתמורה לקולות שיצביעו עבור דגה"ת.
הוא ענה באופן חד משמעי, לנצרות שזה ע"ז, לא. מסגד למוסלמים כן!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 4:42 pm

אנחנו לא יודעים בדיוק מה החרדים היו צריכים לעשות שם בפועל כדי שיבנה המסגד, אבל בכל אופן זה לא סתירה כי זו בדיוק דוגמא של רע במיעוטו וכידוע שהגריש"א פסק כקודמיו דשרי אך לא כולם מחוייבים לפסק הזה, וכל מה שרציתי זה, שתודה בכך שע"י החרדים יש גם רע וזה רע במיעוטו ויש פוסקים המתירים ויש אוסרים, אך לכו"ע הוי רע במיעוטו.

מתון

הודעהעל ידי מתון » ו' מאי 05, 2017 5:02 pm

אורי אגסי כתב:

אך עדיין לא שמעתי הטעם מדוע במלכות של חסד USA לא אסרו להצביע ואפילו מורים לציבור להצביע, האם שם לא קיים הדין הזה שאין תוקף לחוקים ללא מי שבחרת בו והוא "שליח" ונותן כסף לעבודה זרה ועוד?

התשובה היא פשוטה, שUSA אינו גוף ישראלי, אלא גוף של אומות העולם ואין עליהם איסור מלחקוק חוקים על אף שהיא מתנגדת לתורתינו הקדושה, ואדרבה הם מצווים ב"דינים". ועוד שאין שליחות לעכו"ם...

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ו' מאי 05, 2017 5:16 pm

לא הבנתי החילוק.
א. הויואל משה טוען שזה עדיף משליחות וכמו פועל וזה שייך גם בעכו"ם
ב. האיסור הוא עצם חקיקת חוקים, או רק חוקים שהם נגד התורה, אם הרק כשהם נגד התורה מה זה משנה אם יהודי או גוי, הרי החוקים של ארה"ב מחייבות גם את היהודים בכך.
ג. לבחור יהודי לסנאט או לבית המחוקקים הוא - שיש בו דין שליחות - אסורה ?
כידוע ממשלת פולין גם היתה דמוקרטית ונבחרו בה צירים יהודים על ידי ובהוראת גדולי ישראל

אי אפשר לתפוס החבל משתי קצוות, מצד אחד לצטט את ה'חוק' איך שעובד כל הליך חקיקת החוקים, ומאידך להסביר שלפי"ז על פי דיני התורה נחשב לכאילו עשה וכו'. כדי לאשר חוק צריך רוב. והמיעוט אינו מעלה ומוריד כלל, כמובן אם לא יהיה פה במדינה אז גם לא יוכלו להעביר חוקים, ואם כן כל מי שחי פה ונושם פה הוא חלק מזה. הכלל ההגיוני הבסיסי שהשתתפות פסיבית אינה השתתפות.
אפשר לחוקק חוקים על ידי רוב מי מבאי הכנסת /או הממשלה, ואין בזה חילוק אלא שיש חוקים שצריכים לעבור בכנסת ויש שבממשלה. ויש שניהם. אם זה נחשב לשליחו והגה"ק מטשעבין התיר כי אינו רואה בזה כשליחו, אם כן גם בממשלה כך.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 5:50 pm

מתון כתב:
אורי אגסי כתב:

התשובה היא פשוטה, שUSA אינו גוף ישראלי, אלא גוף של אומות העולם ואין עליהם איסור מלחקוק חוקים על אף שהיא מתנגדת לתורתינו הקדושה, ואדרבה הם מצווים ב"דינים". ועוד שאין שליחות לעכו"ם...

קודם כל יש שליחות לגוי לחומרא מד"ס.
ב. ממשלת ארה"ב ממנת את כל תועבות העולם כולל עריות נגד ז' מצוות בני נח, וגם הרבה מבני ישראל לדאבוננו נהנים ונכשלים מזה, ובתי ע"ז של נוצרים ואחרים נבנים עי"ז, ורציחה של אסירים גם יהודים, בקיצור כל העבירות החמורות באמת (בלי פלפולים כמו בויוא"מ) נעשות בפעולה ישירה ע"י נשיא שנבחר בבחירות ישירות ע"י רבבות חסידי סאטמר וגרורותיהם, בלי שום היתר של הצלת הדת וכו' אלא רק כדי לאכול מסיר הבשר האמריקאי, ולעמוד ולזעוק חמס על על הציונים כאן שהם גרועים מגויים וכל מיני גוזמאות מגוחכות.
ההיתר היחיד שאני מכיר לזה, "כל המקיל בארץ הלכה כמותו בחו"ל"...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 5:53 pm

אש משמים כתב:אנחנו לא יודעים בדיוק מה החרדים היו צריכים לעשות שם בפועל כדי שיבנה המסגד, אבל בכל אופן זה לא סתירה כי זו בדיוק דוגמא של רע במיעוטו וכידוע שהגריש"א פסק כקודמיו דשרי אך לא כולם מחוייבים לפסק הזה, וכל מה שרציתי זה, שתודה בכך שע"י החרדים יש גם רע וזה רע במיעוטו ויש פוסקים המתירים ויש אוסרים, אך לכו"ע הוי רע במיעוטו.

מוסכם?

ברים

הודעהעל ידי ברים » ו' מאי 05, 2017 6:05 pm

אתה חוזר על עצמך.
הסכמתי שיש דברים שהנציגים חייבים לעשות רע במיעוטו, ויקבלו עליהם שכר הרבה, אך המצביע בבחירות עושה מצוה רבתא, והרע שנעשה אין לו אליו שום נגיעה.
א גוט'ן שבת

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ש' מאי 06, 2017 9:11 pm

אש משמים כתב:
אש משמים כתב:אנחנו לא יודעים בדיוק מה החרדים היו צריכים לעשות שם בפועל כדי שיבנה המסגד, אבל בכל אופן זה לא סתירה כי זו בדיוק דוגמא של רע במיעוטו וכידוע שהגריש"א פסק כקודמיו דשרי אך לא כולם מחוייבים לפסק הזה, וכל מה שרציתי זה, שתודה בכך שע"י החרדים יש גם רע וזה רע במיעוטו ויש פוסקים המתירים ויש אוסרים, אך לכו"ע הוי רע במיעוטו.

מוסכם?

איש הצלה העובר על כמה מלאכות שבת כדי להציל יהודי, (ולכן הוא גם משתדל למעט במלאכות) הרי זה "הרע במיעוטו", מוסכם?

ברים

הודעהעל ידי ברים » ש' מאי 06, 2017 10:18 pm

לא! הוא חייב למעט במלאכה היכן שאין צריך, אך כל מלאכה שהוא עושה מפני הצורך יקרה היא מפנינים עבורו לחיי העולם הבא

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ש' מאי 06, 2017 11:00 pm

כבר כתבתי לעיל שיש בבחירות כמה מגרעות:
א. עושים בפועל ממש רע.
ב. מעשה האיסור לא בזמן ההצלה.
ולכן אין זה דומה למחלל שבת שמציל עכשיו ממש ובפעולת ההצלה מחלל שבת, וכן אינו מייצר תקלות בעריות ובשאר חמורות שעליהם נאמר יהרג ועל יעבור.
וודאי שא"א לומר "אני עושה מצווה והוא עושה עבירה" כי הבוחר מפיח חיים בנבחר והוא הוא ממש.

ידוע שאין אומרים לאדם חטא (חטא גדול היום ודאי) כדי שיזכה חברך (מחר אולי).

(אני לא חושב שהדברים אינם ברורים מספיק, אלא רק קשה לקבלם, אך מחובתינו להבין את מציאות הדברים בראיה עמוקה יותר ולהתבונן בדברים ואז יותר קל לקבלם).

ברים

הודעהעל ידי ברים » ש' מאי 06, 2017 11:06 pm

וודאי שא"א לומר "אני עושה מצווה והוא עושה עבירה" כי הבוחר מפיח חיים בנבחר והוא הוא ממש.
.[/quote]
הלכה זו מי חידשה? יש מקור?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ש' מאי 06, 2017 11:12 pm

למה לי קרא סברא הוא ???
הסברא עצמה נראת לי פשוטה מאוד, והרי אתה מסכים שאם הייתי בוחר "ליכוד" "מרצ" "יש עתיד" וכדו' כן היה בעיה אע"פ שאני רק בחרתי א"כ ה"ה כאן זה בדיוק אותה בעיה.

ברים

הודעהעל ידי ברים » ש' מאי 06, 2017 11:33 pm

חז"ל אומרים אשלד"ע ואתה טוען שהסברא אומרת הפוך... הדין של אשלד"ע הוא אפילו בפועל שכיר.
ממ"נ, אם הנבחר עושה כרגע מה שצריך לעשות על פי תורה, הריני שותף בהצלת כלל ישראל ואשרי חלקי, ואם הוא טועה או מזיד, ע"ז חל הכלל של אשלד"ע, ולתקוני שדרתיך ולא לעוותי.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ש' מאי 06, 2017 11:39 pm

א. כבר כתבתי לעיל שאני לא בא בטענת שליחות אלא הבעיה היא שהבאת אותו לשם והרי הוא פועל בכחך ממש וא"כ כל מה שעושה באחריות המביא.
ב. לא ענית לי מה הבעיה להצביע "יש עתיד".

ברים

הודעהעל ידי ברים » ש' מאי 06, 2017 11:49 pm

אש משמים כתב:א. כבר כתבתי לעיל שאני לא בא בטענת שליחות אלא הבעיה היא שהבאת אותו לשם והרי הוא פועל בכחך ממש וא"כ כל מה שעושה באחריות המביא.

א. אם הבאתי מישהו לנתניה לחוף גלי צאנז, והוא החליט ללכת לחוף מעורב ר" ל, האם באחריותי בגלל שאני הבאתי אותו לשם?

איני מבין כלל על מה אתה מתווכח.
כששואלים את המורה הוראה, האם פעולה זו של הנציג צריכה להעשות, מה עונה. אם עונה שצריך, זו מצווה. אם אין צריך, זו עבירה.
אם שומע למה שאומרים לו, אזי הוא שליח עושה שליחותו ויש לי חלק בזה.
אם אינו שומע לפסק, מעל בשליחות.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' מאי 07, 2017 12:05 am

ברים כתב:
אש משמים כתב:א. כבר כתבתי לעיל שאני לא בא בטענת שליחות אלא הבעיה היא שהבאת אותו לשם והרי הוא פועל בכחך ממש וא"כ כל מה שעושה באחריות המביא.

א. אם הבאתי מישהו לנתניה לחוף גלי צאנז, והוא החליט ללכת לחוף מעורב ר" ל, האם באחריותי בגלל שאני הבאתי אותו לשם?

איני מבין כלל על מה אתה מתווכח.
כששואלים את המורה הוראה, האם פעולה זו של הנציג צריכה להעשות, מה עונה. אם עונה שצריך, זו מצווה. אם אין צריך, זו עבירה.
אם שומע למה שאומרים לו, אזי הוא שליח עושה שליחותו ויש לי חלק בזה.
אם אינו שומע לפסק, מעל בשליחות.

א. נבחרי הציבור חייבים לעשות גם את הרע כי אם לא יעשו אז לא יקבלו כלום ואין עניין שישבו שם ולכן זה לא דומה לדוגמא שלך.
ב. אני לא מדבר על דין שליחות!!!
אין עשיית הרע מעילה משום שבדיוק זהו תפקידו לעשות היום רע ולקבל מחר תקציב.

ברים

הודעהעל ידי ברים » א' מאי 07, 2017 12:12 am

שוב. אם זהו תפקידו הריהו כמחלל שבת לצורך פיקוח נפש. אם לדעתך זה שונה, שוב שאלה למורים, אם לדעתם הוא צריך לעשות זאת, אז אין נפ"מ. וחזר להיות מצוה.

כלל לא התייחסת למצב בארה"ב, ששם הכל "הותרה" לגמרי, והפוסק כמעט היחיד שאסר, תלמידיו הרבים נכשלים בחמורות שבחמורות...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' מאי 07, 2017 12:21 am

יגעתי מלחזור על הדברים עיין לעיל ותמצא תשובות לשאלותיך.
בעניין הבחירות בחו"ל אין לי דעה ברורה משום שאין אני בקי בסדר הדברים ובצורת הממשל שם.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » א' מאי 07, 2017 12:23 am

אש משמים כתב:יגעתי מלחזור על הדברים עיין לעיל ותמצא תשובות לשאלותיך.
בעניין הבחירות בחו"ל אין לי דעה ברורה משום שאין אני בקי בסדר הדברים ובצורת הממשל שם.

אז אולי תברר ותחזור אלינו עם תשובות,
ורק אז תמשיך לדון באיסור הבחירות בארה"ק?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' מאי 07, 2017 12:54 am

כתבתי את כל התשובות לעיל ע"ש ותמצא נחת.
אני לא חידשתי כלום רק הדגשתי נקודות שעם הזמן הציבור שכח.

ברים

הודעהעל ידי ברים » א' מאי 07, 2017 1:26 am

אש משמים כתב:כתבתי את כל התשובות לעיל ע"ש ותמצא נחת.
אני לא חידשתי כלום רק הדגשתי נקודות שעם הזמן הציבור שכח.

באמת קשה להשיג על טענה כוללת כ"כ.
נסכם שתבדוק את ההיתר בארה"ב, שם לפום ריהטא האיסור חמור בהרבה, (ולכאורה גם אם הויוא"מ התיר שם אין ההיתר בתוקף לפי החידוש של הויוא"מ גופיה בדין אין דנין מלך בעירו וכידוע) ואח"כ נשוב לדון במה שקורה אצלינו.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' מאי 07, 2017 2:29 pm

לא חוכמה לברוח לבחירות בחו"ל במקום להודות באמת.
אם ישנה שאלה שלא תורצה לעיל אשמח לענות.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » א' מאי 07, 2017 3:06 pm

אש משמים כתב:לא חוכמה לברוח לבחירות בחו"ל במקום להודות באמת.
אם ישנה שאלה שלא תורצה לעיל אשמח לענות.

יראה הקהל וישפוט מי בורח.

אנחנו חוזרים ואומרים שלא יתכן שישנה בעיה של שליחות וכדומה, ובעיה שהמחוקק הוא מחוקק מכוחך ולולא הוא אין תוקף לחוק וכדומה, שהרי עובדה שבחו"ל גם סאטמאר וקנאים מצביעים בין למועמדים גויים ובין ליהודים.
ואתה אין לך תשובה על שאלה פשוטה כל כך ועונה שאין לך מושג איך זה עובד שם וכו' וכו',

אז יראה הקהל וישפוט מי מתחמק.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 171 אורחים