מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פינוי עצמות בקברי עכו"ם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
איש רגיל

Re: פינוי עצמות בקברי עכו"ם

הודעהעל ידי איש רגיל » ו' אוגוסט 16, 2013 12:03 am

תלמיד הגון כתב:תמה אני איפה הייתם כל השנים כשהגאון ר' דוד שמידל שליט"א ניהל כל המערכות כ 50 שנה נגד רשת עתיקות בארץ ובחו"ל וצבר ידע רב ועליו סמכו הגדולים את ידיהם בכל מערכות הקברים כמו שאמר מרן הגר"ח אויב אזוי איז פשוט אז מ' טאר נישט גראבן ר' דוד ווייסט וואס ער זאגט (אם כך הרי פשוט שאסור לחפור ר' דוד יודע מה הוא אומר)
רק בשנים אחרונים ממש הנה כבר קמו אנשים חכמים שכביכול גם מבינים "מתוך ניסיון הרב" מהו צורת הקבר ומי נקבר שם ולפני כמה שנים נקבר
איפה למדו את חכמתם תוך זמן קצר אם לא ע"י חלומות ודמיונות ואו ע"י מקורות זרות אשר לא טהורים הם
האם ישבו עם ר' דוד (אם בכלל רוצים) לשמוע דעתו בענין
אין אני בא להטיף מוסר לכל המגיבים בפורום הזה אבל אבקש להתנתק רגע משיקולים אישים או פוליטים ולדון בדבר ההלכה

משה קבל תורה מסיני ומסרה לר' דוד שמידל? וכי אין לאף אדם את הזכות והאפשרות ללמוד את הנושא מהצד ההלכתי והטכני שלו?

בכור שטן

הודעהעל ידי בכור שטן » ו' אוגוסט 16, 2013 3:37 pm

מצו"ב המכתב למי שמעוניין לדעת.
מכתב קורן 1.jpg
מכתב קורן 1.jpg (95.78 KiB) נצפה 8441 פעמים
קבצים מצורפים
מכתב קורן 3.jpg
מכתב קורן 3.jpg (66.56 KiB) נצפה 8441 פעמים
מכתב קורן 2.jpg
מכתב קורן 2.jpg (102.57 KiB) נצפה 8441 פעמים

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » א' אוגוסט 18, 2013 4:38 pm

אני מבין שההסתפקתא של מר קורן האם יש לו דין של שכונת קברים
אבל זה ברור שמדובר בקברים

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' אוגוסט 18, 2013 4:45 pm

תלמיד הגון כתב:אני מבין שההסתפקתא של מר קורן האם יש לו דין של שכונת קברים

"מר קורן" בשבילך, גם אם אינו נושא משרה ואינו שייך לארגון מזוהה, מוסד או בית דין כלשהו, הוא ת"ח מובהק (מבחינה אובייקטיבית, ואתה יכול לגשת לבחנו, בניגוד ל"גאונים אדירים" רבים), ירא שמים (כיפה שחורה, מגבעת שחורה, חליפה שחורה, חולצה לבנה, זקן לבן ארוך), ובנוסף לכך הוא מומחה ידוע בשטחים רבים בענייני דעלמא הנצרכים להכרעת הלכה למעשה, ורוב הפוסקים בארץ בדור העבר סמכו עליו בעיניים עצומות.
במצב דנן, כאשר בית הדין של העדה החרדית מורכב מדיינים עלומים (שאין להם שום בעיה לדון ולהכריע בתחומים שאינם מכירים כל עיקר ואינם יודעים עליהם יותר מאשר תינוק בן יומו), אם יהיו כל חכמי העדה בכף מאזנים ומר קורן בכף שנייה מכריע את כולם. אבל אל תשכח את העיקר, בניגוד לרבנים אחרים הנבהלים על כבודם, על פי טבעו וענוותנותו הוא לא עשוי להתרגש מכך שנטלת את תוארו, כך שמאמציך אתה משחית לשווא. בדיון זה תצטרך לדבוק בטענות ענייניות.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » א' אוגוסט 18, 2013 9:23 pm

נערי האוצר כתב:
תלמיד הגון כתב:אני מבין שההסתפקתא של מר קורן האם יש לו דין של שכונת קברים

"מר קורן" בשבילך, גם אם אינו נושא משרה ואינו שייך לארגון מזוהה, מוסד או בית דין כלשהו, הוא ת"ח מובהק (מבחינה אובייקטיבית, ואתה יכול לגשת לבחנו, בניגוד ל"גאונים אדירים" רבים), ירא שמים (כיפה שחורה, מגבעת שחורה, חליפה שחורה, חולצה לבנה, זקן לבן ארוך), ובנוסף לכך הוא מומחה ידוע בשטחים רבים בענייני דעלמא הנצרכים להכרעת הלכה למעשה, ורוב הפוסקים בארץ בדור העבר סמכו עליו בעיניים עצומות.
במצב דנן, כאשר בית הדין של העדה החרדית מורכב מדיינים עלומים (שאין להם שום בעיה לדון ולהכריע בתחומים שאינם מכירים כל עיקר ואינם יודעים עליהם יותר מאשר תינוק בן יומו), אם יהיו כל חכמי העדה בכף מאזנים ומר קורן בכף שנייה מכריע את כולם. אבל אל תשכח את העיקר, בניגוד לרבנים אחרים הנבהלים על כבודם, על פי טבעו וענוותנותו הוא לא עשוי להתרגש מכך שנטלת את תוארו, כך שמאמציך אתה משחית לשווא. בדיון זה תצטרך לדבוק בטענות ענייניות.

כמי שמכיר את הרה"ג זלמן קורן היכרות אישית, אני מצטרף לכל מילה שלך מלבד להתקפה על חברי הבד"ץ.
ר' זלמן קורן תלמיד חכם מובהק, בקיא נפלא בש"ס ופוסקים, ירא שמים מרבים. ואם הוא זקוק לראיות על גדלותו הן קיימות בכך שהוא מהעורכים הותיקים באינצקלופדי', ובספריו שמוציא בעצמו. וכפי שכתבו נערי האוצר, ר' זלמן אף בקיא מאד בשאר עניני העולם ומשתמש בהם ללימודיו. עדיין זכורה לי אותה שיחה בה הסביר לי את דעות המתירים והאוסרים בהיתר מכירה, וכל זה לאחר ששמעתי אין ספור דיס אינפורמצי' ומלל לא מדוייק בעניין. הוא, לעומת כל שאר ה'מבינים', בקיא מאד בפרטים הטכניים ובחוקי המדינה והאגודות השיתופיות, ויודע לומר על כל טענה אם נכונה היא אם לאו. נדמה לי שאין מזרחיסט שיעמוד שוה נפש אחר הרצאתו זו.

ישועות ישראל

הודעהעל ידי ישועות ישראל » ב' אוגוסט 19, 2013 12:54 am

תלמיד הגון כתב:הרי אתה יודע שיש מכתב אחרון מהביד"ץ שאחרי שבדקו את המתחם כולו ומצאו שיש שם קברים אך אינם יודעים האם זה קברי ישראל או קברי עכו"ם אסור לעבוד שם

לא נכון! לא מצאו שם אף קבר אחד!
בסך הכל מצאו שם עצם דק קטן מאד בגודל 5 ס"מ, ועל זה פסק הראב"ד שאין לזה שום משמעות.

גם במכתבו של הרה"ג ר' עמרם אופמן שליט"א כותב "ואין שום קברים ידועים לעת עתה".

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ב' אוגוסט 19, 2013 2:06 pm

במחילת כבוד הרב הופמאן
הרי מי שביקר בשטח ראה בעיניו מערות או כוכים של קבורה וגם הרב הופמן בעצמו כותב במכתבו שזה מחלוקת בין הגדולים ולפי דבריו מה מחלוקת כשלכ"ע אין שם קברים
נערך לאחרונה על ידי תלמיד הגון ב ב' אוגוסט 19, 2013 2:31 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ב' אוגוסט 19, 2013 2:12 pm

תלמיד הגון כתב:במחילת כבוד הרב הופמאן
הרי מי שביקר בשטח ראה בעיניו מערות או כוכים של קבורה רק מחלוקת בין הפוסקים האם זה קברי עכו"ם או לא

מחלוקת בין ר"ע אופמן לבין הרב תלמיד הגון, הלכה כמי?
אגב כותבים הרה"ג רבי עמרם אופמן ולא הרב הופמאן.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ב' אוגוסט 19, 2013 2:35 pm

איש רגיל כתב:
תלמיד הגון כתב:תמה אני איפה הייתם כל השנים כשהגאון ר' דוד שמידל שליט"א ניהל כל המערכות כ 50 שנה נגד רשת עתיקות בארץ ובחו"ל וצבר ידע רב ועליו סמכו הגדולים את ידיהם בכל מערכות הקברים כמו שאמר מרן הגר"ח אויב אזוי איז פשוט אז מ' טאר נישט גראבן ר' דוד ווייסט וואס ער זאגט (אם כך הרי פשוט שאסור לחפור ר' דוד יודע מה הוא אומר)
רק בשנים אחרונים ממש הנה כבר קמו אנשים חכמים שכביכול גם מבינים "מתוך ניסיון הרב" מהו צורת הקבר ומי נקבר שם ולפני כמה שנים נקבר
איפה למדו את חכמתם תוך זמן קצר אם לא ע"י חלומות ודמיונות ואו ע"י מקורות זרות אשר לא טהורים הם
האם ישבו עם ר' דוד (אם בכלל רוצים) לשמוע דעתו בענין
אין אני בא להטיף מוסר לכל המגיבים בפורום הזה אבל אבקש להתנתק רגע משיקולים אישים או פוליטים ולדון בדבר ההלכה

משה קבל תורה מסיני ומסרה לר' דוד שמידל? וכי אין לאף אדם את הזכות והאפשרות ללמוד את הנושא מהצד ההלכתי והטכני שלו?

דרך אגב כותבים הרב הגאון ר' דוד שמידל שליט"א

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' אוגוסט 19, 2013 2:53 pm

כבר כתבתי למעלה שכל המטרה בפתיחת אשכול זה היא לביזוי תלמידי חכמים, וכעת אנו רואים כיצד "תלמיד הגון" זה כבר הספיק לבזות את הראב"ד שליט"א, הרב המופלא רבי זלמן קורן שליט"א, הרה"ג רבי עמרם אופמן שליט"א, ועוד ידו נטויה.
זה דרכם כסל למו מאז ומעולם לבזות עד לעפר את כל מי שעומד בדרכם, ורק אחד - אשר לדעתו היכולת בידו לחלוק על גמרות מפורשות ולהמציא הלכות שלא שמעתן אוזן מעולם - על כבודו דואגים לשמור כמו אתרוג.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ב' אוגוסט 19, 2013 3:27 pm

מחולת המחנים כתב:כבר כתבתי למעלה שכל המטרה בפתיחת אשכול זה היא לביזוי תלמידי חכמים, וכעת אנו רואים כיצד "תלמיד הגון" זה כבר הספיק לבזות את הראב"ד שליט"א, הרב המופלא רבי זלמן קורן שליט"א, הרה"ג רבי עמרם אופמן שליט"א, ועוד ידו נטויה.
זה דרכם כסל למו מאז ומעולם לבזות עד לעפר את כל מי שעומד בדרכם, ורק אחד - אשר לדעתו היכולת בידו לחלוק על גמרות מפורשות ולהמציא הלכות שלא שמעתן אוזן מעולם - על כבודו דואגים לשמור כמו אתרוג.

אני מבקש סליחה אם פגעתי ח"ו בכבודם
אבל במחילת כבוד מחולת המחנים מיהו החולק על גמ' מפורשת וממציא הלכות שלא שמעתן אוזן מעולם האם אתה לא פוגע כאן בגדול או גדולי הדור

ישועות ישראל

הודעהעל ידי ישועות ישראל » ג' אוגוסט 20, 2013 12:54 pm

תלמיד הגון כתב:במחילת כבוד הרב הופמאן
הרי מי שביקר בשטח ראה בעיניו מערות או כוכים של קבורה וגם הרב הופמן בעצמו כותב במכתבו שזה מחלוקת בין הגדולים ולפי דבריו מה מחלוקת כשלכ"ע אין שם קברים

למה אתה כ"כ תמים?
מי דיבר על מערות וכוכים, כולם מודים שיש שם מערות, שאם אין מערות אין בכלל על מה לדון.
אמנם המערות ריק אין בהם מתים! ואין בהם עצמות! - מערות בלי עצמות אינם כלום.

והמחלוקת הוא, ר' דוד שמידל מחדש שגם העפר הם של עצמות שנתפררו, ושאר הגדולים אינם סוברים מחידוש זה.
ועוד נחלקו, שאפילו אם המצא תמצא שם עצמות, ר' דוד שמידל סובר שזה מיהודים (זולת אם ימצאו שם צלמים וכדו' אז הוכחה שזה מעכו"ם),
ושאר הגדולים סוברים שזה ספק אם של יהודים או של עכו"ם, ולכן לדעתם הוא רק ספק ספיקא ומותר.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ג' אוגוסט 20, 2013 1:25 pm

כדי הוא הגאון ר דוד שמידל לסמוך עליו שהוא מערות קבורה ואפי' מספק
היום ראיתי מודעות ברחוב שהראב"ד בשו"ת לא התיר (בעבר )לפנות מערות קבורה אף שלא ראו שם עצמות כי גם רקב יש לו דין קבר
אבל כאן לכו"ע יש כאן עצמות רק השאלה אם זה עכו"ם או יהודים עיין במכתבו של הר' קורן שבדק וראה שם עצמות

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' אוגוסט 20, 2013 1:34 pm

תלמיד הגון כתב:כדי הוא הגאון ר דוד שמידל לסמוך עליו שהוא מערות קבורה ואפי' מספק

כדי הוא [b]הגאון[/b] ר' דוד שמידל להחמיר כמותו ואינו כדאי הוא ר' משה שטרנבוך לסמוך עליו?
תלמיד הגון כתב:עיין במכתבו של הר' קורן שבדק וראה שם עצמות

אתה משקר במילתא דעבידא לאיגלויי? המכתב הרי מופיע פה באשכול ולא נזכר שם שהוא ראה קברים.

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ג' אוגוסט 20, 2013 2:11 pm

מצאנו באיזה מקום בספרות ההלכתית כדי הוא רבי פלוני לסמוך עליו לעניין להחמיר ובפרט על אחרים? אתמהה

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' אוגוסט 20, 2013 2:21 pm

ארי במסתרים כתב:
מצאנו באיזה מקום בספרות ההלכתית כדי הוא רבי פלוני לסמוך עליו לעניין להחמיר ובפרט על אחרים? אתמהה

ארי, כיון שבמסתרים הנך איני יודע לאיזה חוג הנך משתייך, אך כפי הנראה אתה ותלמיד הגון אינכם משתייכים לאותו חוג. הוא משתייך [כפי הנראה] לחוג בו אין שום ידע בספרות הלכתית או תורנית אחרת, ולכן גם צצות שגיאות הכתיב הרבות, אלא עיקר עיסוקם ביידישקייט הוא במחאות ובהפגנות.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ג' אוגוסט 20, 2013 6:29 pm

איש רגיל כתב:

כדי הוא [b]הגאון[/b] ר' דוד שמידל להחמיר כמותו ואינו כדאי הוא ר' משה שטרנבוך לסמוך עליו?

אתה משקר במילתא דעבידא לאיגלויי? המכתב הרי מופיע פה באשכול ולא נזכר שם שהוא ראה קברים.

אדרבא
תקרא את המכתב של הרב קורן מרישא לסיפא ותבין
הרב שמידל כבר מתעסק 50 שנה בנושא הקברים אמת שהראב"ד הוא גאון הגאונים אלא מתוך פרקטי בשטח יש להרב שמידל יותר ניסיון
משל למה הדבר דומה
לרופא שמבצע ניתוח אמת שלפני הניתוח מבקשים חוות דעת של רב אבל הניתוח בעצמו לא עושה הרב כי אין לא פרקטי בנושא וד"ל

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ג' אוגוסט 20, 2013 6:32 pm

דרך אגב
עיין בשו"ת מהראב"ד שליט"א
שאסור לפנות קברי עכ"ום באר"י עיי"ש

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ג' אוגוסט 20, 2013 6:48 pm

תלמיד הגון כתב:אדרבא

עברתי עכשיו על כל המכתב מהחל ועד כלה
בבקשה נא לפרט הדק היטב איפה יש מבואר בדברי הרב קורן שיש שם עצמות

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ג' אוגוסט 20, 2013 6:55 pm

תלמיד הגון כתב:דרך אגב
עיין בשו"ת מהראב"ד שליט"א
שאסור לפנות קברי עכ"ום באר"י עיי"ש

זהו סתם עזות

גם הראב"ד שליט"א יודע מאותו תשובה
ואתה נראה לי כאותו איש ששואל שאלה בהלכות נדה, ושואל את הרב למה פסקת לחברי ככה ולי ככה, הכל לפי הענין והזמן

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' אוגוסט 20, 2013 7:07 pm

מדחציף כולי האי...
קבצים מצורפים
מחאת התורה.jpg
מחאת התורה.jpg (59.65 KiB) נצפה 8256 פעמים
מחאה ואזהרה מוצי העדה.jpg
מחאה ואזהרה מוצי העדה.jpg (236.42 KiB) נצפה 8259 פעמים
מחאה ואזהרה.jpg
מחאה ואזהרה.jpg (382.92 KiB) נצפה 8259 פעמים

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' אוגוסט 20, 2013 9:23 pm

תלמיד הגון כתב:
איש רגיל כתב:

אדרבא
הרב שמידל כבר מתעסק 50 שנה בנושא הקברים אמת שהראב"ד הוא גאון הגאונים אלא מתוך פרקטי בשטח יש להרב שמידל יותר ניסיון
משל למה הדבר דומה
לרופא שמבצע ניתוח אמת שלפני הניתוח מבקשים חוות דעת של רב אבל הניתוח בעצמו לא עושה הרב כי אין לא פרקטי בנושא וד"ל

א. התואיל בבקשה לציין מס' עמוד ושורה במכתבו של ר"ז קורן שם מופיע שיש קברים?
ב. בניתוח, את ההחלטה מקבל הרב, ולכן גם כאן הרבנים יקבלו את ההחלטה. ואת הניתוח מבצע הרופא, על כן את הקברים יחפור ר"ד שמידל.

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ג' אוגוסט 20, 2013 10:35 pm

זה נגע שלאחרונה החל פושה במחנותינו, שאנשים בוחרים להם רב לפי איך שהוא סובר בדברים מסוימים, וד"ל, כאשר אין אף מחנה שנקי מצרעת ממארת זו.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 21, 2013 12:05 am

נשגב מבינתי מדוע הנהלת הפורום אינה נועלת את האשכול. היו צריכים לנעול את האשכול כ'שהיה קטן', בשבוע שעבר. למה הם מחכים?!

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ד' אוגוסט 21, 2013 2:54 pm

איש רגיל
כל המכתב הוא דן האם יש למערות קבורה דין של שכונת קבורה
וכן הוא מאשר בסעיף ב' שהכוכים שנמצאו שם דומים לקברים שנמצאו ביריחו
א"כ לכאורה הם קברי עכ"ום עיי"ש באורך
אבל זה ברור שהוא קבר אלא הסתפקתא הוא האם מדובר בשכונת קברים או לא
כי אם לא היה שם שום קבר אין בכלל לדון על שכונת קבורה או לא וד"ל
האמת הוא שאני לא מלמד ולהסביר איך קוראים מכתב אבל כדי משום והייתם נקיים
אני צריך להסביר שלא יהי' נראה מדברי שאני רוצה לחלוק על ת"ח כל מטרתי הוא להבין ולדעת הלכה
ומכאן מודעתי שאני דן בנושא כהלכות אביי ורבא ולא להגרר לד"א
ותורה הוא וללמוד אני צריך

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוגוסט 21, 2013 10:01 pm

תלמיד הגון כתב:כדי משום והייתם נקיים אני צריך להסביר שלא יהי' נראה מדברי שאני רוצה לחלוק על ת"ח כל מטרתי הוא להבין ולדעת הלכה ומכאן מודעתי שאני דן בנושא כהלכות אביי ורבא ולא להגרר לד"א ותורה הוא וללמוד אני צריך

ראשית, אני מלא הערכה כלפיך שאתה לומד הלכות אביי ורבא. אולי תוכל להחכימנו גם בשאר האשכולות שבפורום, לכל הפחות בפורום דף היומי?
תלמיד הגון כתב:וכן הוא מאשר בסעיף ב' שהכוכים שנמצאו שם דומים לקברים שנמצאו ביריחו

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' אוגוסט 22, 2013 1:13 am

תלמיד הגון כתב:איש רגיל

שוחחתי הערב עם ר' זלמן קורן ואמר שאין שום ודאות שהכוכים שנמצאו הם אכן קברים, אלא שאף אם מדובר בקברים, מוכרח שהם קברי עכו"ם, הן משום צורת הכוך שבמקומות שצורה זו שימשה לקבורה, הרי זה בקברי עכו"ם. והן משום שלפי הסימנים הארכיאולגיים במקום מדובר על תקופה שקדמה למתן תורה, ויש ארכיאולגים שטענו אף שהתקופה המדוברת היא סביב שנות המבול.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ה' אוגוסט 22, 2013 2:36 pm

איש רגיל כתב:
תלמיד הגון כתב:איש רגיל

שוחחתי הערב עם ר' זלמן קורן ואמר שאין שום ודאות שהכוכים שנמצאו הם אכן קברים, אלא שאף אם מדובר בקברים, מוכרח שהם קברי עכו"ם, הן משום צורת הכוך שבמקומות שצורה זו שימשה לקבורה, הרי זה בקברי עכו"ם. והן משום שלפי הסימנים הארכיאולגיים במקום מדובר על תקופה שקדמה למתן תורה, ויש ארכיאולגים שטענו אף שהתקופה המדוברת היא סביב שנות המבול.

שוחחתי אתמול עם הרב ליפשיץ שממונה ע"י הביד"ץ עם הרב י אייזנבאך ואמר לי בזה"ל
פתחו 3 כוכים בראשון מצאו עצמות קטנים בשני לא מצאו עצמות בשלישי מצאו עצמות ולא סיימו את כל הכוך
ואידך זיל גמור איני מתערב בעניני הלכה אני רק אומר את המציאות עכ"ל
הרי לך שגם הרב קורן וגם הרב ליפשיץ מאשרים שיש עצמות אלא שיש מחלוקת בין הפוסקים מה דינם
לדעת הרב שמידל צריך להחמיר מספק ישראל וכן פסק הגר"ח קניבסקי והרבנים הגאונים איתו וציין את החזון איש שבארץ ישראל לא מקילין מספק
ולדעת הראב"ד............. סליחה מכבודכם אני לא ראיתי את פסקו בנידון אולי יש כאן אחד ראה את ההתיר שמותר להרוס את הקברים בלי שום פיקפוק נא לצרפו

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ה' אוגוסט 22, 2013 7:32 pm

איש רגיל כתב:שוחחתי הערב עם ר' זלמן קורן ואמר שאין שום ודאות שהכוכים שנמצאו הם אכן קברים

תלמיד הגון כתב:הרי לך שגם הרב קורן מאשרים שיש עצמות

שלח

הודעהעל ידי שלח » ה' אוגוסט 22, 2013 8:36 pm

מדוע לא מארגנים שכל גדולי ישראל ישבו ביחד ויחליטו פסק אחד מה לעשות,אמנם אין סנהדרין בימנו, אבל יש רבנים גדולי ישראל, וכל המחלוקות גורמים מריבות בתוך הציבור שומר המצוות,וגולש לאלימות, וגם הציבור החילוני מסתכל וזה גורם לו אי נחת,אמנם חשוב לא לפגוע בקברים אבל האם עד כדי כך?

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' אוגוסט 22, 2013 8:51 pm

שפה ברורה כתב:
איש רגיל כתב:שוחחתי הערב עם ר' זלמן קורן ואמר שאין שום ודאות שהכוכים שנמצאו הם אכן קברים

תלמיד הגון כתב:הרי לך שגם הרב קורן מאשרים שיש עצמות

יישר כח על שחסכת ממני את התגובה. אני פשוט לא מבין עם מי זכיתי להתווכח, אני אומר לו שהרב קורן אומר שאין שום ראיה שמדובר כלל בקברים, וכל הדיון הוא על הצד שאולי כוכים אלו שימשו לקבורה, והוא עונה שגם הרב קורן מאשר שיש עצמות.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' אוגוסט 22, 2013 9:40 pm

שלח כתב:מדוע לא מארגנים שכל גדולי ישראל ישבו ביחד ויחליטו פסק אחד מה לעשות,אמנם אין סנהדרין בימנו, אבל יש רבנים גדולי ישראל, וכל המחלוקות גורמים מריבות בתוך הציבור שומר המצוות,וגולש לאלימות, וגם הציבור החילוני מסתכל וזה גורם לו אי נחת,אמנם חשוב לא לפגוע בקברים אבל האם עד כדי כך?

הצעה חשובה. נשתדל להביאה לפני גדולי ישראל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אוגוסט 22, 2013 11:23 pm

חכם באשי כתב:נשגב מבינתי מדוע הנהלת הפורום אינה נועלת את האשכול. היו צריכים לנעול את האשכול כ'שהיה קטן', בשבוע שעבר. למה הם מחכים?!

במקום להתפלא אפשר פשוט לשלוח לינק.
תלמיד שאינו הגון נחסם.
ותודה למעירים.

אשבמבש

הודעהעל ידי אשבמבש » ו' אוגוסט 23, 2013 12:11 am

עשוי לנחת כתב:
שלח כתב:מדוע לא מארגנים שכל גדולי ישראל ישבו ביחד ויחליטו פסק אחד מה לעשות,אמנם אין סנהדרין בימנו, אבל יש רבנים גדולי ישראל, וכל המחלוקות גורמים מריבות בתוך הציבור שומר המצוות,וגולש לאלימות, וגם הציבור החילוני מסתכל וזה גורם לו אי נחת,אמנם חשוב לא לפגוע בקברים אבל האם עד כדי כך?

הצעה חשובה. נשתדל להביאה לפני גדולי ישראל.

אבל קודם כל בואו נחליט מי בדיוק נקראים גדולי ישראל (ובעיקר מי לא)... ועל דא קא בכינן.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ו' אוגוסט 23, 2013 2:02 am

איש רגיל כתב:שוחחתי הערב עם ר' זלמן קורן ואמר שאין שום ודאות שהכוכים שנמצאו הם אכן קברים, אלא שאף אם מדובר בקברים, מוכרח שהם קברי עכו"ם, הן משום צורת הכוך שבמקומות שצורה זו שימשה לקבורה, הרי זה בקברי עכו"ם. והן משום שלפי הסימנים הארכיאולגיים במקום מדובר על תקופה שקדמה למתן תורה, ויש ארכיאולגים שטענו אף שהתקופה המדוברת היא סביב שנות המבול.

זה מזכיר האיש הנאשם בגניבה שענה א' לא לקחתי שום דבר וב' זה היה שלי וג' החזרתי אותו.
גם תמוה ההסתמכות להלכה על דברי הארכיאולגיים. ממתי סוכמים על זה להלכה במחנינו.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ו' אוגוסט 23, 2013 10:02 am

תוכן כתב:ועוד יש להעיר דקיי"ל שקבר המזיק את הרבים מותר לפנותו, עיין יו"ד סימן שס"ד ס"ה.

קבר המזיק את הרבים הוי קבר בצד רשות הרבים שמטמא הרשות הרבים. כשרבים רוצים לעקור קברים, שמסתמא המתים או קרוביהם שילמו עליהם במיטב כספם, כדי להשתמש במקומם אין זה קבר המזיק את הרבים אלא רבים המזיקים את הקבר.
לדבריך למה עלינו להטריח אנשים עד בית שמש. אפשר לפנות הבתי קברות בירושילים וב"ב ולבנות עוד דירות.
גם לא נראה שיש כאן רבים. רבים הוי כגון דרך הרבים שמשמש הרבים ממש. כאן יש כמה אנשים שרוצים לבנות דירות, אבל בסה"כ הם יחידים. בפרט כשדנים לגבי כל קבר במיוחד שיש לכל היותר יש כמה אנשים שדירתם אמור להבנות שם שהקבר מפריע להם, ויתכן פחות.
גם עיקר הנידון כאן הוא חסכון כספי בעלות הבנייה, ואולי מהירות הבנייה. קשה לקבל שזה מזיק.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' אוגוסט 23, 2013 10:38 am

חובב_ספרים כתב:
איש רגיל כתב:שוחחתי הערב עם ר' זלמן קורן ואמר שאין שום ודאות שהכוכים שנמצאו הם אכן קברים, אלא שאף אם מדובר בקברים, מוכרח שהם קברי עכו"ם, הן משום צורת הכוך שבמקומות שצורה זו שימשה לקבורה, הרי זה בקברי עכו"ם. והן משום שלפי הסימנים הארכיאולגיים במקום מדובר על תקופה שקדמה למתן תורה, ויש ארכיאולגים שטענו אף שהתקופה המדוברת היא סביב שנות המבול.

זה מזכיר האיש הנאשם בגניבה שענה א' לא לקחתי שום דבר וב' זה היה שלי וג' החזרתי אותו.

עד כמה שידוע לנו ר' זלמן קורן לא היה חי בזמן שנחפרו כוכים אלו.

והרי הדבר דומה לאדם הסבור שרואה מרחוק מישהו לוקח חפץ, ואומר אולי טעיתי ולא לקח, ואפילו אם לקח אולי זה חפץ שלו ולכן אינו רץ לצעוק עליו גנב.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ו' אוגוסט 23, 2013 1:54 pm

אוצר החכמה כתב:
חובב_ספרים כתב:

עד כמה שידוע לנו ר' זלמן קורן לא היה חי בזמן שנחפרו כוכים אלו.

והרי הדבר דומה לאדם הסבור שרואה מרחוק מישהו לוקח חפץ, ואומר אולי טעיתי ולא לקח, ואפילו אם לקח אולי זה חפץ שלו ולכן אינו רץ לצעוק עליו גנב.

לא הבנתי כוותך, אבל כוונתי שמצד א' אומר שלא ברור שיש כאן קברים ומצד שני אומר שאם יש הם קברי גוים. איך הוא יכול לבוע שהם קברי גוים אם הוא לא ראה שום קברים. [אני יודע שאפשר לתרץ שזה צורה שיכול להיות כמה דברים, ועכ"פ מתאים רק לקברי גוים ולא לקברי ישראל. עכ"ז הדבר מוזר.]
נערך לאחרונה על ידי חובב_ספרים ב ש' מרץ 08, 2014 11:28 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' אוגוסט 23, 2013 2:39 pm

חובב_ספרים כתב:

גם תמוה ההסתמכות להלכה על דברי הארכיאולגיים. ממתי סוכמים על זה להלכה במחנינו.

ההסבר הוא פשוט ונהיר, בניגוד לאחרים שמכח דברי נביאות והסתמכות על הארכיאולוג דן בהט החליטו שכל המקום מלא במערות, הרי ר' זלמן קורן איננו נביא ולא בן נביא, ואין לו לדיין אלא מה שעיניו רואות, ולכן כותב שעפ"י התרשמותו נראה לו שאין שם מערות קבורה, ובפרט שעד היום לא מצאו שם עצמות אדם, ואפילו אם תמצי לומר כדברי הארכאולוגים שהן מערות קבורה, מוכרח להיות כוכין של גוים.
לא דיברתי על כך עם ר' זלמן קורן, אלא הנראה לי מדבריו כתבתי בתור הצעה.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ו' אוגוסט 23, 2013 3:59 pm

מחולת המחנים כתב:ההסבר הוא פשוט ונהיר, בניגוד לאחרים שמכח דברי נביאות והסתמכות על הארכיאולוג דן בהט החליטו שכל המקום מלא במערות, הרי ר' זלמן קורן איננו נביא ולא בן נביא, ואין לו לדיין אלא מה שעיניו רואות, ולכן כותב שעפ"י התרשמותו נראה לו שאין שם מערות קבורה, ובפרט שעד היום לא מצאו שם עצמות אדם, ואפילו אם תמצי לומר כדברי הארכאולוגים שהן מערות קבורה, מוכרח להיות כוכין של גוים.
לא דיברתי על כך עם ר' זלמן קורן, אלא הנראה לי מדבריו כתבתי בתור הצעה.

לא הבנתי ההסבר. היות שרז"ק לא ראה שום מערות קבורה ע"פ מה הוא הכריח שאם יש כוכין שהוא לא ראה שהם של גוים?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 160 אורחים